Connect with us



Ludzie

W wyniku wybuchu bomby zginęło 11 dzieci!

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

64 lata temu. Dokładnie 1 września 1958 roku dla mieszkańców Piły był najtragiczniejszym dniem w powojennej historii miasta. W wyniku wybuchu zginęło jedenaścioro dzieci. Wczoraj wieczorem w miejscu tragedii odbyła się okolicznościowa modlitwa za zmarłych, którą poprowadził proboszcz parafii pw. Św. Rodziny ks. Kazimierz Chudzicki.

To był pierwszy dzień roku szkolnego 1958/1959. Grupa dzieci, po uroczystościach rozpoczynających naukę, głównie z dawnej ul. Bagiennej (dziś Nowowiejskiego) i al. Niepodległości poszła pobawić się nad Gwdę. W czasie zabawy znaleźli niewypał. Wrzucili go do ogniska. Chwilę później rozległ się potężny huk.

-Byłam z tymi dziećmi chwilę wcześniej, później oddaliłam się kilkanaście metrów. Wtedy doszło do wybuchu. Widok był straszny. Nie mogę tego zapomnieć, choć minęły 64 lata. Ja cudem zostałam uratowana – opowiada Jadwiga Piotrowska – Wachowska.

Tragiczna śmierć

Na miejscu zginęło aż jedenaścioro dzieci. To najtragiczniejsze wydarzenie w powojennej historii Piły.

Mieszkańcy pamiętają

Choć tragedia rozegrała się 64 lata temu wciąż mieszkańcy Piły upamiętniają tamtą tragedię.

Advertisement

-Spotykamy się pod tym krzyżem co roku, by uczcić ich pamięć i pomodlić się w ich intencji – dodaje Anna Kopeć, mieszkanka Piły.

Od samego początku zawsze 1 września pod krzyżem przy al. Niepodległości odbywa się modlitwa za zmarłych. Przychodzą okoliczni mieszkańcy i rodziny zabitych.

Pod krzyżem upamiętniającym te tragiczne wydarzenia wczoraj wieczorem odbyła się odczytano imiona i nazwiska wszystkich zabitych dzieci. Odbyła się też modlitwa, którą zakończył Apel Jasnogórski.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Pychota! Turniej Kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Pilskiego

Published

on

By

fotr. Krzysztof Dęga

Aż 22 Koła Gospodyń Wiejskich z Powiatu Pilskiego zgłosiły się do Turnieju Kulinarnego pod patronatem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Od rana panie z KGW starannie przygotowywały swoje stoiska. To jeszcze kwiatuszek, a to dodatkowa serwetka. Punktualnie o godz. 11.00 w hali Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile rozpoczął turniej kulinarny. I to nie byle jaki. Łączna suma nagród to 30.000 złotych!

Panie przygotowały zimną przekąskę oraz deser. Wśród przekąsek królowały ryby, a wśród deserów sernik.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Oceniała nie tylko smak i wygląd potraw, ale także aranżację miejsca.

Advertisement

Krótka relacja video na naszym kanale na Youtube.

 

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Piękne Marzanny z Łobżenicy

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Już po raz 4. na Bulwarach 700-lecia w Łobżenicy odbyło się ogłoszenie konkursu na najpiękniejszą Marzannę. I choć słomiane panny nie trafiły do wody, to jednak były podziwiane.

– To już kolejny konkurs na Marzannę i kolejna deszczowa pogoda – śmieje się Iwona Matejczyk-Obremska – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Łobżenicy.

Na bulwarze zaprezentowano aż 24 Marzanny. Większość została wykonanych ze słomy, choć zdarzały się także Marzanny wykonane z papieru.

– Ważne, by było ekologicznie – śmieje się dyrektorka GCK w Łobżenicy.

Relacja video na naszym profilu na FACEBOOKU.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement