Connect with us

Ludzie

W czwartek duży protest w Pile

Published

on

Mieszkańcy osiedla Zamość w Pile nie dają za wygraną. Postanowili walczyć z planami Urzędu Miasta w Pile, który zamierza zlikwidować parking dla samochodów, a w jego miejscu postawić budynek mieszkalno-usługowy.

Przypomnijmy, że o całej sprawie pisaliśmy TUTAJ. Spotkanie mieszkańców osiedla z pracownikami Urzędu Miasta w Pile można obejrzeć w dziale VIDEO.

Mieszkańcy miasta zebrali już kilkaset podpisów pod petycją do Rady Miasta w Pile i Prezydenta Piły Piotra Głowskiego. Na tym jednak nie kończą.

Już w najbliższy czwartek o godz. 17.00 na parkingu przy ul. Bydgoskiej 61 odbędzie się PROTEST MIESZKAŃCÓW. Każdy będzie mógł dowiedzieć się o planach urzędników. Mieszkańcy zapraszają nie tylko innych mieszkańców, ale także Radnych Rady Miasta Piły z tego okręgu oraz Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej.

Przypomnijmy, spotkanie odbędzie się w czwartek o godz. 17.00.

Advertisement

W całej sprawie nie chodzi jednak tylko o parking. Chodzi też o postawienie nowego V-kondygnacyjnego budynku, który nie dość, że zasłono całkowicie widok i dostęp do światła słonecznego, to jeszcze sprawi, że mieszkańcy nie będą mieli żadnej intymności. Mieszkańcy nowego bloku będą im zaglądali do okien. Nie obędzie się też bez wycinki ostatnich drzew, które zostały na tym osiedlu i które dostarczają mieszkańcom świeży tlen.

Relacja ze spotkania będzie także na naszym portalu.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

W Pleceminie odbyły się Manewry grzybowe

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga / Twoje7dni

Do Plecemina w gm. Tarnówka przyjechało dziś wielu zapalonych grzybiarzy. Każdy z nich chciał wziąć udział w Manewrach grzybowych.

Choć jeszcze dwa tygodnie temu impreza, ze względu na suszę w lasach, stała pod znakiem zapytania, to ostatecznie na kilka dni przed manewrami, jak na zawołanie spadł ulewny deszcz. W lasach zrobiło się wilgotno i zaczęły pojawiać się pierwsze grzyby.

Kilka lat temu podczas manewrów zebrano nawet pół tony grzybów! Tym razem nie było tak dużo. Wybierano najładniejszy okaz prawdziwka, no i tradycyjnie odbył się konkurs na najlepsze pierogi z  grzybowym nadzieniem.

Do tego ostatniego konkursu zgłosiło się pięć pań. Zwyciężyła potrawa “Rudy rydz” , którą przygotowała Monika Rutkowska. Wśród najpiękniejszych grzybów zwyciężył borowik szlachetny, którzy przyniosła z lasu Maria Piec.

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Nowe korony dla Piety Skrzatuskiej na 50-lecie diecezji

Published

on

By

Tłumy wiernych przybyły w niedzielę do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu na uroczystą Mszę Świętą, która odbyła się w ramach obchodów 50-lecia Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.W jej trakcie Pieta Skrzatuska otrzymała nowe korony poświęcone przez Ojca Świętego Franciszka.

Mszy Świętej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podczas uroczystej mszy Pieta Skrzatuska otrzymała nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka. Wdzięczność wiernym diecezji wyraził Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski Edward Dajczak. W imieniu Samorządu Powiatu Pilskiego gratulacje oraz ornat biskupowi wręczył Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Diecezję Koszalińsko-Kołobrzeską tworzą ludzie silnej wiary, oddani służbie Bogu. To wielka Wspólnota, która ma ogromne znaczenie nie tylko w aspekcie religijnym, ale także historycznym,  kulturotwórczym i patriotycznym. Obchody 50-lecia w Sanktuarium Maryjnym w Skrzatuszu, które jest wyjątkowym miejscem kultu i wiary, do którego przybywają pielgrzymi z całego kraju i świata, to ważne wydarzenie dla mieszkańców powiatu pilskiego, koronacja Skrzatuskiej Piety na 50-lecie diecezji jest wspaniałym darem dla wiernych – mówi wicestarosta.

Sanktuarium Maryjne w Skrzatuszu zbudowano w XVII wieku jako wotum za odsiecz wiedeńską. XV- wieczna figurka Piety z drewna wierzbowego znajduje się w ołtarzu głównym i słynie z wielu łask, a kościół w Skrzatuszu w jest drugą – po kołobrzeskiej konkatedrze – bazyliką mniejszą w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement