Connect with us

Zdrowie

Jak “Cyfrowy Smoczek” niszczy relacje rodziców z dziećmi

Published

on

fot. PAP

Kiedy dziecko dostaje “cyfrowy smoczek” w postaci smartfona, tabletu czy nieograniczonego dostępu do komputera, zaczynają się problemy w relacjach rodzinnych.

Daniel Dziewit, psychoterapeuta i psycholog, podkreśla, że jest to początek utraty relacji rodzica z dzieckiem. W wywiadzie dla PAP omawia negatywne skutki tego zjawiska.

Przemoc Dzieci Wobec Rodziców – Nowe Wyzwanie

Przemoc dzieci wobec rodziców staje się coraz bardziej powszechna. Dziewit opisuje przypadki, w których młodzi ludzie wykazują roszczeniowe podejście i agresję, zarówno werbalną, jak i fizyczną. Często te incydenty pozostają niezgłoszone na policję, co tylko pogarsza sytuację. Rodzice starają się chronić swoje dzieci przed konsekwencjami, co prowadzi do dalszej eskalacji problemów.

Advertisement

Desperacja Rodziców – Próby Ratowania Relacji

W desperackiej próbie przywrócenia normalności rodzice często odcinają dzieci od internetu, co wywołuje gwałtowne reakcje. Dziewit opowiada o przypadkach, w których nastolatki pobijają swoich rodziców za wyłączenie prądu lub internetu. Rodzice często obawiają się podjęcia radykalnych kroków, bojąc się eskalacji przemocy lub utraty kontaktu z dziećmi.

Wpływ Cyfrowego Uzależnienia na Młodsze Rodzeństwo

Uzależnienie od technologii ma również wpływ na młodsze rodzeństwo. W rodzinach, gdzie starsze dzieci są uzależnione od cyfrowych urządzeń, to one często przejmują kontrolę nad domem. Dziewit opisuje przypadki, w których rodzice czują się bezsilni wobec swoich dzieci i boją się podjąć zdecydowane działania.

Advertisement

Rodzice Też Mają Problem

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z własnych uzależnień od technologii. Dziewit zauważa, że rodzice starają się racjonalizować swoje błędy, co przysparza cierpień ich dzieciom. Obserwuje, że brak granic i bezstresowe wychowanie prowadzą do problemów wychowawczych i konfliktów w rodzinie.

Czy Istnieje Rozwiązanie?

Ograniczenie korzystania z technologii cyfrowych może być jednym z rozwiązań. W Wielkiej Brytanii wprowadza się restrykcje dotyczące korzystania z technologii przez dzieci. Dziewit podkreśla, że badania pokazują, jak cyfrowe uzależnienie wpływa na społeczeństwo i zdrowie psychiczne dzieci. Wskazuje na potrzebę wprowadzenia podobnych regulacji także w innych krajach.

Advertisement

Podsumowanie

Problem cyfrowego uzależnienia dzieci jest złożony i wymaga wieloaspektowego podejścia. Daniel Dziewit podkreśla, że bez odpowiednich działań, zarówno na poziomie rodzinnym, jak i społecznym, sytuacja będzie się tylko pogarszać. Ważne jest, aby rodzice zdawali sobie sprawę z zagrożeń i podejmowali świadome kroki w celu ograniczenia wpływu technologii na swoje dzieci.

Pamiętaj, aby regularnie monitorować czas spędzany przez dziecko przed ekranem i dążyć do zrównoważonego korzystania z technologii.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

Naukowcy twierdzą, że odkryli lekarstwo na chorobę Alzheimera i czerniaka

Published

on

By

fot. PAP

Naukowcy z Zimbabwe i RPA twierdzą, że odkryli lekarstwo na chorobę Alzheimera i opracowali przełomowe leczenie czerniaka, raka skóry.

Profesor Simon Mukwembi, główny naukowiec projektu, powiedział, że jego zespół za pośrednictwem systemu komputerowego o nazwie Rutava odkrył związek chemiczny, który atakuje tylko złośliwe komórki rakowe i nie wpływa na zdrowe komórki w organizmie człowieka, co ich zdaniem daje nadzieję na wyleczenie wszystkich nowotworów.

 

Badania, przeprowadzone przy wsparciu dwóch uczelni z RPA, Uniwersytetu Witwatersrand i Uniwersytetu w Johannesburgu, ograniczały się do leczenia czerniaka i choroby Alzheimera, choć możliwości są nieograniczone – powiedział Mukwembi na konferencji prasowej w Harare.

Advertisement

 

“Dobrą rzeczą, jaką robi Rutava, jest to, że można ją skalibrować pod kątem innych chorób. Więc jeśli chodzi o raka, możemy rozszerzyć zakres badań, aby bez problemu rozwiązać wszystkie inne nowotwory, ponieważ teraz mamy innowacyjną technologię. Opracowaliśmy również, korzystając z Rutava, lekarstwo na chorobę Alzheimera” – przekonywał.

 

Na świecie ponad 55 milionów ludzi żyje z chorobą Alzheimera, najczęstszym rodzajem demencji. Przewiduje się, że liczba ta będzie się niemal podwajać co 20 lat, osiągając 78 milionów w 2030 r. i 139 milionów w 2050 r. Większość wzrostu nastąpi w krajach rozwijających się.

 

Advertisement

Chociaż czerniak nie jest najbardziej złośliwym nowotworem, szacuje się, że w 2022 r. na świecie zdiagnozowano 330 tys. przypadków, a prawie 60 tys. osób zmarło z powodu tej choroby.

 

Mukwembi, który jest przewodniczącym Instytutu Zdrowia Publicznego w Harare, powiedział, że Rutava to “technologia cyfrowa oparta na sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym i formule matematycznej”.

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

Czy na jesień będziemy nosili maseczki?

Published

on

By

fot. PAP

Będziemy zalecać noszenie maseczek i zwiększenie uważności, jeśli chodzi o higienę rąk, dezynfekcję powierzchni, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się Covid-19, grypy i RSV – powiedział we wtorek PAP Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski.

We wtorek w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie dotyczące m.in. zachorowań na Covid-19. Oprócz szefa GIS wziął w nim udział konsultant krajowy do spraw chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski, przedstawiciele Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

 

Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski poinformował  że ustalono, iż w najbliższym czasie zostanie opracowany wspólny komunikat dla urzędów i instytucji.

Advertisement

 

“Potwierdzamy, że narasta fala zachorowań. Trudno jest policzyć, ile jest chorych, ponieważ nie robimy już masowo testów, ale na pewno trend jest rosnący” – zaznaczył Grzesiowski.

 

Główny Inspektor Sanitarny zaznaczył, że rośnie także liczba pacjentów, którzy trafiają do szpitali. Podkreślił, że nie są to pacjenci z chorobą o tak ciężkim przebiegu, jak podczas epidemii Covid-19.

“Jednak osoby z grup ryzyka, w starszym wieku muszą liczyć się z tym, że czasami nawet może będzie potrzebna tlenoterapia, czy pobyt dłuższy w szpitalu. Pojawiają się też pierwsze zgony niestety osób obciążonych innymi schorzeniami więc musimy o tym zakomunikować, że fala już w tej chwili dotarła do Polski” – dodał Grzesiowski.

 

Advertisement

Podkreślił, że szczyt zachorowań spodziewany jest w drugiej połowie października, czyli w momencie rozpoczęcia nauki w szkołach i na uczelniach. “W związku z tym musimy się liczyć z tym, że zachorowań będzie więcej wśród osób młodych” – dodał.

Dodał, że oznacza to powrót do niefarmakologicznych metod powstrzymania zachorowań, które dotyczą nie tylko Covid-19, ale także grypy czy RSV (wirus powodujący zakażenia dróg oddechowych – PAP).

 

“Żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się Covid-19, ale też grypy, czy RSV, będziemy zalecać noszenie maseczek i zwiększenie uważności, jeśli chodzi o higienę rąk, czy dezynfekcję powierzchni. Będziemy bardzo mocno namawiać do tego, żeby testować szerzej, by osoby chore były wykrywane, diagnozowane i miały również zalecenia domowej izolacji, po prostu pozostania w domu” – dodał.

Advertisement

W codziennym raporcie resortu zdrowia wzrost liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2 widoczny jest od początku lipca, kiedy dziennie przybywało ok. 60 przypadków zakażenia. Pod koniec lipca było to już ponad 200 przypadków. W sierpniu liczby te się podwoiły – do ponad 400 dziennie, a 13 sierpnia nastąpił kolejny gwałtowny skok – do 820 nowych zakażeń i w sumie 1189 wszystkich aktualnych przypadków zakażenia odnotowanych w systemie.

Są to jednak liczby dotyczące wyłącznie testów zleconych w szpitalach i przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Nie ma rejestru, który gromadziłby wyniki testów kupowanych przez pacjentów w aptekach i przeprowadzanych przez nich na własną rękę.(PAP)

Advertisement
Continue Reading