Connect with us

Kultura

Zapraszamy na spotkanie pt. „W Starym Kinie” z dr Stanisławem Janickim

Published

on

Wielka gratka dla miłośników starego kina. Już 29 listopada (wtorek), godz. 17:00 w Centrum Powiatowym ISKRA w Pile, ul. Jana Kilińskiego 12 odbędzie się spotkanie z twórcę i prezenterem telewizyjnego programu “W Starym Kinie”. Będzie okazja nie tylko do spotkania z prowadzącym ten cykl, ale i obejrzenia kilku klasyków starego kina.

Prosimy o rezerwację miejsc na spotkanie z Panem Stanisławem Janickim do 25 listopada 2022. Telefonicznie, pod numerem: 672109480 lub e-mail: centrumiskra@powiat.pila.pl

Stanisław Janicki, ur. 11 listopada 1933. Pisarz, dziennikarz, scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina, doktor nauk humanistycznych, twórca legendarnego programu telewizyjnego pt. „W starym kinie”.

Spotkanie poprowadzi Wiesław Kot – publicysta, wykładowca uniwersytecki, doktor nauk humanistycznych z zakresu literatury współczesnej, pasjonat kina oraz literatury, autor wielu książek, m. in.: „Portrety sławnych Polaków dwudziestego wieku”, „Poczet pisarzy i poetów świata” oraz „Sto najważniejszych scen filmu polskiego”

Wybrane filmy Stanisława Janickiego:
“Eugeniusz Bodo – Za winy niepopełnione”
“Kochany i nienawidzony”
“Brat Papieża”
“Domy życia”
“Kontrefekty Króla Jegomości”
“Jak cudne są wspomnienia”, odc. “Zwariowane abecadło”

Advertisement

W starym kinie to  cykliczny program Telewizji Polskiej emitowany w latach 1967–1999, w którym prezentowano starsze produkcje filmowe. Autorem i prowadzącym program był Stanisław Janicki. Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji. Początkowo na program składały się audycje tematyczne, poświęcone konkretnemu aktorowi czy reżyserowi, w których prezentowano fragmenty starych filmów, przeplatane bogatym komentarzem autora. Z czasem formuła zmieniła się. Zaczęto prezentować całe filmy, poprzedzane przedmową Stanisława Janickiego.

To jednak nie wszystko. Wspólnie z Firmą Polster, zapraszamy na wycieczkę po Pile autobusem retro, wspólnie z Panem Stanisławem Janickim, twórcą legendarnego programu telewizyjnego pt. “W starym kinie”.

Kiedy: 29 listopada 2022 r., godzina 15.30
Gdzie: Kino Iskra, Piła, ul. Jana Kilińskiego 12

 

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Andrzejkowa impreza w Skansenie w Osieku n/Not.

Published

on

By

W Skansenie Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią odbyła się dzisiaj impreza pod nazwą “Andrzejki w skansenie”.

Można było dowiedzieć się jak dawniej bawiono się w imieniny Św. Andrzeja. Było więc lanie wosku przez dziurkę od klucza, wróżenie z łupin orzechów pływających w misce czy lanie gorącego ołowiu.

Nie zabrakło też wypieku piernikowych “katarzynek” oraz wyrobu świeczek i darcia pierza. Kto chciał, mógł przejechać się bryczką.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo na naszym kanale Youtube. Zachęcamy też do subskrypcji naszego kanały na Youtube. Można to zrobić klikając TUTAJ. To nic nie kosztuje, a spowoduje, że będziemy realizowali więcej materiałów video.

Advertisement

Continue Reading

Kultura

Stanisław Janicki autor “W starym kinie” odwiedził Piłę

Published

on

By

We wtorek, 29 listopada w Centrum Powiatowym “Iskra” w Pile odbyło się niezwykłe spotkanie ze Stanisławem Janickim – twórcą telewizyjnej serii “W starym kinie”.

Pan Stanisław Janicki, urodził się 11 listopada 1933 roku. Po wojnie, zupełnie przypadkiem, za namową swojej koleżanki ze studiów, trafił do Telewizji Polskiej. Pierwszy odcinek nagrał niejako w zastępstwie. Program tak się spodobał, że “W starym kinie” gościło na telewizyjnej antenie 32 lata.

“W starym kinie” – cykliczny program Telewizji Polskiej emitowany w latach 1967–1999, w którym prezentowano starsze produkcje filmowe. Autorem i prowadzącym program był Stanisław Janicki. Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji.
Początkowo na program składały się audycje tematyczne, poświęcone konkretnemu aktorowi czy reżyserowi, w których prezentowano fragmenty starych filmów, przeplatane bogatym komentarzem autora. Z czasem formuła zmieniła się. Zaczęto prezentować całe filmy, poprzedzane przedmową Stanisława Janickiego.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej rozmowy z twórcą i jednocześnie prowadzącym program.

Spotkanie w Pile prowadził dr Wiesław Kot, znakomity krytyk filmowy.

Przed spotkaniem odbyła się wycieczka po Pile zabytkowym autobusem. Przewodnikiem był Jan Balcerzak.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement