Connect with us



Zdrowie

O profilaktyce i leczeniu raka podczas Konferencji Promocji Zdrowia

Published

on

„Zdrowa kobieta, zdrowy mężczyzna, zdrowa rodzina”, pod takim hasłem 22 marca odbyła się XIX powiatowa konferencja promocji zdrowia organizowana przez Starostwo Powiatowe w Pile i Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu.

Celem spotkania były popularyzacja wiedzy oraz zwiększenie świadomości zdrowotnej na temat chorób nowotworowych. Podczas konferencji mówiono o możliwościach radioterapii w leczeniu raka piersi, zostały przestawione istotne zagadnienia dotyczące zdrowia, a przede wszystkim profilaktyki i diagnostyki chorób nowotworowych.

O tym jak dbać o swoje zdrowie, by zminimalizować wystąpienie nowotworu opowiadali specjaliści onkolodzy: prof. dr hab. Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, lek. med. Piotr Martenka z Zakładu Radioterapii IV w Pile – Filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii, dr n. med. Janusz Wasiewicz, Ordynator Oddziału chirurgii onkologicznej Chorób Piersi Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, lek. Monika Rutkowska, Oddział Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica, dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka, Kierownik zakładu Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu oraz Wojciech Szafrański, Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica.
W konferencji wzięli udział pracownicy służby zdrowia, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich.

Advertisement

Prelegentów spotkania przywitał wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich.

– Celem naszych konferencji organizowanych z Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu jest popularyzacja zdrowia wśród mieszkańców gmin powiatu pilskiego i całej Wielkopolski oraz profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych. Pamiętajmy, lepiej zapobiegać niż leczyć, a wczesne wykrycie nowotworu jest ogromną szansą na jego wyleczenie – powiedział.

Wicestarosta deklarował również dalsze wsparcie finansowe władz Powiatu Pilskiego dla Szpitala Specjalistycznego im. Stanisława Staszica w Pile, który jest największą lecznica w północnej Wielkopolsce, obsługująca ok 500 tys. populacji.

– W ciągu minionych 6 lat tylko z budżetu powiatu przekazaliśmy dla szpitala ponad 9 mln zł, sięgaliśmy również po środki zewnętrzne. W efekcie zostały przebudowane trzy oddziały, również Oddział Chemioterapii, który współpracuje z Ośrodkiem Radioterapii w Pile, filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Szpital Specjalistyczny została wyposażony w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, co ma ogromne znaczenie również przy wykrywaniu zmian nowotworowych. W tym roku czynione będą kolejne inwestycje, ponieważ ochrona zdrowia mieszkańców jest dla nas priorytetem – powiedział.

______
Wielkopolskie Centrum Onkologii jest liderem w znoszeniu barier dostępu do leczenia dla pacjentów. Tworzenie filii WCO w Wielkopolsce to element szerokiej koncepcji rozwoju regionu w obszarze ochrony zdrowia.

– Oprócz działalności leczniczej zajmujemy się także nauką i dydaktyką. Wielkopolskie Centrum Onkologii to nie tylko Poznań, ale też Piła i Kalisz, w planach mamy również Konin i Leszno – podkreślał prof. dr hab. Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii, rozpoczynając spotkanie.

Zakład Radioterapii IV w Pile – Filia Wielkopolskiego Centrum Onkologii nieprzypadkowo umiejscowiona jest w pobliżu Szpitala Specjalistycznego imienia Stanisława Staszica w Pile. Bliska współpraca tych dwóch jednostek zapewnia pacjentom z chorobą nowotworową kompleksowe, wysoko specjalistyczne leczenie.

Advertisement

Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile przedstawił plany dotyczące optymalizacji opieki zdrowia nad pacjentem onkologicznym podkreślając, że pilski szpital to ważna jednostka w systemie funkcjonowania Opieki Zdrowotnej w województwie wielkopolskim, jednostka, która dzisiaj ma bardzo dobrego partnera w postaci Starostwa Powiatowego Zarządu Powiatu.

– W placówce posiadamy 434 łóżka na 23 oddziałach. W 2021 r. na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym było 20 tys. hospitalizacji, w POZ udzielono 8 tys. porad. Zatrudniamy 956 pracowników, działa 8 przyszpitalnych poradni, w tym roku zamierzamy utworzyć kolejne. Ogromne znaczenie ma otwarcie w 2021 r. przebudowanego Oddziału Chemioterapii podzielonego na część hospitalizacyjną z 26 łóżkami oraz chemii dziennej – 8 stanowisk. Znacznie poprawiło to jakość i komfort leczenia pacjentów onkologicznych – zaznaczył dyrektor Szafrański.

________
Tegoroczna edycja powiatowej konferencji „Zdrowa kobieta, zdrowy mężczyzna, zdrowa rodzina”, dedykowana była tematowi raka piersi. Dr n. med. Janusz Wasiewicz, Ordynator Oddziału chirurgii onkologicznej Chorób Piersi w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, przybliżył działanie Breast Cancer Unit.

–  Celem działania BCU jest przeprowadzenie całego procesu leczenia w jednym miejscu i zgodnie z najnowszymi standardami wiedzy. Specjalizacja takiego ośrodka oraz efekt synergii pracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów jest gwarancją zdecydowanie lepszych wyników leczenia dla pacjentek— zaznaczył.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet w Polsce. Statystycznie wśród tysiąca przebadanych pań choroba zostanie wykryta u pięciu, a śmiertelność w jej wyniku jest coraz większa.

Lek. Monika Rutkowska w swojej wypowiedzi podkreślała wagę samobadania piersi.
Nie trzeba dużo.  Wystarczy raz w miesiącu badać regularnie swoje piersi, wcześnie wykryty nowotwór jest całkowicie wyleczalny. Należy również wykonywać regularne badania USG oraz mammografię, ale pierwszym takim podstawowym badaniem, o którym każda kobieta powinna pamiętać jest samobadanie piersi.

Advertisement

Niestety, późno wykryty rak piersi ma też wciąż dużą śmiertelność. Ośrodek Radioterapii w Pile przyjmuje coraz więcej pacjentek na leczenie.
– W naszym ośrodku, który stanowi filię Wielkopolskiego Centrum Onkologii w zeszłym roku mieliśmy sto pacjentek, jest to duża liczba cieszymy się, że mogliśmy pomóc nie tylko mieszkankom Piły, ale też z okolicznych miast i miasteczek, aby to leczenie przeszło łagodnie, blisko miejsca zamieszkania.  Leczenie wielodyscyplinarne jest jedynym i słusznym kierunkiem leczenia pacjenta onkologicznego. Każda kobieta po 50 roku życia raz na dwa lata powinna wykonywać mammografię. Młodsze powinny regularnie – przynajmniej raz do roku wykonać badanie USG – mówił Piotr Martenka, Kierownik Ośrodka Radioterapii w Pile.

Podczas konferencji mówiono również o nowotworach, które atakują mieszkańców Wielkopolski obu płci i ich leczeniu.
– Istnieją niezbite dowody na to, że nowotworom złośliwym można zapobiec. Ocenia się, że 80 a nawet 90% zachorowań na nowotwory złośliwe w populacjach zachodnich można przypisać czynnikom środowiskowym, rozumianym w szerokim sensie, m.in. jako nawyki żywieniowe i zachowania społeczno-kulturowe – zadaniem na dziś jest więc przekonanie Polaków do zmiany stylu życia – tylko tyle i aż tyle – podkreślała dr n. med. A. Dyzmann-Sroka Kierownik Zakładu Epidemiologii Profilaktyki Nowotworów WCO.

***
Radioterapia jest jedną z trzech najważniejszych metod leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi. Ma zastosowanie prawie na każdym etapie postępu choroby, poczynając od wczesnych stadiów nowotworu, poprzez leczenie indukcyjne zastosowane przed zabiegiem chirurgicznym jako leczenie uzupełniające. W znaczącej większości zastosowań powinna być leczeniem radykalnym, co jest możliwe, gdy jest podjęta odpowiednio wcześnie. Europejskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej (ESTRO) prognozuje, że zapotrzebowanie na radioterapię wzrośnie o 16% do 2025 roku.  W Polsce cały czas największą grupę osób leczonych radioterapią stanowią chorzy w znacznym stadium zaawansowania nowotworu, u których daje ona szanse na spowolnienie procesu rozwoju choroby, poprawia komfort życia i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polska i Świat

Od 1 czerwca rusza finansowanie in vitro

Published

on

By

fot. PAP

Od 1 czerwca wracamy do finansowania metody in vitro; obecnie zespół ekspertów w ministerstwie opracowuje zasady konkursowe dla placówek medycznych – przekazała w poniedziałek minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas otwarcia warszawskiej poradni leczenia niepłodności.

Szefowa MZ na konferencji prasowej z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim podkreśliła, że nowo powstałe centrum leczenia niepłodności w Szpitalu Południowym, będzie oferowało m.in. zastosowanie metody in vitro. Podziękowała prezydentowi stolicy za tę inwestycję.

 

– To bardzo ważne, że od 1 czerwca rząd premiera Donalda Tuska wraca do dobrej decyzji, do finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. 1 czerwca ruszamy. W tej chwili zespół ekspertów w Ministerstwie Zdrowia opracowuje zasady konkursowe. Cieszę się bardzo, że to centrum leczenia niepłodności stanie, jak rozumiem, do konkursu i będzie walczyło o to, aby takie świadczenie móc tutaj przeprowadzać – poinformowała Leszczyna.

 

Advertisement

Prezydent Warszawy podkreślił, że na program in vitro w Warszawie przeznaczono ponad 50 mln zł.

 

– W momencie, kiedy zapadała decyzja, podjęta przez rząd PiS-u, żeby się wycofywać ze wsparcia in vitro, samorządy postanowiły to przejąć na siebie. Bardzo jestem dumny, że w Warszawie urodziło się 2300 dzieci przez ten czas – powiedział Trzaskowski.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Zdrowie

Ponad milion osób choruje na niewydolność serca

Published

on

By

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę?

 – Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie przepompować odpowiedniej, zgodnej z aktualnym zapotrzebowaniem, ilości krwi do narządów naszego organizmu. Nie jest pojedynczym rozpoznaniem , ale zespołem klinicznym charakteryzującym się kilkoma głównymi objawami np. duszność i męczliwość, którym mogą towarzyszyć np. tachykardia, objawy podwyższonego ciśnienia w żyłach szyjnych, trzeszczenia nad płucami i obrzęki obwodowe (np. obrzęki kostek). Choroba ta stanowi pierwszą przyczynę zgonów z powodu chorób układu krążenia w Polsce. Niewydolność serca jest diagnozowana u około 1% osób w wieku 55 lat, do ponad 10% w wieku 70 lat – mówi Tomasz Rosiak, kardiolog Grupy American Heart of Poland.

Najczęstszymi przyczynami niewydolności serca są: choroba wieńcowa (w tym przebyty zawał serca), nadciśnienie tętnicze, wady zastawkowe, kardiomiopatie, zapalenie mięśnia sercowego, cukrzyca, zaciskające zapalenie osierdzia.

– Objawy niewydolności serca mogą powodować także choroby spoza układu sercowo-naczyniowego, np. przewlekłe choroby płuc (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc), ciężka niedokrwistość, marskość wątroby, nadczynność tarczycy czy otyłość. Przyczynami niewydolności serca u młodych ludzi mogą być m.in. choroby wrodzone serca, zakażenia wirusowe (takie jak wirusowe zapalenie mięśnia sercowego), choroby autoimmunologiczne, nadużywanie substancji toksycznych (takich jak alkohol lub narkotyki), a także nadużywanie niektórych leków – uzupełnił kardiolog.

Na niewydolność serca choruje coraz więcej osób – nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Nieznacznie nasilone objawy w początkowych stadiach choroby utrudniają postawienie jednoznacznej diagnozy.

– Na przykład przebyte zapalenia mięśnia sercowego i uszkodzenia układu oddechowego, które mogą być wynikiem powikłań po przebytych infekcjach m.in. Covid19 mogą wywoływać objawy niewydolności serca. Wtedy lekarze zlecają badanie RTG klatki piersiowej, EKG   i badanie echokardiograficzne, w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy. Wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych może być również użyteczne w potwierdzeniu lub wykluczeniu diagnozy – wyjaśnia ekspert, Tomasz Rosiak.

BNP lub NT-proBNP to marker sercowy. Jego pełna nazwa brzmi peptyd natriuretyczny typu B lub N-końcowy fragment propeptydu natriuretycznego typu B.

Advertisement

– Badanie BNP (NT-proBNP) jest narzędziem diagnostycznym w ocenie funkcji serca.  BNP to hormon wydzielany głównie przez mięsień sercowy w odpowiedzi na zwiększone napięcie ściany komór serca, co ma miejsce w przypadku niewydolności serca – wyjaśnia Artur Gabrysiak, specjalista diagnostyki laboratoryjnej Grupa American Heart of Poland.

Badanie BNP (NT-proBNP) zaleca się u wszystkich pacjentów z objawami sugerującymi niewydolność serca (np. duszność), jako jedno z pierwszych badań diagnostycznych.

– Prawidłowe wartości referencyjne dla BNP to wartości poniżej 35 pg/ml, a dla NT-proBNP poniżej 125 pg/ml. Prawidłowe stężenie BNP z dużym prawdopodobieństwem wyklucza niewydolność serca, a objawy takie jak np. duszność lub zatrzymanie płynów są przyczyną innego schorzenia. Im wyższy wynik, tym poważniejszy stan chorobowy. Badanie BNP jest również pomocne w określaniu rokowania (perspektyw) dla pacjentów z niewydolnością serca – omawia Artur Gabrysiak, specjalista diagnostyki laboratoryjnej Grupa American Heart of Poland.

Leczenie niewydolności serca zależy od przyczyny choroby oraz stopnia zaawansowania.

– Główną metodą leczenia niewydolności serca jest terapia farmakologiczna, zmiana stylu życia i w niektórych przypadkach interwencje przezskórne lub kardiochirurgiczne. Farmakoterapia ma na celu zmniejszenie objawów choroby, poprawę funkcjonowania serca oraz zmniejszenie ryzyka zaostrzeń – mówi kardiolog Tomasz Rosiak, American Heart of Poland.

U pacjentów z ryzykiem rozwoju niewydolności serca, badania przesiewowe oparte na BNP lub NT-proBNP, a następnie kompleksowa opieka medyczna mogą zapobiec rozwojowi powikłaniom stanów będących przyczyną podniesionych wartości peptydów natiuretycznych – Artur Gabrysiak, Grupa American Heart of Poland podsumowuje najnowsze wytyczne towarzystw naukowych dot. niewydolności serca w zakresie diagnostyki laboratoryjnej.

Test BNP lub NT-proBNP jest dostępny w większości laboratoriów. Warto zaznaczyć, że od niedawna BNP jest również dostępne u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, w ramach badań refundowanych przez NFZ. Badanie BNP (NT-proBNP) jest niezwykle istotnym narzędziem diagnostycznym w niewydolności serca. Jest to szybki i skuteczny sposób ułatwiający postawienie diagnozy, dzięki temu możliwe jest szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia i zapobieganie powikłaniom.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement