Connect with us

Kultura

Jak będziemy obchodzili 11 Listopada?

Published

on

W naszym mieście 11 Listopada obchodzony będzie nadzwyczaj uroczyście. Oto skrót po uroczystościach.

Obchody w Pile rozpoczną się już w piątek, 9 listopada. O godz. 11.00 odbędzie się Gra Miejska  „Śladami ruchu niepodległościowego w Pile”. Gra skierowana jest do młodzieży, grup niezorganizowanych, a także mieszkańców miasta i regionu, którzy kochają historię. Gra będzie wiodła szlakiem ciekawych miejsc historycznych i architektonicznych w Pile. Uczestnicy poznają również osoby, które odcisnęły ślad w historii miasta.

Sobota: 10 listopada
W sobotę, 10 listopada o godz. 9.00 w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile odbędą się rodzinne warsztaty robienia kotylionów, flag i rozetek.

W sobotę między 12.00 a 14.00 w Motylewie odbędzie się 22. Piknik Marciński. Będzie wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku, kawa i oczywiście rogale marcińskie.

Advertisement

A o godz. 17.00, również 10 listopada, kolejne ważne wydarzenie. Tym razem w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych przy Okrzei w Pile odbędzie się wielki Koncert Muzyki Polskiej w wykonaniu znakomitego Wyrzyskiego Chóru Męskiego i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Organizatorzy dla wszystkich zapewniają śpiewniki. A po koncercie, coś dla ciała,  rogale świętomarcińskie dla każdego! Warto przyjść, posłuchać i razem pośpiewać. Tym bardziej że Wyrzyski Chór Męski należy do najlepszych zespołów amatorskich w kraju. Rozpoczął działalność w 1999 roku, przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku z inicjatywy dyrygenta Piotra Jańczaka, absolwenta i pracownika naukowego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, który do dziś dyryguje chórem. Zespół szybko zaczął odnosić krajowe i międzynarodowe sukcesy. Ma na koncie ponad 65 nagród zdobytych w różnych konkursach i przeglądach w kraju i za granicą. Składa się z 30 wokalistów.

Niedziela: 11 listopada

W niedzielę na stadionie przy ulicy Okrzei odbędzie się Bieg Niepodległości, który ruszy tuż po godzinie 12.00. Wcześniej organizatorzy przewidują wspólnie odśpiewanie hymnu państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Bieg odbędzie się na dystansie 6,5 km,. Godzinę wcześniej, o  godz. 11.00. ruszy z kolei chód kijkarzy na dystansie 3 km, a po biegu głównym rozegrany zostanie bieg dzieci na dystansie 400 metrów. Dla wszystkich, zarówno zawodników, jak i kibiców będzie ciepły posiłek i rogale świętomarcińskie.

O godz. 15.00 w kościele pw. Św. Rodziny w Pile odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej przemarsz na pl. Zwycięstwa. O godz. 16.15 pod rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem Tysiąclecia Polski i Powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Zapraszamy na spektakl komediowy “POZYTYWNI” już 18.05.2024r. o godz. 16:00 oraz 18:30 w RCK – Tatar Miejski, Piła

Published

on

By

“POZYTYWNI” to szalona opowieść o tolerancji, akceptacji i poszukiwaniu szczęścia w gwiazdorskiej obsadzie. Na tragikomiczną sesję terapeutyczną zapraszają: Grażyna Wolszczak, Olga Bołądź/Hanna Konarowska/Agata Wątróbska, Janusz Chabior, Łukasz Simlat oraz reżyser: Krzysztof Czeczot i autor sztuki Cezary Harasimowicz. “POZYTYWNI” to kultowy już i uwielbiany przez widzów spektakl.

Będzie śmiesznie, będzie wzruszająco…

Rzecz rozgrywa się w gabinecie terapeutycznym. EWA jest wybitną psychoterapeutką. Piękna, bogata, ciesząca się uznaniem, ma szczęśliwą rodzinę, udane życie i wydaje się, że wszystko jest piękne i idealne. Poznajemy jej pacjentów: MICHAŁA – geja, rolnika spod Mławy; ANNĘ – arystokratkę, która odkrywa swoje -bynajmniej niearystokratyczne! – korzenie oraz JANA, męża i ojca dwójki dzieci, który od dawna czuje się kobietą. Jaki będzie rezultat serii spotkań terapeutycznych? Niech pozostanie tajemnicą.

Pozytywni Cezarego Harasimowicza to opowieść, która w przystępny, czasami wręcz zabawny sposób, dotyka naszych największych traum i lęków, która rozprawia się ze stereotypami, a do tego – co warto podkreślić – pozwala widzowi zanurzyć się w naszym przedstawieniu, bo problemy, o których opowiadamy tak naprawdę dotyczą każdego z nas – mówi Krzysztof Czeczot, reżyser sztuki.

OBSADA:
EWA – Grażyna WOLSZCZAK
ANNA Olga BOŁĄDŹ / Agata WĄTRÓBSKA /Hanna Konarowska
JAN – Janusz CHABIOR
MICHAŁ – Łukasz SIMLAT

Advertisement

SCENARIUSZ: Cezary HARASIMOWICZ
REŻYSERIA: Krzysztof CZECZOT
Muzyka: Adam WALICKI
Scenografia i wizualizacje: Dawid ZALESKY
Kostiumy: Katarzyna LEWIŃSKA

Spektakl przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia.

Bilety dostępne na https://copa.pl/pila/

Advertisement
Continue Reading

Kultura

Bajm i Smolasty – takich tłumów jeszcze nie było…

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Piątkowy koncert Smolastego i Bajmu przyciągnął na Stadion Powiatowy  w Pile tysiące ludzi. Sam dojazd na miejsce koncertu był prawdziwym problemem. Korki zaczynały się już m.in. na Zamościu przy ul. Okólnej.

Nic jednak dziwnego, bo to właśnie Smolasty jest w tej chwili na topie list przebojów, a po jego notowania po wspólnej piosence z Dodą “Nim zajdzie słońce” jeszcze bardziej poszybowały w górę. Z kolei Beata Kozidrak i Bajm to już klasyka polskiej muzyki rozrywkowej. Wylansowała wiele ponadczasowych przebojów i większość ich zaśpiewała także w Pile.

Choć pogoda nie dopisała i od czasu do czasu padał deszcz, to publiczność z pewnością nie żałowała.

A jak Wam się spodobał koncert Smolastego i Bajmu?

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement