Connect with us

Ludzie

Świetlica marzeń dla dzieci w pilskim szpitalu

Published

on

Kolorowe hamaki, meble, drewniane zabawki na ścianach, kącik dla rodziców z kanapą i leśnym tłem na fototapecie, która relaksuje, do tego nowe oświetlenie, ogrzewanie, ściany – tak wygląda nowa interaktywna świetlica dla dzieci, którą urządziły panie ze Stowarzyszenia Matki Wariatki w Szpitalu Specjalistycznym w Pile.

Świetlica znajduje się na pododdziale dzieci młodszych oddziału dziecięcego, w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się szkółka. W niczym nie przypomina poprzedniego pomieszczenia. Na pomysł urządzenia świetlicy wpadły Matki Wariatki, które już wcześniej zadbały o to, by chorym dzieciom umilić pobyt na oddziale i malowały ściany zdobiąc je kolorowymi postaciami z bajek. W akcję zaangażował się także starosta pilski Eligiusz Komarowski, który również wyłożył pieniądze na jedną z sal, na potrzebne materiały, sam zresztą też chwycił za pędzel. W sumie w ubiegłym roku wymalowano 10 sal szpitalnych, a wartość prac to około 150 tysięcy złotych, oczywiście Matki Wariatki pozyskały na to wielu sponsorów.

Pieniądze na urządzenie świetlicy interaktywnej panie ze Stowarzyszenia zdobyły z kolei w konkursie fundacji Aviva, zorganizowanym jeszcze w ubiegłym roku. Do wygrania było 30 tysięcy złotych. O wygranej zdecydowali internauci, poprzez głosowanie. Matki Wariatki zrobiły odpowiednią kampanię i zdobyły 4 tysiące głosów, co wystarczyło, by fundacja przyznała dotację. Ale ambitne mamy chciały gruntownego remontu i postarały się jeszcze o sponsorów. Dlatego świetlica ma nowe centralne ogrzewanie i oświetlenie.

W piątek 23 marca miało miejsce jej oficjalne otwarcie. Patrycja Kujawa zaprosiła ojców sukcesu, bo twierdzi że bez pomocy ludzi dobrej woli, takich przedsięwzięć Matkom Wariatkom z pewnością nie udałoby się zrealizować. Wśród wielu gości, był starosta pilski Eligiusz Komarowski.
– Jestem pod ogromnym wrażeniem kolejnego dzieła pań ze Stowarzyszenia Matki Wariatki. Znamy się od dawna, sam zresztą ponad rok temu namawiałem panie by zarejestrowały swoje stowarzyszenie. Dzisiaj widzimy, jak warto było to zrobić. W szpitalu mamy kolejne wspaniale wyremontowane pomieszczenie, które będzie służyć dzieciom. Wszystko przy współudziale Matek Wariatek i dzięki ich zaangażowaniu. Popieram mocno takie prospołeczne inicjatywy i trzymam kciuki za realizację przez Panie kolejnych pomysłów. Jak tylko będę mógł, zawsze Wam pomogę – powiedział

Advertisement

Patrycja Kujawa, szefowa Stowarzyszenia Matki Wariatki wzruszona powiedziała:
– Chciałyśmy stworzyć małym dzieciom miejsce do zabawy i wypoczynku, miejsce które będzie odskocznią od szpitalnego łóżka, by na chwilę mogły zapomnieć o chorobie. Mamy nadzieję, że dzieciom się tu spodoba i będą się tu dobrze bawić. Ale same byśmy nie dały rady. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy nam pomogli i nas wspierali i wszystkim, którzy na nas głosowali. Dziękuję koleżankom ze Stowarzyszenia, między inymi Emilii Piechockiej i Ani Jasińskiej, które mocno zaangażowały się w ten projekt.

Szefowa Matek Wariatek podziękowała też licznie przybyłym sponsorom. Wśród nich byli przedstawiciele pilskiego oddziału Towarzystwa Ubezpieczeniowego Aviva.
– Do konkursu zgłoszono ponad 300 projektów. Pamiętam jak zagrzały się łącza, kiedy zobaczyliśmy, że nasz pilski projekt zdobywa coraz więcej głosów. I udało się. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wesprzeć tak cudowny pomysł. Gratuluję wszystkim, którzy tego dokonali – wyznała Julia Krakowiak z oddziału Aviva w Pile.

Słowa uznania pod adresem Matek Wariatek wyraziła także Bogusława Ryzner, zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Pile.
– Współpracujemy już od dłuższego czasu i jak widać efekty są doskonałe. Zyskuje nasza placówka, zyskują pacjenci. Dziękujemy, bo pomagacie nam bardzo. A nasza współpraca nadal trwa i układa się bardzo dobrze.
Warto dodać, że obecnie Matki Wariatki remontują już kolejną świetlicę, tym razem na chirurgii dziecięcej.

W szpitalu trwają też cały czas ogromne prace remontowe.
– W nowym miejscu urządzany jest oddział nefrologii i stacja dializ, przebudowywany jest także oddział ratunkowy, na kardiologii urządzono nową Pracownię Elektrofizjologii. W przeciągu kilkunastu miesięcy, łącznie z informatyzacją szpitala, która pochłonęła 4 mln złotych, zainwestowano tu 22 mln zł. Było to możliwe między innymi dzięki pozyskaniu rekordowych środków, zarówno z funduszy krajowych, jak i europejskich – podsumował Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Advertisement

Sponsorzy świetlicy interaktywnej na oddziale dziecięcym:
Fundacja Aviva – 30 tys. zł, Philips Lighting Poland, Agencja Reklamowa Kameleon Colours, Salon fryzjerski Angelo Rivieri, Studio fryzjersko-Kosmetyczne Katarzyna Kwiecień, Clean and Eco, Meble u Jędrusia, Pil – Gaz, Kamila Kochanowska.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Ludzie

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ją zapamiętaliśmy?

10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i parlamentarzyści. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z 10 kwietnia 2010 roku w Pile. Materiał udostępniony przez Telewizję Internetową ITVPILA.

 

Advertisement

Źródło: PAP

Continue Reading

Advertisement
Advertisement