Connect with us

Zdrowie

Wirusolog: liczby zachorowań, jakie były podawane podczas piątej fali COVID-19 mogły być pięciokrotnie niedoszacowane

Published

on

fot. PAP

Liczby zachorowań, jakie były podawane podczas piątej fali COVID-19 mogły być pięciokrotnie niedoszacowane – wskazał w rozmowie z PAP wirusolog dr Paweł Zmora. Ekspert ocenił, że wynikało to m.in. z samodzielnego testowania się chorych.

Do kwietnia na mocy porozumienia naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu (ICHB PAN) i specjaliści z samorządowej spółki wodociągowej Aquanet monitorowali obecność koronawirusa w poznańskim systemie kanalizacyjnym.

 

Kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu dr Paweł Zmora w rozmowie z PAP przyznał, że przeprowadzone badania wykazały, iż faktyczna liczba zachorowań na COVID-19 była wyższa niż podawana w oficjalnych statystykach. “Według naszych obliczeń liczby zachorowań, jakie były podawane podczas piątej fali COVID-19 mogły być co najmniej pięciokrotnie niedoszacowane” – podkreślił.

 

Advertisement

Jak wyjaśnił, trudno przełożyć dokładną liczbę zachorowań z konkretnego dnia na ilość RNA koronawirusa w ściekach. „Ale możemy to odnieść do poziomu, który obserwowaliśmy wcześniej. Stężenie wirusa SARS-CoV-2 w ściekach podczas piątej fali pandemii było pięciokrotnie wyższe niż podczas czwartej fali. To pokazuje, że liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 była zdecydowanie wyższa niż raportowano” – wskazał.

 

„W szczycie czwartej fali mówiliśmy o około 20-30 tys. zakażeń dziennie, podczas piątej fali maksymalnie 50 tys., a twarde dane, które mieliśmy, pokazywały, że tego wirusa było zdecydowanie więcej, także podawane liczby nowych zachorowań nie odzwierciedlały prawdziwej skali pandemii COVID-19” – zaznaczył wirusolog.

 

Ekspert ocenił, że owo niedoszacowanie wynikało ze stosunkowo niewielkiej liczby testów wykonywanych w centrach diagnostycznych. „A po części spowodowane było to tym, że Polacy zdecydowali się na samodzielne diagnozy przy wykorzystaniu testów dostępnych w aptekach czy sklepach. Obawiam, się, że dzieje się tak dalej” – dodał.

Advertisement

 

„Prawidłowe pobranie wymazu i wykonanie testu to nie jest prosta sprawa i bardzo często można uzyskać wyniki fałszywie ujemne, które dają nam złudną nadzieję, że wszystko jest w porządku, a w rzeczywistości możemy być zakażeni patogenem. Jeżeli jesteśmy chorzy, to przede wszystkim zostańmy w domu, nie rozprzestrzeniajmy wirusów czy bakterii, skontaktujmy się z lekarzem i pozwólmy zrobić testy osobom, które się na tym znają” – zaapelował.

 

Wirusolog nie wykluczył również, że w najbliższym jesienno-zimowym okresie zachorowań, będzie wykonywanych zbyt mało testów w kierunku COVID-19 „Obawiam się, że po raz kolejny dane dotyczące zachorowań na COVID-19 będą niedoszacowane. Stąd tak ważne są takie analizy, jak ta prowadzona ostatnio przez ICHB PAN razem z Aquanetem” – powiedział.

 

Advertisement

Prezes spółki Aquanet Laboratorium Krzysztof Maciołek przekazał PAP, że obecnie firma we własnym zakresie kontynuuje monitoring poziomu wirusa SARS-CoV-2 w poznańskim systemie odprowadzania nieczystości.

 

Jak wskazał według badań w drugiej połowie maja ilość RNA wirusa SARS-CoV-2 w poznańskich ściekach była zbliżona do stanu notowanego pod koniec grudnia ub. roku, kiedy to w mieście dziennie diagnozowano około 450 nowych zakażeń koronawirusem.

 

„Od marca jest wyraźna tendencja spadkowa, ale jest jeszcze bardzo daleko do sytuacji, w której RNA wirusa będzie niestwierdzalne, lub stwierdzalne w bardzo ograniczonych ilościach, jak było na przełomie czerwca i lipca ub. roku” – powiedział.(PAP)

Advertisement

 

Autor: Szymon Kiepel

 

szk/ dki/

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zdrowie

5271 zakażeń koronawirusem, 28 osób z COVID-19 zmarło

Published

on

By

fot. PAP

Minionej doby badania potwierdziły 5271 zakażeń koronawirusem, w tym 971 ponownych. Zmarło 28 osób z COVID-19 – poinformowano w czwartek na stronach rządowych. Wykonano 13 578 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Tydzień temu, 11 sierpnia, badania potwierdziły 4321 zakażeń koronawirusem, w tym 727 ponownych. Zmarło 20 osób z COVID-19.

 

Łącznie – jak podano w czwartek – od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 133 274 przypadków. Zmarło 116 826 osób z COVID-19.

 

Advertisement

Od 16 maja obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.(PAP)

Continue Reading

Wiadomości

Przebudowa Oddziału Okulistycznego w pilskim szpitalu

Published

on

By

W Szpitalu Specjalistycznym w Pile trwa modernizacja Oddziału Okulistycznego. Remontowane są pomieszczenia pod kompleks sali operacyjnej oraz gabinet przeznaczony na Przyszpitalną Poradnię Okulistyczną. Remont ma na celu zwiększenie potencjału oddziału i wzrost jakości usług dla pacjentów.

Na potrzeby nowej sali operacyjnej zaadaptowane zostaną m.in. dwie sale chorych i była sala operacyjno-zabiegowa, na potrzeby poradni – gabinet lekarski i sekretariat. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwi funkcjonowanie oddziału zarowo dla pacjentów jak i personelu. Koszt prac modernizacyjnych części oddziału to 1,5 mln zł. Mimo prac remontowych oddział pracuje normalnie.
– Nieustająco zmieniamy Szpital Specjalistyczny w Pile, aby stał się nowoczesną placówką leczniczą. Przypomnę, że to już kolejny oddział, który w ciągu minionych pięciu lat remontujemy i unowocześniamy, aby dostosować go do potrzeb pacjentów, podnieść jakość i ilość świadczonych usług medycznych, słowem zwiększyć jego potencjał – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Wcześniej zmodernizowany został Oddział Nefrologii ze stacją dializ i Szpitalny Oddział Ratunkowy, na Oddziale Kardiologicznym urządzona została Pracownia Elektrofizjologii, w której wykonywane są zabiegi leczenia zaburzeń rytmu serca w ramach kontraktów z NFZ. Obecnie, odkąd opiekę nad oddziałem przejęła nowoczesna spółka Grupa American Heart of Poland, wprowadzone zostaną na nim kolejne zmiany na lepsze: sprzętowe i kadrowe, łącznie ze zwiększeniem liczby łóżek na oddziale i otwarciem nowych pracowni specjalistycznych.

Z kolei w ubiegłym roku, po generalnym remoncie otwarto nowoczesny Oddział Chemioterapii z częścią hospitalizacyjną.
– Słowa uznania należą się dyrekcji szpitala, która konsekwentnie realizuje plan modernizacji lecznicy, podobnie kadrze placówki, która wspiera ją w działaniach i ma ambitne cele realizować swoje umiejętności na jak najwyższym poziomie. Jako Powiat Pilski dokładamy wszelkich sił, aby wspierać pilski szpital finansowo i materialnie – dodaje starosta.

Obecny remont Oddziału Okulistycznego jest możliwy dzięki pozyskaniu środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego pochodzących z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement