Connect with us

Kultura

Wybitny artysta w pilskim BWA

Published

on

Pilska Galeria Biura Wystaw Artystycznych zaprasza na niecodzienne wydarzenie – wystawę prac jednego z najważniejszych obecnie w Polsce artysty – Włodzimierza Szpingera. Wernisaż odbędzie się w piątek, 17 czerwca, o godz. 19.00, natomiast wystawę będzie można oglądać do 29 lipca.

BWA w Pile od pewnego czasu rozpieszcza – to chyba najlepsze słowo – wielbicieli sztuki z Piły i regionu. Otóż nie muszą oni jeździć do Warszawy, Gdańska, Wrocławia, by tam, w największych galeriach, podziwiać prace najważniejszych obecnie polskich artystów malarzy.

Starowieyski, Cześnik, Sacha Stawiarski, Szpinger, Baj – te nazwiska mówią same za siebie. Ich dzieła podziwiać można było – i będzie można już za chwilę – w pilskiej Galerii BWA. A wszystko zaczęło się od wystawy we wrześniu 2021 roku legendarnego dzieła Franciszka Starowieyskiego „W oczekiwaniu Ocaliciela” z cyklu Teatr Rysowania – takiej ilości gości pilska placówka chyba dotąd nigdy nie odnotowała; codziennie BWA odwiedzało kilkadziesiąt, kilkaset osób. Potem w pilskiej Galerii zorganizowano wystawę prac Henryka Cześnika – współczesnego artysty z Gdańska (październik 2021 r.). „Ściągnąć” Cześnika nie było łatwo, bo to jeden z najważniejszych współczesnych artystów polskich, ale udało się. Potem była wystawa malarstwa Stanisława Sachy Stawiarskiego, który do Piły przyjechał z francuskiego Saint Tropez.

– Nawiązane wówczas kontakty i trwająca od wtedy współpraca owocują kolejnymi niezwykle interesującymi wystawami w Pile – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP.

I tak już w piątek, 17 czerwca, otwarta zostanie wystawa prac Włodzimierza Szpingera „Metafizyka groteski”. I jest to kolejne tzw. „gorące nazwisko” polskiej sztuki, tzw. „najwyższa półka”.

– Szpinger to fenomen polskiego malarstwa! Prócz fascynacji sztuką flamandzką i holenderską w malarstwie Włodzimierza Szpingera można odnaleźć echa mrocznych skandynawskich legend i mitów, a także zauroczenie słonecznym pejzażem i jasnymi barwami południa Europy oraz całą kulturą śródziemnomorską. W jego twórczości jest płomienny mistycyzm średniowiecza, a zarazem renesansowa radość życia i zachwyt nad pięknem świata. Wyszukiwanie tych powinowactw – także autorskich odwołań głównie do Hieronymusa Boscha, Breughlów, Durera czy Memlinga – to ulubione zajęcie recenzentów sztuki Szpingera. Od swoich protoplastów Szpinger przejął ich olśniewający warsztat i solidność wykonania, precyzję i kunszt – tak mówi o tej sztuce Carmen Tarcha, prezes zarządu Qudrilion S.A.

– Chciałbym zwrócić państwa uwagę na fakt, że prezentacja w Pile obrazów artysty tego formatu, spotkanie z nim, to wydarzenie absolutnie niecodzienne. Prace Włodzimierza Szpingera były pokazywane w wielu muzeach i galeriach sztuki – m.in. w paryskim Centre Pompidou, w Luwrze, w Rotterdamie, Dortmundzie, Gdańsku czy Warszawie. Znajdują się również w zbiorach licznych prestiżowych muzeów i galerii na świecie – zwraca uwagę dyrektor BWA E. Wolski.

– Jeśli chcielibyście kiedyś odwiedzić mityczną Atlantydę, albo poznać sekretny świat podwodnych bóstw mitologicznych; albo spragnieni niesamowitych przygód zobaczyć początki kolonizacji na kontynencie Ameryka lub może nawet zetknąć się z literackimi i fantastycznymi postaciami doskonale znanymi z ksiąg oraz innych przekazów, to sprawa jest prosta. Bardzo prosta! Wystarczy sięgnąć do obrazów Szpingera, które wam to wszystko zagwarantują. Możecie być tego pewni. W jego obrazach Atlantyda istnieje, a jej obecność nie wymaga naukowego potwierdzenia. Tak samo podwodne królestwo Okeanosa, co opływa Ziemię dookoła wraz ze swym orszakiem. Z nim też możliwe staje się podróżowanie w odległe rejony Afryki, gdzie wedle wizji artysty zatrzymała się Arka Noego, albo odbywanie tułaczek i wojaży z baśniowymi stworami wywodzącymi się z mitologii nordyckiej. Wszystko to jak za dotknięciem czarodziejskiego pędzla macie podane w jego obrazach. Jeśli chcecie odbyć taką podróż w czasie i przestrzeni – to w drogę! – pisze Anna Rudnicka w wystawowym katalogu zapraszając do poznania tej sztuki.

Advertisement

Podczas wernisażu z minirecitalem wystąpią: Dobrochna Karolewska (skrzypce) i Mirosław Feldgebel (fortepian).

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Kulturalne weekendy w gminach powiatu pilskiego

Published

on

By

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile oraz Polish Soloists Quartet zapraszają mieszkańców do udziału w „Kulturalnych weekendach”, które  w lipcu odbędą się w gminach powiatu pilskiego. To wyjątkowy projekt, który popularyzować będzie literaturę, teatr oraz muzykę klasyczną, jako formy inspiracji do twórczego spędzania czasu wolnego.

Projekt ma być alternatywą dla wydarzeń komercyjnych. Został dofinansowany w kwocie blisko 80 tys. zł przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a środki pochodzą z Funduszu Promocji Kultury. Program jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Projekt wsparł również Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile, a wydarzenia odbędą się pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Zaplanowano łącznie 13 wydarzeń artystycznych, w tym.
– 7 plenerowych spektakli teatralnych: Teatru Falkoshow , „O Szewczyku co Smoka Wawelskiego pokonał”, „O Rybaku i złotej rybce”, „Zaczarowany kapturek”; Teatru w Lesie spektakl „Dziadek do orzechów – Historia niezwykła”, Teatru Kamyk na drodze spektakl „Poplieluszka” i Teatru Marca spektakl „Baśń o Piecuchu najwspanialszym na świecie”;
– 6 koncertów muzycznych muzyki klasycznej, które zostaną wystawione na osiedlowych podwórkach, salach, aulach, małych domach kultury – będą to koncerty dobrze znanych i gorąco odbieranych przez publiczność hitów muzyki klasycznej w wykonaniu grupy artystów Polish Soloists Quartet (wystąpi m.in. znakomity skrzypek Sebastian Czaja z Piły). W repertuarze: W. A. Mozarta – Serenada „Eine Kleine Nachtmusik”, K. 525 (18’00’’), A. Dvoraka – Kwartet „Amerykański”, Op. 96 (25’00’’).

Zapraszamy całe rodziny:
1 lipca – Wysoka,
2 lipca – Łobżenica,
3 lipca – Wyrzysk,
8 lipca- Szydłowo,
9 lipca- Śmiłowo,
10 lipca-Piła.

Advertisement

Continue Reading

Kultura

Opole: w piątek pierwszy dzień 59. KFPP

Published

on

By

fot. PAP

Koncertem “Od Opola do Opola: Wielkie Gwiazdy! Legendarne Przeboje!” w piątkowy wieczór rozpocznie się 59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu.

Tegoroczny, 59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu rozpocznie się o godzinie 20 w opolskim amfiteatrze. Podczas koncertu „Od Opola do Opola: Wielkie Gwiazdy! Legendarne Przeboje!” zaprezentowane zostaną najważniejsze wydarzenia muzyczne ubiegłego roku oraz przypomniane jubileusze gwiazd polskiej sceny muzycznej.

 

Wystąpią m.in.: Justyna Steczkowska, Leon Myszkowski, Halina Frąckowiak, Katarzyna Cerekwicka, Stanisława Celińska, Sławomir, VOX, Sławek Uniatowski, Anna Wyszkoni, Danuta Błażejczyk, Krzysztof Prusik, Andrzej Rybiński, Krystyna Giżowska, Marek Piekarczyk – TSA, Maja Hyży, Karolina Stanisławczyk, Staszek Karpiel-Bułecka, Komodo, Andrzej Rosiewicz i Skaldowie.

 

Advertisement

W drugiej części pierwszego dnia festiwalu odbędzie się koncert “Folkowe Opole”, w którym będzie można zobaczyć m.in. Zakopower, Golec uOrkiestrę, Enej, Halinkę Mlynkovą, Piersi, Tulię, Zazulę, Future Folk, InoRos i Liber, Ciupagę.

 

W sobotę odbędzie się koncert „Premiery”, którego uczestnicy będą rywalizowali o nagrodę im. Karola Musioła. Dodatkowo, nagrody przyzna Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

 

W koncercie wystąpią: Sonia Maselik („Tylko tu”), Filip Lato („Lepiej mieć”), Stanisława Celińska („Przytul”), Marien („Sama”), Wojciech Cugowski („Znowu będziemy się śmiać”), Chemia („Jednak jesteś”), Anka („Z każdą chwilą złą”), Bartas Szymoniak („Kochać naprawdę’’), Karolina Lizer („Czysta woda”), Sabina Szewczyk („Arkadia”).

Advertisement

 

Tego samego dnia, z okazji jubileuszu Justyny Steczkowskiej, odbędzi się recital tej artyski pt. „Dziewczyna szamana – 50. urodziny Justyny Steczkowskiej”, a drugi dzień festiwalu zakończy koncert “Debiuty”, którego uczestników wyłoniła Rada Programowa KFPP, oraz jury programów “Szansa na sukces i Festiwalu “Zaczarowana Piosenka”.

 

Na niedzielę zaplanowano koncert „Tych lat nie odda nikt – 70 lat Telewizji”, w którym obejrzeć będzie można występy m.in. Maryli Rodowicz, Krzysztofa Cugowskiego, Partity, Jana Pietrzaka, Pectus, Viki Gabor, Feel, Felicjana Andrzejczaka, Haliny Mlynkovej, Heleny Vondrackovej, Renaty Zarębskiej, Anny Wyszkoni, Sound’n Grace, Rafała Brzozowskiego, Janusza Radka, Nataszy Urbańskiej i Macieja Miecznikowskiego.

 

Advertisement

Drugą część festiwalowej nocy przeznaczono na koncert „To już lato!” z wakacyjnymi przebojami. Swoje aranżacje piosenek przedstawią: Sławek Uniatowski, Pectus, Katarzyna Cerekwicka, Łukasz Zagrobelny, Jacek Lenartowicz, Kabaret OT.TO, Rafał Brzozowski, Krzysztof Iwaneczko, Olga Bończyk, Ania Rusowicz, Janek Traczyk, Filip Gurłacz, Krzysztof Szczepaniak, Jurek Grzechnik, Olga Szomańska, Anna Wyszkoni, Michalina Sosna, Harlem.

 

Festiwal zakończy się w poniedziałek. W czwartym dniu koncertu, transmitowanym przez TVP Kultura, będzie można obejrzeć koncert „Scena alternatywna – Romantyczność”, w którym wystąpią: Wolska, KIWI, Hedone, P.Unity, NELA, Sting Connection. Widzowie będą mogli także obejrzeć występ Noviki z gościnnym udziałem Skubasa i Buslava.

 

W mieście podczas festiwalu zaplanowano szereg imprez towarzyszących – m.in. odsłonięcie kolejnych tablic w alei gwiazd, czy muralu Andrzeja Nowaka z zespołu TSA. (PAP)

Advertisement

 

autor: Marek Szczepanik

Continue Reading
Advertisement