Connect with us



<

Biznes

Syriusze 2018 – nagrodzeni statuetką Prezydenta Miasta Piły

Published

on

Doroczne nagrody Syriusze przyznawane przez Prezydenta Miasta Piły trafiły w ręce laureatów podczas uroczystej gali, która odbyła się w Regionalnym Centrum Kultury 23 lutego 2019 r. a poprowadził ją prezenter telewizyjny Maciej Orłoś.

Co roku prezydent Piły Piotr Głowski nagradza osoby, firmy, stowarzyszenia i instytucje, które mają szczególne znaczenie dla społeczności lokalnej i podobnie jak Syriusz w swoim gwiazdozbiorze, wyróżniają się na tle innych. Powtarzamy co roku, że Syriusz jako gwiazda jest wyjątkowy, świeci tak bardzo, że zimą możemy go dostrzec na nieboskłonie gołym okiem. Tak samo ludzie, którzy spełniając marzenia swoje i innych, dążąc do wyznaczonych celów i jednocześnie działając na rzecz Piły i regionu północnej Wielkopolski, świecą najjaśniej.

W tym roku na scenie Teatru Miejskiego świecili najjaśniej nominowani i wyłonieni laureaci.

Syriusza 2018 w kategorii „Firma, Przedsięwzięcie, Inwestycja roku” otrzymała firma Colours Factory.

Advertisement

Wśród nominowanych znaleźli się firmy Easy Wash, Euro Finannce, Archon Studio.

Wydarzeniem roku 2018 okazał się remont Szkoły Muzycznej – odnowiona sala koncertowa, 6 nowych sal lekcyjnych i przemiana akustyczna, a do tego nowoczesne odnowione wnętrze, które jest niezwykle ważne dla uczących się w szkole młodych muzyków.

Wyróżnienia w tej kategorii trafiły także do organizatorów rekordu w jednoczesnym miganiu, wydarzenia artystycznego – Pociąg do wolności i realizatorów przedsięwzięcia remontu zabytkowych organów w kościele pw. św. Rodziny.

Statuetkę Osobowość roku odebrał Lucjan Szutkowski – wieloletni prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej, zaangażowany w sprawy Piły społecznik i samorządowiec.

Advertisement

Nominację w tej kategorii otrzymali także Wojtek Dróżdż i Ignacy Krzewiński.

Działalnością na rzecz społeczności lokalnej w 2018 roku wyróżnił się Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Wielkopolska Hufiec Piła zdobywając statuetkę Syriusza. Pilskich harcerzy można spotkać na każdym wydarzeniu integrującym mieszkańców: akcjach charytatywnych, rocznicach historycznych, zbiórkach żywności, wydarzeniach sportowych, czy przy zabezpieczeniach tras biegowych. Działalnością na rzecz społeczności lokalnej wyróżnili się także – Akademia Młodych Odkrywców, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Koło nr 9 im. kpt. Teofila Spychały w Pile, Repair Cafe, Joanna Przybył.

Nagrodę Prezydenta w kategorii Sukces kulturalny roku 2018 odebrali fotografowie, członkowie pilskiej grupy pasjonatów fotografii KADR. Autorzy wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureaci wielu konkursów fotograficznych, w tym Grand Prix Wielkopolska Press Photo. Organizatorzy pilskich spacerów fotograficznych – Katarzyna Olter i Dariusz Madziński. Nominację w tej kategorii przypadły także wokalistce Ewie Piturze i aktorowi Robertowi Gulaczykowi.

Wyróżnienie w tej kategorii ma na celu uhonorowanie osób podejmujących ambitne przedsięwzięcia artystyczne, które mają wpływ na kreowanie kulturalnego wizerunku Piły.

Advertisement

SONY DSC

Wśród nagradzanych przez Prezydenta nie może zabraknąć sportowców. To najliczniejsza co roku kategoria, w której nominowani zostali Aleksander Jabłoński, Dawid Siek, Piotr Woźniak, Katarzyna Wiszniewska, Klaudia Adamek, Mikołaj Tobera i to Mikołaj Tobera otrzymał Syriusza za Sukces sportowy 2018 – Mistrz Polski seniorów w boksie w kategorii wagowej – 69 kg z 2018 roku, srebrny medalista Młodzieżowych Mistrzostw Polski w boksie w roku 2017, Wielokrotny medalista Mistrzostw i Pucharów Polski w kategoriach wiekowych kadet-juniorów w boksie w latach 2011-2017.

Grand Prix Syriusze 2018 w tym roku wyjątkowo trafiło na ręce dwóch wyjątkowych osób, którymi bez wątpienia są Andrzej Podolak i Eugeniusz Repczyński.

Andrzej Podolak

Andrzej Podolak skończył studia artystyczne na Wydziale Malarstwa i Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego twórczość obejmuje malarstwo sztalugowe i architektoniczne, grafiki, architekturę wnętrz i wystawiennictwo. Zrealizował szereg prac w zakresie architektury wnętrz, ceramiki artystycznej, grafiki wydawniczej, malarstwa ściennego i konserwacji zabytków. Zajmuje się także wybranymi zagadnieniami z teorii sztuki. Wystawiał swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju (m. in. Kraków, Warszawa, Bydgoszcz, Poznań) oraz za granicą (Paryż, Sankt Petersburg, Mediolan, Kijów, Nowy Jork, Wiedeń). Za pracę twórczą otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m. in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, Srebrny Krzyż Zasługi, wielokrotnie nagradzany Nagrodą Prezydenta Miasta Piły oraz dwukrotnie uhonorowany tytułem „Człowieka Roku” w dziedzinie kultury. W zeszłym roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Eugeniusz Repczyński

Advertisement

Eugeniusz Repczyński studia artystyczne w zakresie malarstwa i architektury odbył w latach ‘60-‘65 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym środowisk Poznania i Piły. Od ‘65 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Bierze udział w dziesiątkach wystaw w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, architektonicznym, a także projektowaniem architektury wnętrz i wystawiennictwem. Jego indywidualne pokazy malarstwa prezentowane były za granicą w m.in. w Berlinie, Wiedniu, Sofii, oraz w kraju. Prace Eugeniusza Repczyńskiego znajdują się w zbiorach muzealnych, prywatnych, a także w zbiorach papieskich. Malarstwo Eugeniusza Repczyńskiego cechuje oryginalność stylistyczna oraz inspiracje sakralne. Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów sztuki. W 2010 roku został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem Gloria Artis.

Galę uświetniła swoim występem Ania Rusowicz z zespołem i Pilska Orkiestra Rozrywkowa.

Wszystkim nominowanym i laureatom gratulujemy dotychczasowych sukcesów, przedsięwzięć i działalności życząc kolejnych wspaniałych projektów.

Rok 2018 był rokiem nie tylko wielu sukcesów ale także czasu refleksji. W ubiegłym roku pożegnaliśmy ludzi ważnych dla Piły. Społeczników, artystów, przedstawicieli pilskiej nauki i kultury. Podczas uroczystości wspomniane zostały osoby, które bez wątpienia zostaną w naszej pamięci – odeszli od nas:

Advertisement

Wiesława Sztaba, Ewa Podolak, Dorota Frydrych, Teresa Lemańska, Wojciech Kochanek, Bolesław Ochodek, Krystyna Szymańska, Ks. Leonard Zych, Jürg Müller, Edward Kreft, Andrzej Zieliński, Władysław Nowicki

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Prezes PGE Dariusz Marzec: kompleks w Turowie będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebne

Published

on

By

fot. PGE Polska Grupa Energetyczna - Dariusz Marzec, prezes PGE, z wizytą w Kompleksie Turów

Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, 25 marca br. spotkał się z pracownikami Kopalni i Elektrowni Turów. Tematem spotkania, które odbyło się w Bogatyni na terenie energetycznego kompleksu, było podkreślenie jego wagi dla polskiej energetyki, zapewnienie o kontynuacji jego działalności oraz poinformowanie o dalszych krokach, które zostaną podjęte po uchyleniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny decyzji środowiskowej turoszowskiej kopalni. Prezes PGE zapewnił załogę, że Kopalnia i Elektrownia Turów będą dalej bezpiecznie pracować, a pracownicy nie muszą martwić się o swoje miejsca pracy.

Na spotkanie w Kopalni Węgla Brunatnego Turów, zorganizowane z inicjatywy prezesa PGE Dariusza Marca, zaproszeni zostali pracownicy Kopalni i Elektrowni Turów, w tym przedstawiciele Strony Społecznej obu zakładów. Podczas rozmów Prezes podkreślił, że sprawa decyzji środowiskowej Kopalni Turów jest dla PGE priorytetem. Jednocześnie zapewnił pracowników, że PGE wraz ze stroną rządową zrobią wszystko, aby zagwarantować dalsze sprawne i bezpieczne funkcjonowanie kopalni i elektrowni.

Zdajemy sobie sprawę jak ważny dla polskiego systemu energetycznego, dla regionu i wszystkich pracowników jest turoszowski kompleks energetyczny. Naprawimy wcześniejsze błędy i zrealizujemy wszystkie niezbędne działania, aby zachować możliwość normalnego funkcjonowania Kopalni i Elektrowni Turów z najwyższą dbałością o sprawy ekologiczne i bezpieczeństwo całego regionu, tak długo, jak będzie to potrzebne – powiedział Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

– Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i na tej podstawie podejmiemy wszelkie możliwe kroki prawne w obronie Turowa. Jestem przekonany o pozytywnym rozstrzygnięciu sprawy – dodaje Dariusz Marzec.

Prezes Dariusz Marzec odniósł się również do planów transformacji energetycznej.

Advertisement

– Proces odchodzenia od węgla w Turowie musi być realizowany w sposób odpowiedzialny i dobrze przygotowany, żeby przeprowadzić procesy transformacyjne z zapewnieniem nie tylko bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również bezpieczeństwa regionu i jego mieszkańców. Tego nie da się rozdzielić – powiedział Dariusz Marzec.

Podczas spotkania z pracownikami Kompleksu Turów, prezes PGE odpowiedział również na pytania i wątpliwości załogi dot. ostatniego wyroku WSA. Wizyta w Kompleksie Turów była także okazją do zobaczenia zmian, jakie zaszły w tej lokalizacji od 2016 roku, gdy Dariusz Marzec był wiceprezesem PGE Polskiej Grupy Energetycznej, w tym przede wszystkim inwestycji zrealizowanych zgodnie z warunkami decyzji środowiskowej i umowy polsko-czeskiej.

Wyrok, jaki zapadł 13 marca br. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, nie wpływa na bieżące działanie Kopalni Turów. Nie powoduje żadnych ograniczeń w wydobyciu węgla, produkcji energii elektrycznej i nie wpływa na zatrudnienie w turoszowskim kompleksie.

Advertisement
Continue Reading

Biznes

WINO – Targi Polskich Win i Winnic w Poznaniu

Published

on

By

fot. A. Dęga

WINO – Targi Polskich Win i Winnic to wyjątkowe wydarzenie poświęcone polskiemu winiarstwu. Przez trzy dni na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich można było skosztować setek win, cydrów, miodów pitnych przywiezionych przez regionalnych producentów z całej Polski.

Bezpłatne degustacje uzupełniały prelekcje i szkolenia z serwisu wina, czytania etykiet, parowania win z jedzeniem i komentowane degustacje w ciemno.

Targi polskiego wina w Poznaniu to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w Polsce, poświęcone wyłącznie rodzimemu winiarstwu. Podczas trzydniowego spotkania winiarze i producenci z całego kraju prezentują swoje wina, cydry, miody pitne i destylaty.

SKĄD PRZYBYŁO WINO

Wino przybyło do Polski razem z chrześcijaństwem za sprawą wina liturgicznego. Produkowano je wówczas praktycznie na terenie całego kraju. Pierwsze wzmianki o uprawach znajdują się jeszcze w Bulli Gnieźnieńskiej. Produkowali je przede wszystkim zakonnicy przy klasztorach. Niektóre miejsca do dziś zachowały historyczne nazwy, których geneza związana jest z produkcją wina, na przykład Winogrady, czy Winna Góra.

Advertisement

POWRÓT DO PRZEDWOJENNYCH TRADYCJI

W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu produkowano Champagne i nie było to wino musujące. W 1923 roku Georg Geiling założył przy ul. Wielkiej 21 “wytwórnię gronowych win musujących George Geiling & Cie”. Szampana produkowano pod nazwą “Champagne Geiling Poznań-Reims” z wina bazowego pochodzącego z domu szampańskiego Geilinga w Reims. Szampany Geilinga w latach 20-tych były trzykrotnie wyróżnione trzema medalami na targach w Poznaniu.

Alicja Dęga

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement