Connect with us

Na sygnale

Ile mandatów nałożyła Straż Miejska w Pile?

Published

on

Straż Miejska w Pile podsumowała ubiegły rok. Z danych udostępnionych przez miejskich strażników wynika, że w okresie całego 2021 roku Straż Miejska w Pile ujawniła 578 wykroczeń. Grzywną ukarano 174 osoby na łączną kwotę 18.460,00 zł, a do Sądu skierowano 39 wniosków.

Najczęściej ujawnianymi przypadkami naruszeń porządku na terenie miasta było:
– nie przestrzeganie przepisów dotyczących zatrzymania i postoju pojazdu.
– niszczenie i uszkadzanie zieleni i urządzeń użyteczności publicznej oraz  nie przestrzeganie zasad utrzymania czystości i porządku.
-nieprzestrzegania przepisów związanych z opieką nad zwierzętami.
– wykroczenia przeciwko obyczajowości publicznej.

W roku 2021 w związku z ujawnionymi przez Straż Miejską wykroczeniami wylegitymowane zostały 869 osób (sprawcy wykroczeń). Na 210 osób w postępowaniu mandatowym nałożono grzywnę na kwotę 22360 zł. Wobec 614 zastosowano środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, zwrócenia uwagi. Przeciwko 45 osobom zostały skierowane wnioski do Sądu o ukaranie.

Straż Miejska w 2012 r. rozpoczęła realizację zakresu działań, jakim jest nadzór nad osobami skazanymi na  krótkotrwałą karę ograniczenia wolności orzeczoną przez Sąd Rejonowy w Pile. Osoby te wykonują prace społecznie użyteczne na rzecz mieszkańców Piły.

W 2021 r. osoby skazane na krótkotrwałą karę ograniczenia wolności przepracowały 669 godzin. Osoby te wykonują prace porządkowe na terenie miasta, np.: sprzątanie dzikich wysypisk, oczyszczenie chodników i ścieżek rowerowych z piasku i trawy. Przy pomocy osób skazanych w różnych rejonach miasta, przede wszystkim na terenach zalesionych likwidujemy ,,obozowiska osób bezdomnych”. Na bieżąco usuwane są plakaty i ogłoszenia, które rozklejane są w miejscach do tego nie przeznaczonych, głównie są to lampy oświetleniowe, skrzynki energetyczne, elewacje
budynków, drzewa. W okresie zimowym osoby skazane wykonują również prace związane z odśnieżaniem na terenie miasta.

Advertisement

W minionym roku Sąd Rejonowy w Pile skierował do Straży Miejskiej w celu odbycia kary 23 osoby. Skazani zostali ukarani za różne przewinienia, typu jazda bez biletu komunikacją MZK, nie uiszczenie opłaty za przejazd TAXI. Zdarzają się również osoby, które prowadziły pojazdy po spożyciu alkoholu, skazani za kradzieże sklepowe, groźby karalne, posiadanie narkotyków. Wymiar kary określa Sąd, jest ona zależna od społecznej szkodliwości czynu.

Podejmowano stosowane działania w związku z informacjami o przebywającej na terenie osiedli mieszkaniowych dzikiej zwierzynie, której obecność i zachowanie mogły budzić obawy mieszkańców.

Na teren miasta, głównie w rejonie ulic: al. Wojska Polskiego, Hutnicza, Koszalińska, Mickiewicza, Złota, Żeleńskiego, Wyspiańskiego, Pogodna, Półwiejska, Młodych, Wawelska w różnych okresach czasu wtargnęły dziki, które swoim pobytem zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców, jak również wyrządziły szkody w uprawach na
terenach ogrodów działkowych i zieleńców. Dziki te zwabione pozostawionym pożywieniem powracały wielokrotnie na te same miejsca. W związku z dokarmianiem dzików w pobliżu osiedli mieszkaniowych, strażnicy podejmowali działania zmierzające do ustalenia sprawców tych nieodpowiedzialnych postępowań, oraz likwidowali miejsca karmowisk. W sprawie pojawiających się dzików w 2021 roku strażnicy interweniowali 72 razy.

Straż Miejska w Pile w 2021 roku nie założyła ani jednej blokady na samochody.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Ciała dwóch mężczyzn i krótką broń palną znaleziono na terenie autokomisu

Published

on

By

fot. PAP

Policyjna grupa dochodzeniowo-śledcza zabezpieczyła ślady na terenie autokomisu przy ul. Lubelskiej w Olsztynie, gdzie w środę po południu znaleziono ciała dwóch mężczyzn. Na miejscu znaleziono krótką broń palną. Ciała zostaną zabezpieczone w prosektorium – podała policja.

Komis samochodowy, na terenie którego znaleziono ciała dwóch mężczyzn, leży w przemysłowej dzielnicy Olsztyna, przy ulicy Lubelskiej. Nie ma tam domów mieszkalnych, są magazyny, komisy, salony samochodowe, rowerowe, czy hurtownie.

 

Teren komisu jest ogrodzony taśmą policyjną. Na posesji, gdzie stoi drewniana altana, policjanci zabezpieczali ślady. Rozstawili namiot osłaniający miejsce.

 

Advertisement

Reporterka PAP rozmawiała z właścicielem pobliskiego serwisu samochodowego. “Znałem właścicieli komisu, tak, jak zna się sąsiadów. Żadnych bliższych znajomości. Oni robili swoje, a ja swoje. A teraz się dowiedziałem, że tam znaleziono ciała mężczyzn” – mówi.

 

Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie podkomisarz Rafał Prokopczyk powiedział, że “dziś po godz. 16 dyżurny oficer Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał informację o mężczyźnie, który może w sposób agresywny stwarzać zagrożenie dla innych osób”. Miało do tego dojść w rejonie ulicy Lubelskiej. Na miejsce skierowany został patrol. Policjanci, gdy dojechali na wskazane miejsce nikogo nie zastali. Postanowili sprawdzić teren przyległy do ulicy Lubelskiej.

 

“Z kolejnych informacji dowiedzieliśmy się, że mężczyzna, który miał się zachowywać agresywnie, mógł wejść na teren jednego z komisów, a potem do jednego z pomieszczeń. Policjanci sprawdzili tę informację. Weszli na teren komisu i po wejściu do jednego z pomieszczeń zastali tam ciała dwóch mężczyzn. Na miejsce skierowano grupę dochodzeniowo-śledczą oraz technika kryminalistyki” – podkreślił.

Advertisement

 

Rzecznik wyjaśnił, że w policyjnych czynnościach polegających na zabezpieczaniu śladów kryminalistycznych osobiście brał udział także prokurator. W trakcie oględzin miejsca zdarzenia policjanci znaleźli i zabezpieczyli broń palną krótką, która zostanie poddana dalszym badaniom laboratoryjnym pod kątem balistycznym. Decyzją prokuratora ciała obu mężczyzn zostaną zabezpieczone w prosektorium do dalszych badań sekcyjnych – dodał Prokopczyk.

 

“Z informacji, jakie udało się ustalić na tę chwilę, wynika, że ofiarami są mężczyźni w wieku 48 i 50 lat” – mówił.

 

Advertisement

“W obecnej sytuacji możemy mówić, że z posiadanych przez nas informacji nie brały udziału inne osoby. Możemy przekazać, że nie doszło ani do zniszczeń, ani do włamania na terenie posesji komisu samochodowego” – dodał policjant.(PAP)

 

ali/ jann/

Advertisement
Continue Reading

Na sygnale

Teraz to dopiero Ciebie zmierzą…

Published

on

By

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile przekazał dla policjantów z  Komendy Powiatowej Policji w Pile urządzenia do pomiaru prędkości typu TruCam II. W uroczystym przekazaniu mierników udział wzięli: Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Wojciech Jankowiak, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Piotr Mąka oraz I Zastępca insp. Sławomir Piekut.

24 maja br. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyło się spotkanie, podczas którego zostały oficjalnie przekazane urządzenia do pomiaru prędkości typu TruCam II. Sześć mierników prędkości dla wielkopolskich policjantów zostało zakupionych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego Województwa Wielkopolskiego. Łączna wartość zakupu to blisko 252 tys. zł.

W spotkaniu udział wzięli: Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Wojciech Jankowiak, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Piotr Mąka wraz z I Zastępcą insp. Sławomirem Piekutem.

Jeden z zakupionych mierników został przekazany na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Pile podinsp. Marcina Kowalskiego oraz Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego asp. szt. Marka Pływaczyka. W przekazaniu uczestniczył również Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile pan Zbigniew Przeworek.

Dzięki urządzeniom TruCam II policjanci będą mogli eliminować z ruchu drogowego przekraczających prędkość piratów drogowych, co z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na wielkopolskich drogach.

Advertisement

LTI 20/20 TruCAM II to kompaktowe urządzenie łączące w sobie funkcje wideokamery, aparatu cyfrowego oraz laserowego pomiaru prędkości. TruCAM II gromadzi pełen zestaw dowodów zarejestrowanych kamerą wideo, a obraz o wysokiej rozdzielczości umożliwia identyfikację marki pojazdu, numeru tablicy rejestracyjnej oraz w sprzyjających warunkach twarzy kierowcy. Przyrząd posiada obiektyw, który automatycznie ustawia ostrość obrazu, dzięki czemu obsługa przyrządu jest bardzo prosta, a zdjęcia oraz filmy są dobrej jakości w każdych warunkach pogodowych. Dzięki korzystaniu z GPS urządzenie automatycznie tworzy informacje dotyczące lokalizacji, przy każdym jego użyciu na drodze. Uzyskane w ten sposób dane usprawniają zarządzanie całym procesem mandatowym i logistycznym w obszarze BRD. Miernik zapewnia szyfrowanie danych, dzięki czemu dowody zawsze będą bezpieczne. Do każdego zestawu, dołączone jest oprogramowanie Clip Viewer, które pozwala na rozszyfrowanie pliku jmx., przeglądanie zarejestrowanego wykroczenia oraz drukowanie raportów.

Continue Reading
Advertisement