Connect with us

Na sygnale

Ile mandatów nałożyła Straż Miejska w Pile?

Published

on

Straż Miejska w Pile podsumowała ubiegły rok. Z danych udostępnionych przez miejskich strażników wynika, że w okresie całego 2021 roku Straż Miejska w Pile ujawniła 578 wykroczeń. Grzywną ukarano 174 osoby na łączną kwotę 18.460,00 zł, a do Sądu skierowano 39 wniosków.

Najczęściej ujawnianymi przypadkami naruszeń porządku na terenie miasta było:
– nie przestrzeganie przepisów dotyczących zatrzymania i postoju pojazdu.
– niszczenie i uszkadzanie zieleni i urządzeń użyteczności publicznej oraz  nie przestrzeganie zasad utrzymania czystości i porządku.
-nieprzestrzegania przepisów związanych z opieką nad zwierzętami.
– wykroczenia przeciwko obyczajowości publicznej.

W roku 2021 w związku z ujawnionymi przez Straż Miejską wykroczeniami wylegitymowane zostały 869 osób (sprawcy wykroczeń). Na 210 osób w postępowaniu mandatowym nałożono grzywnę na kwotę 22360 zł. Wobec 614 zastosowano środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, zwrócenia uwagi. Przeciwko 45 osobom zostały skierowane wnioski do Sądu o ukaranie.

Straż Miejska w 2012 r. rozpoczęła realizację zakresu działań, jakim jest nadzór nad osobami skazanymi na  krótkotrwałą karę ograniczenia wolności orzeczoną przez Sąd Rejonowy w Pile. Osoby te wykonują prace społecznie użyteczne na rzecz mieszkańców Piły.

Advertisement

W 2021 r. osoby skazane na krótkotrwałą karę ograniczenia wolności przepracowały 669 godzin. Osoby te wykonują prace porządkowe na terenie miasta, np.: sprzątanie dzikich wysypisk, oczyszczenie chodników i ścieżek rowerowych z piasku i trawy. Przy pomocy osób skazanych w różnych rejonach miasta, przede wszystkim na terenach zalesionych likwidujemy ,,obozowiska osób bezdomnych”. Na bieżąco usuwane są plakaty i ogłoszenia, które rozklejane są w miejscach do tego nie przeznaczonych, głównie są to lampy oświetleniowe, skrzynki energetyczne, elewacje
budynków, drzewa. W okresie zimowym osoby skazane wykonują również prace związane z odśnieżaniem na terenie miasta.

W minionym roku Sąd Rejonowy w Pile skierował do Straży Miejskiej w celu odbycia kary 23 osoby. Skazani zostali ukarani za różne przewinienia, typu jazda bez biletu komunikacją MZK, nie uiszczenie opłaty za przejazd TAXI. Zdarzają się również osoby, które prowadziły pojazdy po spożyciu alkoholu, skazani za kradzieże sklepowe, groźby karalne, posiadanie narkotyków. Wymiar kary określa Sąd, jest ona zależna od społecznej szkodliwości czynu.

Podejmowano stosowane działania w związku z informacjami o przebywającej na terenie osiedli mieszkaniowych dzikiej zwierzynie, której obecność i zachowanie mogły budzić obawy mieszkańców.

Na teren miasta, głównie w rejonie ulic: al. Wojska Polskiego, Hutnicza, Koszalińska, Mickiewicza, Złota, Żeleńskiego, Wyspiańskiego, Pogodna, Półwiejska, Młodych, Wawelska w różnych okresach czasu wtargnęły dziki, które swoim pobytem zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców, jak również wyrządziły szkody w uprawach na
terenach ogrodów działkowych i zieleńców. Dziki te zwabione pozostawionym pożywieniem powracały wielokrotnie na te same miejsca. W związku z dokarmianiem dzików w pobliżu osiedli mieszkaniowych, strażnicy podejmowali działania zmierzające do ustalenia sprawców tych nieodpowiedzialnych postępowań, oraz likwidowali miejsca karmowisk. W sprawie pojawiających się dzików w 2021 roku strażnicy interweniowali 72 razy.

Advertisement

Straż Miejska w Pile w 2021 roku nie założyła ani jednej blokady na samochody.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Poważny wypadek w Wyrzysku. Motocyklista zabrany do szpitala

Published

on

By

fot. Czytelnik "Twoje7dni"

Do poważnego wypadku doszło dzisiaj w samym centrum Wyrzyska. Ranny motocyklista został zabrany do szpitala w Pile.

– Dziś o godz.9.00 w Wyrzysku na skrzyżowaniu ulic: Podgórnej i 22 stycznia doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego marki Peugeot oraz motoroweru Router – informuje st. sierż Wojciech Zeszot z KPP w Pile.

Kierująca samochodem osobowym 65-letnia mieszkanka gminy Wyrzysk nie ustąpiła pierwszeństwo przejazdu 54-letniemu  motorowerzyście.

W wyniku zdarzenia motorowerzysta uderzył w bok samochodu osobowego.

Mężczyzna z urazem głowy oraz klatki piersiowej został przetransportowany do szpitala w Pile. Mundurowi zbadali także trzeźwość obu kierujących. Byli trzeźwi.

Advertisement

Kobiecie policjanci zatrzymali  prawo jazdy. Utrudnienia w ruchu trwały kilka godzin.

Continue Reading

Na sygnale

Amatorzy pięknego zapachu… posiedzą za kratami

Published

on

By

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy od pewnego czasu okradali drogerię samoobsługową w Chodzieży. Teraz o ich losie zadecyduje sąd.

W minionym tygodniu chodzieska Policja otrzymała zgłoszenie o ujęciu mężczyzny, który chwilę wcześniej dopuścił się kradzieży perfum. Okazało się, że zdarzenie zauważył ochroniarz, który próbował zatrzymać złodzieja, jednak ten wyszarpnął się i uciekł ze sklepu. Miał pecha, bowiem trafił na przechodzącego obok sklepu, będącego na urlopie policjanta, który pomógł obezwładnić złodzieja i wezwał patrol. 19-latek został zatrzymany. Usłyszał kilka zarzutów związanych z kradzieżami. Przy popełnieniu niektórych przestępstw działał sam, innym razem wspólnie i w porozumieniu z 21-letnim kolegą, który także usłyszał zarzuty kradzieży.

Obaj są mieszkańcami powiatu chodzieskiego. Drogeria oszacowała straty na blisko 5 tysięcy złotych. Złodzieje przyznali się do winy, tłumacząc swoje zachowanie chęcią szybkiego zarobienia pieniędzy za sprzedaż flakonów.

Za przestępstwo kradzieży grozi kara do pięciu lat więzienia, jednakże przy kradzieży zuchwałej mamy już do czynienia z wyższym wymiarem kary, bo 8 lat pozbawienia wolności.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement