Connect with us

Wiadomości

Z Dzikiej Zagrody wypuszczono do lasu już prawie 70 rysi

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

Od 2017 roku w Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze realizuje program reintrodukcji rysia w Polsce północno-zachodniej. Ma to za zadanie przywrócić bytowanie tego zwierzęcia na tym terenie. 

Projekt realizowany w latach od 2017 roku miał na celu przywrócenie bytowania na Pomorzu Zachodnim zagrożonego gatunku, jakim jest ryś.

W latach 2017-2022 ogółem wypuszczono na wolność prawie 70 rysi.

Niestety nie wszystkie zwierzęta przeżyły. Część z nich zginęła na skutek wypadków komunikacyjnych, część w wypadku na torach, a inne zostały brutalnie zastrzelone, jak choćby ostatni przypadek zaledwie kilka tygodni temu.

Advertisement
Wszystkie rysie , które zostały wypuszczone do lasu posiadają obroże telemetryczne, dzięki czemu przyrodnicy wiedzą dokładnie gdzie przebywają ich podopieczni. Z danych zebranych od 2017 roku wynika, że jeśli chodzi o dystans wędrówek rysie zachowują wysoką zmienność osobniczą. W jednym, przypadku w ciągu miesiąca przebywały dystans 5 km, a inne aż 418 km. Najdłuższe wędrówki zaobserwowano w styczniu i marcu, a najkrótsze w czerwcu i wrześniu.
Niestety ze względu na przypadki śmiertelne, cały proces powrotu rysia stoi pod znakiem zapytania. Ten projekt unijny się kończy, a wraz z nim gotówka. Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze napisało i złożyło wczoraj jeszcze dwa nowe projekty. Miejmy nadzieję, że przejdą dalej i w kolejnych latach program będzie kontynuowany.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Uwaga! Utrudnienia na drodze!

Published

on

By

fot. KPP Piła

W związku z kolizją drogową, do której doszło w nocy z piątku na sobotę uszkodzona została sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu al. Niepodległości, 500-lecia Piły oraz ul. Koszalińskiej. Do czasu jej naprawy sygnalizacja nadaje tylko sygnał ostrzegawczy.

👮🏻 Mając na uwadze bezpieczeństwo kierowców policjanci pilskiej drogówki będą doraźnie kontrolować to skrzyżowanie, szczególnie w porannych oraz popołudniowych godzinach szczytu. W momentach newralgicznych będą też ręcznie kierować ruchem.
🚗 Przypominamy również, że al. Niepodległości jest drogą z pierwszeństwem przejazdu. Natomiast kierowcy jadący od strony mostów królewskich lub lotniska są na drogach podporządkowanych i muszą ustąpić pierwszeństwa przejazdu.
🚨Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas jazdy. Sugerujemy też wybranie alternatywnej trasy przejazdu i ominięcie utrudnienia.

Continue Reading

Na sygnale

26-letni kajakarz utonął w powiecie złotowskim

Published

on

By

Nie udało się uratować życia 26-letniego kajakarza, który w niedzielę rano utonął w Jeziorze Sławianowskim Wielkim w pow. złotowskim.

Oficer prasowy złotowskiej policji asp. Damian Pachuc przekazał PAP, że w niedzielę po godz. 8.00 służby otrzymały zgłoszenie o tym, iż na jeziorze wywrócił się kajak, którym płynęli mężczyzna i kobieta. “Świadkom udało się wyłowić z wody kobietę” – zaznaczył.

Dodał, że kajakarza pod wodą zlokalizowali dopiero przybyli na miejsce strażacy z grupy wodno-nurkowej.

-Podjęte czynności ratunkowe nie przywróciły czynności życiowych mężczyźnie – wskazał.

Ofiarą utonięcia jest 26-letni mieszkaniec powiatu pilskiego. Towarzyszyła mu 20-letnia kobieta. Policja pod nadzorem prokuratora bada okoliczności wypadku. Ciało mężczyzny zostanie poddane sekcji zwłok.

Advertisement

 

(PAP)

Advertisement
Continue Reading