Connect with us

Ludzie

W wyniku wybuchu bomby zginęło 11 dzieci!

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

64 lata temu. Dokładnie 1 września 1958 roku dla mieszkańców Piły był najtragiczniejszym dniem w powojennej historii miasta. W wyniku wybuchu zginęło jedenaścioro dzieci. Wczoraj wieczorem w miejscu tragedii odbyła się okolicznościowa modlitwa za zmarłych, którą poprowadził proboszcz parafii pw. Św. Rodziny ks. Kazimierz Chudzicki.

To był pierwszy dzień roku szkolnego 1958/1959. Grupa dzieci, po uroczystościach rozpoczynających naukę, głównie z dawnej ul. Bagiennej (dziś Nowowiejskiego) i al. Niepodległości poszła pobawić się nad Gwdę. W czasie zabawy znaleźli niewypał. Wrzucili go do ogniska. Chwilę później rozległ się potężny huk.

-Byłam z tymi dziećmi chwilę wcześniej, później oddaliłam się kilkanaście metrów. Wtedy doszło do wybuchu. Widok był straszny. Nie mogę tego zapomnieć, choć minęły 64 lata. Ja cudem zostałam uratowana – opowiada Jadwiga Piotrowska – Wachowska.

Tragiczna śmierć

Na miejscu zginęło aż jedenaścioro dzieci. To najtragiczniejsze wydarzenie w powojennej historii Piły.

Mieszkańcy pamiętają

Choć tragedia rozegrała się 64 lata temu wciąż mieszkańcy Piły upamiętniają tamtą tragedię.

-Spotykamy się pod tym krzyżem co roku, by uczcić ich pamięć i pomodlić się w ich intencji – dodaje Anna Kopeć, mieszkanka Piły.

Od samego początku zawsze 1 września pod krzyżem przy al. Niepodległości odbywa się modlitwa za zmarłych. Przychodzą okoliczni mieszkańcy i rodziny zabitych.

Advertisement

Pod krzyżem upamiętniającym te tragiczne wydarzenia wczoraj wieczorem odbyła się odczytano imiona i nazwiska wszystkich zabitych dzieci. Odbyła się też modlitwa, którą zakończył Apel Jasnogórski.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

W Pleceminie odbyły się Manewry grzybowe

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga / Twoje7dni

Do Plecemina w gm. Tarnówka przyjechało dziś wielu zapalonych grzybiarzy. Każdy z nich chciał wziąć udział w Manewrach grzybowych.

Choć jeszcze dwa tygodnie temu impreza, ze względu na suszę w lasach, stała pod znakiem zapytania, to ostatecznie na kilka dni przed manewrami, jak na zawołanie spadł ulewny deszcz. W lasach zrobiło się wilgotno i zaczęły pojawiać się pierwsze grzyby.

Kilka lat temu podczas manewrów zebrano nawet pół tony grzybów! Tym razem nie było tak dużo. Wybierano najładniejszy okaz prawdziwka, no i tradycyjnie odbył się konkurs na najlepsze pierogi z  grzybowym nadzieniem.

Do tego ostatniego konkursu zgłosiło się pięć pań. Zwyciężyła potrawa “Rudy rydz” , którą przygotowała Monika Rutkowska. Wśród najpiękniejszych grzybów zwyciężył borowik szlachetny, którzy przyniosła z lasu Maria Piec.

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Nowe korony dla Piety Skrzatuskiej na 50-lecie diecezji

Published

on

By

Tłumy wiernych przybyły w niedzielę do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu na uroczystą Mszę Świętą, która odbyła się w ramach obchodów 50-lecia Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.W jej trakcie Pieta Skrzatuska otrzymała nowe korony poświęcone przez Ojca Świętego Franciszka.

Mszy Świętej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podczas uroczystej mszy Pieta Skrzatuska otrzymała nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka. Wdzięczność wiernym diecezji wyraził Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski Edward Dajczak. W imieniu Samorządu Powiatu Pilskiego gratulacje oraz ornat biskupowi wręczył Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Diecezję Koszalińsko-Kołobrzeską tworzą ludzie silnej wiary, oddani służbie Bogu. To wielka Wspólnota, która ma ogromne znaczenie nie tylko w aspekcie religijnym, ale także historycznym,  kulturotwórczym i patriotycznym. Obchody 50-lecia w Sanktuarium Maryjnym w Skrzatuszu, które jest wyjątkowym miejscem kultu i wiary, do którego przybywają pielgrzymi z całego kraju i świata, to ważne wydarzenie dla mieszkańców powiatu pilskiego, koronacja Skrzatuskiej Piety na 50-lecie diecezji jest wspaniałym darem dla wiernych – mówi wicestarosta.

Sanktuarium Maryjne w Skrzatuszu zbudowano w XVII wieku jako wotum za odsiecz wiedeńską. XV- wieczna figurka Piety z drewna wierzbowego znajduje się w ołtarzu głównym i słynie z wielu łask, a kościół w Skrzatuszu w jest drugą – po kołobrzeskiej konkatedrze – bazyliką mniejszą w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement