Connect with us



<

Ludzie

XXXV Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej

Published

on

Już po raz 35. w maleńkiej Górce Klasztornej koło Łobżenicy wystawiane jest Misterium Męki Pańskiej. Bierze w nim udział około 100 miejscowych parafian, głównie rolników z okolicznych wsi. W rolę Jezusa, tradycyjnie wciela się jeden z księży.

W tym roku przypada 35. rocznica odkąd Misterium zagościło w Górce Klasztornej. Wszystko zaczęło się od pomysłu ks. Jana Czekały.

Najwięcej pielgrzymów z całej Polski przybywało do Górki Klasztornej w pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku i na początku wieku XXI.

Akcja misterium rozgrywa się na Placu Objawienia, gdzie ukazała się Matka Boska, apostołowie z Chrystusem spożywają ostatnią wieczerzę. Po lewej stronie od bramy prowadzącej do Gaju wznosi się niewielki nasyp – Góra Oliwna. Przy dzwonnicy usytuowany jest pałac Piłata. Po lewej stronie sceny głównej znajduje się pałac Heroda, a po prawej Sanhedryn i siedziba Kajfasza. Golgotę umieszczono kilkaset metrów od Placu Objawienia. Żeby się tam dostać aktorzy wraz z widzami przebywają drogę krzyżowa przez Gaj Górecki.

Advertisement

Godne uwagi są zawarte w Misterium realistyczne sceny biczowania i ukrzyżowania, które nadają całemu przedstawieniu cech autentyczności.

Niezwykłe ważnym uzupełnieniem dla przedstawianych scen męki Chrystusa jest muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby Misterium przez twórcę muzyki instrumentalnej Pana Robert Kanaana z Poznania w 1998 r.

misterium, górka klasztorna

W tym roku Misterium zostanie wystawione jeszcze 7, 13 i 14 kwietnia. Każdorazowo zaczyna się mszą świętą o godz. 14.00.

Zapraszamy do lektury kwietniowego wydania miesięcznika “Twoje 7 dni”, w którym zamieścimy obszerny materiał z tegorocznego Misterium. Materiał video z tegorocznego Misterium będzie dostępny także w Telewizji Internetowej www.ITVPILA.pl.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Pychota! Turniej Kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Pilskiego

Published

on

By

fotr. Krzysztof Dęga

Aż 22 Koła Gospodyń Wiejskich z Powiatu Pilskiego zgłosiły się do Turnieju Kulinarnego pod patronatem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Od rana panie z KGW starannie przygotowywały swoje stoiska. To jeszcze kwiatuszek, a to dodatkowa serwetka. Punktualnie o godz. 11.00 w hali Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile rozpoczął turniej kulinarny. I to nie byle jaki. Łączna suma nagród to 30.000 złotych!

Panie przygotowały zimną przekąskę oraz deser. Wśród przekąsek królowały ryby, a wśród deserów sernik.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Oceniała nie tylko smak i wygląd potraw, ale także aranżację miejsca.

Advertisement

Krótka relacja video na naszym kanale na Youtube.

 

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Piękne Marzanny z Łobżenicy

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Już po raz 4. na Bulwarach 700-lecia w Łobżenicy odbyło się ogłoszenie konkursu na najpiękniejszą Marzannę. I choć słomiane panny nie trafiły do wody, to jednak były podziwiane.

– To już kolejny konkurs na Marzannę i kolejna deszczowa pogoda – śmieje się Iwona Matejczyk-Obremska – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Łobżenicy.

Na bulwarze zaprezentowano aż 24 Marzanny. Większość została wykonanych ze słomy, choć zdarzały się także Marzanny wykonane z papieru.

– Ważne, by było ekologicznie – śmieje się dyrektorka GCK w Łobżenicy.

Relacja video na naszym profilu na FACEBOOKU.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement