Connect with us



Biznes

“Złoty Primus Nominatus” dla Pralni “SONIA”

Published

on

To było godne zwieńczenie jubileuszu 40-lecia działalności Pralni “SONIA” w Pile. Zakład Stanisława Pircha potwierdził swą przynależność do wzorcowych organizacji pod względem jakości zarządzania.

Na podstawie wyników ocen audytów Pralnia “SONIA” zakwalifikowana została do certyfikatu jakości “Złoty Primus Nominatus”, który wzorowany jest na kryteriach światowego modelu doskonałości zarządzania im. Malcolma Baldrige’a, amerykańskiego sekretarza stanu w latach 1981-1987. Zgodnie z nim przedsiębiorstwa i organizacje oceniane są przez rozpatrzenie takich kryteriów, jak kierownictwo, planowanie strategiczne, zorientowanie na klienta i rynek, analizę informacji, zarządzanie zasobami ludzkimi i procesami oraz osiągnięcia firmy.

Warunkiem otrzymania prawa do posługiwania się certyfikatem i znakiem towarowym “Złoty Primus Nominatus” oraz otrzymania nagrody głównej jest poddanie się wnikliwej procedurze sprawdzenia i potwierdzenia dokonań jakościowych. Rozpoczyna się ona od wizytacji ekspertów z Branżowego Centrum Badań i Certyfikacji i tak też było w przypadku Pralni “SONIA”.

Pozytywne zakończenie procedury ukoronowane zostało przyznaniem na okres 24 miesięcy Certyfikatu Jakości “Złoty Primus Nominatus” oraz nagrody głównej Lider Jakości Procesów Zarządzania – wyróżnienie I stopnia w zakresie jakości procesów zarządzania za gwarantowany wysoki poziom usług pralniczych świadczonych w oparciu o stosowane standardy jakości oraz nowoczesne technologie i urządzenia.

Pod koniec ubiegłego roku Pralnię “SONIA” odwiedził prof. dr hab. Adam Włodzimierz Huczyński, przewodniczący Rady Ekspertów Branżowego Centrum Badań i Certyfikacji.

Advertisement

– To się samo nie zarządza, lecz wymaga to ciężkiej pracy – podkreślił, wręczając osobiście Stanisławowi Pirchowi laur “Złoty Primus Nominatus” oraz nagrodę główną Lider Jakości Procesów Zarządzania.

– Mając na uwadze, że współczesna koncepcja zarządzania zakłada dążenie organizacji do osiągnięcia trwałego sukcesu gospodarczego przez wykorzystywanie sprawdzonych przez wiodące podmioty działające na rynku globalnym rozwiązań, jestem przekonany, że dotychczasowa współpraca i korzyści z niej płynące w ramach Projektów Doskonalenia Przedsiębiorstw oraz certyfikat i znak “Primus Nominatus”, czyli Nominowany Najdoskonalszym, będą argumentem za podjęciem decyzji o dalszej współpracy – dodał prof. dr hab. Adam Huczyński.


Podczas wizyty w siedzibie Pralni “SONIA” szef Rady Ekspertów BCBiC nie krył podziwu dla mnogości nagród wyeksponowanych w biurze firmy. Spora ich część to właśnie dowód konsekwentnego doskonalenia systemu zarządzania środowiskowego, dbałości o jakość świadczonych usług oraz poświadczenie o rzetelności zakładu i jego działaniach proekologicznych.


“Bardzo się cieszymy, gdy firmy zrzeszone w naszej organizacji podnoszą swoje kompetencje i przekraczają kolejne granice w rozwoju. To my wspólnie tworzymy ten rynek” – pogratulowała Stanisławowi Pirchowi Polska Izba Gospodarcza Czystości w Bydgoszczy.

“Usługi związane z utrzymywaniem czystości to obecnie bardzo rozwijająca się część gospodarki. Wiąże się z zaawansowaną technologią i specjalistycznym sprzętem. Szczególnie dziś, przy ogromnych nakładach inwestycyjnych przez firmy deweloperskie, utrzymanie standardu i jakości oddawanych do użytku nieruchomości oraz zabezpieczania ich przed rozprzestrzenianiem się wirusów wymaga wysoko zaawansowanych technologicznie firm z branży utrzymania czystości i higieny” – podkreśla Polska Izba Gospodarcza Czystości, która zrzesza w swych szeregach również Pralnię “SONIA”.

Początek jubileuszowego roku to wspięcie się zakładu Stanisława Pircha na kolejny szczebel renomowanego konkursu Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów. Pralnia “SONIA” uhonorowana została Kobaltowym Hitem za społeczną odpowiedzialności biznesu w środowisku lokalnym oraz świadczenie wysokiej jakości usług pralniczych i czyszczenia chemicznego na przestrzeni 40 lat. Jej właściciel wrócił zaś z poznańskiej gali w generalskiej czapce jako specjalnym wyróżnieniu za wieloletni udział w tym prestiżowym projekcie.


Wkrótce w siedzibie zakładu wyeksponowany został Certyfikat Europejskiego Systemu Wyróżnień i Nagród Jakości. Wielkopolski Instytut Jakości przyznał Prani “SONIA” tytuł lidera Programu Kompleksowego Zarządzania Jakością i wyróżnił znakiem “Wielkopolska Jakość” za doskonalenie metod zarządzania zgodnego z Modelem EFQM. European Foundation for Quality Management (Europejska Fundacja Zarządzania Jakością) wypracowała kompleksowe narzędzie samooceny i wzór doskonałości, do którego należy dążyć, podejmując określone czynności w każdym z filarów działalności firmy. Wymagania te spełniła Pralnia “SONIA”, mogąc przez dwa lata legitymować się Certyfikatem Europejskiego Systemu Wyróżnień i Nagród Jakości.

W trudnym, popandemicznym roku 2022 – tak jak w poprzednich latach – można też było liczyć na wsparcie od firmy Stanisława Pircha. Miłym momentem było otrzymanie pięknie wykonanej tarczy z półpancerzem i dwoma skrzyżowanymi mieczami od Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP za “udzieloną bezinteresowną pomoc Lotniczej Braci”. Szef Pralni “SONIA” jest honorowym członkiem pilskiego oddziału tego stowarzyszenia. O podziękowaniach za ubiegłoroczną przychylność nie zapomnieli także pilscy judocy, odwdzięczając się pamiątkowym pucharem za współpracę i regularne finansowe wsparcie wyjazdów na turnieje.

Advertisement

I tak z zaufaniem klientów – tych dużych i tych mniejszych – ugruntowaną pozycją w branży oraz poważaniem w lokalnej wspólnocie Pralnia “SONIA” wchodzi w piątą dekadę działalności. Jak zawsze – starając się być o krok dalej od konkurencji.

Mariusz Szalbierz

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Prezes PGE Dariusz Marzec: kompleks w Turowie będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebne

Published

on

By

fot. PGE Polska Grupa Energetyczna - Dariusz Marzec, prezes PGE, z wizytą w Kompleksie Turów

Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, 25 marca br. spotkał się z pracownikami Kopalni i Elektrowni Turów. Tematem spotkania, które odbyło się w Bogatyni na terenie energetycznego kompleksu, było podkreślenie jego wagi dla polskiej energetyki, zapewnienie o kontynuacji jego działalności oraz poinformowanie o dalszych krokach, które zostaną podjęte po uchyleniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny decyzji środowiskowej turoszowskiej kopalni. Prezes PGE zapewnił załogę, że Kopalnia i Elektrownia Turów będą dalej bezpiecznie pracować, a pracownicy nie muszą martwić się o swoje miejsca pracy.

Na spotkanie w Kopalni Węgla Brunatnego Turów, zorganizowane z inicjatywy prezesa PGE Dariusza Marca, zaproszeni zostali pracownicy Kopalni i Elektrowni Turów, w tym przedstawiciele Strony Społecznej obu zakładów. Podczas rozmów Prezes podkreślił, że sprawa decyzji środowiskowej Kopalni Turów jest dla PGE priorytetem. Jednocześnie zapewnił pracowników, że PGE wraz ze stroną rządową zrobią wszystko, aby zagwarantować dalsze sprawne i bezpieczne funkcjonowanie kopalni i elektrowni.

Zdajemy sobie sprawę jak ważny dla polskiego systemu energetycznego, dla regionu i wszystkich pracowników jest turoszowski kompleks energetyczny. Naprawimy wcześniejsze błędy i zrealizujemy wszystkie niezbędne działania, aby zachować możliwość normalnego funkcjonowania Kopalni i Elektrowni Turów z najwyższą dbałością o sprawy ekologiczne i bezpieczeństwo całego regionu, tak długo, jak będzie to potrzebne – powiedział Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

– Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i na tej podstawie podejmiemy wszelkie możliwe kroki prawne w obronie Turowa. Jestem przekonany o pozytywnym rozstrzygnięciu sprawy – dodaje Dariusz Marzec.

Prezes Dariusz Marzec odniósł się również do planów transformacji energetycznej.

Advertisement

– Proces odchodzenia od węgla w Turowie musi być realizowany w sposób odpowiedzialny i dobrze przygotowany, żeby przeprowadzić procesy transformacyjne z zapewnieniem nie tylko bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również bezpieczeństwa regionu i jego mieszkańców. Tego nie da się rozdzielić – powiedział Dariusz Marzec.

Podczas spotkania z pracownikami Kompleksu Turów, prezes PGE odpowiedział również na pytania i wątpliwości załogi dot. ostatniego wyroku WSA. Wizyta w Kompleksie Turów była także okazją do zobaczenia zmian, jakie zaszły w tej lokalizacji od 2016 roku, gdy Dariusz Marzec był wiceprezesem PGE Polskiej Grupy Energetycznej, w tym przede wszystkim inwestycji zrealizowanych zgodnie z warunkami decyzji środowiskowej i umowy polsko-czeskiej.

Wyrok, jaki zapadł 13 marca br. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, nie wpływa na bieżące działanie Kopalni Turów. Nie powoduje żadnych ograniczeń w wydobyciu węgla, produkcji energii elektrycznej i nie wpływa na zatrudnienie w turoszowskim kompleksie.

Advertisement
Continue Reading

Biznes

WINO – Targi Polskich Win i Winnic w Poznaniu

Published

on

By

fot. A. Dęga

WINO – Targi Polskich Win i Winnic to wyjątkowe wydarzenie poświęcone polskiemu winiarstwu. Przez trzy dni na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich można było skosztować setek win, cydrów, miodów pitnych przywiezionych przez regionalnych producentów z całej Polski.

Bezpłatne degustacje uzupełniały prelekcje i szkolenia z serwisu wina, czytania etykiet, parowania win z jedzeniem i komentowane degustacje w ciemno.

Targi polskiego wina w Poznaniu to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w Polsce, poświęcone wyłącznie rodzimemu winiarstwu. Podczas trzydniowego spotkania winiarze i producenci z całego kraju prezentują swoje wina, cydry, miody pitne i destylaty.

SKĄD PRZYBYŁO WINO

Wino przybyło do Polski razem z chrześcijaństwem za sprawą wina liturgicznego. Produkowano je wówczas praktycznie na terenie całego kraju. Pierwsze wzmianki o uprawach znajdują się jeszcze w Bulli Gnieźnieńskiej. Produkowali je przede wszystkim zakonnicy przy klasztorach. Niektóre miejsca do dziś zachowały historyczne nazwy, których geneza związana jest z produkcją wina, na przykład Winogrady, czy Winna Góra.

Advertisement

POWRÓT DO PRZEDWOJENNYCH TRADYCJI

W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu produkowano Champagne i nie było to wino musujące. W 1923 roku Georg Geiling założył przy ul. Wielkiej 21 “wytwórnię gronowych win musujących George Geiling & Cie”. Szampana produkowano pod nazwą “Champagne Geiling Poznań-Reims” z wina bazowego pochodzącego z domu szampańskiego Geilinga w Reims. Szampany Geilinga w latach 20-tych były trzykrotnie wyróżnione trzema medalami na targach w Poznaniu.

Alicja Dęga

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement