Connect with us

Polityka

Tusk jest kandydatem na premiera

Published

on

fot. PAP

Nie mam wątpliwości, że Donald Tusk jest kandydatem KO na premiera, w dzisiejszych czasach potrzeba na czele rządu kogoś doświadczonego w polityce – powiedział w środę wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.

W niedawnym badaniu Ipsos dla OKO.press i TOK FM zapytano Polaków o to, czy chcieliby, żeby szef PO Donald Tusk został premierem, jeśli opozycja wygra wybory parlamentarne i przejmie władzę od PiS. 63 proc. ankietowanych nie chce powrotu szefa PO na stanowisko szefa rządu; 34 proc. Polaków chce Tuska jako premiera.

 

O sondaż ten, a także o to, kto będzie kandydatem KO na premiera po ewentualnych zwycięskich wyborach, był pytany w środę w “Sygnałach Dnia” w Polskim Radiu wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak.

Advertisement

 

-Są pewne rzeczy, które w demokracji są dość naturalne – lider zwycięskiego ugrupowania lub największego ze zwycięskich ugrupowań powinien zostawać premierem – powiedział Siemoniak.

 

-Nie mam żadnych wątpliwości, że takim naturalnym kandydatem na premiera jest Donald Tusk. Zwłaszcza, że tym premierem przez 7 lat był, ma doświadczenie w kierowaniu rządem, a to jest też niebagatelna sprawa. Polska jest w zbyt trudnej sytuacji, nie mówię tylko o polityce wewnętrznej, ale i międzynarodowej, żeby ryzykować i eksperymentować – potrzeba kogoś bardzo doświadczonego w polityce – przekonywał.

 

Zapewniał też, że mimo takich wyników sondażu “wśród wyborców KO nie ma wątpliwości, że Donald Tusk jest najlepszym kandydatem na premiera”.

Advertisement

 

“Jestem głęboko przekonany, że Donald Tusk jest ogromnym atutem opozycji i jego doświadczenie bierze górę nad bagażem tego, co budzi jakieś emocje” – powiedział Siemoniak.

 

Przywołał przykład premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który “wydawał się znienawidzony i niepopularny”, a jednak po raz kolejny został szefem rządu. Zwrócił też uwagę na sukces Joe Bidena, który był wiceprezydentem u różnie ocenianego Baracka Obamy, a dziś “okazuje się świetnym prezydentem”.

Advertisement

 

Tusk był premierem w latach 2007–2014. Od 2014 do 2019 był przewodniczącym Rady Europejskiej, w latach 2019–2022 przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej.(PAP)

 

autor: Piotr Śmiłowicz

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

Gdzie jest 1 mld złotych z KPO pyta Dariusz Standerski

Published

on

By

Lider Lewicy w okręgu 38 Dariusz Standerski zaapelował dzisiaj w Pile do posła PiS Krzysztofa Czarneckiego by ten odpowiedział, dlaczego 1 miliard złotych z KPO dla powiatu pilskiego jest przez niego blokowane.

Kandydata Lewicy poparł dzisiaj w Pile wiceprzewodnicący Nowej Lewicy poseł Krzysztof Śmiszek.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października br.

Advertisement

Continue Reading

Polityka

Premier Mateusz Morawiecki z krótką wizytą w Pile

Published

on

By

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Wielkopolsce. Najpierw premier był w Krajence, później w Wałczu, a przed godziną 18.00 zawitał do Piły.

Tutaj spotkał się na briefingu prasowym w UAM w Pile. Zapowiedział m.in. utworzenie studiów na kierunku medycznym. Zapraszamy do obejrzenia wystąpienia premiera w Pile.

Advertisement
Continue Reading