Connect with us

Zdrowie

Nawet 90% chorych może nie wiedzieć o boreliozie

Published

on

Jaka jest historia choroby z Lyme?

Rumień wędrujący, który jest jednym z objawów boreliozy, z ugryzieniem przez kleszcza jako pierwszy powiązał szwedzki dermatolog Arvid Afzeliusz. Prowadził on badania nad rumieniem obrączkowatym. Ich wyniki przedstawił w 1909 roku. Po trzynastu latach choroba została opisana przez kolejnych badaczy – A. Bujadoux oraz Charlesa Garin, którzy pracowali niezależnie od siebie. W latach siedemdziesiątych opisano kilka przypadków zapalenia stawów u dzieci w miejscowościach Lyme i Old Lyme. Wyjaśnia to, dlaczego w krajach anglosaskich borelioza nazywana jest chorobą z Lyme. Z kolei używane w Polsce określenie borelioza pochodzi od nazwiska Ameede Borrella. Nazwa bakterii, która wywołuje chorobę (Borrelia burgdorferi ) została wzięta od nazwiska amerykańskiego bakteriologa Wilhelma Burgdorfa, który w 1981 roku ją odkrył.

W jakim okresie od ukąszenia pojawiają się objawy boreliozy?

Objawy boreliozy obejmują nie tylko skórę, ale także układ nerwowy, stawy i serce. Jest ich więc mnóstwo, dlatego też choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Pojawiające się dolegliwości mogą wskazywać na szereg innych schorzeń. Najbardziej charakterystyczne objawy boreliozy wg Borelia.pl to przede wszystkim rumień wędrujący. Może on wystąpić w różnym czasie. Najczęściej pojawia się po siedmiu dniach od ugryzienia przez zakażonego kleszcza, ale można też zaobserwować go dopiero po miesiącu. U części zakażonych osób nie występuje w ogóle. Ma postać czerwonej, jaśniejszej w środku plamki. Jej średnica na ogół przekracza pięć centymetrów. Powstaje w miejscu ugryzienia lub blisko niego. Inne mniej charakterystyczne objawy to:

 • łagodne, przypominające grypę bóle głowy, mięśni i stawów;
 • zmęczenie;
 • drętwienie palców lub całych kończyn w czasie snu;
 • drżenia mięśni;
 • bóle zębów, gardła, jąder;
 • biegunka lub zaparcia;
 • zaburzenia słuchu;
 • zaburzenia widzenia.

Lista objawów pojawiających się przy boreliozie jest znacznie dłuższa. Mogą one dotyczyć układu nerwowego. Niektóre z nich przypominają nerwicę, inne wskazują na infekcje różnych narządów.

Jakie są etapy rozwoju boreliozy?

Borelioza to choroba, która przebiega w kilku fazach. Etap pierwszy to postać wczesna organiczna, w której objawy występują po tygodniu od zakażenia. Drugie stadium to postać wczesna rozsiana, zaś etap trzeci to postać późna, której objawy mogą pojawić się nawet po kilku latach od ugryzienia przez kleszcza. Do objawów charakterystycznych dla drugiego stadium boreliozy zalicza się nie tylko rumień wędrujący mnogi (charakterystycznych plamek jest więcej), ale również zapalenie stawów. Stawowa postać choroby najczęściej zajmuje tylko jeden duży staw, który staje się opuchnięty oraz bolesny. Może to być staw kolanowy, skokowy, barkowy, łokciowy. Jak bolą stawy przy boreliozie sprawdzisz tutaj. Objawem stadium wczesnego rozsianego może być również zapalenie nerwów czaszkowych, które prowadzi do porażenia mięśni twarzy. Może dojść także do zapalenia mięśnia sercowego. Objawy postaci późnej to:

Advertisement
 • przewlekłe zapalenie stawów;
 • neuropatia obwodowa;
 • przewlekłe zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Czy zakażenia boreliozą można uniknąć?

Zakażone boreliozą kleszcze występują na terenie całej Polski. W niektórych regionach kraju jest tylko kilka procent, ale są też takie, w których liczba ta sięga nawet kilkudziesięciu. Kleszcze spotkamy dzisiaj nie tylko w lasach i parkach, ale również na łąkach i w przydomowych ogrodach. Bardzo ważne jest więc, aby po każdym powrocie z miejsc bytowania tych pajęczaków dokładnie oglądać swoje ciało. Aby doszło do zakażenie boreliozą, kleszcz musi tkwić w ciele co najmniej dobę. Jeśli pasożyt zostanie szybko usunięty, ryzyko zachorowania znacząco się więc zmniejsza. Na boreliozę nie ma szczepionki, dlatego jest to najlepszy sposób na uniknięcie zakażenia tą chorobą. Jeśli o boreliozie chcesz wiedzieć więcej, odwiedź Blog Borelia.pl i dowiedz się więcej.

Jak sprawdzić czy doszło do zakażenia boreliozą?

Podstawą do rozpoznania boreliozy są objawy kliniczne, w tym najważniejszy z nich rumień wędrujący oraz porażenie nerwu twarzowego. W celu potwierdzenia diagnozy wykonywane są testy serologiczne. Ich wynik pozwala na włączenie odpowiedniego leczenia bądź nakazuje dalszą diagnostykę, jeśli okaże się, że występujące objawy nie są spowodowane przez boreliozę. Podstawowym badaniem jest test Elisa, którego wiarygodność oceniania na około pięćdziesiąt procent. Dlatego też bardzo często jego wyniki weryfikuje się, wykonując test Western Blot. Jest on bardziej miarodajny, ale też droższy. Obecność bakterii wywołującej boreliozę wykrywają również testy PCR oraz rtPCR. Wykonuje je tylko kilka laboratoriów w Polsce. Inne badania wykrywające boreliozę to LUAT i LTT. Należy podkreślić, że badania laboratoryjne muszą być wykonane po około czterech tygodniach od ugryzienia. Wcześniej występuje tak zwane okno serologiczne, co oznacza, że wykrycie choroby nie jest możliwe. Wiąże się to z tak zwanym wynikiem fałszywie ujemnym.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Cztery nowe poradnie specjalistyczne w pilskim szpitalu

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W Szpitalu Specjalistycznym w Pile od września będą funkcjonować 4 nowe poradnie w ramach kontraktów NFZ. Łącznie będzie ich już 20, a pacjenci mogą z nich korzystać bezpłatnie.

Nowe poradnie to:
– Przyszpitalna Poradnia Chirurgiczna
– Przyszpitalna Poradnia Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu
– Przyszpitalna Poradnia Neurologiczna
– Przyszpitalna Poradnia Reumatologiczna.

Wizyty będą bezpłatne, rejestracja od poniedziałku do piątku w holu głównym szpitala, bądź tel. 67 210 65 55.

– Kiedy w 2016 r. obejmowałem stanowisko Starosty Pilskiego, funkcjonowała jedna przyszpitalna poradnia, kilka poradni prowadził także podmiot prywatny, ale zmiany w przepisach wymusiły niebawem ich przeprowadzkę. Razem z dyrektorem szpitala robiliśmy wszystko, aby przywrócić poradnie w szpitalu, które funkcjonowały tu przed laty. Jak widać nie rzucamy słów na wiatr, o czym świadczy obecnie liczba poradni. To również dowód na to, że Szpital Specjalistyczny w Pile się rozwija  – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

– Cieszę się, że kończymy pewien etap przywracania poradni w szpitalu, co wymagało od nas dużej determinacji. Otwieranie nowych przyszpitalnych poradni zapewnia kompleksowe leczenie pacjentom, bowiem ich praca skoordynowana jest z oddziałami szpitala – mówi Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Dyrekcja szpitala będzie czynić starania o uruchomienie kolejnych przyszpitalnych poradni, aby jeszcze bardziej udostępnić pacjentom wizyty u specjalistów.

Advertisement

Continue Reading

Zdrowie

Papierowe kubki mogą być toksyczne

Published

on

By

Zastąpienie plastikowych kubków papierowymi może wcale nie pomagać środowisku. Choć papier szybko się rozkłada – to użycie go wymaga nasączenia szkodliwymi związkami chemicznymi.

Rosnąca liczba doniesień na temat gromadzącego się w środowisku i organizmach żywych plastiku spowodowała przyspieszenie prac nad alternatywnymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest zastąpienie tworzyw sztucznych papierem – np. do produkcji kubków.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu wskazują na ryzyko związane z coraz częściej używanymi papierowymi kubkami, postrzeganymi jako “ekologiczne”.

Advertisement

 

W serii eksperymentów przetestowali oni wpływ zawartych w różnych tych produktach substancji na larwy komarów. “Pozostawiliśmy plastikowe i papierowe kubki w mokrych osadach i w wodzie, aby zobaczyć, jak uwalniające się z nich różne związki chemiczne oddziałują na larwy. Wszystkie kubki negatywnie wpłynęły na wzrost larw” – informuje prof. Bethanie Carney Almroth, autorka badania opisanego w periodyku “Environmental Pollution” (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0269749123008382).

 

Papier sam z siebie nie jest wodoodporny, więc jego powierzchnię trzeba pokryć inną substancją. Zwykle stosuje się powłokę z PLA – bioplastiku uzyskiwanego najczęściej z kukurydzy. Choć uznawany jest za materiał biodegradowalny, to według nowego badania jest też toksyczny dla środowiska.

Advertisement

 

-Bioplastiki nie rozkładają się w środowisku, np. w wodzie, efektywnie. Istnieje ryzyko, że powstaną z nich cząstki mikroplastiku, które zostaną spożyte przez różne stworzenia, w tym ludzi – tak, jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów tworzyw. Bioplastik zawiera przynajmniej tyle samo toksycznych substancji, co zwykły plastik – przestrzega ekspertka.

 

“Niektóre obecne w plastiku substancje są znane ze swojej toksyczności. Na temat innych brakuje nam wiedzy. Papierowe opakowania, podobnie jak wykonane z innych materiałów, też mogą więc stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Staje się to coraz częstsze. Z plastikiem i towarzyszącym mu substancjom mamy coraz szerszy kontakt także za pośrednictwem jedzenia” – podkreśla.

 

Advertisement

Naukowcy namawiają m.in. do zmiany przyzwyczajeń.

 

“Kiedy po II wojnie światowej na rynek trafiły produkty jednorazowe, prowadzone były duże kampanie, aby przyzwyczaić ludzi do wyrzucania tych produktów. To było dla nas nienaturalne! Teraz musimy wrócić do poprzednich nawyków i odejść od kultury produktów jednorazowych. Lepiej będzie, jeśli weźmiesz ze sobą własny kubek, kupując kawę na wynos. A może nawet znajdź chwilę, usiądź i wypij swoją kawę z porcelanowego kubka” – mówi ekspertka.

 

Advertisement

Autorzy odkrycia zwracają uwagę na dobrą wiadomość – Organizacja Narodów Zjednoczonych pracuje nad porozumieniem odnośnie ograniczenia zanieczyszczenia plastikiem. Prof. Carney Almroth jest członkinią naukowego ciała doradczego uczestniczącego w tych pracach – SCEPT (Scientists Coalition for an Effective Plastics Treaty). “W SCEPT domagamy się wprowadzenia wymogów transparentności w przemyśle plastikowym, które zmuszą do jasnego raportowania, jakie chemikalia zawiera każdy produkt, podobnie jak to ma miejsce w przemyśle farmaceutycznym. Jednak głównym celem naszej pracy jest minimalizacja produkcji plastiku” – mówi specjalistka. (PAP)

Continue Reading