Connect with us

Wiadomości

Seniorzy z Gniezna poznawali atrakcje powiatu pilskiego

Published

on

Dwie grupy seniorów spotkały się w środę ze starostą pilskim, Eligiuszem Komarowskim w gościnnych progach Młodzieżowego Domu Kultury oraz Biura Wystaw Artystycznych. Sympatyczne delegacje dotarły na miejsce z powiatu gnieźnieńskiego i Piły.

Pierwsza z nich zawitała rano, w ramach wycieczki, którą zorganizowało biuro Krystyny Łybackiej, poseł do parlamentu europejskiego. Podczas kilkugodzinnej wizyty siedemdziesięcioosobowa grupa z Gniezna i okolic odbyła nie tylko spotkanie ze starostą, ale również zwiedziła wiele atrakcyjnych miejsc w powiecie pilskim.
Drugie spotkanie rozpoczęło się w południe. Tym razem obiekt gościł seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile, którzy w gmachu MDK zorganizowali swoje comiesięczne spotkanie audytoryjne. Współorganizatorem wydarzenia był Powiat Pilski. Podczas zebrania, któremu przyświecało hasło: „Poznajemy powiat pilski. Walory turystyczno – krajoznawcze”, zgromadzeni zapoznali się z inwestycjami realizowanymi i planowanymi przez Powiat, a także przyjrzeli się wybranym atrakcjom, które funduje turystom ziemia pilska. Spotkanie w znaczącym stopniu ubogaciła młodzież z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile, przygotowując smakowite koktajle i przedstawiając prezentację pod nazwą „Stąd jesteśmy! Nasza Mała Ojczyzna w naszych marzeniach”, nagrodzoną kilka dni wcześniej przez władze Powiatu w ramach kwalifikacji do sejmiku młodzieży województwa wielkopolskiego. Część artystyczną domknął trzyetapowy występ uczniów z Młodzieżowego Domu Kultury – przed publicznością zaprezentowali się piosenkarka, tancerze oraz akrobaci.
Jestem szczęśliwy, mogąc gościć tak szacownych gości w progach instytucji zarządzanych przez Powiat Pilski. W najbliższych miesiącach, mimo ograniczonego budżetu, stanowiącego mniej niż połowa budżetu Gminy Piła, planujemy szereg inwestycji, które powinny uszczęśliwić wielu mieszkańców stolicy powiatu oraz pozostałych gmin. Obecnie zajmujemy się między innymi termomodernizacją budynku przy alei Wojska Polskiego w Pile, w którym mieści się choćby Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, budową hali przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Pile, jak również budową drogi łączącej Kruszki z Kijaszkowem. W niedalekiej przyszłości chcemy zająć się halą przy pilskim Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego oraz gmachem Szpitala Specjalistycznego w Pile, który wymaga pilnej termomodernizacji. Plany są ambitne, dlatego nieustannie staramy się o środki zewnętrzne. Oczywiście wszystkich: naszych gości z ziemi gnieźnieńskiej oraz pilan zapraszamy do nieustannego odkrywania piękna Piły i okolic. Mamy się czym pochwalić, dlatego jestem pewien, że każdy turysta wyjedzie stąd usatysfakcjonowany – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Niewiarygodne! Te kwiaty mogą wylądować na talerzu!

Published

on

By

fot. PAP

Niewiarygodne! Wiele kwiatów, które są dostępne w kwiaciarniach może znaleźć swoje miejsce na talerzu. Mogą być z powodzeniem m.in. dodawane do sałatek, dań mięsnych czy jako składniki ciast – mówił dr n. med. Sławomir Dudek z Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Nie mamy oporów przed schrupaniem korzenia marchwi, liści sałaty, owocu pomarańczy, nawet skubiemy nasiona dyni. Ale czy równie chętnie sięgamy po jadalne kwiaty? A i owszem. Część z nich spożywamy wraz z codziennymi posiłkami, choć możliwe, że nie przywiązujemy do tego wagi – zauważył dr Sławomir Dudek, cytowany w informacji prasowej uczelni.

 

Popularnym jadalnym kwiatem, który możemy znaleźć w kwiaciarni są goździki, które wykazują korzystny wpływ m.in. na układ nerwowy i pokarmowy. Można dodać je do sałatek, a kandyzowane mogą być podawane z deserami. Produkuje się z nich również syropy lub marmolady.

 

Advertisement

Kolejnym kwiatem, który może służyć jako przekąska jest liliowiec ogrodowy. Jego kwiaty mają m.in. właściwości antyoksydacyjne czy przeciwdepresyjne. Inną rośliną, która kojarzy nam się bardziej np. z kwietnikiem niż kuchnią jest piwonia. Kwiaty mają właściwości przeciwalergiczne oraz zapobiegające chorobie wieńcowej.

 

Ogórecznik zwyczajny, którego kwiaty smakiem przypominają ogórek, był dawniej dodawany jako składnik zimnych napojów orzeźwiających. Może być też wykorzystywany jako środek wspomagający oczyszczanie organizmu z toksyn oraz odchudzanie.

 

Advertisement

Jadalnymi kwiatami są także: bratek, chaber, cykoria, fiołek, forsycja, jaśmin, lawenda, nagietek czy róża.

 

Jak zaznaczył dr Dudek, jadalna część brokułu jest także kwiatostanem, nazywa się ją różą; zawiera ona dużą ilość witamin, karotenoidów, flawonoidów oraz błonnika. Cechuje się m.in. właściwościami przeciwutleniającymi, przeciwnowotworowymi oraz hipoglikemicznymi.

 

Advertisement

Kolejnym jadalnym kwiatem jest karczoch, który po usunięciu zewnętrznych łusek nadaje się do spożycia. Kwiat ma właściwości wspomagające wątrobę, a ponadto uważa się, że jest to afrodyzjak. Można również zjeść kwiaty kaparów, cukinii, dyni i kalafiora.

 

– Jednak na tym opcje się nie kończą! Jeśli sięgniemy po przyprawy, szybko okaże się, że i tam są obecne kwiaty. Jedną z najdroższych przypraw jest szafran uprawny, który już od wieków ceniony był jako przyprawa, barwnik, a nawet składnik perfum. Spośród wielu związków, które zawiera warto wymienić krocynę, odpowiedzialną za poziom hormonów szczęścia – zwrócił uwagę naukowiec.

 

Składnikiem ziół prowansalskich używanych w Niemczech jest kwiat lawendy. Jadalna (w ograniczonej ilości) jest też czapetka pachnąca, znana szerzej jako goździkowiec wonny. Popularne w kuchni, głównie zimą, są “goździki”, czyli wysuszone, zamknięte pąki kwiatowe czapetki. Ich żucie zmniejsza dolegliwości ze strony bolących zębów oraz korzystnie wpływa na układ pokarmowy. (PAP)

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

W niedzielę, 28 kwietnia sklepy będą otwarte

Published

on

By

fot. PAP

W niedzielę, 28 kwietnia br. sklepy będą otwarte. Następna handlowa niedziela przypada 30 czerwca 2024 roku.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

 

Najbliższa niedziela handlowa przypada 30 czerwca, a kolejne: 25 sierpnia, 15 grudnia, 22 grudnia.

Advertisement

 

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.(PAP)

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement