Connect with us

Kultura

W Pile powstał infokiosk o pilskiej Solidarności

Published

on

W ramach projektu „Solidarność regionu pilskiego. Zapomniani bohaterowie, wspomnienia, pamiątki” w czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile można oglądać wystawę zgromadzonych pamiątek, wśród których znalazły się m.in. listy z obozu w Gębarzewie, naczynia więzienne, zdjęcia, kopie dokumentów. 

Trwałym elementem projektu jest infokiosk – monitor interaktywny, na którym utrwalono wystawę multimedialną zawierającą historię pilskiej Solidarności do momentu pacyfikacji siedziby 13 grudnia 1981 r. oraz informację o najważniejszych postaciach z tamtego czasu w regionie pilskim. Wstawę multimedialną można oglądać w Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki Głównej przy ul. Staromiejskiej 14, w godzinach pracy biblioteki: od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 19.00.

– Realizowanym projektem pragnęliśmy nawiązać do okresu walki o godność i wolność człowieka, która w latach 1980 – 1989 toczyła się pod sztandarem „Solidarności” – pierwszego niezależnego i samorządnego związku zawodowego w Europie środkowo-wschodniej. Projekt  służył odkrywaniu, dokumentowaniu oraz upowszechnianiu wiedzy z zakresu tamtejszej historii Polski w ujęciu jej regionalnych pilskich wątków – mówi Joanna Wyrwa-Krzyżańska, dyrektor biblioteki.

Program realizowany jest przez Muzeum Historii Polski w Warszawie; projekt biblioteki dofinansowano ze środków budżetu państwa z programu grantowego “Patriotyzm jutra”.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Andrzejkowa impreza w Skansenie w Osieku n/Not.

Published

on

By

W Skansenie Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią odbyła się dzisiaj impreza pod nazwą “Andrzejki w skansenie”.

Można było dowiedzieć się jak dawniej bawiono się w imieniny Św. Andrzeja. Było więc lanie wosku przez dziurkę od klucza, wróżenie z łupin orzechów pływających w misce czy lanie gorącego ołowiu.

Nie zabrakło też wypieku piernikowych “katarzynek” oraz wyrobu świeczek i darcia pierza. Kto chciał, mógł przejechać się bryczką.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo na naszym kanale Youtube. Zachęcamy też do subskrypcji naszego kanały na Youtube. Można to zrobić klikając TUTAJ. To nic nie kosztuje, a spowoduje, że będziemy realizowali więcej materiałów video.

Advertisement

Continue Reading

Kultura

Stanisław Janicki autor “W starym kinie” odwiedził Piłę

Published

on

By

We wtorek, 29 listopada w Centrum Powiatowym “Iskra” w Pile odbyło się niezwykłe spotkanie ze Stanisławem Janickim – twórcą telewizyjnej serii “W starym kinie”.

Pan Stanisław Janicki, urodził się 11 listopada 1933 roku. Po wojnie, zupełnie przypadkiem, za namową swojej koleżanki ze studiów, trafił do Telewizji Polskiej. Pierwszy odcinek nagrał niejako w zastępstwie. Program tak się spodobał, że “W starym kinie” gościło na telewizyjnej antenie 32 lata.

“W starym kinie” – cykliczny program Telewizji Polskiej emitowany w latach 1967–1999, w którym prezentowano starsze produkcje filmowe. Autorem i prowadzącym program był Stanisław Janicki. Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji.
Początkowo na program składały się audycje tematyczne, poświęcone konkretnemu aktorowi czy reżyserowi, w których prezentowano fragmenty starych filmów, przeplatane bogatym komentarzem autora. Z czasem formuła zmieniła się. Zaczęto prezentować całe filmy, poprzedzane przedmową Stanisława Janickiego.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej rozmowy z twórcą i jednocześnie prowadzącym program.

Spotkanie w Pile prowadził dr Wiesław Kot, znakomity krytyk filmowy.

Przed spotkaniem odbyła się wycieczka po Pile zabytkowym autobusem. Przewodnikiem był Jan Balcerzak.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement