Connect with us

Ludzie

XXV SPOTKANIE LEDNICA 2000 „USŁYSZ”

Published

on

Lednica to ogromne dzieło ewangelizacyjne, które od 25 lat pomaga młodym odkrywać wiarę na nowo i nawiązywać żywą relację z Chrystusem. Zainicjował je w 1997 roku, wraz ze świeckimi wolontariuszami, duszpasterz akademicki, dominikanin o. Jan W. Góra OP, zainspirowany nauczaniem św. Jana Pawła II, gromadząc młodych wokół symbolicznej Bramy-Ryby, odwołującej się do początków chrześcijaństwa.

Tegoroczne XXV Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 będzie poszukiwaniem bożego głosu i wchodzeniem w kolejne tajemnice związane z odkrywaniem sumienia, czyli miejsca, w którym każdy z nas może usłyszeć głos żywego Boga.
Rozważania przygotowane w oparciu o teksty ewangeliczne przybliżą nam postać Jana Chrzciciela, przewodnika tegorocznego Spotkania oraz jego rolę w poznawaniu i rozwijaniu sumienia.

Co roku, w pierwszą sobotę czerwca na Polach Lednickich odbywa się ogólnopolskie Spotkanie Młodych, które gromadzi dziesiątki tysięcy osób. Wiele z nich, zarażonych entuzjazmem wiary, dzięki Lednicy odmieniło swoje życie.
Osoba i nauczanie św. Jana Pawła II, duchowego twórcy Lednicy, budowanie osobistej relacji z Chrystusem oraz odkrywanie wiary na nowo poprzez czerpanie ze skarbca tradycji i historii Kościoła to filary tożsamości Lednicy.
Kilka lat od rozpoczęcia Spotkań Lednickich Ojciec Jan Góra skupił rzesze ofiarodawców, osób prywatnych i firm, by wspólnie z nimi stworzyć na Polach Lednickich całoroczny ośrodek formacyjny dla młodych, nadając Polom Lednickim charakter otwartego domu, w którym każdy czuje się za niego odpowiedzialny.

Advertisement

 

OJCIEC JAN W. GÓRA OP
Dominikanin, duszpasterz, twórca ośrodków młodzieżowych w Hermanicach, na Jamnej oraz nad jeziorem Lednica. Głównym celem duszpasterskim o. Jana Góry było przyciąganie młodych do Chrystusa, inspirowanie ich do nawiązywania żywej relacji z Bogiem oraz wychowanie poprzez pracę na rzecz budowania kościoła przyszłości, którym mówi językiem młodych i w którym każdy czuje się u siebie. Kierował się słowami, które Jan Paweł II wypowiedział do zgromadzonych na Polach Lednickich 2 czerwca 1997 roku: „Zanieście przyszłym pokoleniom świadectwo wiary, nadziei i miłości. Bądźcie wytrwali. Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb!”.
Ojciec Jan odszedł 21 grudnia 2015 roku w Poznaniu, odprawiając mszę świętą. Został pochowany w swoim ukochanym miejscu – na Polach Lednickich, przed ogromnym głazem upamiętniającym 27 lat pontyfikatu św. Jana Pawła II.

PROGRAM LEDNICA 2021

5 CZERWCA 2021
12.00 – Anioł Pański z Pól Lednickich

Advertisement

12.10 – Studio LIVE

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia z Pól Lednickich

15.45 – Konferencja „USŁYSZ” – o. Jacek Szymczak OP

16.15 – Studio LIVE

Advertisement

18.00 – Oficjalne rozpoczęcie jubileuszowego, XXV Spotkania Młodych LEDNICA 2000

18.30 – CZĘŚĆ I – PUSTYNIA

19.30 – CZĘŚĆ II – SUMIENIE

20.00 – Msza Święta

Advertisement

21.00 – CZĘŚĆ III – CHRYSTUS

21.30 – Adoracja

21.45 – Akt Wyboru Chrystusa

22.00 – Przejście przez Bramę-Rybę, Zakończenie

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

KGW Dziembowo świętowało piękny jubileusz

Published

on

By

fot. FB/UMiG Kaczory

Panie z KGW Dziembowo w towarzystwie zaprzyjaźnionych organizacji oraz władz samorządowych w sobotni wieczór świętowały piękny jubileusz 60-lecia.

Tę znakomitą ucztę dla ciała i ducha rozpoczęła Przewodnicząca Koła Natalia Perz, która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła rys historyczny koła:
„Koło powstało 15 kwietnia 1964 roku z inicjatywy Pani Izabeli Kaźmierczyk, która jako pierwsza pełniła funkcję przewodniczącej. Następnie funkcje te obejmowały kolejno Danuta Gonia, Krystyna Zdanowska i Renata Dorsz. Jak wynika z zachowanych dokumentów najprawdopodobniej w roku 1996 działalność KGW została zawieszona i przerwa ta trwała 9 lat. 8 marca 2005 roku na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym przez sołtysa Jana Kieruja działalność Koła została wznowiona a na przewodniczącą wybrano Panią Marię Renatę Bąkowską, która pełniła tę funkcję do 12 lipca 2016 roku. Po niej funkcję przewodniczącej Koła przejęła Pani Natalia Perz i pełni ją po dziś dzień. Przez te 60 lat działalności koło prężnie funkcjonowało. W 2021 roku Panie wpisały Koło do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich
Nie obyło się bez podziękowań. Najważniejsze podziękowania powędrowały do członkiń, których aktualnie jest w kole 43. Panie dostały pamiątkowy list oraz kubek z logiem koła. Specjalne wyróżnienia trafiły na ręce Pań szczególnie zasłużonych dla koła, które są w Kole od samego powstania, mianowicie do: Pani Anieli Rucińskiej, Pani Teresy Zodrow oraz Pani Barbary Strankowskiej oraz do byłych przewodniczących Pani Danuty Goni oraz do Pani Marii Renaty Bąkowskiej.
Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski złożył Paniom życzenia. Podkreślił jak przez lata działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembowie potrafiło zrzeszać mieszkańców. Na ręce przewodniczącej złożył życzenia i gratulacje, a także pamiątkową statuetkę, list oraz bukiet kwiatów. Nie omieszkał również pominąć byłych przewodniczących Koła, które tak wiele do niego wniosły na przestrzeni tych 60 lat.

Continue Reading

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement