Connect with us

Ludzie

Sprawdź, czy możesz przejść wcześniejszą emeryturę

Published

on

fot. Pexels

Nie chce ci się już dłużej pracować? Albo nie masz już zdrowia? Pomyśl o wcześniejszej emeryturze. Możesz z niej skorzystać, ale pod pewnymi warunkami. Sprawdź, czy ci przysługuje.

O wcześniejszą emeryturę z ZUS mogą ubiegać się osoby urodzone w latach 1949-1968. Jednak nie wszyscy, którzy urodzili się w wymienionych rocznikach, są do tego uprawnieni. Dotyczy to osób, które:

– pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
– 31 grudnia 2008 roku miały staż pracy: 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni),
– lub mają osiągnięty wymagalny staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, np. co najmniej 15 lat działalności twórczej,
– wykonywały pracę w oparciu o umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin,
– nie są członkami otwartego funduszu emerytalnego (OFE) albo za pośrednictwem ZUS złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE na dochody budżetu państwa.

A co to znaczy, że ktoś pracował w szczególnych warunkach lub w szczególnych charakterze? Precyzują to przepisy.
Otóż praca w szczególnych warunkach to praca o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub praca wymagająca wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. Są to m.in.:

– praca pod ziemią,
– przy przetwórstwie azbestu,
– produkcji ołowiu i kadmu,
– praca ratowników w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Advertisement

Z kolei pracą w szczególnym charakterze jest m.in.
– praca w organach administracji celnej,
– praca dziennikarzy,
– artystów,
– nauczycieli,
– żołnierzy zawodowych.

O tym, czy zatrudnienie jest pracą w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, decyduje pracodawca poprzez swoją opinię na świadectwie pracy.

Osoby, które chcą uzyskać emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze powinny złożyć do ZUS komplet dokumentów przed ukończeniem 60 roku życia w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn.

News4Media

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

SMA – pomóżmy małej Zosi

Published

on

By

Continue Reading

Ludzie

W Pile odbył się Festyn dla małej Zosi

Published

on

By

Niezwykły festyn i niezwykła okazja. W niedzielę na lotnisku w Pile odbył się Festyn Lotniczy, z którego dochód przeznaczony był na ratowanie życia 20-miesięcznej Zosi Szcześniewskiej. Dziewczynka choruje na SMA. Potrzebuje najdroższego leku na świecie. Jedna dawka kosztuje 9,5 mln złotych!!!

O Zosi i jej Tacie zrobiło się głośno w sierpniu tego roku, kiedy Ojciec postanowił wyruszyć w podróż po Polsce na zebranie kwoty potrzebnej na zakup leku dla swojego dziecka. Wyruszyli w Zakopanem, a skończyli na Helu. W czasie tej wędrówki odwiedzili wiele miast, miasteczek i wsi. Udało im się zebrać 3 mln złotych. To jednak za mało.

We wrześniu Rząd ogłosił, że lek na SMA będzie miał dofinansowanie dla dzieci. Niestety jest dużo warunków, jakie trzeba spełnić by otrzymać refundację i Zosia na pewno nie otrzyma refundacji do jego zakupu. Ojciec postanowił znów wyruszyć w podróż po Polsce.

 

 

Advertisement

-Wyruszamy dzisiaj w Pile, trasę mamy zaplanowaną do 23 grudnia. Jeśli nie będzie 9,5 mln złotych na zakup tego leku dla mojej Zośki, po świętach znów wyruszam w drogę – mówi Tomasz Szcześniewski – tata małej Zosi.

W najbliższych dniach Tata Zosi odwiedzi m.in. Złotów, Debrzno, Człuchów, Przechlewo. Wpłat można także dokonywać za pośrednictwem www.siepomaga.pl/dla-zosi.

 

Dzisiaj na lotnisku w Pile odbyły się nie tylko pokazy lotnicze czy pokazy driftu. Można było skosztować emocjonującej przygody Off Road. Dla spragnionych były gorąca zupa, kawa, herbata i przepyszne ciasto.

 

Zapraszamy do obejrzenia bardzo emocjonalnej rozmowy z tatą Zosi.

Advertisement

 

Continue Reading
Advertisement