Connect with us

Ludzie

Wspólne obchody Święta Wojska Polskiego na stadionie przy Okrzei

Published

on

Tysiące mieszkańców Piły i gmin Powiatu Pilskiego przybyło na Rodzinny Piknik Wojskowy, który 14 sierpnia odbył się na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile. Tradycyjnie przy sprzęcie wojskowym ustawiały się długie kolejki, dzieci wsiadały do rosomaków, amerykańskich hamerów, oblegały wozy patroli saperskich. Ze sceny płynęła patriotyczna muzyka na żywo.

To było niezwykle udana trzecia już edycja tego wydarzenia zorganizowana przez Powiat Pilski we współpracy z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Poznaniu i Wojskową Komendą Uzupełnień w Pile. W tym roku prezentacja sprzętu polskiej armii była nadzwyczaj bogata, bowiem zaprezentowało się aż 14 jednostek, do tego po raz pierwszy w historii na piknik dwoma hamerami przyjechali także żołnierze armii Stanów Zjednoczonych, stacjonujący w Drawsku Pomorskim.

Rodzinny Piknik Wojskowy tradycyjnie rozpoczął się od złożenia życzeń z okazji Święta Wojska Polskiego. Na scenie Starosta Pilski Eligiusz Komarowski powitał mieszkańców i przedstawicieli Wojska Polskiego. Pamiątkowe grawertony z podziękowaniami otrzymali: generał broni Tadeusz Mikutel, I Zastępca Dowódcy Sztabu Generalnego WP, płk Mariusz Woźniak, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu, w imieniu którego podziękowania odebrał ppłk Grzegorz Kopczyk oraz ppłk Adam Nawrocki, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Pile. Pamiątkowe grawertony otrzymali także dowódcy jednostek uczestniczących w Pikniku.

– Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w organizację tego wspaniałego wydarzenia. Obchody Święta Wojska Polskiego wspólnie z żołnierzami są dla mieszkańców bardzo ważne. Piła ma bogate tradycje wojskowe, które są tu kultywowane i przekazywane kolejnym pokoleniom, a żołnierski mundur zawsze budzi ogromny szacunek – mówił starosta Eligiusz Komarowski.

Ppłk Grzegorz Kopczyk z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu złożył żołnierzom najlepsze życzenia i podziękowania za oddaną służbę i podkreślił patriotyczny wymiar takich wydarzeń jak Rodziny Piknik Wojskowy, dziękując staroście pilskiemu za zaangażowanie w jego organizację.

Advertisement


Za to zaangażowanie ppłk Adam Nawrocki Wojskowy Komendant Uzupełnień w Pile wręczył staroście Eligiuszowi Komarowskiemu odznakę honorową.
Po oficjalnej części rozpoczął się koncert Orkiestry Wojskowej z Koszalina, a potem musztra paradna w jej wykonaniu.


___________
Sprzęt wojskowy, który zaprezentowali żołnierze  jak zawsze budził ogromne zainteresowanie. Można go było dotknąć, chwycić broń do ręki, wejść do środka wozów bojowych, czy wojskowych ciężarówek, a żołnierze byli niezwykle otwarci na rozmowę i chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć.

Na pikniku można było zobaczyć m.in. dwa transportery opancerzone ROSOMAK, które przyjechały z 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, armatę przeciwlotniczą i przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD z 4 Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku, najnowocześniejszy sprzęt saperski z 21 Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach oraz 16 batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie (w tym dwa roboty służące do rozminowywania bomb). Wrażenie robił także bezzałogowy system powietrzny Orbiter-2, z którym przyjechali żołnierze z Mirosławca.

 

Nie zabrakło wojskowych węzłów łączności, radiostacji, żołnierskich sanitarek czy wioskowej kuchni polowej z 100 Batalionu Łączności oraz 104 Batalionu Logistycznego w Wałczu. Natomiast  1 Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu zaprezentowała sprzęt płetwonurków wojskowych oraz torpedę ”głuptak”. Święto stanowiło doskonałą promocję obronności kraju. Do wstępowania w swoje szeregi zachęcała między innymi 12 Wielkopolska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, którą reprezentował 122 Batalion Lekkiej Piechoty w Dolaszewie.  W wydarzeniu uczestniczyła także Żandarmeria Wojskowa, a także Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pile i Komenda Powiatowa Policji.
Sprzętu było naprawdę sporo, a do tego karabiny, pistolety, granatniki, umundurowanie i kilkudziesięciu żołnierzy w polowych mundurach.
________________
Wiele wydarzeń podczas Rodzinnego Pikniku Wojskowego „Droga do Niepodległości” odbyło się dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Niepodległa”. Budowały one patriotyczną atmosferę z ramach obchodów 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej „Rajtar”  – zaprezentowało dawną broń, sprzęt i umundurowanie Wojska Polskiego, a Formacja Dźwierszno O.M.M.P. zbudowała Nadwiślański Obóz z przejazdami bryczką z końmi.
Patriotyczny wymiar wydarzenia podkreślały także koncerty na scenie z repertuarem pięknych polskich piosenek. Z koncertem pt. „Po ten Kwiat Czerwony” wystąpili podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury Iskra w Pile, wspaniale zaprezentował się także zespół FORTECA Walka Trwa, czy zespól Grandioso z solistami: Joanną Horodko i Adamem Michalakiem.
________________
Rodzinny Piknik Wojskowy to była również dobra zabawa. Dzieci przez cały dzień mogły korzystać z dmuchanych zamków za darmo, uczestnicy pikniku mogli posilić się wojskową grochówką, a wieczorem na scenie zagrał popularny zespół Żuki. Dla wytrwałych była jeszcze dyskoteka pod chmurką.

W organizację Rodzinnego Pikniku Wojskowego 14 sierpnia na Stadionie Powiatowym w Pile zaangażowały i zaprezentowały się następujące jednostki:   
1. Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu
2. Wojskowe Komendy Uzupełnień z Wielkopolski
3. Żołnierze Armii Stanów Zjednoczonych
4. 1 Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu
5. 12 Brygada Zmechanizowana w Szczecinie
6. 21 Centralny Poligon Lotniczy w Nadarzycach
7. 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu
8. Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu
9. 4 Pułk Przeciwlotniczy w Czerwieńsku
10. 100 Batalion Łączności w Wałczu
11. 104 Batalion Logistyczny w Wałczu
12. 12 Wielkopolska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej w Poznaniu
13. 16 Batalion Remontu Lotnisk Jarocin
14. Orkiestra Wojskowa w Koszalinie.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

IX edycja Krajna Adventure Race wystartuje już w sierpniu

Published

on

By

Tegoroczna edycja to swego rodzaju powrót do korzeni. Gdy rozpoczynaliśmy naszą przygodę z rajdem przygodowym na Krajnie, bazą zawodów było Sławianowo, później przez lata gościliśmy w Złotowie, a w tej edycji postanowiliśmy wrócić tam, gdzie wszystko się zaczęło, a więc nad Jezioro Sławianowskie – piszą organizatorzy.

-W tym roku przygotowujemy dwie trasy: rajdową oraz rowerową. Rowerzyści zmierzą się z nawigacją na dystansie około 80 km, które należy pokonać w limicie 11 godzin. Do odnalezienia będzie około 25-30 punktów kontrolnych, a start i meta będą zlokalizowane w Sławianowie. Każdy uczestnik zostanie wyposażony w tracker gps umożliwiający kibicom śledzenie pozycji zawodnika on-line, a zawodnikowi analizę swojego wariantu po zawodach – dodają organizatorzy.

Przygodowo w czterech dyscyplinach
Krajna Adventure Race to jednak przede wszystkim zawody multidyscyplinarne. Tym razem nie dajemy uczestnikom wyboru długości trasy – przygotowujemy jedną – liczącą około 80 km. Może to dobry czas, żeby starzy wyjadacze z długich dystansów zmierzyli się z tymi, którzy zazwyczaj święcili triumfy na trasie krótkiej? Kto będzie lepszy? Zobaczymy!


Rajd rozpocznie się przeprawą przez jezioro – odcinek liczący około 500 metrów należy pokonać wpław, choć można korzystać z wszelkich pomocy pływackich, zaczynając od płetw czy łapek, a na materacach kończąc – wszystkie chwyty dozwolone. Etap drugi to mniej więcej biegowy półmaraton, oczywiście z mapą i kompasem w ręce. Etap trzeci – kajaki na jeziorze – do pokonania będzie około 11 km i na koniec liczący około 45 kilometrów odcinek rowerowy.

Długość poszczególnych etapów nie faworyzuje nikogo, żeby stanąć na podium trzeba czuć się dobrze w każdej dyscyplinie, mieć zgrany zespół i oczywiście dobrze nawigować, żeby nie zgubić się w terenie!

Zgłoszenia na trasę rajdową trwają do 8., a na trasę rowerową do 16 sierpnia 2022.

Zapraszamy do obejrzenia obszernego reportażu filmowego z edycji 2021

Advertisement

Do zobaczenia na Krajnie!
Więcej informacji znajdziesz na stronie zawodów: www.krajnaar.pl oraz na facebooku Krajna Adventure Race: https://www.facebook.com/krajnaadventurerace/

Continue Reading

Ludzie

Dania z jabłek i śliwek opanują Białośliwie

Published

on

By

Image by S. Hermann & F. Richter from Pixabay

W sobotę 28 maja br. w Białośliwiu odbędzie się finał konkursu „Przysmaki z wielkopolskich sadów”. Konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego przy współpracy z Gminą Białośliwie W którym udział wezmą Koła Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski. Będzie okazją do zaprezentowania bogactwa Wielkopolskiej kuchni i poznania wyjątkowych smaków.

Wydarzenie odbędzie się 28 maja br. o godz. 12:00, w Parku Dworskim Raczyńskich przy ulicy Podgórnej w Białośliwiu. W rywalizacji udział wezmą najlepsze dania ze śliwek i jabłek przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) z całego Regionu. Finał konkursu poprzedził nabór zgłoszeń, w którym KGW mogły zgłosić swoje potrawy. Konkurs jest także okazją do poznania Wielkopolski, regionalnej tradycji, dziedzictwa kulinarnego oraz integracji uczestników imprezy.

-Finał konkursu „Przysmaki z wielkopolskich sadów” organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego to wyjątkowa forma promocji naszego dziedzictwa kulinarnego. Sady są charakterystycznym elementem naszego tradycyjnego wiejskiego krajobrazu, a Koła Gospodyń Wiejskich bardzo często korzystają z bogactwa zbiorów jakie mogą z nich pozyskać. W licznych potrawach owoce pozyskiwane z przydomowych sadów odgrywają kluczową rolę. Celem konkursu którego finał odbywa się w Białośliwiu, w powiecie pilskim jest zebranie i zaprezentowanie przed szeroką publicznością tych najbardziej wyjątkowych i tradycyjnych przygotowywanych w oparciu o rodzime receptury. Najlepsze dania ze śliwek i jabłek ocenione przez Komisję konkursową otrzymają nagrody finansowe. – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

KGW zaprezentują potrawy regionalnie i lokalne. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: – na najlepszą potrawę regionalną z jabłkiem i na najlepszą potrawę regionalną ze śliwką. Potrawy zostaną zaprezentowane na stoiskach, a degustować je i oceniać będzie Komisja Konkursowa wg kryteriów takich jak: wygląd, estetyka, oryginalność i sposób podania, walory smakowe i zapachowe, związek potrawy z regionem i jego tradycjami. Zwycięzcami Konkursu w każdej z dwóch kategorii zostanie do 10 nominowanych KGW, które uzyskają największą liczbę punktów. Otrzymają oni nagrody finansowe.

Podczas imprezy organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji, m. in. poczęstunek dla uczestników, występy artystyczne, atrakcje dla dzieci i młodzieży, stoiska KGW z możliwością zakupienia produktów.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement