Connect with us



<

Zdrowie

Nowoczesna terapia dla chorych na wszystkie genotypy WZW C – dostępna już od września

Published

on

Od 1 września obowiązuje nowa lista leków refundowanych, na której znalazł się lek skutecznie leczący wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), u pacjentów zakażonych genotypami 1-6 HCV. Dzięki tej nowej terapii, chorzy będą mieli dostęp do skutecznego i bezpiecznie leczenia, które umożliwia wyleczenie z WZW C nawet w ciągu 8 tygodni.

Niewidoczne symptomy wirusa

Wirus HCV – zwany cichym zabójcą – może w uśpieniu niszczyć wątrobę przez 20-30 lat, nie dając jednoznacznych objawów. To co może nas zaniepokoić to ciągłe zmęczenie i symptomy podobne do objawów grypy. To czego nie widać, to pogarszający się stan wątroby, który nieleczony prowadzi do marskości, a w rezultacie do rozwoju raka wątrobowokomórkowego. W Polsce ok. 160 tys. osób nie wie, że są zakażeni. Stanowią oni bezpośrednie zagrożenie dla innych ludzi, których mogą nieświadomie zakazić. Do zakażenia wirusem może dojść, gdy do krwiobiegu osoby zdrowej dostanie się krew zakażona wirusem HCV. Wydarzyć się to może w trakcie zabiegów medycznych lub niemedycznych z użyciem niesterylnego sprzętu, podczas operacji, zabiegów stomatologicznych, a także wykonywania manicure, tatuażu (jeśli doszło do naruszenia ciągłości skóry). Wirus HCV w organizmie to „tykająca bomba zegarowa”, dlatego tak ważne są badania przesiewowe pozwalające zdiagnozować jego obecność.

Najnowszy lek dla chorych na HCV
Od września dostępna dla pacjentów jest najnowsza, dawkowana raz dziennie terapia zawierająca dwie zupełnie nowe cząsteczki – glekaprewir i pibrentaswir. Skuteczność nowej terapii, w zwalczaniu zakażeń najczęściej występującymi w Polsce genotypami: 1, 3 oraz 4 HCV, wynosi u pacjentów leczonych przez 8 tygodni aż 95-99 % 1. Nowa, objęta refundacją terapia, umożliwia wyleczenie zakażenia HCV już w 8 tygodni, niezależnie od genotypu wirusa i co ważne, nie wymaga dodatkowego podawania rybawiryny. Od dawna walczyliśmy o skrócenie kolejek do leczenia HCV. W tym momencie pacjenci, w wielu miejscach w kraju, leczeni są „od ręki” nowoczesnymi terapiami na najwyższym poziomie. Uważamy to za wielki sukces – mówi Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.
Skuteczne rozwiązania systemowe
Od 2015 r. polski rząd podjął szereg decyzji, które konsekwentnie prowadzą nasz kraj na drogę umożliwiającą eliminację wirusa ze społeczeństwa. Utworzenie programu lekowego „Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową”, przeznaczenie dodatkowych środków na zmniejszenie kolejek do leczenia oraz dołączanie do programu najnowszych terapii, to najważniejsze z nich. Nie oznacza to, że już wszystko zostało w tej dziedzinie zrobione. W myśl założeń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 roku możemy zupełnie pozbyć się HCV – wirusa, który kiedyś zabijał a obecnie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych terapii, może być skutecznie wyeliminowany z organizmu. To bezprecedensowy postęp medycyny dający narzędzia do walki z cichym zabójcą. Teraz odpowiedzialność spoczywa w naszych rękach. To od decyzji każdego z nas zależy, czy wykorzysta szansę i wykona prosty test z krwi na obecność wirusa HCV, dbając w ten sposób o zdrowie swoje i najbliższych – dodaje Barbara Pepke.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polska i Świat

Od 1 czerwca rusza finansowanie in vitro

Published

on

By

fot. PAP

Od 1 czerwca wracamy do finansowania metody in vitro; obecnie zespół ekspertów w ministerstwie opracowuje zasady konkursowe dla placówek medycznych – przekazała w poniedziałek minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas otwarcia warszawskiej poradni leczenia niepłodności.

Szefowa MZ na konferencji prasowej z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim podkreśliła, że nowo powstałe centrum leczenia niepłodności w Szpitalu Południowym, będzie oferowało m.in. zastosowanie metody in vitro. Podziękowała prezydentowi stolicy za tę inwestycję.

 

– To bardzo ważne, że od 1 czerwca rząd premiera Donalda Tuska wraca do dobrej decyzji, do finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. 1 czerwca ruszamy. W tej chwili zespół ekspertów w Ministerstwie Zdrowia opracowuje zasady konkursowe. Cieszę się bardzo, że to centrum leczenia niepłodności stanie, jak rozumiem, do konkursu i będzie walczyło o to, aby takie świadczenie móc tutaj przeprowadzać – poinformowała Leszczyna.

 

Advertisement

Prezydent Warszawy podkreślił, że na program in vitro w Warszawie przeznaczono ponad 50 mln zł.

 

– W momencie, kiedy zapadała decyzja, podjęta przez rząd PiS-u, żeby się wycofywać ze wsparcia in vitro, samorządy postanowiły to przejąć na siebie. Bardzo jestem dumny, że w Warszawie urodziło się 2300 dzieci przez ten czas – powiedział Trzaskowski.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Zdrowie

Ponad milion osób choruje na niewydolność serca

Published

on

By

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę?

 – Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie przepompować odpowiedniej, zgodnej z aktualnym zapotrzebowaniem, ilości krwi do narządów naszego organizmu. Nie jest pojedynczym rozpoznaniem , ale zespołem klinicznym charakteryzującym się kilkoma głównymi objawami np. duszność i męczliwość, którym mogą towarzyszyć np. tachykardia, objawy podwyższonego ciśnienia w żyłach szyjnych, trzeszczenia nad płucami i obrzęki obwodowe (np. obrzęki kostek). Choroba ta stanowi pierwszą przyczynę zgonów z powodu chorób układu krążenia w Polsce. Niewydolność serca jest diagnozowana u około 1% osób w wieku 55 lat, do ponad 10% w wieku 70 lat – mówi Tomasz Rosiak, kardiolog Grupy American Heart of Poland.

Najczęstszymi przyczynami niewydolności serca są: choroba wieńcowa (w tym przebyty zawał serca), nadciśnienie tętnicze, wady zastawkowe, kardiomiopatie, zapalenie mięśnia sercowego, cukrzyca, zaciskające zapalenie osierdzia.

– Objawy niewydolności serca mogą powodować także choroby spoza układu sercowo-naczyniowego, np. przewlekłe choroby płuc (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc), ciężka niedokrwistość, marskość wątroby, nadczynność tarczycy czy otyłość. Przyczynami niewydolności serca u młodych ludzi mogą być m.in. choroby wrodzone serca, zakażenia wirusowe (takie jak wirusowe zapalenie mięśnia sercowego), choroby autoimmunologiczne, nadużywanie substancji toksycznych (takich jak alkohol lub narkotyki), a także nadużywanie niektórych leków – uzupełnił kardiolog.

Na niewydolność serca choruje coraz więcej osób – nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Nieznacznie nasilone objawy w początkowych stadiach choroby utrudniają postawienie jednoznacznej diagnozy.

– Na przykład przebyte zapalenia mięśnia sercowego i uszkodzenia układu oddechowego, które mogą być wynikiem powikłań po przebytych infekcjach m.in. Covid19 mogą wywoływać objawy niewydolności serca. Wtedy lekarze zlecają badanie RTG klatki piersiowej, EKG   i badanie echokardiograficzne, w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy. Wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych może być również użyteczne w potwierdzeniu lub wykluczeniu diagnozy – wyjaśnia ekspert, Tomasz Rosiak.

BNP lub NT-proBNP to marker sercowy. Jego pełna nazwa brzmi peptyd natriuretyczny typu B lub N-końcowy fragment propeptydu natriuretycznego typu B.

Advertisement

– Badanie BNP (NT-proBNP) jest narzędziem diagnostycznym w ocenie funkcji serca.  BNP to hormon wydzielany głównie przez mięsień sercowy w odpowiedzi na zwiększone napięcie ściany komór serca, co ma miejsce w przypadku niewydolności serca – wyjaśnia Artur Gabrysiak, specjalista diagnostyki laboratoryjnej Grupa American Heart of Poland.

Badanie BNP (NT-proBNP) zaleca się u wszystkich pacjentów z objawami sugerującymi niewydolność serca (np. duszność), jako jedno z pierwszych badań diagnostycznych.

– Prawidłowe wartości referencyjne dla BNP to wartości poniżej 35 pg/ml, a dla NT-proBNP poniżej 125 pg/ml. Prawidłowe stężenie BNP z dużym prawdopodobieństwem wyklucza niewydolność serca, a objawy takie jak np. duszność lub zatrzymanie płynów są przyczyną innego schorzenia. Im wyższy wynik, tym poważniejszy stan chorobowy. Badanie BNP jest również pomocne w określaniu rokowania (perspektyw) dla pacjentów z niewydolnością serca – omawia Artur Gabrysiak, specjalista diagnostyki laboratoryjnej Grupa American Heart of Poland.

Leczenie niewydolności serca zależy od przyczyny choroby oraz stopnia zaawansowania.

– Główną metodą leczenia niewydolności serca jest terapia farmakologiczna, zmiana stylu życia i w niektórych przypadkach interwencje przezskórne lub kardiochirurgiczne. Farmakoterapia ma na celu zmniejszenie objawów choroby, poprawę funkcjonowania serca oraz zmniejszenie ryzyka zaostrzeń – mówi kardiolog Tomasz Rosiak, American Heart of Poland.

U pacjentów z ryzykiem rozwoju niewydolności serca, badania przesiewowe oparte na BNP lub NT-proBNP, a następnie kompleksowa opieka medyczna mogą zapobiec rozwojowi powikłaniom stanów będących przyczyną podniesionych wartości peptydów natiuretycznych – Artur Gabrysiak, Grupa American Heart of Poland podsumowuje najnowsze wytyczne towarzystw naukowych dot. niewydolności serca w zakresie diagnostyki laboratoryjnej.

Test BNP lub NT-proBNP jest dostępny w większości laboratoriów. Warto zaznaczyć, że od niedawna BNP jest również dostępne u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, w ramach badań refundowanych przez NFZ. Badanie BNP (NT-proBNP) jest niezwykle istotnym narzędziem diagnostycznym w niewydolności serca. Jest to szybki i skuteczny sposób ułatwiający postawienie diagnozy, dzięki temu możliwe jest szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia i zapobieganie powikłaniom.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement