Connect with us

Wiadomości

Z Dzikiej Zagrody wypuszczono do lasu już prawie 70 rysi

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

Od 2017 roku w Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze realizuje program reintrodukcji rysia w Polsce północno-zachodniej. Ma to za zadanie przywrócić bytowanie tego zwierzęcia na tym terenie. 

Projekt realizowany w latach od 2017 roku miał na celu przywrócenie bytowania na Pomorzu Zachodnim zagrożonego gatunku, jakim jest ryś.

W latach 2017-2022 ogółem wypuszczono na wolność prawie 70 rysi.

Niestety nie wszystkie zwierzęta przeżyły. Część z nich zginęła na skutek wypadków komunikacyjnych, część w wypadku na torach, a inne zostały brutalnie zastrzelone, jak choćby ostatni przypadek zaledwie kilka tygodni temu.

Advertisement
Wszystkie rysie , które zostały wypuszczone do lasu posiadają obroże telemetryczne, dzięki czemu przyrodnicy wiedzą dokładnie gdzie przebywają ich podopieczni. Z danych zebranych od 2017 roku wynika, że jeśli chodzi o dystans wędrówek rysie zachowują wysoką zmienność osobniczą. W jednym, przypadku w ciągu miesiąca przebywały dystans 5 km, a inne aż 418 km. Najdłuższe wędrówki zaobserwowano w styczniu i marcu, a najkrótsze w czerwcu i wrześniu.
Niestety ze względu na przypadki śmiertelne, cały proces powrotu rysia stoi pod znakiem zapytania. Ten projekt unijny się kończy, a wraz z nim gotówka. Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze napisało i złożyło wczoraj jeszcze dwa nowe projekty. Miejmy nadzieję, że przejdą dalej i w kolejnych latach program będzie kontynuowany.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Nad naszym regionem przechodzą intensywne burze

Published

on

By

burza
fot. Krzysztof Dęga

Nad naszym regionem przechodzą intensywne burze. Pierwsza fala już za nami, ale szykują się kolejne.

Komórki burzowe zaczęły gromadzić się nad Piłą około 20.00. Zrobiło się ciemno, zaczął wiać wiatr i padać deszcz. Dodatkowo masy ciepłego i zimnego powietrza spowodowały wyładowania atmosferyczne.

Na ul. Podchorążych drzewo spadło na jezdnię.

Uważajcie na siebie!

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Seniorzy znów bawią się na Stadionie Powiatowym w Pile

Published

on

By

Seniorzy znów bawią się na Stadionie Powiatowym w Pile. W środę, 22 maja,  odbył się pierwszy w tym roku Piknik Rekreacyjno-Sportowy Seniorów Powiatu Pilskiego.  

Uczestników odwiedzili Rafał Zdzierela, starosta pilski oraz Maria Kubica, Przewodnicząca Rady Miasta Piły. Życzyli seniorom udanego sezonu oraz dużo zdrowia i radości ze wspólnych spotkań.

– Panowała wspaniała atmosfera. Podczas takich wydarzeń ważna jest również integracja różnych organizacji seniorskich – mówi starosta.

Advertisement

Przypominamy, że kolejny piknik odbędzie się już za tydzień, w środę 29 maja. Wstęp jest wolny.

Organizatorem pikników, które będą odbywać się od przyszłej środy, co dwa tygodnie, przez całe lato, jest Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy  w Pile, przy wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement