Connect with us



Ludzie

Seniorzy lotnicy w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny

Published

on

Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego członkowie pilskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP zostali zaproszeni na uroczystość organizowaną przez ich młodszych kolegów w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Towarzyszył im również Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  

Ciekawą relację z tego wydarzenia przedstawia płk Jan Ficerman, prezes pilskiego oddziału SSLW RP.

„To wielki zaszczyt być gościem  w najlepszej bazie lotniczej wykonującej zadania obrony granic  powietrznych RP w tym wschodniej granicy NATO przed ewentualnymi zakusami potencjalnego przeciwnika. Uroczysta zbiórka pododdziałów bazy z naszym pocztem sztandarowym,  a następnie przemarsz przed frontem dowództwa i seniorów rozpoczęła święto bazy. Jednak część załóg (w tym elementów ubezpieczenia) nie świętowała realizując zadania wynikające z przeznaczenia bazy. W tym samym bowiem czasie cztery samoloty F-16 wystartowały do realizacji zadania w południowo – wschodnim rejonie naszego kraju. Nad miejscem zbiórki  przeleciał klucz w szyku defiladowym by następnie  odejść na trasę w szyku bojowym charakterystycznym dla lotnictwa myśliwskiego. Zadanie rutynowe dla bazy wzbudziło podziw i zachwyt seniorów. Po zbiórce dowódca bazy  płk pil. Łukasz Piątek zaprosił seniorów na wystawę sprzętu i uzbrojenia bazy, przygotowaną na płaszczyźnie postojowej samolotów.

Advertisement

Wszyku ustawione zostały wszystkie samoloty na których latali piloci od 1953 roku do chwili obecnej. Seniorzy najbardziej interesowali się samolotem F-16 i jego wariantami uzbrojenia. Młodzi piloci wyznaczeni do opieki nad nami cierpliwie odpowiadali na wszystkie nasze pytania. Po  zwiedzeniu wystawy i wykonaniu pamiątkowej fotografii dowódcy eskadr zaprosili nas do sal przygotowania do lotów. Tam piloci zapoznają się z zadaniami, prowadzą analizę i wprowadzają do urządzeń pokładowych dane niezbędne do wykonania misji. Wszędzie czysto, pachnąco, po prostu XXI wiek i Wielkopolska gospodarność.
Przed domkiem pilota eskadry stoi  pomnik śp. gen. broni pil. Andrzeja Błasika, pilota eskadry, który jako dowódca Sił Powietrznych zginął w katastrofie pod Smoleńskiem w 2010r. Po zwiedzeniu obiektów lotniskowych obserwowaliśmy powrót klucza  F-16  z misji. Dopuszczenie do lądowania, precyzja podejścia i lądowania świadczyły o mistrzowskim poziomie wyszkolenia pilotów bazy.

Dowódca bazy zaprosił nas również do sali widowiskowej klubu garnizonu gdzie zostaliśmy zapoznani ze strukturą organizacyjną bazy, zadaniami bojowymi oraz logistycznym zabezpieczeniem działań własnych i innych podmiotów gospodarczych, które podlegają bazie. Pewność i doświadczenie lotniczego dowódcy, ogromna wiedza praktyczna połączona ze skromnością i wysoką kulturą osobistą sprawiły, że my seniorzy czuliśmy się w bazie jak u siebie. Tak my seniorzy wyobrażamy sobie sylwetkę oficera pilota myśliwskiego współczesnego lotnictwa RP. To bardzo dobrze świadczy o kadrach dowódczych naszej armii.

Po wykładzie wymieniliśmy upominki z dowódcą bazy, dziękując za niezapomniane wrażenia z pobytu. Na zakończenie zjedliśmy z dowódcą posiłek i bardzo zadowoleni wróciliśmy do Piły. Patronat nad wyjazdem przyjął starosta powiatu pilskiego Eligiusz Komarowski, któremu wszyscy seniorzy serdecznie dziękują za to, że mogli tak uroczyście spędzić czas wśród młodszych kolegów lotników w przededniu Święta Polskich Skrzydeł”.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Pychota! Turniej Kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Pilskiego

Published

on

By

fotr. Krzysztof Dęga

Aż 22 Koła Gospodyń Wiejskich z Powiatu Pilskiego zgłosiły się do Turnieju Kulinarnego pod patronatem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Od rana panie z KGW starannie przygotowywały swoje stoiska. To jeszcze kwiatuszek, a to dodatkowa serwetka. Punktualnie o godz. 11.00 w hali Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile rozpoczął turniej kulinarny. I to nie byle jaki. Łączna suma nagród to 30.000 złotych!

Panie przygotowały zimną przekąskę oraz deser. Wśród przekąsek królowały ryby, a wśród deserów sernik.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Oceniała nie tylko smak i wygląd potraw, ale także aranżację miejsca.

Advertisement

Krótka relacja video na naszym kanale na Youtube.

 

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Piękne Marzanny z Łobżenicy

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Już po raz 4. na Bulwarach 700-lecia w Łobżenicy odbyło się ogłoszenie konkursu na najpiękniejszą Marzannę. I choć słomiane panny nie trafiły do wody, to jednak były podziwiane.

– To już kolejny konkurs na Marzannę i kolejna deszczowa pogoda – śmieje się Iwona Matejczyk-Obremska – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Łobżenicy.

Na bulwarze zaprezentowano aż 24 Marzanny. Większość została wykonanych ze słomy, choć zdarzały się także Marzanny wykonane z papieru.

– Ważne, by było ekologicznie – śmieje się dyrektorka GCK w Łobżenicy.

Relacja video na naszym profilu na FACEBOOKU.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement