Connect with us

Biznes

Wawrzyn Pracy Organicznej dla Stanisława Pircha

Published

on

Podczas uroczystości w Regionalnym Centrum Kultury “Fabryka Emocji”, Stanisław Pirch, właściciel działającej w Pile od 38 lat Pralni “SONIA”, został uhonorowany Wawrzynem Pracy Organicznej w kategorii Partnerska formuła budowania gospodarki.

Wawrzyny Pracy Organicznej to unikatowe nagrody przyznawane przez Unię Wielkopolan wyjątkowym ludziom i instytucjom. Pozwalają one odkrywać i nagradzać osoby i organizacje, których fantastyczna działalność na rzecz rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturalnego Wielkopolski pozostawała wcześniej niedostrzeżona poza lokalną społecznością. Wyróżnienia przyznawane są w sześciu kategoriach: Wawrzyn Honorowy, Wawrzyn im. Emilii Sczanieckiej, Wawrzyn – Praca na rzecz wspólnot lokalnych, Wawrzyn – Kultura, Wawrzyn – Edukacja, Wawrzyn – Partnerska formuła budowania gospodarki.

Uroczyste wręczenie statuetek odbywa się corocznie w ramach organizowanych przez Unię Wielkopolan “Dni Pracy Organicznej”. Ich tegoroczna dziewiąta edycja zbiegła się ze 100-leciem powstania Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz urodzinami prof. Stefana Stuligrosza, który był pierwszym laureatem Honorowego Wawrzynu Pracy Organicznej w 2012 roku. Tym razem z powodu pandemii nie udało się zorganizować planowanej debaty “Od Paderewskiego do Stuligrosza” i licznych koncertów w ramach Akademii Muzycznej, a uroczyste wręczenia Wawrzynów odbywały się – nie jak zwykle w Bazarze Poznańskim, kolebce pracy organicznej – ale w lokalnych środowiskach nagrodzonych osób.

Jedna z takich doniosłych uroczystości miała miejsce 21 października w Regionalnym Centrum Kultury “Fabryka Emocji” w Pile. Tego dnia Stanisław Pirch został uhonorowany Wawrzynem Pracy Organicznej w kategorii Partnerska formuła budowania gospodarki. O przyznaniu statuetki właścicielowi Pralni “SONIA” zadecydowała kapituła pod przewodnictwem prof. dr. hab. Agnieszki Ziomek. Jak podkreślono w laudacji: “Stanisław Pirch to zarówno społecznik, jak i przedsiębiorca działający dosłownie i w przenośni “pełną parą”. To działacz lokalny i krajowy, wspierający wszelkie inicjatywy społeczne i patriotyczne, ale i laureat wielu prestiżowych medali i wyróżnień – zasłużony zarówno dla Wielkopolski, jak i kraju”.

Advertisement

– Reprezentowana przez pana Stanisława Pralnia “SONIA” to laureatka m.in. programu Wielkopolskiej Jakości i unikatowej Wielkopolskiej oraz Polskiej Nagrody Jakości. Właściciel swoją postawą zarówno w pracy, jak i działając na rzecz lokalnych i krajowych inicjatyw dowodzi, że “praca organiczna” nigdy się nie kończy. Zaś rozumienie przez pana Stanisława Pircha społecznej odpowiedzialności biznesu jako misji każdego przedsiębiorcy jest godne pochwały i stanowić może dla innych wzór do naśladowania – tak Kapituła Wawrzynów uzasadniła przyznanie nagrody pilskiemu przedsiębiorcy.


Wawrzyn Pracy Organicznej wręczyli Stanisławowi Pirchowi prezydent Unii Wielkopolan Paweł Leszek Klepka i sekretarz generalny Unii Wielkopolan Monika Leman-Tomaszewska.

– Cieszę się, że mogłem zarekomendować tę pilską kandydaturę oraz złożyć panu Stanisławowi Pirchowi gratulacje w imieniu samorządu województwa wielkopolskiego – podkreślił Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Artystyczną oprawę uroczystości stanowił kameralny koncert “Idź swoją drogą” Nuli Stankiewicz, która przy akompaniamencie Janusza Strobla przypomniała piosenki z tekstami Jonasza Kofty.

 

*

Advertisement

Każda, nawet najdłuższa podróż, rozpoczyna się od jednego kroku. Na niwie gospodarczej Stanisław Pirch postawił go w 1982 roku, decydując się na świadczenia usług w zakresie prania wodnego i czyszczenia chemicznego. Rozsądnie stawiając kolejne kroki, od blisko czterech dekad konsekwentnie buduje markę swojej firmy, lokując Pralnię “SONIA” w gronie najnowocześniejszych i najlepiej prosperujących w swojej branży zakładów w kraju. Dziś z jej oferty korzystają hotele, restauracje, zakłady przemysłowe, jednostki wojskowe, klienci indywidualni z obszaru jednej czwartej Polski.
W 2007 roku Pralnia “SONIA” jako pierwszy zakład w kraju otrzymała NATO-wski Kod Podmiotu Gospodarki Narodowej, dzięki któremu może świadczyć usługi dla wojsk NATO. Od 2014 roku, również jako pierwsza w Polsce, posiada certyfikat AQAP Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, określający wymagania dotyczące systemu jakości dostaw i usług dla wojska i wiele innych podmiotów gospodarczych z terenu północno-zachodniej Polski.
Gwarantem świadczenia usług pralniczych na wysokim poziomie z jednoczesnym prowadzeniem polityki proekologicznej są uzyskane certyfikaty: zarządzania jakością ISO 9001:2015 i ochrony środowiska ISO 14001:2015. Pralnia “SONIA” jako trzecia pralnia w Polsce wdrożyła i stosuje system kontroli skażenia biologicznego System RABC: System Analizy Ryzyka i Kontroli Skażenia Biologicznego, zgodny z wymaganiami normy PN-EN 14065:2016-07. Dokumenty te są potwierdzeniem wytrwale prowadzonej polityki proekologicznej, polegającej na wdrożeniu, utrzymaniu i doskonaleniu systemu zarządzania środowiskowego oraz jego koordynacji z innymi systemami zarządzania.
Godna podziwu jest lista nagród i wyróżnień, które znaczą drogę rozwoju firmy, m.in. certyfikaty “Primus Nominatus” za profesjonalizm i dbałość o satysfakcję klientów w zakresie świadczonych usług pralniczych (2008, 2010, 2012, 2016, 2018), certyfikaty Europejskiego Systemu Nagród “Wielkopolska Jakość” (2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2016, 2018), Wielkopolska Nagroda Jakości “,Q” (2008, 2010, 2012, 2016, 2018), certyfikat w konsumenckim konkursie jakości usług “Najlepsze w Polsce” (2007), Kordzik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej (2011), wyróżnienia starosty pilskiego „Lider Sukcesu” (2008, 2017), Honorowa Odznaka Rzemiosła (2013), statuetka “Hipolit” (2009), “Laurus Aureus – Złoty Laur Hipolita” (2014), Certyfikat Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów i Usług “Najlepsze w Polsce” (2014), Odznaka Honorowa “Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” (2015), zwycięstwo w XVIII konkursie “Wielkopolska Nagroda Jakości” w kategorii małych firm usługowych i handlowych (2016), Złoty Medal im. Jana Kilińskiego “Za zasługi dla rzemiosła polskiego” (2019), “Polska Nagroda Jakości” im. prof. Edwarda Kindlarskiego (2019). Pralnia “SONIA” sukcesywnie wspinała się też na kolejne szczeble renomowanego konkursu Gospodarczo-Samorządowy HIT Regionów, by w 2020 roku zostać uhonorowana cenną statuetką HIT Rodowy. Z okazji 25-lecia polskiej transformacji do Stanisława Pircha napłynęły podziękowania od wicepremiera i ministra gospodarki “w uznaniu zasług za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki”.
Przyznanie Wawrzynu Pracy Organicznej odnotowano z uznaniem w serwisach branżowych organizacji, do których należy Pralnia “SONIA”: Związek Pracodawców Przemysłu Pralniczego, Polska Izba Gospodarcza Czystości i Stowarzyszenie Pralników Polskich. Gratulacje napłynęły także od Cechu Rzemiosł Różnych w Pile, gdzie zakład jest posiadaczem jednego z “pionierskich” certyfikatów cechowych – z numerem 005.
Stanisław Pirch – przedsiębiorca, w którym na wskroś żywy jest duch i idea pracy organicznej – to zarazem gorący orędownik pracy pozytywistycznej, a więc działalności nakierowanej także na dobro innych. Wspomaga młodych sportowców, seniorów, żołnierzy-emerytów, uczniów, dzieci niepełnosprawne, ludzi potrzebujących pomocy. Jest fundatorem poznańskich pomników Hipolita Cegielskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Wsparł budowy pilskich pomników Jana Pawła II i Żołnierzy Lotnictwa, kaplicy przyszpitalnej oraz Hospicjum Stacjonarnego w Pile, a nawet odbudowę szkoły w zniszczonym działaniami wojennymi Aleppo w Syrii.
Bo – jak podkreśla – “żeby dostawać więcej od życia, trzeba dawać więcej od siebie”.
I tak właśnie od lat czyni.

Mariusz Szalbierz

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Właściciele Domu Pogrzebowego Nekrolog z nowymi inwestycjami w infrastrukturę zakładu 

Published

on

By

Państwo Pawłowscy kontynuują ponad 30-letnią tradycję, zapoczątkowaną przez poprzednie pokolenie rodziny, w zakresie prowadzenia pilskiego Domu Pogrzebowego Nekrolog. Nowi właściciele prężnie rozwijają zakład i inwestują w nową infrastrukturę, stając się jednym z najbardziej dynamicznie działających podmiotów na lokalnym rynku.

Działający od 30 lat przy ulicy Żeleńskiego Nekrolog jest jednym z czterech domów pogrzebowych w mieście. Założony został przez Krystynę i Aleksandra Pawłowskich w latach 90., a następnie odziedziczony przez ich syna i synową, którzy kontynuowali tradycję wysokiej etyki obsługi klientów, rozpoczętą przez właścicielkę. Zakład świadczy usługi również w okolicznych miejscowościach.

Nowym właścicielom zależy przede wszystkim na zachowaniu wartości rodzinnej firmy, która cieszy się zaufaniem lokalnego rynku, jednocześnie stale podnosząc jakość usług. Łukasz Pawłowski wprowadził standardy pracy i zarządzania zespołem w zgodzie z dyscypliną, którą zna ze swoich doświadczeń jako strażak w PSP i OSP Piła. Z kolei jego żona Justyna na co dzień wykorzystuje swoją empatię i umiejętności organizacyjne zaczerpnięte z poprzednich doświadczeń w obsłudze klienta. W efekcie, Dom Pogrzebowy Nekrolog cieszy się wysokimi opiniami wśród klientów, co sprawia, że od ponad dwóch lat regularnie jest wybierany jako firma oferująca usługi najwyższej jakości w swojej branży i regionie, zgodnie z niezależnymi rankingami.

Otwartość i chęć ciągłego ulepszania oferty dla swoich klientów sprawia, że Państwo Pawłowscy nie przestają szukać możliwości rozwoju.

Advertisement

– W swojej pracy nieustannie spotykamy się z pogrążonymi w żałobie osobami i wnikliwie obserwujemy ich potrzeby, by ułatwić im ten trudny moment. Już od jakiegoś czasu rozważaliśmy rozbudową zakładu i inwestycję we własną chłodnię oraz nowoczesną salę pogrzebową. Chcemy zapewnić klientom jeszcze pełniejszą opiekę i wsparcie. Aby sprostać ich oczekiwaniom musimy nieustannie dostosowywać się do ich rosnących oczekiwań – ocenia Łukasz Pawłowski z pilskiego Nekrologu.

Rozbudowa zakładu i nowa jakość usług

Na pytanie o wyzwaniach po odziedziczeniu działalności po matce, nowi właściciele odpowiadają: “Firma prosperowała dobrze i cieszyła się zaufaniem klientów, ale wiedzieliśmy, że konieczna jest modernizacja. Chcieliśmy zachować wartości, na bazie których powstała, jednocześnie wnieść świeżość i nowe pomysły. W pierwszej kolejności zajęliśmy się rozbudową zakładu i powiększeniem zespołu pracowników”.

Inicjatywa podniesienia standardu świadczonych usług w Nekrologu rozpoczęła się od strategicznej inwestycji w rozbudowę infrastruktury zakładu. Między innymi utworzone zostały nowe przestrzenie, które usprawniły codzienną pracę personelu. Jednakże kluczowym elementem była budowa pierwszej nowoczesnej chłodni w Pile, dzięki której firma przestała być zależna od wynajmu przestrzeni zlokalizowanych w szpitalu czy na cmentarzu. Wpłynęło to na obniżenie kosztów wewnętrznych firmy, co z kolei przekłada się na możliwość zaoferowania usług w niższej cenie. Ponadto powstała również komfortowa sala pożegnań, która umożliwia rodzinom spokojne pożegnanie się ze zmarłym, a także zachowanie, potrzebnej w tym momencie, prywatności.

Zainwestowano również w modernizację strony internetowej domu pogrzebowego, dzięki czemu została ona dopasowana do europejskich standardów i umocniła pozycję firmy w Internecie. Działanie to pozwoliło również na podkreślenie widoczności Nekrologu w sferze online. Ułatwi to potencjalnym klientom proste i szybkie wyszukanie firmy, która kompleksowo i profesjonalnie wesprze ich w organizacji ceremonii i pochówku w tym wymagającym czasie.

Realizacja tych działań zaowocowała stworzeniem nowoczesnego zakładu, który spełnia najwyższe standardy i oferuje usługi pogrzebowe najwyższej jakości. Dzięki tym wszystkim ulepszeniom, Nekrolog wyróżnia się w polskiej branży funeralnej i zwraca uwagę klientów poszukujących odpowiedzialnego partnera w tych trudnych dla siebie chwilach.

Advertisement

Ponadto, Nekrolog planuje w przyszłości wzbogacić ofertę o usługi koncyliacyjne. Dzięki temu nie tylko podniosą standard świadczonych usług, zapewniając nowoczesność w działaniu, ale także będą w stanie wesprzeć rodziny w rozwiązywaniu konfliktów związanych z podziałem spadku. Realizacja tego celu pozwoli im na jeszcze bardziej efektywne wsparcie osób pogrążonych w żałobie, dla których tego rodzaju spory często nie są priorytetem w tak trudnym okresie po stracie bliskiej osoby.

Więcej informacji na temat Nekrologu można znaleźć na stronie internetowej nekrolog.sereni.pl

art. sponsorowany

Advertisement
Continue Reading

Biznes

Wodorowa rewolucja czy ewolucja?

Published

on

By

fot. H2Poland

art. sponsorowany

W procesie transformacji energetycznej wodór ma potencjał stać się kluczowym czynnikiem napędowym. Jednak osiągnięcie tego wymaga współpracy na szczeblu międzynarodowym, obniżenia kosztów oraz integracji z istniejącymi systemami energetycznymi. Dopiero wtedy będziemy mogli wykorzystać jego pełny potencjał.

Kluczową kwestią dla przyspieszenia rozwiązań w zakresie regulacji i certyfikacji wodoru jest współpraca międzynarodowych organizacji. „Powinny one współpracować, ułatwiając komunikację między sektorem przemysłowym, środowiskiem akademickim, instytutami badawczymi, inwestorami kapitałowymi i szerszą społecznością zainteresowanych stron” – mówi Jose Oliveira Paulo, prezes Zarządu Klastra Technologiczny na rzecz Konkurencyjności w Energetyce. Wprowadzenie spójnych standardów i przepisów jest kluczowe dla budowy zaufania do technologii wodorowych i umożliwienia im skutecznego wdrożenia. Ma to kluczowe znaczenie dla przyspieszenia rozwiązań w zakresie regulacji i certyfikacji wodoru oraz pomocy w budowaniu wykwalifikowanej siły roboczej dla czystej gospodarki wodorowej.

Kolejnym istotnym wyzwaniem jest obniżenie kosztów związanych z produkcją, dystrybucją i użytkowaniem wodoru. Veronika Vohlidkova, członek zarządu i dyrektor wykonawczy Czeskiej Platformy Technologicznej Wodoru, zauważyła, że aby osiągnąć postęp, musimy przyspieszyć wdrażanie technologii wodorowych i obniżyć koszty. „Złagodzenie przepisów oraz przyjęcie bardziej neutralnego technologicznie podejścia do niskoemisyjnego wodoru są krokami niezbędnymi do osiągnięcia dojrzałości sektora” – wyjaśnia V. Vohlidkova. Rygorystyczne przepisy mogą utrudniać realizację projektów, dlatego elastyczne podejście jest kluczowym aspektem.

Advertisement

Integracja ekosystemów czystego wodoru z przekształcającymi się systemami energetycznymi jest nieunikniona. W regionie Europy Środkowej i Wschodniej inicjatywa 3 Seas może odegrać kluczową rolę. „Rada 3 Seas będzie pracować nad jak najszybszym udostępnieniem wodoru do szerokiego zastosowania w przemyśle, energetyce i transporcie” – wyjaśnia Jan Weiterschutz, prezes Słowackiego Narodowego Stowarzyszenia Wodorowego. Ta inicjatywa ma na celu przyspieszenie integracji wodoru z istniejącymi infrastrukturami energetycznymi, co może przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Wiodąca pozycja Unii Europejskiej w zakresie czystych technologii wodorowych i ram politycznych jest wielką wartością dla globalnej gospodarki wodorowej. „Kraje takie jak Niemcy mają stać się importerami czystego wodoru poprzez mechanizm rynku czystego wodoru i programy wsparcia, co stanowi cenną lekcję dla Korei, która również przewiduje znaczny import czystego wodoru” – mówi Jaedo Moon, założyciel Global Hydrogen Industrial Associations Alliance i były przewodniczący H2KOREA. Podkreśla on także, że jednocześnie koreańskie firmy przodują w zastosowaniach wodoru, takich jak FCEV i ogniwa paliwowe, oferując krajom europejskim idealnego partnera do rozbudowy ekosystemu wodorowego. „Międzynarodowe platformy, takie jak Global Hydrogen Industrial Associations Alliance, odegrają kluczową rolę w ułatwianiu wymiany informacji, polityki i współpracy między przedsiębiorstwami, ostatecznie przyspieszając naszą wspólną podróż w kierunku przyszłości Net Zero” – dodaje J. Moon.

Obecnie wodór ewoluuje jako rozwiązanie energetyczne, głównie z powodu wysokich kosztów i rygorystycznych przepisów. Jednak przy odpowiednim wsparciu ze strony rządów, sektora prywatnego oraz międzynarodowych organizacji wodór może stać się rewolucyjnym rozwiązaniem, które będzie odgrywać kluczową rolę w transformacji energetycznej, transporcie i biznesie. Wdrożenie bardziej przyjaznych regulacji oraz kontynuacja badań i innowacji mogą znacząco przyspieszyć ten proces i umożliwić wodorowi wykorzystanie jego pełnego potencjału.

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND oraz Środkowoeuropejskie Forum Dekarbonizacji NetZero odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 24-25 kwietnia 2024 roku.

Advertisement

www.h2poland.com.pl

Źródło informacji: H2Poland

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement