Connect with us

Ludzie

Seniorzy lotnicy w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny

Published

on

Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego członkowie pilskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP zostali zaproszeni na uroczystość organizowaną przez ich młodszych kolegów w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Towarzyszył im również Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  

Ciekawą relację z tego wydarzenia przedstawia płk Jan Ficerman, prezes pilskiego oddziału SSLW RP.

„To wielki zaszczyt być gościem  w najlepszej bazie lotniczej wykonującej zadania obrony granic  powietrznych RP w tym wschodniej granicy NATO przed ewentualnymi zakusami potencjalnego przeciwnika. Uroczysta zbiórka pododdziałów bazy z naszym pocztem sztandarowym,  a następnie przemarsz przed frontem dowództwa i seniorów rozpoczęła święto bazy. Jednak część załóg (w tym elementów ubezpieczenia) nie świętowała realizując zadania wynikające z przeznaczenia bazy. W tym samym bowiem czasie cztery samoloty F-16 wystartowały do realizacji zadania w południowo – wschodnim rejonie naszego kraju. Nad miejscem zbiórki  przeleciał klucz w szyku defiladowym by następnie  odejść na trasę w szyku bojowym charakterystycznym dla lotnictwa myśliwskiego. Zadanie rutynowe dla bazy wzbudziło podziw i zachwyt seniorów. Po zbiórce dowódca bazy  płk pil. Łukasz Piątek zaprosił seniorów na wystawę sprzętu i uzbrojenia bazy, przygotowaną na płaszczyźnie postojowej samolotów.

Wszyku ustawione zostały wszystkie samoloty na których latali piloci od 1953 roku do chwili obecnej. Seniorzy najbardziej interesowali się samolotem F-16 i jego wariantami uzbrojenia. Młodzi piloci wyznaczeni do opieki nad nami cierpliwie odpowiadali na wszystkie nasze pytania. Po  zwiedzeniu wystawy i wykonaniu pamiątkowej fotografii dowódcy eskadr zaprosili nas do sal przygotowania do lotów. Tam piloci zapoznają się z zadaniami, prowadzą analizę i wprowadzają do urządzeń pokładowych dane niezbędne do wykonania misji. Wszędzie czysto, pachnąco, po prostu XXI wiek i Wielkopolska gospodarność.
Przed domkiem pilota eskadry stoi  pomnik śp. gen. broni pil. Andrzeja Błasika, pilota eskadry, który jako dowódca Sił Powietrznych zginął w katastrofie pod Smoleńskiem w 2010r. Po zwiedzeniu obiektów lotniskowych obserwowaliśmy powrót klucza  F-16  z misji. Dopuszczenie do lądowania, precyzja podejścia i lądowania świadczyły o mistrzowskim poziomie wyszkolenia pilotów bazy.

Advertisement

Dowódca bazy zaprosił nas również do sali widowiskowej klubu garnizonu gdzie zostaliśmy zapoznani ze strukturą organizacyjną bazy, zadaniami bojowymi oraz logistycznym zabezpieczeniem działań własnych i innych podmiotów gospodarczych, które podlegają bazie. Pewność i doświadczenie lotniczego dowódcy, ogromna wiedza praktyczna połączona ze skromnością i wysoką kulturą osobistą sprawiły, że my seniorzy czuliśmy się w bazie jak u siebie. Tak my seniorzy wyobrażamy sobie sylwetkę oficera pilota myśliwskiego współczesnego lotnictwa RP. To bardzo dobrze świadczy o kadrach dowódczych naszej armii.

Po wykładzie wymieniliśmy upominki z dowódcą bazy, dziękując za niezapomniane wrażenia z pobytu. Na zakończenie zjedliśmy z dowódcą posiłek i bardzo zadowoleni wróciliśmy do Piły. Patronat nad wyjazdem przyjął starosta powiatu pilskiego Eligiusz Komarowski, któremu wszyscy seniorzy serdecznie dziękują za to, że mogli tak uroczyście spędzić czas wśród młodszych kolegów lotników w przededniu Święta Polskich Skrzydeł”.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

W Pleceminie odbyły się Manewry grzybowe

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga / Twoje7dni

Do Plecemina w gm. Tarnówka przyjechało dziś wielu zapalonych grzybiarzy. Każdy z nich chciał wziąć udział w Manewrach grzybowych.

Choć jeszcze dwa tygodnie temu impreza, ze względu na suszę w lasach, stała pod znakiem zapytania, to ostatecznie na kilka dni przed manewrami, jak na zawołanie spadł ulewny deszcz. W lasach zrobiło się wilgotno i zaczęły pojawiać się pierwsze grzyby.

Kilka lat temu podczas manewrów zebrano nawet pół tony grzybów! Tym razem nie było tak dużo. Wybierano najładniejszy okaz prawdziwka, no i tradycyjnie odbył się konkurs na najlepsze pierogi z  grzybowym nadzieniem.

Do tego ostatniego konkursu zgłosiło się pięć pań. Zwyciężyła potrawa “Rudy rydz” , którą przygotowała Monika Rutkowska. Wśród najpiękniejszych grzybów zwyciężył borowik szlachetny, którzy przyniosła z lasu Maria Piec.

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Nowe korony dla Piety Skrzatuskiej na 50-lecie diecezji

Published

on

By

Tłumy wiernych przybyły w niedzielę do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu na uroczystą Mszę Świętą, która odbyła się w ramach obchodów 50-lecia Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.W jej trakcie Pieta Skrzatuska otrzymała nowe korony poświęcone przez Ojca Świętego Franciszka.

Mszy Świętej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podczas uroczystej mszy Pieta Skrzatuska otrzymała nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka. Wdzięczność wiernym diecezji wyraził Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski Edward Dajczak. W imieniu Samorządu Powiatu Pilskiego gratulacje oraz ornat biskupowi wręczył Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Diecezję Koszalińsko-Kołobrzeską tworzą ludzie silnej wiary, oddani służbie Bogu. To wielka Wspólnota, która ma ogromne znaczenie nie tylko w aspekcie religijnym, ale także historycznym,  kulturotwórczym i patriotycznym. Obchody 50-lecia w Sanktuarium Maryjnym w Skrzatuszu, które jest wyjątkowym miejscem kultu i wiary, do którego przybywają pielgrzymi z całego kraju i świata, to ważne wydarzenie dla mieszkańców powiatu pilskiego, koronacja Skrzatuskiej Piety na 50-lecie diecezji jest wspaniałym darem dla wiernych – mówi wicestarosta.

Sanktuarium Maryjne w Skrzatuszu zbudowano w XVII wieku jako wotum za odsiecz wiedeńską. XV- wieczna figurka Piety z drewna wierzbowego znajduje się w ołtarzu głównym i słynie z wielu łask, a kościół w Skrzatuszu w jest drugą – po kołobrzeskiej konkatedrze – bazyliką mniejszą w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement