Od 2017 roku w Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze realizuje program reintrodukcji rysia w Polsce północno-zachodniej. Ma to za zadanie przywrócić bytowanie tego zwierzęcia na tym terenie.
Projekt realizowany w latach od 2017 roku miał na celu przywrócenie bytowania na Pomorzu Zachodnim zagrożonego gatunku, jakim jest ryś.
W latach 2017-2022 ogółem wypuszczono na wolność prawie 70 rysi.
Niestety nie wszystkie zwierzęta przeżyły. Część z nich zginęła na skutek wypadków komunikacyjnych, część w wypadku na torach, a inne zostały brutalnie zastrzelone, jak choćby ostatni przypadek zaledwie kilka tygodni temu.

Wszystkie rysie , które zostały wypuszczone do lasu posiadają obroże telemetryczne, dzięki czemu przyrodnicy wiedzą dokładnie gdzie przebywają ich podopieczni. Z danych zebranych od 2017 roku wynika, że jeśli chodzi o dystans wędrówek rysie zachowują wysoką zmienność osobniczą. W jednym, przypadku w ciągu miesiąca przebywały dystans 5 km, a inne aż 418 km. Najdłuższe wędrówki zaobserwowano w styczniu i marcu, a najkrótsze w czerwcu i wrześniu.
Niestety ze względu na przypadki śmiertelne, cały proces powrotu rysia stoi pod znakiem zapytania. Ten projekt unijny się kończy, a wraz z nim gotówka. Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze napisało i złożyło wczoraj jeszcze dwa nowe projekty. Miejmy nadzieję, że przejdą dalej i w kolejnych latach program będzie kontynuowany.