Connect with us

Zdrowie

Częste spożycie owoców poprawia intelekt i pomaga się chronić przed depresją

Published

on

fot. PAP

Badanie z udziałem ponad 400 ochotników sugeruje, że częste sięganie po owoce poprawia działanie intelektu i pomaga uchronić się przed depresją. Z kolei ubogie w składniki odżywcze, pikantne przekąski takie jak chipsy “szkodzą umysłowi”.

Zespół z Aston University, na łamach „British Journal of Nutrition” wskazuje na kolejny powód, aby jeść owoce.

 

Badacze przeprowadzili ankiety wśród 428 brytyjskich, dorosłych ochotników, aby sprawdzić wpływ owoców, warzyw oraz słabej jakości przekąsek na zdrowie psychiczne. Po uwzględnieniu takich czynników jak wiek, ogólny stan zdrowia czy ilość zażywanego ruchu, zauważyli, że zarówno bogate w składniki odżywcze owoce, jak i mało wartościowe przekąski wpływają na psychikę. Nie znaleźli jednak bezpośrednich powiązań z jedzeniem warzyw.

 

Advertisement

Oczywiście owoce i np. chipsy nie działają tak samo. Osoby, które często sięgało po uznawane zwykle za niezdrowe, pikantne przekąski, częściej doświadczały kłopotów z funkcjonowaniem intelektu. Jako przykłady takich zaburzeń naukowcy wymieniają zapominanie, gdzie odłożyło się jakiś przedmiot, albo po co przyszło się do danego pomieszczenia, czy też kłopoty z przypomnieniem sobie jakiegoś słowa.

 

Osoby takie częściej też doświadczały objawów stresu, lęków i depresji.

 

Z kolei im częściej ktoś jadł owoce, tym rzadziej cierpiał z powodu pogorszonego nastroju. Bardziej się przy tym liczyła częstotliwość sięgania po nie, niż ogólna ich ilość zjadana w ciągu tygodnia.

Advertisement

 

Naukowcy nie znaleźli zarazem zależności między spożyciem owoców, warzyw, a także słodkich przekąsek z opisanymi wyżej zaburzeniami pamięci.

 

-Niewiele wiadomo na temat wpływu diety na zdrowie psychiczne i samopoczucie. Choć nie sprawdzaliśmy bezpośrednio zależności przyczynowo-skutkowych, uzyskane wyniki mogą sugerować, że częste sięganie po mało wartościowe, pikantne przekąski może nasilać codzienne zaburzenia pracy intelektu, co w konsekwencji może szkodzić psychicznemu zdrowiu – mówi główna autorka badania Nicola-Jayne Tuck.

 

„Inne badania wskazały na zależność między jedzeniem owoców i warzyw oraz zdrowiem psychicznym, ale niewiele z nich przyglądało się oddzielnie owocom i warzywom. Jeszcze mniej osobno oceniało ilość i częstość ich konsumpcji” – podkreśla badaczka.

Advertisement

 

Naukowcy wyjaśniają, że zarówno owoce jak i warzywa obfitują w niezbędne mikroskładniki, które promują zdrowie mózgu, ale substancje te mogą ulegać rozkładowi w trakcie gotowania.

 

Tymczasem to właśnie owoce zjada się najczęściej na surowo.

 

Advertisement

„Możliwe, że zmiana przekąsek może być naprawdę prostym sposobem na poprawę naszego stanu psychicznego – mówi ekspertka. – Z pewnością warto spróbować nawyku sięgania do miski z owocami”.

 

Oczywiście, zawsze dobrze jest też zachować umiar. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zdrowie

5271 zakażeń koronawirusem, 28 osób z COVID-19 zmarło

Published

on

By

fot. PAP

Minionej doby badania potwierdziły 5271 zakażeń koronawirusem, w tym 971 ponownych. Zmarło 28 osób z COVID-19 – poinformowano w czwartek na stronach rządowych. Wykonano 13 578 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Tydzień temu, 11 sierpnia, badania potwierdziły 4321 zakażeń koronawirusem, w tym 727 ponownych. Zmarło 20 osób z COVID-19.

 

Łącznie – jak podano w czwartek – od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 133 274 przypadków. Zmarło 116 826 osób z COVID-19.

 

Advertisement

Od 16 maja obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.(PAP)

Continue Reading

Wiadomości

Przebudowa Oddziału Okulistycznego w pilskim szpitalu

Published

on

By

W Szpitalu Specjalistycznym w Pile trwa modernizacja Oddziału Okulistycznego. Remontowane są pomieszczenia pod kompleks sali operacyjnej oraz gabinet przeznaczony na Przyszpitalną Poradnię Okulistyczną. Remont ma na celu zwiększenie potencjału oddziału i wzrost jakości usług dla pacjentów.

Na potrzeby nowej sali operacyjnej zaadaptowane zostaną m.in. dwie sale chorych i była sala operacyjno-zabiegowa, na potrzeby poradni – gabinet lekarski i sekretariat. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwi funkcjonowanie oddziału zarowo dla pacjentów jak i personelu. Koszt prac modernizacyjnych części oddziału to 1,5 mln zł. Mimo prac remontowych oddział pracuje normalnie.
– Nieustająco zmieniamy Szpital Specjalistyczny w Pile, aby stał się nowoczesną placówką leczniczą. Przypomnę, że to już kolejny oddział, który w ciągu minionych pięciu lat remontujemy i unowocześniamy, aby dostosować go do potrzeb pacjentów, podnieść jakość i ilość świadczonych usług medycznych, słowem zwiększyć jego potencjał – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Wcześniej zmodernizowany został Oddział Nefrologii ze stacją dializ i Szpitalny Oddział Ratunkowy, na Oddziale Kardiologicznym urządzona została Pracownia Elektrofizjologii, w której wykonywane są zabiegi leczenia zaburzeń rytmu serca w ramach kontraktów z NFZ. Obecnie, odkąd opiekę nad oddziałem przejęła nowoczesna spółka Grupa American Heart of Poland, wprowadzone zostaną na nim kolejne zmiany na lepsze: sprzętowe i kadrowe, łącznie ze zwiększeniem liczby łóżek na oddziale i otwarciem nowych pracowni specjalistycznych.

Z kolei w ubiegłym roku, po generalnym remoncie otwarto nowoczesny Oddział Chemioterapii z częścią hospitalizacyjną.
– Słowa uznania należą się dyrekcji szpitala, która konsekwentnie realizuje plan modernizacji lecznicy, podobnie kadrze placówki, która wspiera ją w działaniach i ma ambitne cele realizować swoje umiejętności na jak najwyższym poziomie. Jako Powiat Pilski dokładamy wszelkich sił, aby wspierać pilski szpital finansowo i materialnie – dodaje starosta.

Obecny remont Oddziału Okulistycznego jest możliwy dzięki pozyskaniu środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego pochodzących z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement