Connect with us

Wiadomości

Uroczystość Odsłonięcia Tablicy Upamiętniającej Katastrofę Kolejową w Pile

Published

on

fot. Artur Łazowy

Dzisiaj w południe, w holu głównym dworca PKP w Pile, miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej tragiczną w skutkach katastrofę kolejową, która wydarzyła się 19 maja 1988 roku na stacji PKP w Pile.

Katastrofa Kolejowa w Pile – 19 maja 1988 roku

Wczesnym rankiem 19 maja 1988 roku, w trakcie przegrupowania żołnierzy z 66 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej z Bolesławca (JW 1259) na poligon w Wicku Morskim, doszło do tragicznej katastrofy kolejowej na stacji PKP w Pile. Tuż po godzinie 7.30, po wjeździe eszelonu na rozjazd krzyżowy kierujący go w stronę Szczecinka, jeden z wagonów pociągu uległ wykolejeniu. Zginęło 10 żołnierzy, a 16 zostało rannych. To największa katastrofa w powojennej historii Piły.

Polegli Żołnierze

Na żołnierskim posterunku śmierć ponieśli (stopnie podane są po pośmiertnych awansach):

  • chor. sztab. Walery Grygorowicz (lat 32)
  • st. chor. Krzysztof Siuda (lat 25)
  • sierż. sztab. Andrzej Maniak (lat 33)
  • kpr. Mirosław Brodzikowski (lat 22)
  • kpr. Tadeusz Jakowczyk (lat 22)
  • kpr. Andrzej Jordan (lat 20)
  • kpr. Marek Pacek (lat 22)
  • kpr. Jerzy Rosik (lat 21)
  • kpr. Robert Skrzypczak (lat 21)
  • kpr. Artur Szyszka (lat 24)

Uroczystość Odsłonięcia Tablicy

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 powitaniem uczestników i zaproszonych gości. Następnie odbyło się odsłonięcie tablicy, modlitwa oraz okolicznościowe wystąpienia. Wszyscy zebrani wspominali poległych, a uroczystość zakończyła się poczęstunkiem, podczas którego dzielono się wspomnieniami i refleksjami.

Organizatorzy uroczystości szczególne podziękowania kierują do Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pile oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Pałac w Siemczynie – barokowa perełka Pomorza Zachodniego

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Pałac w Siemczynie  znajdujący się na Pomorzu Zachodnim, to jeden z ciekawszych pałaców barokowych w Polsce. Pałac został wybudowany w latach 1722-1726 przez Henninga Berndta von der Goltz.

Historia Pałacu w Siemczynie

Pałac w Siemczynie został wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku, a jego założycielami byli członkowie rodu von Goltz. Dawniej pełnił funkcję rezydencji, później wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Po wojnie pałac podupadał. Trudne czasy PRL, dopełniły swego.

W latach 60-tych ubiegłego wieku Pałac wpisano do rejestru zabytków, zaś 20 lat później 12 czerwca 1980 roku do rejestru zabytków wpisano przypałacowy park.

Dziś za sprawą ostatnich właścicieli – braci Andziaków – pałac i otoczenie odzyskał dawny blask i dziś otwiera swoje podwoje dla zwiedzających.

Advertisement

Barokowa architektura i wnętrze

Pałac w Siemczynie to największy, oryginalny barokowy pałac na Pomorzu Zachodnim.  Wewnątrz możemy podziwiać wystawne wnętrza, które pochodzą z pozostałości  dawnej świetności rodu von Goltz. W pałacu można podziwiać oryginalne elementy architektoniczne, w tym piękne sztukaterie, drewniane stropy oraz dekoracje ścienne, które są wyjątkowym klimatem tego miejsca. Z dawnego wyposażenia pałacu przetrwały jeszcze dwa kominki. Jeden z nich, pochodzący prawdopodobnie z początku XIX w. zdobi płaskorzeźba przedstawiająca psa. Drugi kominek zbudowany został z XVIII-wiecznych kafli piecowych.

Atrakcje turystyczne Pałacu w Siemczynie

Pałac w Siemczynie to nie tylko historyczne wnętrze, ale także wydarzenia kulturalne i imprezy plenerowe . Co roku występują tutaj festiwale, wystawy, koncerty oraz warsztaty rzemieślnicze, które przyciągają uwagę z całego kraju.

Podsumowanie

Jeśli interesujecie się barokiem i chcecie zwiedzić ten pałac, będący w części także muzeum,  od wtorku do niedzieli od 11:00 do 17:00. Poza sezonem letnim – po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Jadąc w kierunku Połczyna Zdroju, zaledwie kilkanaście kilometrów od Siemczyna, możemy przy okazji zwiedzić ruiny zamku w Drahimie.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Strzelanie dla OSP z terenu miasta i gminy Wysoka

Published

on

By

Bractwo Kurkowe w Wysokiej oraz Burmistrz Artur Kłysz byli organizatorami Strzelania dla członków OSP z terenu gminy Wysoka o Puchar Burmistrza MiG Wysoka.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie strażacy rywalizowali do zapadek. Zawody niewątpliwie przyczyniły się do integracji różnych środowisk z terenu gminy Wysoka i stanowiły z pewnością dobrą zabawę. Wszyscy uczestnicy strzelania zostali uhonorowani medalami, a uczestniczące drużyny otrzymały pamiątkowe puchary.

Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować, iż puchar Burmistrza zdobyła drużyna OSP Wysoka.

Advertisement
Continue Reading