Connect with us

Wiadomości

Z prac pilskiego koło TPPW

Published

on

20 lutego, w sali Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej odbyło się zebranie sprawozdawcze Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego nr 9 im. kpt. Teofila Spychały w Pile.

Czas od ostatniego plenarnego zebrania Koła nie był łatwy – najpierw zawieszenie działalności ze względu na pandemię, później utrudniona praca, śmierć kilkorga członków Koła (Maria Kłos, Jan Śnioszek, Bronisław Frankowski, Roman Chwaliszewski). Mimo wszystkich trudności zewnętrznych działania Koła miały miejsce – uroczystości przy obelisku na Skwerze 100-lecia Powstania Wielkopolskiego, gromadzenie podpisów pod apelem w sprawie ustanowienia 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, praca m.in. przy obchodach 60-lecia śmierci Franciszka Toboły, pierwszego Prezydenta Miasta Piły.

O pracy w czasie od poprzedniego zebrania mówił w swoim sprawozdaniu Prezes Koła, Jan Ryszard Garbarczyk. Informacje o swej aktywności złożyli także inni członkowie Koła – i tak pani Danuta Buryta-Arndt, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku mówiła o wieloletniej pracy z bohaterem jaka dzieje się w prowadzonej przez nią placówce, wspomniała przy okazji o ostatnim Dniu Patrona Szkoły, obchodzonym 9 grudnia 2022 r. Miłym akcentem było wyróżnienie Pani Dyrektor Srebrną Honorową Odznaką TPPT „Wierni tradycji” czego dokonał Prezes Koła.

Michał Łożyński, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich poinformował zebranych o VI Turnieju Historycznym „Jeden z dziesięciu” tym razem poświęconym bezpośrednio Powstaniu Wielkopolskiemu na północy Wielkopolski, jaki miał miejsce w 18 maja 2022 roku dla uczniów szkół podstawowych Piły, zasugerował również rozszerzenie w przyszłości formuły konkursu na szkoły podstawowe z powiatu.

Advertisement

Wojciech Kicman zreferował działania podjęte przy okazji obchodów 60 rocznicy śmierci Franciszka Toboły zakończone uroczystością w RCK oraz pośmiertnym uhonorowaniem Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz awansem do stopnia podporucznika.

Przedyskutowano również podjętą na poprzednim zebraniu sprawę modernizacji obelisku na Skwerze 100-lecia Powstania Wielkopolskiego; Andrzej Sadkowski poinformował zebranych o działaniach jakie należy podjąć by modernizacja mogła mieć miejsce. W tej sytuacji zebranie przyjęło uchwałę, by obelisk będący własnością Koła przekazać Gminie Piła, co ułatwi dalsze procedury.

Jan Balcerzak zaproponował by dnia 18 marca zorganizować wycieczkę dla członków Koła do Wysokiej, Łobżenicy, Fanianowa i Wyrzyska – podstawowym celem byłoby złożenie kwiatów na grobie patrona Koła, kpt. Teofila Spychały w Fanianowie w 55 rocznicę Jego śmierci (T. Spychała zmarł 16 marca 1968 roku) a także zwiedzenie Łobżenicy, spotkanie z przedstawicielami władz Łobżenicy i Towarzystwa Miłośników Łobżenicy, złożenie kwiatów na mogile Romana Chwaliszewskiego w Wysokiej, odwiedzenie kościoła w Gromadnie gdzie jest powieszona tablica poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu ufundowana przez członka Koła, Piotra Banacha.

Zbigniew Horowski poinformował zebranych o planowanym na 20 maja w Budzyniu V Zjeździe Kół TPPW organizowanym przez władze wojewódzkie TPPW; zaproszenie i program zjazdu dotrze do kół w późniejszym terminie.

Advertisement

Podczas zebrania nie zabrakło stałych elementów tego rodzaju posiedzeń ciał statutowych każdej organizacji – sprawozdania finansowego, sprawozdania komisji rewizyjnej, przyjęcia sprawozdań w głosowaniu. Oprócz tego w związku ze śmiercią Romana Chwaliszewskiego, wiceprezesa Koła, Zebranie podjęło decyzję o powołanie na wakujące miejsce w składzie Zarządu Koła wieloletniego członka, Grzegorza Rzymskiego.

Zebranie tradycyjnie zakończyło się odśpiewaniem „Roty”.

J. Balcerzak

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Pancerna majówka w Pilskim Muzeum Wojskowym

Published

on

By

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się “Pancerna Majówka”, którą w dniach 3-4 maja organizuje Pilskie Muzeum Wojskowe.

– W piątek  3 maja zapraszamy na pierwszą prezentację czołgu związanego z historią Piły!!!! Jest to kolejny wielki powrót “do domu” po Tygrysku i Iskrze. Tego modelu czołgu nie było w Pile ponad 20 lat – zapewnia Przemysław Olszyński – dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.
Atrakcje:
– pokazy zdalnie sterowanych modeli dużych czołgów i spotkanie z elitą polskich modelarzy z RC TANK, którzy je zbudowali,
– możliwość kierowania modelami czołgów dla dzieci,
– wystawa sprzętu wojskowego,
– przejażdżki pojazdami wojskowymi,
– grochówka wojskowa
Program na sobotę 04.05.2024r.
– zwiedzanie z przewodnikiem, wejścia o godzinach: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 zbiórka przy schronohangarze nr 1 (przy parkingu),
– przejażdżki pojazdami wojskowymi,
– gastronomia.
– Uruchomienie i renowacja czołgu była możliwa dzięki wsparciu naszych Przyjaciół: CSWL, ASTANET, JENOX, KM IMPORT, RENOVATIO, STANIEK, TROTON – dodaje P. Olszyński.
Szczegóły dojazdu na naszej stronie pmw.pila.pl w zakładce “Odwiedź”

Continue Reading

Ludzie

KGW Dziembowo świętowało piękny jubileusz

Published

on

By

fot. FB/UMiG Kaczory

Panie z KGW Dziembowo w towarzystwie zaprzyjaźnionych organizacji oraz władz samorządowych w sobotni wieczór świętowały piękny jubileusz 60-lecia.

Tę znakomitą ucztę dla ciała i ducha rozpoczęła Przewodnicząca Koła Natalia Perz, która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła rys historyczny koła:
„Koło powstało 15 kwietnia 1964 roku z inicjatywy Pani Izabeli Kaźmierczyk, która jako pierwsza pełniła funkcję przewodniczącej. Następnie funkcje te obejmowały kolejno Danuta Gonia, Krystyna Zdanowska i Renata Dorsz. Jak wynika z zachowanych dokumentów najprawdopodobniej w roku 1996 działalność KGW została zawieszona i przerwa ta trwała 9 lat. 8 marca 2005 roku na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym przez sołtysa Jana Kieruja działalność Koła została wznowiona a na przewodniczącą wybrano Panią Marię Renatę Bąkowską, która pełniła tę funkcję do 12 lipca 2016 roku. Po niej funkcję przewodniczącej Koła przejęła Pani Natalia Perz i pełni ją po dziś dzień. Przez te 60 lat działalności koło prężnie funkcjonowało. W 2021 roku Panie wpisały Koło do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich
Nie obyło się bez podziękowań. Najważniejsze podziękowania powędrowały do członkiń, których aktualnie jest w kole 43. Panie dostały pamiątkowy list oraz kubek z logiem koła. Specjalne wyróżnienia trafiły na ręce Pań szczególnie zasłużonych dla koła, które są w Kole od samego powstania, mianowicie do: Pani Anieli Rucińskiej, Pani Teresy Zodrow oraz Pani Barbary Strankowskiej oraz do byłych przewodniczących Pani Danuty Goni oraz do Pani Marii Renaty Bąkowskiej.
Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski złożył Paniom życzenia. Podkreślił jak przez lata działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembowie potrafiło zrzeszać mieszkańców. Na ręce przewodniczącej złożył życzenia i gratulacje, a także pamiątkową statuetkę, list oraz bukiet kwiatów. Nie omieszkał również pominąć byłych przewodniczących Koła, które tak wiele do niego wniosły na przestrzeni tych 60 lat.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement