Connect with us

Wiadomości

Z prac pilskiego koło TPPW

Published

on

20 lutego, w sali Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej odbyło się zebranie sprawozdawcze Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego nr 9 im. kpt. Teofila Spychały w Pile.

Czas od ostatniego plenarnego zebrania Koła nie był łatwy – najpierw zawieszenie działalności ze względu na pandemię, później utrudniona praca, śmierć kilkorga członków Koła (Maria Kłos, Jan Śnioszek, Bronisław Frankowski, Roman Chwaliszewski). Mimo wszystkich trudności zewnętrznych działania Koła miały miejsce – uroczystości przy obelisku na Skwerze 100-lecia Powstania Wielkopolskiego, gromadzenie podpisów pod apelem w sprawie ustanowienia 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, praca m.in. przy obchodach 60-lecia śmierci Franciszka Toboły, pierwszego Prezydenta Miasta Piły.

O pracy w czasie od poprzedniego zebrania mówił w swoim sprawozdaniu Prezes Koła, Jan Ryszard Garbarczyk. Informacje o swej aktywności złożyli także inni członkowie Koła – i tak pani Danuta Buryta-Arndt, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku mówiła o wieloletniej pracy z bohaterem jaka dzieje się w prowadzonej przez nią placówce, wspomniała przy okazji o ostatnim Dniu Patrona Szkoły, obchodzonym 9 grudnia 2022 r. Miłym akcentem było wyróżnienie Pani Dyrektor Srebrną Honorową Odznaką TPPT „Wierni tradycji” czego dokonał Prezes Koła.

Michał Łożyński, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich poinformował zebranych o VI Turnieju Historycznym „Jeden z dziesięciu” tym razem poświęconym bezpośrednio Powstaniu Wielkopolskiemu na północy Wielkopolski, jaki miał miejsce w 18 maja 2022 roku dla uczniów szkół podstawowych Piły, zasugerował również rozszerzenie w przyszłości formuły konkursu na szkoły podstawowe z powiatu.

Advertisement

Wojciech Kicman zreferował działania podjęte przy okazji obchodów 60 rocznicy śmierci Franciszka Toboły zakończone uroczystością w RCK oraz pośmiertnym uhonorowaniem Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz awansem do stopnia podporucznika.

Przedyskutowano również podjętą na poprzednim zebraniu sprawę modernizacji obelisku na Skwerze 100-lecia Powstania Wielkopolskiego; Andrzej Sadkowski poinformował zebranych o działaniach jakie należy podjąć by modernizacja mogła mieć miejsce. W tej sytuacji zebranie przyjęło uchwałę, by obelisk będący własnością Koła przekazać Gminie Piła, co ułatwi dalsze procedury.

Jan Balcerzak zaproponował by dnia 18 marca zorganizować wycieczkę dla członków Koła do Wysokiej, Łobżenicy, Fanianowa i Wyrzyska – podstawowym celem byłoby złożenie kwiatów na grobie patrona Koła, kpt. Teofila Spychały w Fanianowie w 55 rocznicę Jego śmierci (T. Spychała zmarł 16 marca 1968 roku) a także zwiedzenie Łobżenicy, spotkanie z przedstawicielami władz Łobżenicy i Towarzystwa Miłośników Łobżenicy, złożenie kwiatów na mogile Romana Chwaliszewskiego w Wysokiej, odwiedzenie kościoła w Gromadnie gdzie jest powieszona tablica poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu ufundowana przez członka Koła, Piotra Banacha.

Zbigniew Horowski poinformował zebranych o planowanym na 20 maja w Budzyniu V Zjeździe Kół TPPW organizowanym przez władze wojewódzkie TPPW; zaproszenie i program zjazdu dotrze do kół w późniejszym terminie.

Advertisement

Podczas zebrania nie zabrakło stałych elementów tego rodzaju posiedzeń ciał statutowych każdej organizacji – sprawozdania finansowego, sprawozdania komisji rewizyjnej, przyjęcia sprawozdań w głosowaniu. Oprócz tego w związku ze śmiercią Romana Chwaliszewskiego, wiceprezesa Koła, Zebranie podjęło decyzję o powołanie na wakujące miejsce w składzie Zarządu Koła wieloletniego członka, Grzegorza Rzymskiego.

Zebranie tradycyjnie zakończyło się odśpiewaniem „Roty”.

J. Balcerzak

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Kosmiczna misja księżycowa w pilskiej bazie Lunares

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W pilskim habitacie Lunares zakończyła się Misja “Pluton”. To już 33. misja zorganizowana w pilskiej placówce badawczej.

Tym razem w misji brało udział 5 osób z Włoch, Meksyku, Czech i Polski.

-W trakcie misji wykonywaliśmy różne doświadczenia. Ja przyjechałem to z własnym projektem, w którym wykorzystywałem VR Google w kolaboracji z Uniwersytetem w Huston – powiedział nam Corrado Testi – komandor misji “Pluton”.

Komandor misji sam projektuje habitaty i jak sam stwierdził, teraz wie lepiej jakie są potrzeby astronautów.

Lekarzem misji była Zuzanna Paśko.

Advertisement

-Podczas tych dwóch tygodni wypełniamy bardzo wiele ankiet na temat m.in. stanu psychicznego uczestników. Prócz tego ja konkretnie brałam udział w projektach czyli prowadzenia naszej hydroponiki i aeroponiki czyli sadzeniu i pielęgnowaniu roślin – opowiedziała nam Zuzanna Paśko – lekarz Misji “Pluton”.

Analogowi astronauci  przebywali w zamknięciu przez 2 tygodnie.

Continue Reading

Wiadomości

Zakup sprzętu dla szpitala w Pile wartości ponad 2 mln zł

Published

on

By

Szpital Specjalistyczny w Pile wzbogacił się o kolejny specjalistyczny sprzęt, który trafił na różne oddziały. To m.in. aparaty USG, mobilny aparat RTG, czy biopsja mammotomiczna. Szpital pozyskał także ważne urządzenie do laboratorium mikrobiologicznego od fundacji Jurka Owsiaka.

Szpital Specjalistyczny w Pile konsekwentnie się rozwija, a jednym z wyznaczników jest wyposażenie w nowoczesny sprzęt, który regularnie trafia do placówki.

– Nowy sprzęt świadczy o tym, że szpital się modernizuje i rozwija. Przybywa także kadry lekarskiej, w ostatnim czasie to kilkadziesiąt etatów. Szykujemy nowe otwarcie szpitala na potrzeby przyszłego wydziału lekarskiego w Pile. Zależy nam aby poziom wyposażenia i leczenia spełniał jego wymagania, a studenci mogli tu otrzymywać praktyczną wiedzę – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Wielkopolskiego szpital wzbogacił się o nowoczesne aparaty USG cyfrowe z bardzo wysoką jakością obrazu na oddział ginekologiczny i do pracowni radiologii, o łącznej wartości ponad 500 tys. zł. Dzięki PZU kolejny aparat RTG trafił na chirurgię.

Advertisement

Na oddział laryngologii zakupiono z kolei niezwykle potrzebny laser holmowy, też najwyższej generacji, wartości pól mln zł, który służy do zabiegów chirurgicznych i endoskopowych.

Niezwykle ważnym sprzętem, potrzebnym do diagnostyki leżących pacjentów, był zakup mobilnego aparatu RTG wartości 500 tys. zł, dzięki któremu można wykonać badanie przy łóżku pacjenta. Do szpitala zakupiono także 4 aparaty do hemodializy. Z funduszy unijnych kupiono jeszcze urządzenie do biopsji mammotomicznej, służącej do diagnostyki i usuwania łagodnych zmian nowotworowych piersi, bez konieczności cięcia chirurgicznego.

Szpital otrzymał także bardzo potrzebne urządzenie od fundacji Jurka Owsiaka do laboratorium mikrobiologicznego, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykonanie badania na rodzaj bakterii i zastosować u pacjenta leczenie odpowiednim antybiotykiem. W przypadku zakażenia organizmu liczy się czas, a urządzenie to pomaga skrócić diagnozę, np. do 3 minut, kiedy wcześniej trwało to dobę. Drugie urządzenie pomaga w określeniu lekowrażliwości i skraca diagnostykę do 8 godzin. Wartość sprzętu prawie to ok. 1 mln zł.

– Sprzęt otrzymaliśmy dzięki dobrej współpracy z różnymi partnerami. Ma on wpływy na podniesie jakości diagnostyki i leczenia, żeby w niedalekiej przyszłości byly one w naszym szpitalu na poziomie klinicznym – podsumowuje Wojciech Szafrański, dyrektor szpitala.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement