Connect with us

Biznes

Aplikacja esta – jak ją wypełnić żeby nie została odrzucona?

Published

on

Aplikacja esta to szybka możliwość otrzymania pozytywnego rozpatrzenia naszego wniosku o wjazd do Stanów Zjednoczonych. Jeśli wszystkie dane zostaną prawidłowo zamieszczone, a paszport biometryczny znajdzie się wśród dokumentów, wówczas z pewnością nasz wniosek będzie pozytywnie rozpatrzony w ciągu kilkudziesięciu godzin.

 

Aplikacja przez esta system

Aplikując o pozwolenie na wjazd do Stanów Zjednoczonych i opłacając całą procedurę w systemie esta chcemy, aby wszystko przebiegło prawidłowo, a nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Jak więc to zrobić, aby nasza aplikacja esta nie została odrzucona, a my już wkrótce będziemy mogli pakować się na wyjazd marzeń do USA?

Przede wszystkim na początku warto wiedzieć czym jest system esta. Jest to specjalny system, poprzez który możemy otrzymać pozwolenie na wjazd do USA w celach turystycznych. Każdego roku do Stanów migruje mnóstwo turystów z całego świata. Także z Polski każdego roku wiele osób wybiera się do USA na wakacje, odwiedzić znajomych, rodzinę czy też aby spotkać się z naszymi wspólnikami, współpracownikami. (złóż wniosek na stronie: https://estavisa.pl/apply/)

Advertisement

Brak wizy turystycznej przy wjeździe do USA – jak podróżować?

Do 2019 roku Polska była objęta programem wizowy i aby wjechać na teren Stanów Zjednoczonych w sposób legalny potrzebowaliśmy wizy turystycznej. Taką wizę można było dostać poprzez dostarczenie odpowiednich dokumentów i stawienie się osobiście w ambasadzie amerykańskiej w Polsce. Jedna w 2019 roku ruch wizowy w obszarze turystycznym został zniesiony w relacjach z Polską i dzisiaj możemy podróżować do USA na trzy miesiące bez konieczności posiadania turystycznej wizy. Jednak aby móc wjechać na teren tego kraju potrzebujemy internetowej weryfikacji w systemie esta.

Dlatego też poprzez ten system, musimy się zarejestrować, podając nasze podstawowe dane, to znaczy imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia. Konieczne będzie podanie również numeru telefonu, adresu e-mail, adresu zamieszkania, a także celu wizyty w Stanach. Najważniejszym elementem naszej aplikacji, jeśli chcemy aby była rozpatrzona pozytywnie, jest podanie numeru naszego elektronicznego paszportu.

Czego nie może zabraknąć w naszych dokumentach aplikacyjnych?

Paszport biometryczny w wersji elektronicznej z naszym zdjęciem jest podstawowym dokumentem, na podstawie którego będzie dokonywana rejestracja. Jeśli nie posiadam paszportu elektronicznego, a chcemy aby nasz formularz został pozytywnie rozpatrzony, to koniecznie powinniśmy jak najprędzej go wyrobić. Jeśli te informacje zamieścimy w naszym formularzu, a później sprawdzimy czy wszystko na pewno się zgadza, po uiszczeniu opłaty serwisowej możemy wysłać nasz wniosek. W ciągu kilkudziesięciu godzin powinniśmy otrzymać rozpatrzenie naszego wniosku.

Ogromnym plusem tego rodzaju aplikacji jest czas jej wykonania – możemy wykonać ją nawet kilkadziesiąt godzin przed samym wylotem. Oczywiście w momencie odrzucenia aplikacji może być to problematyczne dlatego też chcąc zachować podstawowe środki ostrożności, warto taką aplikację wykonać nieco wcześniej.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Retro Motor Show 2023 już za 2 tygodnie

Published

on

By

Sezon motoryzacyjnych zlotów i spotkań powoli dobiega końca. Jednak zanim klasyki schowają się w garażach, zjadą do Poznania. Po ubiegłorocznej rekordowej edycji, Retro Motor Show nie zwalnia tempa i zapowiada się jeszcze ciekawiej. Wszystko to już 6-8 października 2023 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Największa taka impreza w Polsce

Patrząc na liczby, to zdecydowanie będzie co oglądać. W skrócie:

 • 4 duże pawilony

 • 31.000m² powierzchni wystawienniczej

 • Niemal 1000 zabytkowych pojazdów

 • Ponad 80 wystawców + wystawcy indywidualni

Obok takich zapowiedzi trudno przejść obojętnie. To brzmi jak największa impreza poświęcona zabytkowej motoryzacji, której po prostu nie można przegapić. A kto wśród wystawców? M.in. Automobilklub Wielkopolski, Bytowski, Automobil Klub Turek, Mustang Klub Polska, Klub Zabytkowych Mercedesów Polska, Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie, Porsche Club Poland czy Złombol. Poza tym nie zabraknie firm zajmujących się sprzedażą samochodów, takich jak Giełda Klasyków czy BRP Bracia Goźlińscy. Stawkę uzupełnią specjaliści od renowacji zabytkowych pojazdów.

Advertisement

5 okazji do świętowania

Jak się okazuje, rok 2023 to dla wielu moment ważnych jubileuszy. Swoje 100-lecie obchodzi Automobilklub Wielkopolski, a ich Komisja Pojazdów Zabytkowych kończy okrągłe 50 lat. Z tej okazji zaprezentują wystawę pt. “100 lat pasji i tradycji”. Pokażą m.in. pojazdy (w tym jednoślady), które w 1929 roku brały udział w poznańskiej Powszechnej Wystawie Krajowej. Scenografia nawiąże również do okresu II wojny światowej i roli motoryzacji w tym czasie. Kolejne sceny poświęcą uwagę historii Toru Poznań, a także sukcesom kobiet w sportach motorowych.

Imponującego stażu doczekała też firma Novol, specjalizująca się w produkcji materiałów dla lakiernictwa samochodowego, obchodząca właśnie swoje 45-lecie. Z kolei ich linia Novol for Classic Cars ma już 10 lat. 

W tym roku 10-latkiem stała się też Giełda Klasyków, oferująca najciekawsze samochody klasyczne, youngtimery i przyszłe klasyki na sprzedaż. Na Retro Motor Show pojawią się
w pawilonie 3, gdzie zwiedzający będą mogli zapoznać się z kilkudziesięcioma ofertami w różnych przedziałach cenowych.

Advertisement

Nie tylko wystawa, ale i klimat

Retro Motor Show znane jest z niepowtarzalnego klimatu, jaki tam panuje. Bo nie jest to wyłącznie wystawa. To prawdziwe święto pasjonatów motoryzacji. Klimatyczna, swingowa muzyka dobiegać będzie zapewne z wielu zakątków, a tym kulminacyjnym momentem będzie koncert Retro Hobby Band, w sobotę i niedzielę, na scenie w pawilonie 3. Do tego piękne stroje wystawców, ale nie tylko ich. Szafa Retro zadba o to, by każdy zwiedzający miał okazję sprawdzić, jak prezentowałby się
w strojach z minionych epok. Ponadto samemu
można też stać się częścią tego wydarzenia, przebierając się w klimacie dawnych lat i wchodząc dzięki temu na targi z biletem za niższą cenę.

Co? Gdzie? Kiedy?

Termin: 6-8 października 2023

Advertisement

Lokalizacja: Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 10, 60-734 Poznań

Wejście:

 • Wschodnie, ul. Głogowska 10

 • Północne, ul. Bukowska 12

Tegoroczna ekspozycja mieścić się będzie w pawilonie 3, 3A, 4 i 5.

Godziny otwarcia:

Advertisement
 • piątek, 6.10.2023: 11:00-19:00

 • sobota, 7.10.2023: 10:00-18:00

 • niedziela, 8.10.2023: 10:00-17:00

Ceny biletów do 5 października (w dni wydarzenia ceny będą wyższe):

 • Ulgowy: 34 zł

 • Normalny: 40 zł

 • Specjalny (dla osób przebranych: 29 zł

 • Wstęp dla dzieci do 6 roku życia (które nie ukończyły jeszcze 7 lat) bezpłatny.

Więcej informacji: www.retromotorshow.pl

Advertisement
Continue Reading

Biznes

Gospodarstwa domowe w PGE zapłacą około 120 zł mniej za energię elektryczną

Published

on

By

Gospodarstwa domowe, będące klientami PGE, zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną w 2023 r. Takie rozwiązanie wprowadza znowelizowane rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

Obniżenie rachunku o ok. 120 zł będzie przysługiwało każdemu gospodarstwu domowemu, które spełni jeden z następujących warunków:

 • zmniejszy w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r., a wrześniem 2023 r. zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022 w okresie,
 • sprawdzi i potwierdzi poprawność swoich danych u sprzedawcy energii,
 • wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznych rachunków,
 • wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach, które oferuje ten sprzedawca,
 • jest prosumentem energii odnawialnej,
 • złożył oświadczenie w ramach rządowej tarczy solidarnościowej (gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny, gospodarstwa domowe z osobą z niepełnosprawnością lub rolnicy).

To kolejna po rządowej tarczy solidarnościowej, która zamraża ceny energii na poziomie z 2022 r., inicjatywa chroniąca odbiorców energii elektrycznej w Polsce.

Dzięki podejmowanym przez polski rząd działaniom energia elektryczna dla klientów indywidualnych jest jedną z najniższych w Europie. Polskie gospodarstwa domowe w większości płacą za energię średnio 110,17 Euro/MWh to preferencyjna stawka za energię zużywaną do limitu 3000 – 4000 kWh (w ramach tarczy solidarnościowej). W Czechach jest o 37 proc. drożej (255 EUR/MWh) w Niemczech o 116 proc. (400 EUR/MWh) a we Włoszech nawet o 165 proc. (491,37 euro/MWh) (dane: Agencja Rynku Energii).

Advertisement

Continue Reading