Connect with us

Wiadomości

Służby podsumowały niedzielną nawałnicę w Pile

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

Takiego spustoszenia w Pile dawno już nie było. Wichura, która w niedzielę przeszła nad Piłą trwała zaledwie a poczyniła wiele strat. Powalonych zostało setki drzew, zerwane zostały dachy. Nie działa też sygnalizacja świetlna na dwóch skrzyżowaniach.

Najstarsze drzewa padły na terenie Parku Miejskiego w Pile. Nawałnica nie oszczędziła drzewa, które rosły tam prawie 100 lat. Z tego względu Park Miejski został zamknięty. Jego posprzątanie potrwa co najmniej tydzień.

Dzisiaj natomiast została już otwarta Pilska Wyspa.

– Wiatr pozrywał dachy, powalił drzewa i uszkodził kilka samochodów. Na szczęście jest i dobra wiadomość. Nikt podczas tej wichury nie zginął – mówi Paweł Kamiński – p.o. komendanta KP PSP w Pile.

W mieście jest jeszcze wiele miejsc, w których powalone są drzewa. Na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele służb informowali, że całkowite posprzątanie może zająć nawet ponad 2 tygodnie.

Advertisement

– W działaniach na terenie całego powiatu udział brało 40 zastępów straży pożarnych, w tym 182 strażaków – dodaje mł. bryg. Paweł Kamiński.

Prezydent Beata Dudzińska poinformowała, że uszkodzona została m.in. przystań kajakowa koło galerii Vivo.
– Nie działa też sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach ul. Poznańskiej z ul Siemiradzkiego oraz al. Niepodległości z drogą do Dobrzycy. Prosimy o uwagę i ostrożności – mówiła prezydent miasta Piły.

– Przestrzeń miejska została zubożona o około 500 drzew. Park miejski ucierpiał pod względem utraty najcenniejszych drzew, najstarszych które miały najbardziej rozbudowany system korzeniowy – mówił Rafał Lisiecki z Zarządu Dróg i Zieleni Miejskiej w Pile.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Pałac w Siemczynie – barokowa perełka Pomorza Zachodniego

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Pałac w Siemczynie  znajdujący się na Pomorzu Zachodnim, to jeden z ciekawszych pałaców barokowych w Polsce. Pałac został wybudowany w latach 1722-1726 przez Henninga Berndta von der Goltz.

Historia Pałacu w Siemczynie

Pałac w Siemczynie został wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku, a jego założycielami byli członkowie rodu von Goltz. Dawniej pełnił funkcję rezydencji, później wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Po wojnie pałac podupadał. Trudne czasy PRL, dopełniły swego.

W latach 60-tych ubiegłego wieku Pałac wpisano do rejestru zabytków, zaś 20 lat później 12 czerwca 1980 roku do rejestru zabytków wpisano przypałacowy park.

Dziś za sprawą ostatnich właścicieli – braci Andziaków – pałac i otoczenie odzyskał dawny blask i dziś otwiera swoje podwoje dla zwiedzających.

Advertisement

Barokowa architektura i wnętrze

Pałac w Siemczynie to największy, oryginalny barokowy pałac na Pomorzu Zachodnim.  Wewnątrz możemy podziwiać wystawne wnętrza, które pochodzą z pozostałości  dawnej świetności rodu von Goltz. W pałacu można podziwiać oryginalne elementy architektoniczne, w tym piękne sztukaterie, drewniane stropy oraz dekoracje ścienne, które są wyjątkowym klimatem tego miejsca. Z dawnego wyposażenia pałacu przetrwały jeszcze dwa kominki. Jeden z nich, pochodzący prawdopodobnie z początku XIX w. zdobi płaskorzeźba przedstawiająca psa. Drugi kominek zbudowany został z XVIII-wiecznych kafli piecowych.

Atrakcje turystyczne Pałacu w Siemczynie

Pałac w Siemczynie to nie tylko historyczne wnętrze, ale także wydarzenia kulturalne i imprezy plenerowe . Co roku występują tutaj festiwale, wystawy, koncerty oraz warsztaty rzemieślnicze, które przyciągają uwagę z całego kraju.

Podsumowanie

Jeśli interesujecie się barokiem i chcecie zwiedzić ten pałac, będący w części także muzeum,  od wtorku do niedzieli od 11:00 do 17:00. Poza sezonem letnim – po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Jadąc w kierunku Połczyna Zdroju, zaledwie kilkanaście kilometrów od Siemczyna, możemy przy okazji zwiedzić ruiny zamku w Drahimie.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Strzelanie dla OSP z terenu miasta i gminy Wysoka

Published

on

By

Bractwo Kurkowe w Wysokiej oraz Burmistrz Artur Kłysz byli organizatorami Strzelania dla członków OSP z terenu gminy Wysoka o Puchar Burmistrza MiG Wysoka.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie strażacy rywalizowali do zapadek. Zawody niewątpliwie przyczyniły się do integracji różnych środowisk z terenu gminy Wysoka i stanowiły z pewnością dobrą zabawę. Wszyscy uczestnicy strzelania zostali uhonorowani medalami, a uczestniczące drużyny otrzymały pamiątkowe puchary.

Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować, iż puchar Burmistrza zdobyła drużyna OSP Wysoka.

Advertisement
Continue Reading