Connect with us

Ludzie

Trwa Pilski Konwent Fantastyki – PILKON

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

W UAM w Pile trwa Pilski Konwent Fantastyki PILKON 2023.

Miłośnicy mangi, anime i gier komputerowych mogą spotkać się z innymi miłośnikami fantastyki. Prócz spotkań w ciekawych grupach organizatorzy przygotowali szereg ciekawych prelekcji. W sobotę można było m.in. dowiedzieć się więcej na temat wiedźmińskich ziół oraz poznać gry i zabawy naszych pradziadków.

Kto lubi grać w gry komputerowe mógł spróbować pograć w te, które popularne były w latach 80-tych i 90-tych. Na stoiskach można zagrać na komputerach Atari czy Commodore.

W niedzielę zostanie wyłoniony najciekawszy strój w konkursie Cosplay.

Advertisement

Tłumy odwiedzających i samych uczestników świadczą, że tego typu impreza jest przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Historia Piły w zbiorach kolekcjonerów

Published

on

By

W niedzielę w gościnnych progach RCK odbyła się wystawa „Historia Piły w zbiorach kolekcjonerów” zorganizowana przez Pilskie Muzeum Wojskowe.

 

Jedenastu pasjonatów historii miasta zaprezentowało swoje zbiory, można było podziwiać; porcelanę, pocztówki, dokumentu, gazety, butelki, porcelanki, modele samolotów z naszego lotniska, artefakty z obozu jenieckiego, piecyki gazowe i wiele innych interesujących pamiątek.

Advertisement

-Zapowiadaną przez nas ciekawostką, której nigdy wcześniej miłośnicy dawnej Piły nie widzieli w całości i o takich wymiarach, była duża tablica „Schneidemuhl” z jednego z peronów dworca kolejowego. Tablicę kilka miesięcy temu odnalazł mieszkaniec Piły na terenie Niemiec, blisko granicy z Polską. Pan, od którego kupował samochód wykorzystał tablicę jako blaszane pokrycie dachu szopy. Tablica będzie eksponowana jako depozyt w Pilskim Muzeum Wojskowym- mówi Przemysław Olszyński – dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, pierwsi zwiedzający byli już 15 minut przed otwarciem. Wystawcy byli również pod wrażeniem zainteresowania i ilości pytań dotyczących ich zbiorów.

Kolejne spotkanie miłośników już za rok.

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Pączkowe Szaleństwo: Konkurs W Jedzeniu Pączków Na Czas!

Published

on

By

1 lutego w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży odbyła się czwarta edycja emocjonujących zawodów – IV Zawody w Jedzeniu Pączków Na Czas. Konkurs, który przyciągnął uwagę miłośników wyzwań kulinarnych, podzielony został na dwie grupy.

Uczestnicy mieli za zadanie spożyć 5 apetycznych pączków w jak najkrótszym czasie, z zachowaniem limitu 10 minut na całość. Pączki, przygotowane według tradycyjnego przepisu babci Jadzi, były zalane lukrem i wypełnione aromatycznym nadzieniem z powideł śliwkowych – podkreślił Dominik Piotrowski, współorganizator wydarzenia.

W ostatniej chwili regulamin został zmieniony, aby umożliwić uczestnikom picie wody w trakcie rywalizacji. Dla niektórych zmagających się uczestników spożycie pięciu pączków w tak krótkim czasie okazało się wyzwaniem nie do pokonania.

Pierwszą serię wygrał Kacper Hak, natomiast drugą Jan Wysocki. W trakcie przerw zapewniano rozrywkę w postaci występów dziecięcych zespołów tanecznych oraz koncertu zespołu.

Advertisement

Organizatorami zawodów byli Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży oraz Dominik Pietrowski, właściciel firmy PPHU EDEN

Continue Reading

Advertisement
Advertisement