Connect with us

Edukacja

W Wyrzysku pożegnali absolwentów gimnazjum

Published

on

22 czerwca br. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku w sali widowiskowej odbyło się zakończenie roku 2017/2018, podczas którego pożegnano absolwentów klas III oddziałów gimnazjalnych.

Uroczystość poprowadzili uczniowie kl. IIIa z oddziałów gimnazjalnych: Julia Walczak i tegoroczny prymus Igor Jakub Rumiński. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego prowadzący powitali wszystkich zgromadzonych na sali. Poinformowali, że właśnie tego dnia mury szkoły opuści aż 101 uczniów.

Następnie głos zabrała dyrektor szkoły mgr Danuta Buryta-Arndt, która swoje przemówienie rozpoczęła słowami Paula Coelho: „Zawsze trzeba wiedzieć, kiedy kończy się jakiś etap w życiu. Jeśli uparcie chcemy w nim trwać dłużej niż to konieczne, tracimy radość i sens tego, co przed nami.”, uświadomiła wszystkim, że każdy etap życia ma swój kres, ale należy czerpać radość z tego, co przed nami – a przed nami zasłużone wakacje!!!

Dyrektor podziękowała rodzicom za zaufanie, za wspieranie szkoły każdego dnia, za wspólne realizowanie wielu przedsięwzięć. W dalszej części swojego wystąpienia  podkreśliła, że wartość nauki jest bezcenna, gdyż bez niej świat nie rozwijałby się dynamicznie i nie byłoby postępu cywilizacji. Życzyła uczniom, by dążyli do własnego rozwoju poprzez zgłębianie tajemnic nauki, tak jak dotychczas odbywało się to w tutejszej szkole. Nagrody otrzymane na licznych konkursach, zarówno tych szkolnych, jak i na szczeblach gminy, powiatu a nawet kraju, sprawiały radość uczniom jak i nauczycielom. Pani dyrektor życzył uczniom, aby nie trwali w miejscu, ale stawali się poszukiwaczami wiedzy, odkrywcami tajemnic nauki. Absolwentom zaś życzyła także trafnych wyborów, zgodnych z zainteresowaniami i talentami.

Advertisement

Nauczycielom podziękowała za rozwijanie wiedzy i pasji uczniowskich, za pielęgnowanie i doskonalenie ich umiejętności oraz za wspólną pracę pedagogiczną i wychowawczą w roku szkolnym. Następnie prowadzący uroczystość Igor Jakub Rumiński pożegnał dyrekcję i nauczycieli, dziękując za zaangażowanie, rozwijanie pasji i trud wychowawczy. Natomiast młodym kolegom życzył, by ich ścieżki życia były proste i pełne dobrych czynów.

Burmistrz Bogusława Jagodzińska w swoim wystąpieniu nawiązała do wspomnień z lat szkolnych, podkreślając jak ważne są nauka, zainteresowania, ale także wpływ osób nam życzliwych, mądrych, którzy są naszymi przewodnikami, gdyż dostrzegają w nas to, czego czasami sami nie widzimy: talent, predyspozycje i pasje. Należą do nich nie tylko rodzice, ale i nauczyciele. B. Jagodzińska  życzyła wypoczynku podczas wakacji, by następny rok szkolny był owocny w sukcesy. Radny Piotr Radwański również życzył wszystkim uczniom wypoczynku po całorocznej nauce.

W kolejnej części uroczystości wyróżniono 32 uczniów z klas II i III oddziałów gimnazjalnych. W mijającym roku szkolnym najwyższe wyniki w nauce oraz wzorowe lub bardzo dobre uzyskali: Wiktoria Mróz, Jacek Spichalski, Vanessa Łosoś, Julia Mocek, Marta Manthai, Mateusz Nowicki, Kacper Wachowski, Michał Kowalski, Zuzanna Jaskólska, Wiktoria Kozimor, Aleksandra Dudek, Anna Kośmider, Karolina Bąbińska, Zuzanna Bura, Inez Belka, Igor Rumiński, Klaudia Pikulik, Julia Walczak, Martyna Dróbka, Michał Codro, Patryk Konopa, Jakub Kozimor, Katarzyna Kołodziej, Wiktoria Wachowska, Zuzanna Jaśkiewicz, Magdalena Malich, Wiktoria Borowczak, Dominik Jarecki, Martyna Nowicka, Martyna Krzycka, Adrian Krywoszej.

Złotą Tarczę, czyli nagrodę będącą wyrazem najwyższego uznania Dyrektora Szkoły i Rady Pedagogicznej dla ucznia, który przez kolejne trzy lata wyróżnił się osiągnięciami w nauce, sukcesami sportowymi, artystycznymi lub w konkursach międzyszkolnych, nienaganną postawą uczniowską i szczególnym zaangażowaniem w życie szkoły trzymali: Igor Rumiński, Wiktoria Wachowska i Zuzanna Jaśkiewicz. Natomiast Srebrną Tarczę za trzyletnią pracę uwieńczoną świadectwem z wyróżnieniem otrzymali: Julia Walczak, Klaudia Pikulik, Jakub Kozimor, Katarzyna Kołodziej, Martyna Krzycka, Martyna Nowicka i Adrian Krywoszej. Prymusem szkoły, ze średnią 5,89, został Igor Rumiński. W kolejnej części wychowawcy klas trzecich, p. Izabela Duszczak, p. Ryszard Sell, p. Lidia Troczyńska, p. Sławomir Nowak oraz p. Michał Kozimor, wręczyli swoim wychowankom świadectwa ukończenia szkoły.

Advertisement

 

Po zakończeniu części oficjalnej uczennice z klas III i II przepięknie zaśpiewały dwa utwory: „Szczęśliwej drogi już czas” i „Ostatni raz z naszą klasą”. Młodzież z klasy IIIa przygotowała dla swoich kolegów, wszystkich wychowawców oraz nauczycieli niespodziankę: absolwenci wykonali piosenkę „Dziękujemy Wam”. Niejednemu podczas słuchania utworu w oku zakręciła się łza… Następnie uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami udali się do klas, aby odebrać świadectwa. Uczniowie klas trzecich jeszcze na chwilę, już po raz ostatni, zasiedli w ławkach wyrzyskiej szkoły, pożegnali się ze swoimi wychowawcami, by już za dwa miesiące rozpocząć kolejny etap swojej edukacji.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Pilska “budowlanka” ma już 60 lat

Published

on

By

19 kwietnia uczniowie i kadra nauczycielska obchodzili jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół Budowalnych w Pile. Na uroczystość licznie przybyli absolwenci szkoły, dawni pedagodzy i dyrektorzy oraz liczni goście.

Uroczystości odbyły się w auli Akademii Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile. Gości przywitała dyrektor szkoły Karina Mazurek, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się w ciągu 60 lat do rozwoju i sukcesów popularnej „Budowlanki”, która wykształciła tysiące specjalistów.

Życzenia i gratulacje złożył starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Advertisement

– Serdeczne gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do budowy potencjału szkoły. Zespół Szkół Budowlanych to wyjątkowa placówka oświatowa Powiatu Pilskiego. Poprzez kształcenie profesjonalnych kadr budowlanych przyczyniła się do rozwoju Piły i regionu, a jej absolwenci spełniają swoje zawodowe i naukowe pasje. Jubileusz to znakomita okazja do wspomnień i podsumowań, przede wszystkim sukcesów, którymi szczyci się placówka oraz jej uczniowie, zarówno na polu edukacyjnym, sportowym oraz artystycznym. To okazja do podziękowań także gronu pedagogicznemu, pracownikom oraz uczniom. Życzę dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów – powiedział starosta.

Gratulacje złożył również Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu, w imieniu radnych Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.

Jubileusz był okazją do nadania szkole nowego sztandaru z obecną nazwą placówki, która jeszcze w latach 2013-2018 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Pile. Ta zresztą w długiej historii szkoły wiele razy się zmieniała, podobnie jak zakres nauczania i kierunków.

Podczas uroczystości przypomniano bogatą historię, której założycielem i pierwszym dyrektorem był  zasłużony dla rozwoju Piły inż. Bogdan Toboła – Honorowy Obywatel Miasta Piły. Szkoła od początku miała swoją siedzibę przy ul. Kilińskiego. Na początku kształciła jedynie na poziomie zawodowym, dzisiaj funkcjonuje tu technikum i szkoły branżowe.

Advertisement

W ciągu 60 lat szkołę puściło  9455 absolwentów, pracowało 653 nauczycieli.

Szkoła mocno się rozwinęła. W latach 2018 – 2021 budynek został zmodernizowany, a dach i fasada zostały odnowione, przez co szkoła odzyskała dawny blask. W szkole powstały, były modernizowane i doposażane kolejne pracownie zawodowe. Od roku 2019 r. w wyniku udziału w projektach unijnych szkoła pozyskała ponad 2 mln zł. Uczniowie w ramach „Erasmus Plus” odbywają praktyki za granicą, podobnie jak nauczyciele biorą udział w zagranicznych szkoleniach.

Dzisiaj Zespół Szkół Budowlanych w Pile współpracuje ze środowiskiem lokalnym oraz uczelniami wyższymi. m.in. Akademią Nauk Stosowanych w Pile, czy Politechniką Poznańską. Podpisał także umowy partnerskie z firmami: ENEA, ARDAGH GLASS oraz Wielkopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.

Historia szkoły:
Historia szkoły jest niezwykle ciekawa. Warto przypomnieć, że została otwarta 1 września 1963 r., a jej założycielem był inż. Bogdan Toboła, ówczesny dyrektor Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego Pile. Najpierw powstała Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, a jej siedzibą stał się budynek Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego, przy ul. Kilińskiego 16, w którym szkoła mieści się do dzisiaj. Pierwszym dyrektorem szkoły został Bogdan Toboła, jej organizator.
Przełomowym w dziejach szkoły był rok 1975. Decyzją ministra budownictwa został utworzony Zespół Szkół Budowlanych im prof. Romana Kozaka Pilskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Pile. Nowym dyrektorem został mgr Jerzy Radke. W skład Zespołu wchodziły wówczas: Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, Technikum Budowlane dla Pracujących, Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących i Szkoła Mistrzów dla Pracujących.

Advertisement

W 1987 roku w skład Zespołu Szkół wchodziły: Zasadnicza Szkoła Budowlana Kombinatu Budowlanego, Technikum Budowlane Młodzieżowe na podbudowie szkoły podstawowej, Technikum Budowlane dla Pracujących (wieczorowe na podbudowie szkoły zasadniczej).

W maju 1991 roku stanowisko dyrektora szkoły objął mgr Adam Grzeszczak, który pełnił swoją funkcję do 31 sierpnia 2016 r.
1 września 1998 roku powołano Liceum Ogólnokształcące, a 1 września 2002 roku Liceum Profilowane, do którego ostania rekrutacja miała miejsce w 2007 r., z kolei w 2015 roku mury szkoły opuścili ostatni absolwenci liceum ogólnokształcącego. Szkoła skupiła się tylko na oddziałach zawodowych.

Od 1 września 2017-31 sierpnia 2022 r. dyrektorem szkoły był mgr Arkadiusz Jeż od 1 września 2022 – mgr Karina Mazurek od 1 września 2022 roku
Obecnie funkcjonują tu: Technikum nr 4 w Pile, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 4 w Pile oraz Branżowa Szkoła II Stopnia nr 4 w Pile.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

W Pile na Gwdzie odbyła się operacja “Czysta rzeka”

Published

on

By

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W Pile odbyła się operacja czysta rzeka – GWDA. Piła 2024.

– Na niewielkim odcinku rzeki zebraliśmy sporą ilość odpadów. Pozostało ich dużo więcej. Nadal jest wiele nieczystości, palenisk oraz odpadów, takich jak: butelki szklane, puszki, oraz wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne. Piękne miejsce ale bardzo zaniedbane – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
– Dziękujemy za pomoc młodzieży z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Pracownikom Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Pile. Dziękujemy za odbiór odpadów przez Gminę Piła (Altvater Piła Sp. z o.o.). Dziękujemy za worki i rękawiczki od Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu – dodaje Łazowy.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement