Connect with us

Biznes

“Złoty Primus Nominatus” dla Pralni “SONIA”

Published

on

To było godne zwieńczenie jubileuszu 40-lecia działalności Pralni “SONIA” w Pile. Zakład Stanisława Pircha potwierdził swą przynależność do wzorcowych organizacji pod względem jakości zarządzania.

Na podstawie wyników ocen audytów Pralnia “SONIA” zakwalifikowana została do certyfikatu jakości “Złoty Primus Nominatus”, który wzorowany jest na kryteriach światowego modelu doskonałości zarządzania im. Malcolma Baldrige’a, amerykańskiego sekretarza stanu w latach 1981-1987. Zgodnie z nim przedsiębiorstwa i organizacje oceniane są przez rozpatrzenie takich kryteriów, jak kierownictwo, planowanie strategiczne, zorientowanie na klienta i rynek, analizę informacji, zarządzanie zasobami ludzkimi i procesami oraz osiągnięcia firmy.

Warunkiem otrzymania prawa do posługiwania się certyfikatem i znakiem towarowym “Złoty Primus Nominatus” oraz otrzymania nagrody głównej jest poddanie się wnikliwej procedurze sprawdzenia i potwierdzenia dokonań jakościowych. Rozpoczyna się ona od wizytacji ekspertów z Branżowego Centrum Badań i Certyfikacji i tak też było w przypadku Pralni “SONIA”.

Pozytywne zakończenie procedury ukoronowane zostało przyznaniem na okres 24 miesięcy Certyfikatu Jakości “Złoty Primus Nominatus” oraz nagrody głównej Lider Jakości Procesów Zarządzania – wyróżnienie I stopnia w zakresie jakości procesów zarządzania za gwarantowany wysoki poziom usług pralniczych świadczonych w oparciu o stosowane standardy jakości oraz nowoczesne technologie i urządzenia.

Pod koniec ubiegłego roku Pralnię “SONIA” odwiedził prof. dr hab. Adam Włodzimierz Huczyński, przewodniczący Rady Ekspertów Branżowego Centrum Badań i Certyfikacji.

Advertisement

– To się samo nie zarządza, lecz wymaga to ciężkiej pracy – podkreślił, wręczając osobiście Stanisławowi Pirchowi laur “Złoty Primus Nominatus” oraz nagrodę główną Lider Jakości Procesów Zarządzania.

– Mając na uwadze, że współczesna koncepcja zarządzania zakłada dążenie organizacji do osiągnięcia trwałego sukcesu gospodarczego przez wykorzystywanie sprawdzonych przez wiodące podmioty działające na rynku globalnym rozwiązań, jestem przekonany, że dotychczasowa współpraca i korzyści z niej płynące w ramach Projektów Doskonalenia Przedsiębiorstw oraz certyfikat i znak “Primus Nominatus”, czyli Nominowany Najdoskonalszym, będą argumentem za podjęciem decyzji o dalszej współpracy – dodał prof. dr hab. Adam Huczyński.


Podczas wizyty w siedzibie Pralni “SONIA” szef Rady Ekspertów BCBiC nie krył podziwu dla mnogości nagród wyeksponowanych w biurze firmy. Spora ich część to właśnie dowód konsekwentnego doskonalenia systemu zarządzania środowiskowego, dbałości o jakość świadczonych usług oraz poświadczenie o rzetelności zakładu i jego działaniach proekologicznych.


“Bardzo się cieszymy, gdy firmy zrzeszone w naszej organizacji podnoszą swoje kompetencje i przekraczają kolejne granice w rozwoju. To my wspólnie tworzymy ten rynek” – pogratulowała Stanisławowi Pirchowi Polska Izba Gospodarcza Czystości w Bydgoszczy.

“Usługi związane z utrzymywaniem czystości to obecnie bardzo rozwijająca się część gospodarki. Wiąże się z zaawansowaną technologią i specjalistycznym sprzętem. Szczególnie dziś, przy ogromnych nakładach inwestycyjnych przez firmy deweloperskie, utrzymanie standardu i jakości oddawanych do użytku nieruchomości oraz zabezpieczania ich przed rozprzestrzenianiem się wirusów wymaga wysoko zaawansowanych technologicznie firm z branży utrzymania czystości i higieny” – podkreśla Polska Izba Gospodarcza Czystości, która zrzesza w swych szeregach również Pralnię “SONIA”.

Początek jubileuszowego roku to wspięcie się zakładu Stanisława Pircha na kolejny szczebel renomowanego konkursu Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów. Pralnia “SONIA” uhonorowana została Kobaltowym Hitem za społeczną odpowiedzialności biznesu w środowisku lokalnym oraz świadczenie wysokiej jakości usług pralniczych i czyszczenia chemicznego na przestrzeni 40 lat. Jej właściciel wrócił zaś z poznańskiej gali w generalskiej czapce jako specjalnym wyróżnieniu za wieloletni udział w tym prestiżowym projekcie.


Wkrótce w siedzibie zakładu wyeksponowany został Certyfikat Europejskiego Systemu Wyróżnień i Nagród Jakości. Wielkopolski Instytut Jakości przyznał Prani “SONIA” tytuł lidera Programu Kompleksowego Zarządzania Jakością i wyróżnił znakiem “Wielkopolska Jakość” za doskonalenie metod zarządzania zgodnego z Modelem EFQM. European Foundation for Quality Management (Europejska Fundacja Zarządzania Jakością) wypracowała kompleksowe narzędzie samooceny i wzór doskonałości, do którego należy dążyć, podejmując określone czynności w każdym z filarów działalności firmy. Wymagania te spełniła Pralnia “SONIA”, mogąc przez dwa lata legitymować się Certyfikatem Europejskiego Systemu Wyróżnień i Nagród Jakości.

W trudnym, popandemicznym roku 2022 – tak jak w poprzednich latach – można też było liczyć na wsparcie od firmy Stanisława Pircha. Miłym momentem było otrzymanie pięknie wykonanej tarczy z półpancerzem i dwoma skrzyżowanymi mieczami od Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP za “udzieloną bezinteresowną pomoc Lotniczej Braci”. Szef Pralni “SONIA” jest honorowym członkiem pilskiego oddziału tego stowarzyszenia. O podziękowaniach za ubiegłoroczną przychylność nie zapomnieli także pilscy judocy, odwdzięczając się pamiątkowym pucharem za współpracę i regularne finansowe wsparcie wyjazdów na turnieje.

Advertisement

I tak z zaufaniem klientów – tych dużych i tych mniejszych – ugruntowaną pozycją w branży oraz poważaniem w lokalnej wspólnocie Pralnia “SONIA” wchodzi w piątą dekadę działalności. Jak zawsze – starając się być o krok dalej od konkurencji.

Mariusz Szalbierz

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Retro Motor Show 2023 już za 2 tygodnie

Published

on

By

Sezon motoryzacyjnych zlotów i spotkań powoli dobiega końca. Jednak zanim klasyki schowają się w garażach, zjadą do Poznania. Po ubiegłorocznej rekordowej edycji, Retro Motor Show nie zwalnia tempa i zapowiada się jeszcze ciekawiej. Wszystko to już 6-8 października 2023 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Największa taka impreza w Polsce

Patrząc na liczby, to zdecydowanie będzie co oglądać. W skrócie:

 • 4 duże pawilony

 • 31.000m² powierzchni wystawienniczej

 • Niemal 1000 zabytkowych pojazdów

 • Ponad 80 wystawców + wystawcy indywidualni

Obok takich zapowiedzi trudno przejść obojętnie. To brzmi jak największa impreza poświęcona zabytkowej motoryzacji, której po prostu nie można przegapić. A kto wśród wystawców? M.in. Automobilklub Wielkopolski, Bytowski, Automobil Klub Turek, Mustang Klub Polska, Klub Zabytkowych Mercedesów Polska, Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie, Porsche Club Poland czy Złombol. Poza tym nie zabraknie firm zajmujących się sprzedażą samochodów, takich jak Giełda Klasyków czy BRP Bracia Goźlińscy. Stawkę uzupełnią specjaliści od renowacji zabytkowych pojazdów.

Advertisement

5 okazji do świętowania

Jak się okazuje, rok 2023 to dla wielu moment ważnych jubileuszy. Swoje 100-lecie obchodzi Automobilklub Wielkopolski, a ich Komisja Pojazdów Zabytkowych kończy okrągłe 50 lat. Z tej okazji zaprezentują wystawę pt. “100 lat pasji i tradycji”. Pokażą m.in. pojazdy (w tym jednoślady), które w 1929 roku brały udział w poznańskiej Powszechnej Wystawie Krajowej. Scenografia nawiąże również do okresu II wojny światowej i roli motoryzacji w tym czasie. Kolejne sceny poświęcą uwagę historii Toru Poznań, a także sukcesom kobiet w sportach motorowych.

Imponującego stażu doczekała też firma Novol, specjalizująca się w produkcji materiałów dla lakiernictwa samochodowego, obchodząca właśnie swoje 45-lecie. Z kolei ich linia Novol for Classic Cars ma już 10 lat. 

W tym roku 10-latkiem stała się też Giełda Klasyków, oferująca najciekawsze samochody klasyczne, youngtimery i przyszłe klasyki na sprzedaż. Na Retro Motor Show pojawią się
w pawilonie 3, gdzie zwiedzający będą mogli zapoznać się z kilkudziesięcioma ofertami w różnych przedziałach cenowych.

Advertisement

Nie tylko wystawa, ale i klimat

Retro Motor Show znane jest z niepowtarzalnego klimatu, jaki tam panuje. Bo nie jest to wyłącznie wystawa. To prawdziwe święto pasjonatów motoryzacji. Klimatyczna, swingowa muzyka dobiegać będzie zapewne z wielu zakątków, a tym kulminacyjnym momentem będzie koncert Retro Hobby Band, w sobotę i niedzielę, na scenie w pawilonie 3. Do tego piękne stroje wystawców, ale nie tylko ich. Szafa Retro zadba o to, by każdy zwiedzający miał okazję sprawdzić, jak prezentowałby się
w strojach z minionych epok. Ponadto samemu
można też stać się częścią tego wydarzenia, przebierając się w klimacie dawnych lat i wchodząc dzięki temu na targi z biletem za niższą cenę.

Co? Gdzie? Kiedy?

Termin: 6-8 października 2023

Advertisement

Lokalizacja: Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 10, 60-734 Poznań

Wejście:

 • Wschodnie, ul. Głogowska 10

 • Północne, ul. Bukowska 12

Tegoroczna ekspozycja mieścić się będzie w pawilonie 3, 3A, 4 i 5.

Godziny otwarcia:

Advertisement
 • piątek, 6.10.2023: 11:00-19:00

 • sobota, 7.10.2023: 10:00-18:00

 • niedziela, 8.10.2023: 10:00-17:00

Ceny biletów do 5 października (w dni wydarzenia ceny będą wyższe):

 • Ulgowy: 34 zł

 • Normalny: 40 zł

 • Specjalny (dla osób przebranych: 29 zł

 • Wstęp dla dzieci do 6 roku życia (które nie ukończyły jeszcze 7 lat) bezpłatny.

Więcej informacji: www.retromotorshow.pl

Advertisement
Continue Reading

Biznes

Gospodarstwa domowe w PGE zapłacą około 120 zł mniej za energię elektryczną

Published

on

By

Gospodarstwa domowe, będące klientami PGE, zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną w 2023 r. Takie rozwiązanie wprowadza znowelizowane rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

Obniżenie rachunku o ok. 120 zł będzie przysługiwało każdemu gospodarstwu domowemu, które spełni jeden z następujących warunków:

 • zmniejszy w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r., a wrześniem 2023 r. zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022 w okresie,
 • sprawdzi i potwierdzi poprawność swoich danych u sprzedawcy energii,
 • wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznych rachunków,
 • wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach, które oferuje ten sprzedawca,
 • jest prosumentem energii odnawialnej,
 • złożył oświadczenie w ramach rządowej tarczy solidarnościowej (gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny, gospodarstwa domowe z osobą z niepełnosprawnością lub rolnicy).

To kolejna po rządowej tarczy solidarnościowej, która zamraża ceny energii na poziomie z 2022 r., inicjatywa chroniąca odbiorców energii elektrycznej w Polsce.

Dzięki podejmowanym przez polski rząd działaniom energia elektryczna dla klientów indywidualnych jest jedną z najniższych w Europie. Polskie gospodarstwa domowe w większości płacą za energię średnio 110,17 Euro/MWh to preferencyjna stawka za energię zużywaną do limitu 3000 – 4000 kWh (w ramach tarczy solidarnościowej). W Czechach jest o 37 proc. drożej (255 EUR/MWh) w Niemczech o 116 proc. (400 EUR/MWh) a we Włoszech nawet o 165 proc. (491,37 euro/MWh) (dane: Agencja Rynku Energii).

Advertisement

Continue Reading