Connect with us

Zdrowie

Częste spożycie owoców poprawia intelekt i pomaga się chronić przed depresją

Published

on

fot. PAP

Badanie z udziałem ponad 400 ochotników sugeruje, że częste sięganie po owoce poprawia działanie intelektu i pomaga uchronić się przed depresją. Z kolei ubogie w składniki odżywcze, pikantne przekąski takie jak chipsy “szkodzą umysłowi”.

Zespół z Aston University, na łamach „British Journal of Nutrition” wskazuje na kolejny powód, aby jeść owoce.

 

Badacze przeprowadzili ankiety wśród 428 brytyjskich, dorosłych ochotników, aby sprawdzić wpływ owoców, warzyw oraz słabej jakości przekąsek na zdrowie psychiczne. Po uwzględnieniu takich czynników jak wiek, ogólny stan zdrowia czy ilość zażywanego ruchu, zauważyli, że zarówno bogate w składniki odżywcze owoce, jak i mało wartościowe przekąski wpływają na psychikę. Nie znaleźli jednak bezpośrednich powiązań z jedzeniem warzyw.

Advertisement

 

Oczywiście owoce i np. chipsy nie działają tak samo. Osoby, które często sięgało po uznawane zwykle za niezdrowe, pikantne przekąski, częściej doświadczały kłopotów z funkcjonowaniem intelektu. Jako przykłady takich zaburzeń naukowcy wymieniają zapominanie, gdzie odłożyło się jakiś przedmiot, albo po co przyszło się do danego pomieszczenia, czy też kłopoty z przypomnieniem sobie jakiegoś słowa.

 

Osoby takie częściej też doświadczały objawów stresu, lęków i depresji.

Advertisement

 

Z kolei im częściej ktoś jadł owoce, tym rzadziej cierpiał z powodu pogorszonego nastroju. Bardziej się przy tym liczyła częstotliwość sięgania po nie, niż ogólna ich ilość zjadana w ciągu tygodnia.

 

Naukowcy nie znaleźli zarazem zależności między spożyciem owoców, warzyw, a także słodkich przekąsek z opisanymi wyżej zaburzeniami pamięci.

Advertisement

 

-Niewiele wiadomo na temat wpływu diety na zdrowie psychiczne i samopoczucie. Choć nie sprawdzaliśmy bezpośrednio zależności przyczynowo-skutkowych, uzyskane wyniki mogą sugerować, że częste sięganie po mało wartościowe, pikantne przekąski może nasilać codzienne zaburzenia pracy intelektu, co w konsekwencji może szkodzić psychicznemu zdrowiu – mówi główna autorka badania Nicola-Jayne Tuck.

 

„Inne badania wskazały na zależność między jedzeniem owoców i warzyw oraz zdrowiem psychicznym, ale niewiele z nich przyglądało się oddzielnie owocom i warzywom. Jeszcze mniej osobno oceniało ilość i częstość ich konsumpcji” – podkreśla badaczka.

 

Advertisement

Naukowcy wyjaśniają, że zarówno owoce jak i warzywa obfitują w niezbędne mikroskładniki, które promują zdrowie mózgu, ale substancje te mogą ulegać rozkładowi w trakcie gotowania.

 

Tymczasem to właśnie owoce zjada się najczęściej na surowo.

 

Advertisement

„Możliwe, że zmiana przekąsek może być naprawdę prostym sposobem na poprawę naszego stanu psychicznego – mówi ekspertka. – Z pewnością warto spróbować nawyku sięgania do miski z owocami”.

 

Oczywiście, zawsze dobrze jest też zachować umiar. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zdrowie

Sen pozwala poczuć się młodziej

Published

on

By

fort. PAP

Niewyspanie powoduje poczucie bycia znacznie starszym niż się jest w rzeczywistości. Z kolei doskonały sen subiektywnie odmładza – wykazały badania.

„Biorąc pod uwagę, że sen jest kluczowy dla funkcjonowania mózgu i ogólnego samopoczucia, zdecydowaliśmy się sprawdzić, czy pomaga także poczuć się młodszym” – opowiada Leonie Balter z Uniwersytetu Sztokholmskiego, autorka pracy opublikowanej w magazynie „Proceedings of the Royal Society B Biological Sciences” (https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rspb.2024.0171).

 

Naukowcy zaprosili ponad 400 ochotników w wieku od 18 do 70 lat.

Advertisement

 

Najpierw zapytali ich o to, jak bardzo starzy się czują, ile nocy w ciągu ostatniego miesiąca nie przespali dobrze oraz jak bardzo czują się senni.

 

Ten test pokazał, że każda źle przespana noc powodowała poczucie bycia starszym o 0,23 roku.

 

Advertisement

Wpływ snu jeszcze wyraźniej pokazał kolejny eksperyment.

 

Tym razem 186 uczestników w wieku od 18 do 46 lat, w jednym okresie miało przez dwie noce ograniczony sen do 4 godzin, a w innym czasie mogli się wyspać nawet przez 9 godzin.

 

Advertisement

Po ograniczeniu długości snu ochotnicy czuli się średnio prawie o 4,5 roku starsi. Zmiana zależała od tego, jak bardzo senna dana osoba się czuła.

 

Osoby najbardziej wyspane czuły się nawet o 4 lata młodsze niż wskazywał ich biologiczny wiek.

 

Advertisement

Z kolei najbardziej zmęczonym wydawało się, jakby były o 6 lat starsze.

 

„Oznacza to, że różnica w subiektywnym poczuciu wieku w stanie największego czuwania i stanie silnego niewyspania wynosi aż 10 lat” – zauważa ekspertka.

 

Advertisement

„Zadbanie o sen jest podstawowe dla młodzieńczego samopoczucia. To z kolei może wspierać bardziej aktywny tryb życia i zachęcać do zachowań promujących zdrowie, bo czucie się młodym, rześkim jest ważne dla naszej motywacji do aktywności” – podkreśla. (PAP)

Continue Reading

Polska i Świat

Od 1 czerwca rusza finansowanie in vitro

Published

on

By

fot. PAP

Od 1 czerwca wracamy do finansowania metody in vitro; obecnie zespół ekspertów w ministerstwie opracowuje zasady konkursowe dla placówek medycznych – przekazała w poniedziałek minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas otwarcia warszawskiej poradni leczenia niepłodności.

Szefowa MZ na konferencji prasowej z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim podkreśliła, że nowo powstałe centrum leczenia niepłodności w Szpitalu Południowym, będzie oferowało m.in. zastosowanie metody in vitro. Podziękowała prezydentowi stolicy za tę inwestycję.

 

– To bardzo ważne, że od 1 czerwca rząd premiera Donalda Tuska wraca do dobrej decyzji, do finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. 1 czerwca ruszamy. W tej chwili zespół ekspertów w Ministerstwie Zdrowia opracowuje zasady konkursowe. Cieszę się bardzo, że to centrum leczenia niepłodności stanie, jak rozumiem, do konkursu i będzie walczyło o to, aby takie świadczenie móc tutaj przeprowadzać – poinformowała Leszczyna.

 

Advertisement

Prezydent Warszawy podkreślił, że na program in vitro w Warszawie przeznaczono ponad 50 mln zł.

 

– W momencie, kiedy zapadała decyzja, podjęta przez rząd PiS-u, żeby się wycofywać ze wsparcia in vitro, samorządy postanowiły to przejąć na siebie. Bardzo jestem dumny, że w Warszawie urodziło się 2300 dzieci przez ten czas – powiedział Trzaskowski.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement