Connect with us

Wiadomości

Zbliża się Rajd Wiosenne Przebudzenie

Published

on

fot. Archiwum / Wiosenne Przebudzenie

Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Pile im. Henryka Kamińskiego oraz Bar WYSPIARZ w Pile zapraszają w sobotę, 25 marca 2023 roku na 18. Rajd “Wiosenne Przebudzenie”.

Celem rajdu jest otwarcie sezonu turystycznego, popularyzacja turystyki rodzinnej, edukacja ekologiczna oraz integracja środowisk turystycznych.

Do wyboru będzie kilka tras:

1) PIESZA KRAJOZNAWCZA (ok. 7 km) –Zbiórka ok godz. 11.30 na pętli autobusowej koło Biedronki na Koszycach. Prowadzi Edmund Maciaszek.

Advertisement

2) ROWEROWA (ok. 30 km), start o godz.10.00 z Placu Konstytucji 3 Maja.
Prowadzi Dawid Jerks. Organizuje Pilski Klub Turystyki Rowerowej “Jednoślad” .

3) KAJAKOWA: rz. Piławą i Gwdą (19 km) z parkingu Krępsko n/Piławą do Piły. Komandor Feliks Brzeziński. Zbiórka o godz. 8.30  w Bazie KK GWDA przy Kwidzyńskiej. Organizuje Klub Kajakowy PTTK GWDA w Pile. W cenie opieka fachowej kadry, transport osób na miejsce startu, transport sprzętu, ubezpieczenie. Osobna opłata za miejsce w kajaku z wyposażeniem. Zasady uczestnictwa poniżej w załączeniu.
4) DOWOLNA: przybądź na metę wg własnego pomysłu, np. motocyklem lub na rolkach 😉

UWAGA KONKURS:

Jak co roku ogłaszamy konkurs na najbardziej „WIOSENNĄ GRUPĘ z MARZANNĄ” (przebrania, ubrania w barwach wiosennych, pomalowane twarze), uczestnicy niosą na trasie swoją ekologiczną MARZANNĘ wykonaną bez tworzyw sztucznych i (uwaga!!!) tkanin,

META na Pilskiej Wyspie przy barze WYSPIARZ od 13.00 do 14.00.

Advertisement

NA MECIE (w ramach wpisowego) przewidujemy:
– grochówkę rajdową
– nagrody za najładniejszą marzannę
– no i oczywiście: TOPIENIE MARZANNY z kładki koło Barki!
– wklejkę do książeczek zbierania punktów na odznaki turystyczne
– być może…pamiątkę rajdową

ZGŁOSZENIA WRAZ z WPISOWYM: do 17 marca 2023 (piątek) DO ODDZIAŁU PTTK w Pile, ul. Śródmiejska 12, w godz.12.oo-16.oo, tel:0.67 212-44-30.
lub przelewem na konto PTTK Piła: 82 1940 1076 3022 1770 0000 0000

Uwaga: W przypadku wyczerpania miejsc – termin zgłoszeń może ulec skróceniu!

WPISOWE: na trasy pieszą, rowerową i dowolną : 20 zł – osoby dorosłe,
na trasę kajakową – 40 zł – osoby dorosłe, dodatkowo + 20 zł za miejsce w kajaku organizatora.

Advertisement

UWAGI:
Dzieci, młodzież szkolna i członkowie PTTK z opłaconymi składkami płacą o 5 zł mniej.
Ubezpieczenie organizatorzy zapewniają kajakarzom, członkowie PTTK są ubezpieczeni po opłaceniu składek, pozostali uczestnicy winni ubezpieczyć się we własnym zakresie.
Uczestnicy imprezy zgłaszając się wyrażają zgodę na publikację wizerunku w mediach społecznościowych i innych środkach przekazu.

Zapraszam w imieniu organizatorów
Komandorka Joanna Piotrowska

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Kosmiczna misja księżycowa w pilskiej bazie Lunares

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W pilskim habitacie Lunares zakończyła się Misja “Pluton”. To już 33. misja zorganizowana w pilskiej placówce badawczej.

Tym razem w misji brało udział 5 osób z Włoch, Meksyku, Czech i Polski.

-W trakcie misji wykonywaliśmy różne doświadczenia. Ja przyjechałem to z własnym projektem, w którym wykorzystywałem VR Google w kolaboracji z Uniwersytetem w Huston – powiedział nam Corrado Testi – komandor misji “Pluton”.

Komandor misji sam projektuje habitaty i jak sam stwierdził, teraz wie lepiej jakie są potrzeby astronautów.

Lekarzem misji była Zuzanna Paśko.

Advertisement

-Podczas tych dwóch tygodni wypełniamy bardzo wiele ankiet na temat m.in. stanu psychicznego uczestników. Prócz tego ja konkretnie brałam udział w projektach czyli prowadzenia naszej hydroponiki i aeroponiki czyli sadzeniu i pielęgnowaniu roślin – opowiedziała nam Zuzanna Paśko – lekarz Misji “Pluton”.

Analogowi astronauci  przebywali w zamknięciu przez 2 tygodnie.

Continue Reading

Wiadomości

Zakup sprzętu dla szpitala w Pile wartości ponad 2 mln zł

Published

on

By

Szpital Specjalistyczny w Pile wzbogacił się o kolejny specjalistyczny sprzęt, który trafił na różne oddziały. To m.in. aparaty USG, mobilny aparat RTG, czy biopsja mammotomiczna. Szpital pozyskał także ważne urządzenie do laboratorium mikrobiologicznego od fundacji Jurka Owsiaka.

Szpital Specjalistyczny w Pile konsekwentnie się rozwija, a jednym z wyznaczników jest wyposażenie w nowoczesny sprzęt, który regularnie trafia do placówki.

– Nowy sprzęt świadczy o tym, że szpital się modernizuje i rozwija. Przybywa także kadry lekarskiej, w ostatnim czasie to kilkadziesiąt etatów. Szykujemy nowe otwarcie szpitala na potrzeby przyszłego wydziału lekarskiego w Pile. Zależy nam aby poziom wyposażenia i leczenia spełniał jego wymagania, a studenci mogli tu otrzymywać praktyczną wiedzę – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Wielkopolskiego szpital wzbogacił się o nowoczesne aparaty USG cyfrowe z bardzo wysoką jakością obrazu na oddział ginekologiczny i do pracowni radiologii, o łącznej wartości ponad 500 tys. zł. Dzięki PZU kolejny aparat RTG trafił na chirurgię.

Advertisement

Na oddział laryngologii zakupiono z kolei niezwykle potrzebny laser holmowy, też najwyższej generacji, wartości pól mln zł, który służy do zabiegów chirurgicznych i endoskopowych.

Niezwykle ważnym sprzętem, potrzebnym do diagnostyki leżących pacjentów, był zakup mobilnego aparatu RTG wartości 500 tys. zł, dzięki któremu można wykonać badanie przy łóżku pacjenta. Do szpitala zakupiono także 4 aparaty do hemodializy. Z funduszy unijnych kupiono jeszcze urządzenie do biopsji mammotomicznej, służącej do diagnostyki i usuwania łagodnych zmian nowotworowych piersi, bez konieczności cięcia chirurgicznego.

Szpital otrzymał także bardzo potrzebne urządzenie od fundacji Jurka Owsiaka do laboratorium mikrobiologicznego, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykonanie badania na rodzaj bakterii i zastosować u pacjenta leczenie odpowiednim antybiotykiem. W przypadku zakażenia organizmu liczy się czas, a urządzenie to pomaga skrócić diagnozę, np. do 3 minut, kiedy wcześniej trwało to dobę. Drugie urządzenie pomaga w określeniu lekowrażliwości i skraca diagnostykę do 8 godzin. Wartość sprzętu prawie to ok. 1 mln zł.

– Sprzęt otrzymaliśmy dzięki dobrej współpracy z różnymi partnerami. Ma on wpływy na podniesie jakości diagnostyki i leczenia, żeby w niedalekiej przyszłości byly one w naszym szpitalu na poziomie klinicznym – podsumowuje Wojciech Szafrański, dyrektor szpitala.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement