Connect with us

Edukacja

Zapraszamy na koncerty i pikniki na Stadionie Powiatowym w Pile

Published

on

Już w najbliższą sobotę, 14 sierpnia Rodzinny Piknik Wojskowy, 22 sierpnia Piknik Szybowcowy i na początku września koncert Strachy Na Lachy. To wszystko dla mieszkańców już niedługo na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile.

– Zapraszam mieszkańców na kolejne ciekawe wydarzenia, które odbędą się w sierpniu i we wrześniu na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile. Co ważne, będą bezpłatne. Zależy nam, aby mogło w nich uczestniczyć jak największe grono mieszkańców, niezależnie od zasobów portfela – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile, jako główny organizator na wiele z tych wydarzeń otrzymał dofinansowanie m.in. z programu „Niepodległa” Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Advertisement

RODZINNY PIKNIK WOJSKOWY – koncert zespołu ŻUKI
14 sierpnia, w 99. rocznicę powstania stadionu odbędzie się Rodzinny Piknik Wojskowy z okazji Święta Wojska Polskiego. Powiat Pilski we współpracy z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Poznaniu oraz Wojskową Komendą Uzupełnień w Pile zorganizował już dwie edycje tego wydarzenia i zawsze cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

– W tym roku ponownie zaprezentują się liczne jednostki Wojska Polskiego. Po raz pierwszy będziemy także gościć wojska USA. Wieczorem zagra zespół ŻUKI, do tego będzie wiele innych atrakcji, w tym darmowa wojskowa grochówka i zamki dmuchane dla dzieci –  zaprasza starosta Eligiusz Komarowski.  

Więcej szczegółów na temat tego wydarzenia przedstawia major Robert Nazaruk, Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Pile:

– W tym wydarzeniu uczestniczyć będzie 14 jednostek Wojska Polskiego, 5 stowarzyszeń wojskowych, klasa przygotowania wojskowego oraz policja i straż pożarna. Zaprezentujemy najnowszy sprzęt i wyposażenie wojsk obrony przeciwlotniczej, inżynierii wojskowej, logistyczny. Zaprezentujemy m.in.:  najnowszy zestaw wyrzutni rakietowej POPRAD, rosomaki – wylicza.

Advertisement

Podczas Pikniku wystąpią orkiestry wojskowe, odbędzie się musztra paradna. Obecnych będzie ok.  40 rekonstruktorów, miłośników historii i wojskowości polskiej, prezentujących dawne uzbrojenie i  wyposażenie żołnierzy polskich, w tym sprzęt. Zorganizowany będzie także „nadwiślański obóz”, zaaranżowany na obóz polskich żołnierzy walczących w Bitwie Warszawskiej.

PIKNIK SZYBOWCOWY – koncerty GOLDEN LIFE i KOMBI
Kolejne wydarzenia na Stadionie Powiatowym odbędą się 21 i 22 sierpnia.
21 sierpnia będziemy obchodzić 85. rocznicę powstania Szybowcowej Szkoły Ślizgowej nr 10 w Rzadkowie, która od 1936 r. do 1952 r. mieściła się w budynku obecnego Domu Pomocy Społecznej. Tego dnia w tym miejscu uroczyście zostanie otwarta ścieżka historyczno-edukacyjna poświęcona szkole szybowcowej.

Z kolei wieczorem, 21 sierpnia na Stadionie przy Okrzei zagrają popularne zespoły Golden Life i KOMBI. 

22 sierpnia na stadionie odbędzie się Piknik Szybowcowy, podczas którego zaprezentujemy zabytkowy szybowiec Wrona, na którym latali piloci ze szkoły w Rzadkowie oraz szybowce z pilskiego aeroklubu, modele latające, paralotnie.

Advertisement

Odbędzie się koncert odlotowych Coverów i Rodzinny Festiwal Latawców. Dla dzieci darmowe dmuchane zamki, puszczanie baniek mydlanych i wiele innych atrakcji.

Pomysłodawcą uczczenia historii Szkoły Szybowcowej Ślizgowej nr 10 w Rzadkowie jest instr. pil. Jerzy Siatkowski, były sekretarz generalny Polskiego Aeroklubu, z którym współpracujemy przy organizacji tych wydarzeń.
–  Jestem niezmiernie wdzięczny panu Staroście i wszystkim osobom zaangażowanym w te obchody. Pamięć o Szkole Szybowcowej, jej instruktorach i wykształconych tu pilotach jest niezwykle ważna dla mieszkańców powiatu pilskiego, zwłaszcza młodego pokolenia. Pochodzę z Ujścia, często przelatywałem nad byłą szkołą szybowcową w Rzadkowie, która została przeniesiona do Strzyżewic koło Leszna i dała początek Centralna Szkoła Szybowcowa Aeroklubu Polskiego w Lesznie. Szkoła w Rzadkowie ma piękną tradycję i była ważnym ośrodkiem szkolenia w kraju. Warto to uczcić i ocalić od zapomnienia. Zapraszam. 

EKO – MEETING POWIATU PILSKIEGO  – KONCERT ZESPOŁU STRACHY NA LACHY
4 września kolejne wydarzenie na stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile. Tym razem poświęcone ekologii, zdrowemu stylowi życia, aktywności fizycznej.
Odbędą się m.in. pokazy sportowe, prezentacje gmin, działkowców, nie zbraknie atrakcji dla dzieci.
A o godz. 20.30 koncert kultowego zespołu Strachy Na Lachy.

Zapraszamy. Warto już planować najbliższe weekendy na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Pilska “budowlanka” ma już 60 lat

Published

on

By

19 kwietnia uczniowie i kadra nauczycielska obchodzili jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół Budowalnych w Pile. Na uroczystość licznie przybyli absolwenci szkoły, dawni pedagodzy i dyrektorzy oraz liczni goście.

Uroczystości odbyły się w auli Akademii Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile. Gości przywitała dyrektor szkoły Karina Mazurek, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się w ciągu 60 lat do rozwoju i sukcesów popularnej „Budowlanki”, która wykształciła tysiące specjalistów.

Życzenia i gratulacje złożył starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Advertisement

– Serdeczne gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do budowy potencjału szkoły. Zespół Szkół Budowlanych to wyjątkowa placówka oświatowa Powiatu Pilskiego. Poprzez kształcenie profesjonalnych kadr budowlanych przyczyniła się do rozwoju Piły i regionu, a jej absolwenci spełniają swoje zawodowe i naukowe pasje. Jubileusz to znakomita okazja do wspomnień i podsumowań, przede wszystkim sukcesów, którymi szczyci się placówka oraz jej uczniowie, zarówno na polu edukacyjnym, sportowym oraz artystycznym. To okazja do podziękowań także gronu pedagogicznemu, pracownikom oraz uczniom. Życzę dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów – powiedział starosta.

Gratulacje złożył również Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu, w imieniu radnych Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.

Jubileusz był okazją do nadania szkole nowego sztandaru z obecną nazwą placówki, która jeszcze w latach 2013-2018 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Pile. Ta zresztą w długiej historii szkoły wiele razy się zmieniała, podobnie jak zakres nauczania i kierunków.

Podczas uroczystości przypomniano bogatą historię, której założycielem i pierwszym dyrektorem był  zasłużony dla rozwoju Piły inż. Bogdan Toboła – Honorowy Obywatel Miasta Piły. Szkoła od początku miała swoją siedzibę przy ul. Kilińskiego. Na początku kształciła jedynie na poziomie zawodowym, dzisiaj funkcjonuje tu technikum i szkoły branżowe.

Advertisement

W ciągu 60 lat szkołę puściło  9455 absolwentów, pracowało 653 nauczycieli.

Szkoła mocno się rozwinęła. W latach 2018 – 2021 budynek został zmodernizowany, a dach i fasada zostały odnowione, przez co szkoła odzyskała dawny blask. W szkole powstały, były modernizowane i doposażane kolejne pracownie zawodowe. Od roku 2019 r. w wyniku udziału w projektach unijnych szkoła pozyskała ponad 2 mln zł. Uczniowie w ramach „Erasmus Plus” odbywają praktyki za granicą, podobnie jak nauczyciele biorą udział w zagranicznych szkoleniach.

Dzisiaj Zespół Szkół Budowlanych w Pile współpracuje ze środowiskiem lokalnym oraz uczelniami wyższymi. m.in. Akademią Nauk Stosowanych w Pile, czy Politechniką Poznańską. Podpisał także umowy partnerskie z firmami: ENEA, ARDAGH GLASS oraz Wielkopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.

Historia szkoły:
Historia szkoły jest niezwykle ciekawa. Warto przypomnieć, że została otwarta 1 września 1963 r., a jej założycielem był inż. Bogdan Toboła, ówczesny dyrektor Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego Pile. Najpierw powstała Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, a jej siedzibą stał się budynek Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego, przy ul. Kilińskiego 16, w którym szkoła mieści się do dzisiaj. Pierwszym dyrektorem szkoły został Bogdan Toboła, jej organizator.
Przełomowym w dziejach szkoły był rok 1975. Decyzją ministra budownictwa został utworzony Zespół Szkół Budowlanych im prof. Romana Kozaka Pilskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Pile. Nowym dyrektorem został mgr Jerzy Radke. W skład Zespołu wchodziły wówczas: Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, Technikum Budowlane dla Pracujących, Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących i Szkoła Mistrzów dla Pracujących.

Advertisement

W 1987 roku w skład Zespołu Szkół wchodziły: Zasadnicza Szkoła Budowlana Kombinatu Budowlanego, Technikum Budowlane Młodzieżowe na podbudowie szkoły podstawowej, Technikum Budowlane dla Pracujących (wieczorowe na podbudowie szkoły zasadniczej).

W maju 1991 roku stanowisko dyrektora szkoły objął mgr Adam Grzeszczak, który pełnił swoją funkcję do 31 sierpnia 2016 r.
1 września 1998 roku powołano Liceum Ogólnokształcące, a 1 września 2002 roku Liceum Profilowane, do którego ostania rekrutacja miała miejsce w 2007 r., z kolei w 2015 roku mury szkoły opuścili ostatni absolwenci liceum ogólnokształcącego. Szkoła skupiła się tylko na oddziałach zawodowych.

Od 1 września 2017-31 sierpnia 2022 r. dyrektorem szkoły był mgr Arkadiusz Jeż od 1 września 2022 – mgr Karina Mazurek od 1 września 2022 roku
Obecnie funkcjonują tu: Technikum nr 4 w Pile, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 4 w Pile oraz Branżowa Szkoła II Stopnia nr 4 w Pile.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

W Pile na Gwdzie odbyła się operacja “Czysta rzeka”

Published

on

By

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W Pile odbyła się operacja czysta rzeka – GWDA. Piła 2024.

– Na niewielkim odcinku rzeki zebraliśmy sporą ilość odpadów. Pozostało ich dużo więcej. Nadal jest wiele nieczystości, palenisk oraz odpadów, takich jak: butelki szklane, puszki, oraz wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne. Piękne miejsce ale bardzo zaniedbane – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
– Dziękujemy za pomoc młodzieży z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Pracownikom Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Pile. Dziękujemy za odbiór odpadów przez Gminę Piła (Altvater Piła Sp. z o.o.). Dziękujemy za worki i rękawiczki od Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu – dodaje Łazowy.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement