Connect with us

Na sygnale

Wypadek z udziałem TIR-a

Published

on

31 października 2020 roku w nocy o godzinie 00:40 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymało informację poprzez Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wypadku tira na drodze K-11 w Chodzieży.

Na miejsce zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP z Chodzieży, Policję oraz ambulans Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na wzniesieniu drogi K-11, TIR (ciągnik siodłowy z naczepą) zjeżdżając w dół zjechał na przeciwległy pas drogi, ściął betonowy słup energetyczny, wbił się w bariery ochronne i łamiąc się w pół zablokował jeden pas jezdni. Kierowca został poszkodowany, a pierwszej pomocy udzielił mu ratownik, który najechał na zdarzenie karetką transportową oraz okoliczni mieszkańcy. Na miejsce dojechały również radiowozy Policji. Działania straży pożarnej w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu (przytomnemu) kierowcy.

Przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego po przebadaniu kierowcy ciężarówki zakwalifikował go do hospitalizacji i przetransportował do Izby Przyjęć. Na terenie działań Policja kierowała ruchem w sposób wahadłowy. Z uwagi na rozszczelnienie zbiornika z olejem napędowym dalsze działania polegały na zabezpieczeniu wycieku i przepompowaniu palnej substancji do pojemników zastępczych. Powstała plama olejowa została posypana sorbentem oraz piaskiem. Na teren działań przybyło pogotowie energetyczne, które przy pomocy własnego podnośnika odłączyło zwisające przewody, a następnie przy pomocy własnego dźwigu usunęło z chodnika powalony słup energetyczny.

Przedstawiciele GDDKiA rozstawili znaki ostrzegawcze, a następnie zadysponowali swoje siły i środki w celu usunięcia zanieczyszczeń z drogi oraz zabezpieczyli uszkodzone barierki ochronne. Ciągnik siodłowy wraz z naczepą został odholowany przez przybyłą pomoc drogową – przy użyciu przecinarki do stali odcięto zdeformowaną część barierki ochronnej, która uniemożliwiała wydobycie pojazdu.

Advertisement

W działaniach trwających blisko 5 godzin brały udział 3 zastępy straży pożarnej (8 strażaków), Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne, GDDKiA, pogotowie energetyczne, pomoc drogowa.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Silnie powiało w pow. chodzieskim

Published

on

By

21 maja 2022 roku z powodu bardzo silnego wiatru, który przeszedł przez powiat chodzieski, strażacy musieli interweniować 15 razy.

W usuwanie skutków silnego i porywistego wiatru zaangażowani byli strażacy zarówno zawodowi jaki ochotnicy praktycznie z całego powiatu chodzieskiego. Odnotowano łącznie 15 zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Zdecydowana większość interwencji dotyczyła usuwania połamanych drzew i gałęzi, które tarasowały drogi.

Strażacy musieli też zabezpieczać uszkodzone przez wichurę dachy czy usuwać drzewa, które uszkodziły pojazdy osobowe.

W działaniach brały udział zarówno jednostki PSP z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Chodzieży jak i OSP z: OSP KSRG Szamocin, OSP KSRG Wyszyny, OSP KSRG Budzyń, OSP KSRG Stróżewo, OSP KSRG Margonin, OSP KSRG Milcz, OSP Heliodorowo, OSP Próchnowo, OSP Zbyszewice, OSP Lakowo.

Advertisement
Continue Reading

Na sygnale

Komenda Powiatowa PSP w Pile ma już 30 lat

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzień Strażaka, 30-lecie JRG KP PSP nr 1  w Pile oraz podpisanie umowy na budowę OSP w Bądeczu były tematami dzisiejszej wizyty w naszym mieście wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego.

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 w Pile powstała w 1992 roku. Wtedy niczym nie przypominała tej która jest aktualnie.

-Mieliśmy wtedy stare samochody strażackie, a teraz mamy najnowocześniejsze w kraju. To duży skok technologiczny – mówi mł. bryg. Paweł Kamiński – z-ca Komendanta Powiatowego KP PSP w Pile.

Przez te wszystkie lata zmieniła się też specyfika działania strażaków. Kiedyś wyjeżdżali oni głównie do pożarów. Teraz większość to wyjazdy do wypadków komunikacyjnych czy pomocy medykom i policji.

Na uroczystość zostało zaproszonych wielu gości. Wśród nich m.in. poseł Marta Kubiak, poseł Krzysztof Czarnecki, starosta pilski Eligiusz Komarowski, a także były komendant PSP w Pile Ryszard Urbański i Rafał Mrowiński.

W trakcie uroczystości zasłużonym strażakom wręczono pamiątkowe medale oraz awanse na wyższe stopnie.

Advertisement

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał także umowę na budowę remizy OSP w Bądeczu. Na początku stycznia br. remiza wraz z wyposażeniem i wozem bojowym spłonęła. Przyznana dotacja na jej odbudowę i nowy sprzęt dla druhów z OSP wynosi 1 920 000 zł. Środki pochodzą z rezerwy budżetowej Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

 

Continue Reading
Advertisement