Connect with us

Wiadomości

W Nieżychowie powstanie placówka dla dzieci z niepełnosprawnościami

Published

on

W zabytkowym budynku dawnej szkoły rolniczej w Nieżychowie Powiat Pilski utworzy placówkę wychowawczo-opiekuńczą dla dzieci z niepełnosprawnościami powyżej 10. roku życia. Właśnie zaczął się remont  obiektu, który zakończy się jeszcze w tym roku. Będzie to jedyna taka placówka w Wielkopolsce.  

Na tę inwestycję Powiat Pilski pozyskał dofinansowanie w wysokości 4 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Dzięki tym środkom w placówce opiekuńczo-wychowawczej dzieci będą miały zapewnione zajęcia wychowawcze, socjoterapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne, logopedyczne, terapeutyczne, rekompensujące braki w wychowaniu w rodzinie i przygotowujące do życia społecznego. Dla dzieci z niepełnosprawnościami zorganizowana będzie odpowiednia rehabilitacja i zajęcia rewalidacyjne.  Będzie to placówka specjalistyczno-terapeutyczna dla około 14 dzieci ze szczególnymi potrzebami. Dotąd nie było takiej w powiecie pilskim, ani w Wielkopolsce, dzieci z gmin powiatu korzystają z placówek w odległych miejscach kraju, np. w Rzeszowie, co powoduje, że kontakt z rodziną jest utrudniony.

– Dzisiaj nie tworzy się już wielkich domów dziecka. Teraz powstają rodzinne domy dziecka i takie placówki, którą uruchomimy w Nieżychowie. Wartością dodatkową są obiekty, które tu się znajdują. Przede wszystkim sam budynek jest piękny i przestronny, powstał w 1900 roku, otacza go park, a w pobliżu znajduje się hala sportowa, z której dzieci i młodzież będą mogły korzystać, a która dotąd niestety była niewykorzystana. Główny budynek zostanie wyremontowany i przystosowany do potrzeb dzieci, podobnie zagospodarowany będzie teren wokół budynku. Powstanie naprawdę komfortowe miejsce dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, które będą miały tu bezpieczne schronienie  – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Advertisement

W budynku, który zostanie zaadaptowany na placówkę opiekuńczo- wychowawczą przez  50 lat funkcjonowały szkoły o kierunku rolniczym. Od 2007 r. Zespół Szkół Techniczno-Rolniczych, który rozwiązano w 2013 r, a szkoły zostały włączone do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku. Jednak liczba uczniów w Nieżychowie cały czas malała, a od 2016 r. nie prowadzono tu żadnych naborów. Zgłaszało się najwyżej kilku chętnych, a to było za mało by otworzyć nawet jeden oddział. Ostatni absolwenci technikum zakończyli edukację w 2019 r. i od tego czasu nie prowadzono już żadnych zajęć. Uchwałą Rady Powiatu w 2020 r. technikum w Nieżychowie zostało zlikwidowane.

– Długo zastanawialiśmy się razem z radnymi co zrobić w tym miejscu, jak zagospodarować ten piękny budynek. Różne były pomysły. W końcu pomysł utworzenia tutaj tej placówki podsunęła radna Zdzisława Bosak – Kawa, jako Zarząd Powiatu go zaakceptowaliśmy. Dziękuję w szczególności pilskim posłom, którzy nas wspierali i pomogli w  zdobyciu środków. I tym sposobem już wkrótce rozpoczną się prace budowalne – dodał starosta.

– Osobiście, bardzo się cieszę, że budynek wróci do dawnej świetności – mówi Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile, który niegdyś uczył w szkole w Nieżychowie.
Projekt architektoniczny powstał z Biurze Obsługi Architektonicznej „Archi-Graf” w Pile.
– Nie był to łatwy projekt, budynek podlega  ochronie konserwatorskiej, park również jest zabytkiem. Musieliśmy zaplanować jak najmniejszą w niego ingerencję  – wyjaśnił projektant Roman Szumny.

Prace modernizacyjne wykona Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Sławomir Lisiewicz. Umowę już podpisano. Budynek zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych, zamontowana zostanie winda dla osób z wózkami,  w piwnicy budynku powstaną pomieszczenia techniczne i magazynowe oraz socjalno-gospodarczo także dla pracowników. Na parterze mieścić się będzie administracja placówki, część mieszkalna dla wychowawców oraz podopiecznych placówki, kuchnia z jadalnią i pokojem dziennym, pomieszczenia zajęć oraz pokój pielęgniarki.

Advertisement

Cały budynek przejdzie generalny remont zgodnie z wymogami konserwatora. Zachowane zostaną jedynie pierwotne drewniane drzwi w wejściu głównym – jako jedyna pozostałość historyczna stolarki, pozostała w całym budynku zostanie wymieniona. Koniec prac zaplanowano na 4 grudnia.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Mikołajki na Stadionie Powiatowym w Pile

Published

on

By

Punktualnie o godz. 17.00 rozpoczęły się Mikołajki na Stadionie Powiatowym w Pile.

Wszystkich przywitał starosta pilski Eligiusz Komarowski, a następnie nastąpiło uroczyste rozświetlenie choinki.

Scenę zawładnęły dzieci i młodzież z klubu piosenki Esti. Dzieci mogą sobie zrobić zdjęcie z Elfami, a już niebawem na stadion przybędzie Święty Mikołaj, który przygotował dla najmłodszych słodkie upominki.

Dzisiaj też ruszyło bezpłatne lodowisko.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Kiermasz świąteczny w Wyrzysku

Published

on

By

3 grudnia w Wyrzysku odbył się kiermasz świąteczny rozpoczynający magiczny, bożonarodzeniowy czas.

Imprezę rozpoczęło otwarcie Jadłodzielni, która znajduje się przy Klubie Miejskim w Wyrzysku. Obiekt powstał w ramach konkursu „Wielkopolskie Jadłodzielnie” pod nazwą „Podziel się jedzeniem” z „Programu ograniczenia marnowania i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025″.

Wśród stoisk nie zabrakło przepięknych rękodzieł, które są godne podziwu talentu ich wykonawców. Najmłodszych zaciekawił spektakl teatralny “Nowa praca Świętego Mikołaja”. Odbył się też koncert kolęd, po którym nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu “List do Świętego Mikołaja”, który dzieci napisały w gwarze krajeńskiej.

Na Jarmarku obecni byli m.in.:  Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego , Jarosław Maciejewski – Radny Województwa Wielkopolskiego , Eligiusz Komarowski Starosta Pilski, radny Rady Powiatu w Pile Almuetaz Bellah Nasrullah oraz radni Rady Miejskiej w Wyrzysku.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement