Connect with us

Wiadomości

W Dzikiej Zagrodzie urodził się młody żubr

Published

on

Kilka dni temu w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie przyszedł na świat pierwszy tegoroczny cielak.

Jego mamą została Pula. Oboje mają się dobrze. Pierwszy tydzień spędzili w lesie, jak mają to w zwyczaju czynić żubry, jednak kilka dni temu młody wraz ze swoją mamą pojawili się w zagrodzie.
Młody żubr nie ma jeszcze imienia. Przyrodnicy mówią, że warto obserwować stronę Dzikiej Zagrody, bo być może wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na imię dla nowego żubra. Wiadomo, że jego imię musi rozpoczynać się na literę “P”.
Młody cielak w momencie urodzenia ważył około 20 kilogramów. Żubry jednak bardzo szybko przybierają na wadze i już po roku mogą ważyć nawet 80 kg. Gdy żubr osiągnie pełnoletność, może ważyć nawet 1 tonę.
Czy widzieliście żubra na żywo? Czekamy na Wasze komentarze!

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

  1. Wojtas

    3 czerwca, 2023 at 2:02 pm

    Polecam wizytę w zagrodzie pani która oprowadza bardzo przyjemna widać że lubi tą pracę nie da się nie słuchać tego jak ona opowiada i w jaki sposób o tych zwierzątkach będąc tam super spędziłem czas i poczułem się jak dziecko polecam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W Pile powstanie nowy żłobek

Published

on

By

Już wkrótce w Pile powstanie nowy żłobek. Właśnie Gmina Piła podpisała z Wojewodą Wielkopolskim umowę na dofinansowanie inwestycji z rządowego programu Maluch+.

O tym, że w Pile brakuje miejsc w żłobkach nie trzeba nikogo przekonywać. Jest jednak szansa, że niebawem się to zmieni. Prezydent Piły Piotr Głowski podpisał właśnie umowę z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim na dofinansowanie utworzenia żłobka. Kwota dofinansowania to ponad 1,7 mln złotych.

Żłobek ma powstać w miejsce zlikwidowanego Publicznego Przedszkola nr 1 przy ul. Witaszka w Pile. Z kolei Miasto i Gmina Budzyń  podpisało umowę na 1,2 mln złotych. Z tych pieniędzy zostanie utworzony klubu dziecięcy z 30 miejscami opieki.

Środki pochodzą z rządowego programu Maluch+.

Advertisement

 

 

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

1,6 mln złotych dla Szpitala Powiatowego w Wyrzysku

Published

on

By

fot. WUW

Mieszkańcy Wyrzyska i powiatu pilskiego czekali wiele lat na ten moment. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał dziś umowę na udzielenie dotacji celowej z rezerwy budżetu państwa w wysokości 1,6 mln zł, dzięki której w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku zostanie wybudowany łącznik, który połączy trzy budynki szpitala.

Dotacja udzielona Powiatowi Pilskiemu obejmuje dofinansowanie rozwoju Szpitala Powiatowego w Wyrzysku w kierunku Rehabilitacji Leczniczej oraz Opieki Długoterminowej, likwidację barier architektonicznych poprzez budowę łącznika między budynkami szpitala oraz zakup nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego.

Podczas mojej poprzedniej wizyty w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku pan prezes szpitala, pan dyrektor ds. lecznictwa, a także pan starosta, artykułowali potrzebę budowy łącznika między budynkami szpitala. Taki wniosek został złożony i dzięki decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego udzielona została dotacja z rezerwy ogólnej budżetu państwa i ta inwestycja będzie mogła zostać zrealizowana – mówił wojewoda Michał Zieliński. – Bardzo się cieszę, bo to dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Wyrzysk oraz całego powiatu pilskiego, dla pacjentów, jak i dla kadry szpitala, która dzięki dofinansowaniu będzie miała lepsze warunki pracy – dodał.

Wojewoda przekazał również dyrekcji szpitala dwa respiratory, które są częścią wyposażenia dla wielkopolskich placówek od WHO, która przekazała stronie polskiej sprzęt w postaci defibrylatorów, respiratorów oraz urządzeń do kompresji klatki piersiowej, z przeznaczeniem dla zespołów ratownictwa medycznego, które w sposób czynny są zaangażowane w udzielanie pomocy medycznej osobom przybyłym na terytorium RP w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Advertisement
Continue Reading