Connect with us

Zdrowie

Jak przygotowywać zdrowe koktajle i smoothies?

Published

on

Wiosna to okres, kiedy na półkach sklepowych pojawiają się świeże owoce i warzywa. Jednym z doskonałych sposobów na dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin są właśnie koktajle i smoothies. Jaki jest najlepszy sposób na ich przygotowanie?

Soki i koktajle ze świeżych składników to prawdziwa bomba witaminowa dla naszego organizmu. W zależności od wybranych owoców i warzyw, mogą spełniać określoną rolę dla organizmu. Tak naprawdę, to nasz styl życia, potrzeby naszego ciała i ulubione smaki powinny determinować to, jakie rodzaje napojów pijemy. Przede wszystkim jednak warto korzystać z dobrodziejstw natury i przygotowywać koktajle czy smoothies z sezonowych warzyw i owoców. To one zagwarantują nam najlepszą dawkę witamin i wartości odżywczych.
Czego potrzebuje Twoje ciało?
Witaminy, minerały i składniki odżywcze w owocach i warzywach w formie koktajli, odpowiednio przygotowywane, są o wiele łatwiej przyswajalne przez organizm. Zbilansowana dieta nie tylko pozwoli poprawić nasze zdrowie, samopoczucie czy sylwetkę, ale pozwoli uniknąć sztucznej suplementacji tabletkami z apteki. Aby przygotować zdrowy napój, dobrze jest używać sprzętu wysokiej jakości, który sprawia, że składniki roslin są dokładnie pocięte. Noże np. w blenderze powinny pracować w taki sposób, żeby dokładnie poprzecinać błony warzyw i owoców, dzięki czemu nie utracą cennego błonnika, witamin, minerałów oraz antyoksydantów. Przy wyborze sprzętu, warto również zwrócić uwagę, jak radzi sobie on z pestkami czy obierkami, często właśnie w nich zawarte są najcenniejsze składniki, które niestety zazwyczaj są wyrzucane. Korzystając z sokowirówek czy wyciskarek wolnoobrotowych, warto zwrócić uwagę, jak dużo części stałych roślin zostaje niewykorzystanych, które po prostu wyrzuca się do śmieci. Najlepsze wyciskarki mają 50% wydajność, przy czym blendery 100%, ponieważ wszystko wypijamy w postaci płynu, łącznie z błonnikiem zawartym w częściach stałych roślin. Najlepiej, aby sprzęt potrafił dokładnie rozdrobnić pestki (np. jabłek), czy skórki warzyw (po dokładnym umyciu). Dzięki temu będziemy mogli wykorzystać całe rośliny i nic nie będzie się marnowało.
Nie łykaj sztucznych witamin w tabletkach
Często zbyt pochopnie idzie się do apteki po różnego rodzaju tabletki. Wiele dolegliwości naszego ciała można wyleczyć dzięki zdrowej i zbilansowanej diecie. A soki, koktajle czy smoothies są tu najlepszym i najsmaczniejszym przykładem. Zanim zdecydujemy się na wspomaganie swojego organizmu suplementami i sztucznymi witaminami, warto spróbować naturalnie dostarczać najlepszych składników swojemu ciału. W zależności od naszych potrzeb, czy zależy nam na odchudzaniu, wzmocnieniu organizmu, obniżeniu ciśnienia, cholesterolu, poprawy stanu skóry, oczyszczeniu organizmu, wzmocnienia do treningów czy po prostu uwielbiacie ich smak, warto dowiedzieć się które owoce i warzywa zawierają najwięcej składników, na których nam zależy i których potrzebujemy. Nie bójmy się eksperymentować ze smakami, przyprawami i mieszankami owoców i warzyw. Przyniosą nam one same korzyści.
Jak zrobić zdrowy napój?
Warto pamiętać o zasadach tworzenia soków i koktajli. Dzięki temu, przyniosą one najwięcej korzyści organizmowi. Tworząc koktajl pamiętaj:
1. Mieszaj warzywa i owoce. Same owoce mogą dostarczyć zbyt dużo cukru. Warzywa wzbogacą koktajl czy smoothie w dodatkowe minerały. Łatwiej także „przemycić” je dzieciom.
2. Koktajle i soki najlepiej pić zaraz po przyrządzeniu. Im dłużej czekamy, tym więcej tracimy wartościowych składników. Czyli im świeższy, tym lepszy!
3. Używaj sprzętu wysokiej jakości, dzięki któremu wykorzystasz całe owoce i warzywa, razem ze skórkami i pestkami.
4. Poszukaj różnych przepisów. Bądź pomysłowa, twórz nowe mieszanki i smaki. Dzięki temu będziesz dostarczała wielu różnych składników odżywczych, a smaki nie znudzą Ci się szybko.
5. Korzystaj z jak najświeższych owoców i warzyw. Najlepiej sezonowych, które są dostępne „prosto z sadu”. Owoce transportowane w chłodniach tracą wiele ze swoich najlepszych właściwości.

Na zdrowie!

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Jak kawa wpływa na ciśnienie krwi? Ile kaw dziennie?

Published

on

By

fot. Max - Pixabay

Obawy związane z piciem kawy są często zgłaszane przez pacjentów z nadciśnieniami. A tych nie brakuje – w Polsce choroba ta dotyka niemal co trzecią osobę dorosłą. Eksperci podkreślają jednak, że chorych może być więcej – w 2021 r. blisko 10 mln Polaków wykupiło receptę z lekami na nadciśnienie, a więc przynajmniej u tylu chorujących zostało ono wykryte. Wbrew popularnemu przekonaniu pacjenci mogą usłyszeć zalecenie regularnego, umiarkowanego picia kawy i herbaty. Z badań naukowych wynika, że te bogate w polifenole napoje mają działanie hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie tętnicze krwi.

Na podstawie analizy wielu badań ustalono, że zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie w sposób istotny statystycznie obniża się u osób, które spożywają więcej niż 4 filiżanki kawy dziennie w porównaniu do osób niepijących kawy. Ten efekt jest obserwowany także u pijących od 1 do 4 filiżanek kawy w ciągu dnia.

Regularne sięganie po kawę może zapobiegać nadciśnieniu

Na tym nie koniec, jeśli chodzi o korzyści z regularnego picia kawy dla regulacji ciśnienia krwi. U osób pijących minimum 4 filiżanki kawy dziennie zaobserwowano, że także ryzyko wystąpienia nadciśnienia jest mniejsze. Co ciekawe, efekt ochronny był bardziej wyraźny u kobietv.

O tym, że kawa może być pomocna w zmaganiu się z epidemią XXI wieku, jak często mówi się o nadciśnieniu, wspominają także specjaliści zajmujący się prawidłowym żywieniem.

Advertisement

– Kawa nie tylko nie podwyższa ciśnienia tętniczego, ale może u wielu osób zmniejszyć ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Osoby z nadciśnieniem tętniczym nie powinny obawiać się skoków ciśnienia tętniczego po wypiciu kawy – mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, Dyrektor Instytutu Edukacji Żywieniowej i Stylu Życia Profesora Jarosza, wieloletni Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia oraz kierownik Kliniki Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii Instytutu Żywności i Żywienia.

Należy jednak podkreślić, że z racji różnic osobniczych w metabolizowaniu kofeiny niektóre osoby mogą czuć się niekomfortowo po jej spożyciu. Zawsze powinniśmy ocenić indywidualnie jak często i w jakiej ilości możemy pić kawę – dodaje specjalista.

Jako umiarkowaną, bezpieczną dla dorosłego człowieka codzienną porcję kawy, najlepiej traktować ilość wskazaną przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), określoną na 3-5 filiżanek dziennie (do 400 mg kofeiny ze wszystkich źródeł). Mając na uwadze czynniki sprzyjające rozwojowi nadciśnienia wymieniane w raporcie NFZ – otyłość, nadmierne spożycie sodu, stres i czynniki genetyczne – warto też zadbać o zrównoważony styl życia, dobrze zbilansowaną dietę i odpowiednią dawkę ruchu.

Przy niskim ciśnieniu kawa pobudza i dodaje energii, ale nie podnosi wartości ciśnienia

Za sprawą kofeiny kawa działa pobudzająco na układ nerwowy. To dzięki temu zwiększa się nasza czujność i poprawia sprawność psychiczna i fizyczna. Efektów tych nie należy mylić jednak ze wzrostem tętna czy wartości ciśnienia.

W przypadku niskich wartości ciśnienia tętniczego możemy odczuwać znużenie, senność i mniejszą koncentrację uwagi. Wypicie wówczas filiżanki kawy może istotnie zmniejszyć powyższe objawy. Nie dzieje się to jednak z powodu wzrostu ciśnienia tętniczego – wyjaśnia prof. Jarosz. Zawarta w kawie kofeina hamuje w mózgu, w mięśniach i w sercu działanie enzymu fosfodiesterazy, przez co komórki wymienionych narządów mają więcej energii i mogą przez pewien czas szybciej i efektywniej pracować. Powoduje to, że nasze myślenie, kojarzenie, koncentracja są lepsze i chętniej podejmujemy wyzwania dnia codziennego, w tym również rekreacyjną aktywność sportową.

Advertisement

– Okazuje się, że ten pobudzający mechanizm może być skutecznym wsparciem nie tylko dla niskociśnieniowców, ale też dla osób wykonujących pracę w godzinach nocnych lub prowadzących auto na długich trasach. Kofeina blokuje w mózgu receptor adenozyny, a adenozyna jest związkiem umożliwiającym nam zaśnięcie. Ten mechanizm działania kofeiny pozwala nam przeciwdziałać zaśnięciu i zmniejszyć uczucie zmęczenia – przekazuje ekspert.

Długotrwałe spożywanie kawy to mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Ochronne działanie przeciwko nadciśnieniu jest doniosłym, ale niejedynym pożytkiem z picia kawy dla układu krążenia. W piśmie naukowym „Circulation” zaprezentowano wyniki metaanalizy obejmującej łącznie 1,3 mln osób, która wykazała, że spożywanie od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie wpływa w sposób istotny statystycznie na zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego. Autorzy zaobserwowali między innymi zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej o 11 proc. już przy niewielkiej ilości spożywanej kawy (1,5 filiżanki dziennie). W innym przeglądzie badań stwierdzono, że spożywanie kawy może obniżyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu o 14 proc. u osób pijących 2 filiżanki i o 17 proc. w przypadku wypijania 3 kaw.

Continue Reading

Zdrowie

Sen pozwala poczuć się młodziej

Published

on

By

fort. PAP

Niewyspanie powoduje poczucie bycia znacznie starszym niż się jest w rzeczywistości. Z kolei doskonały sen subiektywnie odmładza – wykazały badania.

„Biorąc pod uwagę, że sen jest kluczowy dla funkcjonowania mózgu i ogólnego samopoczucia, zdecydowaliśmy się sprawdzić, czy pomaga także poczuć się młodszym” – opowiada Leonie Balter z Uniwersytetu Sztokholmskiego, autorka pracy opublikowanej w magazynie „Proceedings of the Royal Society B Biological Sciences” (https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rspb.2024.0171).

 

Naukowcy zaprosili ponad 400 ochotników w wieku od 18 do 70 lat.

Advertisement

 

Najpierw zapytali ich o to, jak bardzo starzy się czują, ile nocy w ciągu ostatniego miesiąca nie przespali dobrze oraz jak bardzo czują się senni.

 

Ten test pokazał, że każda źle przespana noc powodowała poczucie bycia starszym o 0,23 roku.

 

Advertisement

Wpływ snu jeszcze wyraźniej pokazał kolejny eksperyment.

 

Tym razem 186 uczestników w wieku od 18 do 46 lat, w jednym okresie miało przez dwie noce ograniczony sen do 4 godzin, a w innym czasie mogli się wyspać nawet przez 9 godzin.

 

Advertisement

Po ograniczeniu długości snu ochotnicy czuli się średnio prawie o 4,5 roku starsi. Zmiana zależała od tego, jak bardzo senna dana osoba się czuła.

 

Osoby najbardziej wyspane czuły się nawet o 4 lata młodsze niż wskazywał ich biologiczny wiek.

 

Advertisement

Z kolei najbardziej zmęczonym wydawało się, jakby były o 6 lat starsze.

 

„Oznacza to, że różnica w subiektywnym poczuciu wieku w stanie największego czuwania i stanie silnego niewyspania wynosi aż 10 lat” – zauważa ekspertka.

 

Advertisement

„Zadbanie o sen jest podstawowe dla młodzieńczego samopoczucia. To z kolei może wspierać bardziej aktywny tryb życia i zachęcać do zachowań promujących zdrowie, bo czucie się młodym, rześkim jest ważne dla naszej motywacji do aktywności” – podkreśla. (PAP)

Continue Reading

Advertisement
Advertisement