Connect with us

Kultura

Teatr RAZEM przełamuje bariery społeczne

Published

on

W Młodzieżowym Domu Kultury odbył się pierwszy spektakl pt. Mały Książe” w wykonaniu Teatru  „Razem” działającego  przy Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas w Pile. W przedstawieniu wystąpili podopieczni i pracownicy ŚDS Caritas.

Sala na widowni wypełniona była po brzegi. Obecne były dzieci, do których głównie skierowany jest spektakl oraz dorośli, nauczyciele, wychowawcy.

Samorząd Powiatu Pilskiego reprezentowali: Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Krzysztof Sadowski, Etatowy Członek Zarządu Powiatu oraz radna Emilia Załachowska, Członek Zarządu Powiatu.

– Dostarczyliście nam dzisiaj wspaniałych wzruszeń. Brawo dla aktorów i organizatorów tego spektaklu, tym bardziej że ma on jeszcze cel charytatywny  – mówił wicestarosta Arkadiusz Kubich.   

Widzowie mieli okazję kupić rękodzieła przygotowane przez mieszkańców Domów Pomocy Społecznych, funkcjonujących w powiecie pilskim. Dochód będzie przeznaczony na leczenie Klaudii, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile.

Przedstawienia Teatru RAZEM skierowane są do uczniów szkół podstawowych oraz placówek specjalnych. Mają na celu nie tylko promocje kultury wśród mieszkańców powiatu pilskiego, ale również integrację społeczną osób z niepełnosprawnościami z lokalnym środowiskiem, przełamywanie barier społecznych oraz krzywdzących stereotypów funkcjonujących jeszcze w opinii społecznej.

Advertisement

Niedługo odbędą się kolejne spektakle „Małego Księcia”, dla kolejnych dzieci ze szkół podstawowych. Przedsięwzięcie wspiera Powiat Pilski.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Andrzej Piaseczny na 100-lecie Stadionu Powiatowego

Published

on

By

W minioną sobotę podczas obchodów 100-lecia Stadionu Powiatowego w Pile odbyły się koncerty gwiazd. Najpierw wystąpił zespół Melomany, a potem Andrzej Piaseczny. Koncert przyciągnął tysiące mieszkańców, także spoza powiatu pilskiego.

Andrzej Piaseczny, który popularność zdobył w zespole „Mafia” od lat z powodzeniem kontynuuje karierę solową. Ma swoich wiernych fanów i umiejętnie łączy muzyczne pokolenia. Na koncercie w Pile zaśpiewał swoje największe przeboje, m.in. jeden z pierwszych „Niecierpliwi”, nie zabrakło także innych wielkich hitów: “Śniadania do Łóżka ‘’, czy popularnego „Choć przytul mnie’’.

Po ponad godzinnym koncercie miał miejsce bardzo uroczysty moment. Na scenę wjechały dwa torty. Andrzej Piaseczny w tym roku obchodzi 30-lecie twórczości artystycznej. Życzenia złożyli mu przedstawiciele Zarządu Powiatu: Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu oraz Emilia Załachowska i Marek Kamiński. Do życzeń dołączyła także Iwona Pavlovic, osobowość telewizyjna, którą widzowie również gorąco przywitali.

Okazji do świętowania było wiele. Obchody 100-lecia stadionu, 30-lecia twórczość Andrzeja Piasecznego zbiegło się także z urodzinami starosty pilskiego. Nie zabrakło zatem „100 – lat” odśpiewanych razem z publicznością.
– Dziękuję Wam za to, że tutaj jesteście. To miejsce było stworzone właśnie dla Was, ale także dla takich gości jak Andrzej Piaseczny, po to, aby być tu razem najczęściej, jak to możliwe – powiedział starosta Eligiusz Komarowski.

Na koniec Andrzej Piaseczny jeszcze bisował i zaśpiewał swój kolejny hit: „To co dobre, to co lepsze”. Dyskoteka pod chmurką zakończyła koncertowy wieczór na stadionie.

Advertisement

Continue Reading

Kultura

Najbliższe koncerty i pikniki na Stadionie Powiatowym przy Okrzei

Published

on

By

Zapraszamy mieszkańców na niezwykle ciekawe wydarzenia, które odbędą się w przyszły długi weekend na Stadionie Powiatowym w Pile: Rodzinny Piknik Sportowy i Rodzinny Piknik Wojskowy. Towarzyszyć im bedą koncerty znanych gwiazd.

13 sierpnia (sobota), w godzinach od 14.00 do 18.00 odbędzie się RODZINNY PIKNIK SPORTOWY z okazji 100-lecia stadionu. W programie: turniej szkółek piłkarskich, prezentacja oraz pokazy klubów i stowarzyszeń sportowych, różnych dyscyplin: lekkoatletyki, strzelectwa, koszykówki, sportów walki, strzelectwa.
O godz. 17.30 rozegrany zostanie mecz legendarnej drużyny MKP 1999 Piła z obecnym zespołem MKP Powiat Pilski.
To część sportowa, natomiast wieczorem zapraszam na fantastyczne koncerty.

O godz.  19.00 na scenie wystąpi zespół MELOMANY znany z popularnego programu „Jaka to melodia?”. Przebojów polskich i światowych nie zabraknie.

Z kolei o godz. 20.30 odbędzie się koncert Andrzeja Piasecznego. To muzyczna gwiazda, która łączy pokolenia. Podczas koncertu zaplanowaliśmy niespodziankę, także dla publiczności.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest oczywiście bezpłatny.

– Obchody 100-lecia stadionu warto razem świętować. Obiekt ma długą i ciekawą historię. Niestety, przez wiele minionych lat był zaniedbany, a mieszkańcy rzadko z niego korzystali. Po odbudowie, którą zrealizowaliśmy w 2020 roku, Stadion Powiatowy przy Okrzei to jedno z najważniejszych miejsc w regionie, w którym tętni życie sportowo-rekreacyjno-kulturalne – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  

Niezwykle atrakcyjna na stadionie będzie także niedziela, 14 sierpnia. W godz. od 11.00 do 17.00 odbędzie się RODZINNY PIKNIK WOJSKOWY z okazji Święta Wojska Polskiego. To wydarzenie, które Powiat Pilski organizuje razem z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Pile.

Advertisement

– Podczas kolejnego pikniku wojskowego, który zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem  mieszkańcy będą mogli zobaczyć najnowszy sprzęt wojskowy polskiej armii i jak zawsze  porozmawiać z żołnierzami. Obecni będą także żołnierze armii amerykańskiej. Przyznam, że w tym roku będziemy gościć rekordową liczbę jednostek, aż 13 – mówi starosta.

– W sumie obecnych będzie ponad 100 żołnierzy i sprzęt bojowy. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany na stadionie w Pile czołg Leopard 2A5, który przyjedzie z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej, ze Szczecina przyjedzie Moździerz Samobieżny M120 RAK, a ze Złocieńca Bojowy Wóz Piechoty BWP-1. Sprzęt będzie można dotknąć, wejść do środka, zrobić pamiątkowe zdjęcia – zdradza szczegóły mjr Robert Nazaruk, z-ca szefa WCR w Pile.

Żołnierze przygotują także rekordową liczbę porcji wojskowej grochówki. Dla dzieci jak zwykle dostępne będą darmowe dmuchańce i wiele innych atrakcji.
Podczas pikniku nie zabraknie stanowisk pilskiej policji i sprzętu straży pożarnej.
Na koniec liczne koncerty. O godz. 19.00 wystąpi Liber,  o g. 20.00 – Mezo, o g. 21.00 Grubson. Wstęp wolny.

Krótka historia Stadionu Powiatowego przy Okrzei w Pile
Stadion przy ul. Okrzei ma bardzo bogatą historię, której początki sięgają 14 sierpnia 1922 r, . kiedy w tym miejscu został otwarty plac sportowy Stowarzyszenia Sportowego Hertha 1910 Piła – najstarszego pilskiego klubu piłkarskiego.
W latach międzywojennych odbywały się tutaj spotkania międzypaństwowe, jak choćby mecz piłkarski pomiędzy miejscową drużyną SV „Hertha” 1910 a „Polonią” Bydgoszcz. Z tej okazji przybyło do Piły wielu Polaków z okolicznych miejscowości w tym również ze Złotowa i Zakrzewa z flagami narodowymi aby kibicować bydgoszczanom.
Po wojnie najpierw trenowali tu zawodnicy Robotniczego Klubu Sportowego „Orzeł” założonego przy Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego, a od 1948 roku służył on piłkarzom Kolejowego Klubu Sportowego „Polonia” utworzonego przez pracowników parowozowni i stacji PKP Piła. Dopiero w latach osiemdziesiątych obiekt przejął Klub Sportowy „Gwardia”.
Od 2001 roku jego właścicielem jest Powiat Pilski.
W 2020 r. dzięki staraniom obecnych władz powiatu pilskiego ze starostą Eligiuszem Komarowskim na czele przy dużym udziale środków unijnych stadion został odbudowany i obecnie spełnia różne funkcje: od sportowej, przez rekreacyjną i kulturalną. Jest miejscem integracji społecznej i służy wszystkim mieszkańcom gmin powiatu pilskiego.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement