Connect with us

Biznes

Czas na Twój ruch!

Published

on

art. sponsorowany

Realizacja jednego z największych projektów unijnych w mieście właśnie dobiega końca. W ramach projektu w Pile przebudowano ok. 4 km ulic, przybyło niemal 9 km ścieżek rowerowych, nowe zatoki autobusowe, zainstalowano energooszczędne oświetlenie uliczne, a przy przystankach autobusowych pojawiły się elektroniczne tablice informujące o rzeczywistym czasie odjazdu autobusów. Powstało także nowe centrum przesiadkowe.  Wszystko to (i jeszcze więcej!) dzięki realizacji projektu: „Wspieranie gospodarki niskoemisyjnej poprzez poprawę mobilności miejskiej w Pile” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Na potrzeby realizacji projektu miasto Piła otrzymało środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości ok. 28 mln zł, przy czym całość inwestycji to ponad 48 mln zł.

Zwiększenie mobilności mieszkańców Piły, poprawa dostępności komunikacyjnej, obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń do atmosfery to podstawowe, ale niejedyne założenia i cele projektu. Dzięki sukcesywnej realizacji poszczególnych działań, pilanie, jak również mieszkańcy sąsiednich gmin mogą korzystać, między innymi, z szeregu udogodnień komunikacyjnych. Lepsza płynność ruchu, zdecydowana poprawa bezpieczeństwa, dbałość o środowisko naturalne, większy komfort podróży – również dla osób o ograniczonej sprawności (w tym ruchowej) to efekty projektu, z których korzystamy wszyscy.

Advertisement

 

 

Założenia projektu

Projekt obejmował aż 8 zadań inwestycyjnych:

  • budowa 7 ścieżek rowerowych (w tym z oświetleniem LED)

  • budowa i przebudowa 11 zatok autobusowych

  • budowa Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (SDIP)

  • budowa energooszczędnego oświetlenia ulicznego

  • przebudowa centrum miasta – ul. Zygmunta Starego, 14 Lutego oraz
    11 Listopada

  • przebudowa ul. Wawelskiej wraz z budową oświetlonej ścieżki rowerowej

  • utworzenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Miastem

  • budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego przy ul. Zygmunta Starego.

Realizacja przedsięwzięcia wsparta była także przeprowadzeniem kampanii informacyjno-promocyjnej, mającej na celu promocję transportu komunikacją zbiorową i jazdę rowerem.

Advertisement

Nowe ścieżki rowerowe oraz ciągi piesze i rowerowe

Realizacja inwestycji objęła budowę 7 ścieżek rowerowych o łącznej długości niemal 9 km na trasach:

  • al. Powstańców Wlkp. – od ronda Łukasiewicza do istniejących zakładów pracy przed skrzyżowaniem z drogą krajową nr 10
  • ul. Wawelska – od ul. Karpackiej do torów kolejowych
  • od ul. Okrzei do ul. Podgórnej (w przebiegu obwodnicy śródmiejskiej w rejonie Ronda Kuronia)
  • ul. Mickiewicza (od strony lasu) – pomiędzy al. Wojska Polskiego
    a ul. Wyspiańskiego
  • al. Wojska Polskiego (od strony lasu) – od ronda 6 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego do istniejącej ścieżki w rejonie przejazdu kolejowego
  • ul. Kossaka – od Ronda 10 Kwietnia 2010 roku do skrzyżowania z drogą krajową nr 10
  • ul. Zygmunta Starego – od skrzyżowania z ul. Kwiatową za skrzyżowanie z ul. Towarową.

Przy większości nowych ciągów pieszo-rowerowych zostało zainstalowane energooszczędne oświetlenie LED, dzięki czemu drogi są w pełni bezpieczne dla użytkowników – także w porze nocnej.

 

 

Centrum miasta w nowej odsłonie

Ważne ulice w centrum miasta zmieniły się nie do poznania. W ramach realizacji projektu na ulicach: Zygmunta Starego, 14 Lutego oraz 11 Listopada przebudowano/utworzono: jezdnie z historycznej kostki kamiennej, ciągi piesze oraz rowerowe. Zainstalowano również energooszczędne oświetlenie. Zadbano o elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i inne), a także o oryginalną, miejską zieleń.

Nastąpiła częściowa zmiana organizacji ruchu. To zdecydowanie ograniczyło ruch samochodowy oraz dało pierwszeństwo pieszym i rowerzystom.

Advertisement

W ramach inwestycji przebudowano odcinek ul. Zygmunta Starego od ul. Kwiatowej do ul. Rynkowej z rondem przy ul. Towarowej oraz wykonano szereg dodatkowych działań, mających na celu poprawę mobilności, zwiększenie bezpieczeństwa i uatrakcyjnienie wyglądu centrum Piły. Wielu już nie pamięta, jakim problematycznym skrzyżowaniem było to miejsce przed przebudową. Teraz jeździ się płynnie i bezpiecznie, a wydzielenie tras dla rowerzystów znacząco poprawiło standard komunikacji dla nich.

Budowa energooszczędnego oświetlenia ulicznego

Aż 18 pilskich ulic zyskało nowe, efektywne oświetlenie LED. Każda z 255 zamontowanych opraw świetlnych daje możliwość zdalnego sterowania – w tym również natężeniem oświetlenia. Dzięki temu działaniu zdecydowanie zwiększyło się bezpieczeństwo mieszkańców.

Nowe oświetlenie wybudowano także przy drogach rowerowych, na ul. Wawelskiej i Zygmunta Starego, a w centrum miasta zmodernizowano układ oświetleniowy.

Łącznie w ramach projektu wybudowano lub zmodernizowano 659 punktów świetlnych.

Nowe zatoki autobusowe, rozbudowa SDIP oraz zintegrowany system zarządzania miastem

Przy 11 pilskich przystankach komunikacji miejskiej wybudowano lub przebudowano zatoki autobusowe (m.in. przy ul.: Śniadeckich, Dąbrowskiego, Wypoczynkowej, Lotniczej czy Motylewskiej). System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej został rozbudowany o 9 tablic, dzięki którym podróżujący mogą szybko sprawdzić rzeczywistą godzinę odjazdu swojego autobusu.

Advertisement

Budowa zintegrowanego systemu zarządzania miastem z centralą w siedzibie Straży Miejskiej (na dworcu PKP) obejmowała instalację monitoringu wizyjnego, w tym wymianę kamer analogowych na cyfrowe. Stworzono inteligentny, zintegrowany system, który docelowo pozwoli na zarządzanie i sterowanie m.in. ruchem, sygnalizacją świetlną czy oświetleniem w mieście.

 

 

Ulica Wawelska na nowo

W tym przedsięwzięciu przebudowano ul. Wawelską od torów kolejowych Piła – Tczew do torów Piła – Bydgoszcz. Ten trzykilometrowy odcinek drogi powiatowej przed modernizacją był bardzo zdegradowany i pozbawiony wielu udogodnień. A prowadził przecież do tworzącej się strefy przemysłowej i był drogą wyjazdową w kierunku wschodnim, m.in. do Kaczor i Białośliwia.

Advertisement

W ramach inwestycji wybudowano ciąg pieszo-rowerowy, przebudowano jezdnię (wraz z zatokami i zjazdami), zainstalowano 105 lamp LED, zbudowano kanalizację deszczową i zmodernizowano skrzyżowania z pięcioma drogami gminnymi. Mieszkańcy Piły i północnej Wielkopolski mogą teraz bezpiecznie przemierzać nowe, w pełni oświetlone jezdnie i trasy rowerowe w tym rejonie miasta.

 

 

 

Advertisement

 

 

Zintegrowane centrum przesiadkowe

Teren przed dworcem PKP i galerią handlową zyskał zupełnie nowy wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność. Powstało zintegrowane centrum przesiadkowe, stanowiące element infrastruktury bike&ride.

Advertisement

Na placu przed głównym wejściem na dworzec PKP pojawiły się wiaty rowerowe wraz z centrum informacji miejskiej i rowerowej oraz stacja naprawy rowerów. To idealne miejsce na pozostawienie swojego jednośladu i przesiadkę na komunikację zbiorową.

 

Na terenie przed galerią powstały m.in. zadaszone stanowiska postojowe dla komunikacji miejskiej i międzymiastowej z tablicami systemu informacji pasażerskiej, zatoka dla komunikacji miejskiej oraz biletomat.

Centrum przesiadkowe to szczególnie ważne miejsce dla osób dojeżdżających z pobliskich miejscowości do Piły. Miasto oferuje szeroki zakres możliwości pracy, edukacji oraz rozrywki, a dzięki takim inwestycjom, mieszkańcy regionu mają łatwiejszy dostęp do środków komunikacji – zarówno miejskiej, jak i podmiejskiej.

Advertisement

Ochrona środowiska i poprawa mobilności – te cele udało się zrealizować

Szacuje się, że w ramach realizacji projektu „Wspieranie gospodarki niskoemisyjnej poprzez poprawę mobilności miejskiej w Pile” emisja CO2 zostanie ograniczona o ok. 215,31 Mg/rok. Wszystko dzięki zastosowaniu wydajniejszych energetycznie technologii (np. w oprawach oświetleniowych), zwiększeniu przepustowości i rozwojowi infrastruktury drogowej oraz dzięki promowaniu alternatywnych środków transportu. Korzyści, jakie przyniesie realizacja projektu to m.in. redukcja emisji zanieczyszczeń, poprawa dostępności transportu oraz wzrost konkurencyjności regionu. Czynniki te pozytywnie wpłyną na aspekty: środowiskowe, społeczne, jak i gospodarcze. Teraz czas na nasz RUCH!

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Na majówkę warto zabrać bank w telefonie

Published

on

By

1. Velo Bank

art. sponsorowany

Majówka tuż, tuż, a większość z nas ma w tym czasie wiele spraw na głowie. Niezależnie od tego, czy wybieramy się nad Morze Bałtyckie, czy na zagraniczne wojaże, szukamy noclegów, atrakcji do zwiedzania i nieustannie odświeżamy prognozy pogody. W wirze przygotowań łatwo zapomnieć o biletach na komunikację, sprawdzeniu opłat za autostrady czy wymianie walut. Odpowiedź na te wszystkie majówkowe wyzwania ma VeloBank. W swojej aplikacji mobilnej dostarcza usługi, które wiosenny wypoczynek uczynią bezpiecznym i wygodnym.

Już dawno kalendarz nie był tak łaskawy, jak wokół tegorocznej majówki. Tylko kilka dni urlopu dzieli nas od długiego odpoczynku. Udana podróż to zawsze dużo przygotowań i szereg spraw, o których łatwo zapomnieć. Na szczęście klienci VeloBanku nie muszą się tym martwić. Wszystko czego potrzebują, aby ruszyć w drogę, znajdą w aplikacji mobilnej swojego banku.

Advertisement

Od zawsze pielęgnujemy w DNA naszej marki skupienie na nowoczesności i wygodzie klientów. Nasza aplikacja to idealny towarzysz podróży, wypełniony dodatkami, które sprawią, że nasza podróż będzie wygodniejsza. Mamy w niej funkcjonalności zwiększające bezpieczeństwo i komfort w trakcie zbliżającej się majówki. Są to wygodne płatności, ale też możliwość zakupu biletów komunikacji miejskiej, opłacenia parkingu, autostrady w Polsce i za granicą, a nawet zaopatrzenia się w najpopularniejsze waluty potrzebne do dalszych podróży. Pozostaje tylko trzymać kciuki, by pogoda w pierwszych dniach maja dopisała” – podkreśla Marta Dałkiewicz, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w VeloBanku.

Dla wszystkich, którzy wybrali na majówkę bliższe kierunki podróży VeloBank ma w aplikacji funkcjonalność umożliwiającą szybki zakup biletów komunikacji w polskich miastach. Można nabyć je przed zalogowaniem do aplikacji, a ich ceny będą identyczne, jak w biletomacie czy kiosku. Wygodny proces umożliwia kupno nawet po tym, kiedy wsiądziemy do autobusu czy tramwaju. Dla podróżujących samochodem nieocenionym wsparciem będzie możliwość bezgotówkowej płatności za parkingi. Nie trzeba już, będąc w podróży po Polsce, szukać parkometrów i rozmieniać gotówkę. Funkcja start/stop sprawi, że nie będziemy musieli deklarować długości naszego postoju. Kiedy przyjdzie nam przemieszczać się głównymi szlakami komunikacyjnymi, z pomocą przyjdzie system automatycznych płatności za autostrady. Tzw. videotolling, czyli sczytywanie tablic rejestracyjnych przez kamery, umożliwi przejazd przez bramki na płatnych odcinkach dróg, bez konieczności postoju przy kasie.

Aplikacja VeloBanku pomoże nam również za granicą. Każdy, kto korzysta z funkcji płatności za autostrady łatwo może kupić E-Winiety na płatne drogi za granicą. W tym wypadku wizytę na stacji czy w sklepie oraz naklejanie winiety na szybę, dzięki VeloBankowi zamienimy na szybsze i wygodniejsze przejazdy. Oczywiście w każdej chwili E-Winietę można zapisać do formatu PDF i okazać podczas kontroli drogowej. Spokojną majówkę może zapewnić ubezpieczenie Bezpieczna Wyprawa. Dzięki tej funkcji możemy wybrać jeden z wariantów polisy lub samemu określić własny zakres ubezpieczenia turystycznego. Obejmuje ono ryzyka związane z kosztami rezygnacji z podróży oraz ochronę w wypadku zaostrzenia się chorób przewlekłych za granicą. Podróżujący z rodzinami mogą liczyć na dodatkową zniżkę. W każdej chwili możemy również skorzystać z VeloKantoru, który pozwoli wymienić złotówki i płacić jedną z 4 popularnych walut (EUR, USD, GBP, CHF). Dzięki usłudze powiadomień otrzymasz informację, gdy kurs będzie taki, jakiego oczekujesz. Możesz również złożyć zlecenie wymiany walut, by transakcja została zrealizowana automatycznie, gdy kurs zmieni się zgodnie z oczekiwaniami.

Wygodną bankowość mobilną VeloBanku poznasz lepiej na stronie: https://www.velobank.pl/klienci-indywidualni/bankowosc-elektroniczna/bankowosc-mobilna.html.

Advertisement

Nota prawna: z usług związanych z transportem w aplikacji VeloBank skorzystasz pod warunkiem ich aktywacji oraz zapewnienia środków na rachunku. Usługę biletów i parkingów dostarcza MoBilet, a usługę autostrad i E-Winiet dostarcza Autopay. Lista miast, w których można skorzystać z usługi zakupu biletu i opłaty za parking, lista autostrad oraz dróg z dostępnymi e-winietami do zakupu dostępne na velobank.pl. Zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz wysokość składki uzależnione są od wybranego wariantu ubezpieczenia. Przed zakupem ubezpieczenia koniecznie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia – w dokumencie znajdziesz szczegółowy zakres ochrony, ograniczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności. Ubezpieczycielem jest TU Europa S.A. Ofertę kantoru walutowego udostępniamy dla Ciebie, jeśli posiadasz u nas konto osobiste w złotych oraz konto walutowe w walucie, którą chcesz kupić lub sprzedać. W reklamie posługujemy się nazwami handlowymi – odpowiadające im nazwy usług reprezentatywnych i ich definicje znajdziesz na velobank.pl/slownik.

Continue Reading

Biznes

Rośnie niepewność dzieci w sieci

Published

on

By

ING Bank Śląski

art. sponsorowany

Bank ING ponownie przeprowadził badanie* dzieci w wieku 7-17 lat – na ile bezpiecznie czują się w Internecie i na jakie cyberzagrożenia były narażone. Z badania wynika, że rośnie niepewność wśród dzieci – najmłodsi nie wykluczają, że padli ofiarą różnych cyberzagrożeń, ale nie są w stanie jednoznacznie określić, że takie incydenty miały miejsce. Ponad połowa dzieci chce dowiedzieć się więcej o tym jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Aż 77 proc. dzieci w wieku 13-17 lat i 44 proc. w wieku 7-12 lat korzysta z sieci samodzielnie wtedy, kiedy chcą, bez nadzoru rodziców. W starszej grupie tylko 17 proc. respondentów deklaruje, że ich rodzice wiedzą, co oni robią w sieci. Dzieci rzadziej niż rok temu zwracają się do rodziców o porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu. W 2023 roku ok. 80 proc. badanych deklarowało, że rozmawiało z rodzicami o bezpiecznym korzystaniu z sieci, dziś jest to ponad 70 proc. Co trzecie dziecko w obu grupach wiekowych wiedzę o tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, czerpie od znajomych, a ponad połowa starszych dzieci wskazała Internet jako źródło wiedzy.

Advertisement

Już 19 proc. młodszych i 15 proc. starszych respondentów twierdzi, że być może ktoś przejął ich konto w grze lub aplikacji. Aż 20 proc. dzieci oraz 27 proc. nastolatków przyznaje, że mogło dojść do nieautoryzowanego dostępu do ich zdjęć lub wiadomości. Spadł odsetek respondentów, którzy stanowczo zaprzeczyli, że tego typu sytuacje miały miejsce. Ponadto 20 proc. respondentów w obu grupach wiekowych przyznaje, że namawiano ich do klikania w podejrzane linki.

Ważne jest, aby rodzice rozmawiali i aktywnie angażowali się w życie cyfrowe swoich dzieci, towarzysząc im w wirtualnym świecie. Rodzice mogą skorzysta

z atrakcyjnych form przekazywania wiedzy, takich jak np. gry online. Są one dziś nieodłącznym elementem dorastania i odpowiednio dobrane mogą kształtować pożądane postawy i dawać dzieciom możliwość ćwiczenia, reagowania na cyberzagrożenia w bezpiecznym dla nich środowisku gry. Warto sięgać po takie rozwiązania jak gra edukacyjna »Miasto ING« w Roblox, która uczy dzieci bezpiecznego korzystania z sieci w sposób naturalny i angażujący, a zarazem może być polem do wspólnej zabawy i rozmowy rodziców i dzieci”podkreśla Jowita Michalska, założycielka i prezeska Digital University.

ING Bank Śląski od 3 lat tworzy przestrzeń „Miasta ING” na platformie gamingowej Roblox, aby wzbudzać zainteresowanie tematyką cyberbezpieczeństwa u młodych osób w ich naturalnym środowisku oraz wspierać rodziców w edukacji w tym zakresie. Bank zaprasza dzieci do nowo powstałej Akademii Cyberbezpieczeństwa w Mieście ING, aby poprzez zabawę pozyskiwali przydatną wiedzę o bezpieczeństwie w sieci. „Miasto ING” to gra edukacyjna, z którą ING pojawił się na platformie gamingowej Roblox jako pierwszy bank w Polsce. W cyfrowym świecie gracze mogą gromadzić wirtualne pieniądze poprzez wykonywanie różnych zadań i wyzwań. Gra pozwala trenować dobre nawyki związane z finansami w sposób najbardziej przyjazny, czyli przez zabawę. Gracze uczą się zarządzania pieniędzmi: oszczędzania i umiejętnego ich wydawania. Gra została również rozszerzona o moduł uczący bezpieczeństwa w sieci i dodany został tryb multiplayer.

Advertisement

* Badanie przeprowadzono wśród dzieci i młodzieży (7-17 lat) na przełomie stycznia i lutego 2024 roku przez agencję badawczą Minds & Roses na zlecenie ING. W badaniu wzięły udział dzieci w wieku 7-12 n=128, oraz dzieci 13-17 n=151.

Źródło informacji: ING Bank Śląski

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement