Connect with us

Ludzie

Zamiast parkingu ma być blok mieszkalny!

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

Mieszkańcy osiedla Zamoście w Pile protestują przeciwko pomysłom Urzędu Miasta w Pile. Urzędnicy chcą zlikwidować osiedlowy parking prawie na 100 samochodów, a w jego miejsce chcą wybudować budynek mieszkalny. Mieszkańcy mówią zdecydowane “NIE”.

Kilka dni temu na stronie Urzędu Miasta znalazła się informacja o nowym planie miejscowego zagospodarowania w okolicy ul. Bydgoska/Okólna/Kusocińskiego. W planach znalazła się informacja, że na miejscu obecnego parkingu za pawilonami przy ul. Okólnej, a budynkiem przy ul. Bydgoskiej 61 ma powstać 5-piętrowy budynek mieszkalno-usługowy.Wiąże się to z likwidacją prawie 100 miejsc parkingowych, a także zwiększeniem ruchu pojazdów w tej okolicy.

-Chyba kogoś w Urzędzie Miasta pogrzało! Już teraz nie ma gdzie zaparkować samochodu, a oni chcą tak na prawdę zabrać ostatni większy parking na tym osiedlu? Prezydent ma w nosie los mieszkańców Piły – mówi pan Edward.

 

-To chyba jakaś kpina. Kilka miesięcy temu mieszkańcom tego osiedla zabrano parking przy markecie Delikatesy (dawna Mila). Od tego czasu już był bardzo duży problem z zaparkowaniem samochodu. Wszystkie miejsca w godzinach popołudniowych są zajęte. Czasem trzeba parkować na trawniku. Nie ma innego wyjścia. Teraz Prezydent Piły chce nam zabrać i to miejsce? Przecież to kpina – dodaje pan Michał.

Faktycznie, w godzinach popołudniowych na osiedlu brakuje wolnych miejsc parkingowych. Kto nie zaparkuje do godz. 15.00 ma wielki problem ze znalezieniem wolnego miejsca. Propozycja miejskich urzędników odebrania mieszkańcom dużego parkingu napotkała zdecydowany sprzeciw mieszkańców.

-Tak nie może być, żeby zabierano nam jedyne miejsce do postawienia swojego samochodu. To przecież duże osiedle. Są na min 3 wieżowce, 4 bloki 4-piętrowe i duży blok z tzw. wielkiej płyty. Łącznie mieszka, lekko licząc, około pół tysiąca rodzin. Średnio każda rodzina ma samochód. Co teraz zrobimy – dopytuje się pani Małgorzata.

Publiczna dyskusja nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się 30 marca o godz. 13.00 w pokoju 229b, II piętro Urzędu Miasta Piły. Zgodnie z art. 18 ust.1 ustawy, każdy może wnieść swoje uwagi.Mieszkańcy, którzy nie zgadzają się z planami, powinni w najbliższą środę pojawić się w Urzędzie Miasta w Pile, by wyrazić swój sprzeciw.

Advertisement

Do sprawy powrócimy.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Noc Świętojańska w Nowej Wsi

Published

on

By

24 czerwca, Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi „Gosposie znad stawu” zorganizowało dla mieszkańców Noc Świętojańską. Mieliśmy przyjemność gościć Burmistrza Trzcianki Pana Krzysztofa Jaworskiego, Dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance Panią Dominikę Jeske, Kierownik Biblioteki i Centrum Kultury Panią Ewę Szczepańską oraz radną Panią Janinę Kamińską. Imprezę rozpoczął debiut Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi, które zaśpiewały piosenkę „W moim ogródecku”.

W organizację włączyła się również nasza bibliotekarka Pani Renata z Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance – filia w Nowej Wsi, która wcieliła się w postać Kupały – słowiańskie bóstwo płodności, urodzaju oraz miłości i przygotowała opowieść o tradycjach Nocy Świętojańskiej. Mieszkańcy i zaproszeni goście spalili w ognisku ziele bylicy – odpędzając w ten sposób złe moce.

Po emocjonującym turnieju w którym brali udział zaproszeni goście i mieszkańcy, nie mogło zabraknąć przejścia nad staw i puszczania wianków. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi „Gosposie znad stawu” ugotowały dla mieszkańców pyszną grochówkę i upiekły słodkości: rogaliki, drożdżówki i ciasta. Można było również upiec kiełbaskę na ognisku. Zabawa trwała do białego rana. Noc Świętojańska odbyła się na terenie „Ogródka społecznego” gdzie sadziliśmy w maju wspólnie drzewa, krzewy i kwiaty zakupione w ramach projektu Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania w konkursie „Aktywni Mieszkańcy”. Cieszymy się że powstało piękne miejsce do wspólnej integracji wszystkich mieszkańców.

Dziękujemy sponsorom i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy oraz strażakom z OSP Nowa Wieś za czuwanie nad bezpieczeństwem.

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi
„Gosposie znad stawu”

Advertisement

Continue Reading

Ludzie

Pilski Okrąglak zmieni swoje przeznaczenie

Published

on

By

Budynek przy ulicy Okólnej zostanie wyremontowany i zmodernizowany. Kiedyś mieściło się tu przedszkole, później budynek służył osobom bezdomnych, a teraz w tzw. Okrąglaku powstanie Pilski Instytut Integracji i Edukacji. Będzie to miejsce przyjazne seniorom, osobom z niepełnosprawnościami oraz całym rodzinom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Koszt przebudowy, wyposażenia i prowadzenia działalności to ponad 3 miliony złotych.

Pilski Instytut Integracji i Edukacji stworzy doskonałą przestrzeń, która służyć będzie wzmocnieniu integracji społeczności miejskiej oraz rozwijaniu i aktywizowaniu grup zagrożonych wykluczeniem. Organizowane w instytucie wydarzenia integracyjne, ekologiczne, edukacyjne i kulturalne będą budować relacje międzypokoleniowe,
świadomość ekologiczną i społeczną mieszkańców.

Koszt projektu to około 2 701 000 złotych na przystosowanie istniejącej infrastruktury do nowych celów, zmiany terenów wokół budynku oraz wyposażenie obiektu. Kolejne ponad 670 tys. zostanie przeznaczona na działalność, która będzie tu prowadzona.

W obszarze społecznym w ramach działalności Centrum Aktywizacji Seniorów zaplanowano m.in. innowacyjne zajęcia poprawiające funkcje terapeutyczne, edukacyjne i pomagające osobom starszym lepiej funkcjonować w sferze społecznej, zawodowej oraz życiu codziennym.

W ramach aktywizacji gospodarczej przewidziano m.in. organizację wydarzeń w zakresie edukacji zawodowej, co pozwoli dostosować młodzież do wyzwań zawodowych związanych z Nową Ścieżką Rozwoju (m.in. pod nazwą Piła na Start, Pilska Akademia Umiejętności), zachęcić do zakładania własnej działalności gospodarczej lub rozwoju
zawodowego, co ma tym samym poprawić relatywnie złą sytuację finansową mieszkańców i niedobory na rynku pracy (szczególnie osób wysoko wykwalifikowanych). Partnerami Pilskiego Instytutu Integracji i Edukacji są uczelnie wyższe i samorządy gospodarcze.

Advertisement

Projekt jest realizowany w ramach projektu “Miasto Piła z nową energią!” finansowanego ze środków Mechanizmów Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

 

Continue Reading
Advertisement