Connect with us

Na sygnale

Prawomocny wyrok za śmierć dziennikarki Anny Karbowniczak z Chodzieży

Published

on

fot. PAP

Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji, skazujący Mateusza C. – oskarżonego ws. wypadku, w którym zginęła dziennikarka Anna Karbowniczak – na karę 9 miesięcy bezwzględnego więzienia. Mężczyzna był jednym z pasażerów auta, które potrąciło kobietę. Oskarżono go o nieudzielenie pomocy.

Wyrok wydany we wtorek przez Sąd Okręgowy w Poznaniu jest już prawomocny.

Jak doszło do wypadku?

Do śmiertelnego potrącenia jadącej rowerem dziennikarki Anny Karbowniczak doszło we wrześniu 2020 roku w pobliżu miejscowości Brzekiniec (Wielkopolskie), na drodze między Wągrowcem a Budzyniem. 35-letnia rowerzystka zginęła na miejscu. Sprawca uciekł.

 

Początkowo zarzuty w sprawie usłyszało pięć osób. Kierowca pojazdu Maciej N. usłyszał zarzuty spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, nieudzielenia pomocy pokrzywdzonej i ucieczki z miejsca zdarzenia. Pasażerowie opla: Oliwia P. oraz Mateusz C., usłyszeli zarzuty nieudzielenia pomocy i zacierania śladów. Zarzuty w sprawie usłyszał także brat kierowcy Krystian N. oraz Tomasz P., mechanik samochodowy, który miał podjąć się naprawy uszkodzonego auta.

Advertisement

 

Po uzyskaniu opinii biegłego, prokuratura zdecydowała o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia tylko wobec trzech podejrzanych – kierowcy Macieja N. oraz pasażerów auta Oliwii P. i Mateusza C. – których oskarżono wyłącznie o nieudzielenie pomocy dziennikarce.

 

Kierowca Maciej N. oraz pasażerka samochodu Oliwia P. w trakcie postępowania złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. W listopadzie ub. roku Sąd Rejonowy w Wągrowcu uznał winę oskarżonych i wymierzył Maciejowi N. karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zwieszeniem jej wykonania na okres 3 lat. Oliwia P. została skazana na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Maciej N. oraz Oliwia P. zostali także objęci dozorem kuratora, ponadto co 3 miesiące muszą pisemnie informować sąd o przebiegu próby. Sąd wymierzył wobec nich także kary grzywny.

 

Advertisement

Mateusz C. nie chciał dobrowolnie poddać się karze; jego sprawa została wyłączona do odrębnego postępowania. W styczniu tego roku Sąd Rejonowy w Wągrowcu uznał winę Mateusza C. i wymierzył mu karę 9 miesięcy bezwzględnego więzienia. Apelację od tego orzeczenia złożył obrońca mężczyzny wskazując m.in. na zbyt wysoki wymiar kary. Obrona wnosiła o łagodniejszy wyrok, ewentualnie o uchylenie orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji.

 

We wtorek Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał prawomocny wyrok w tej sprawie utrzymujący karę 9 miesięcy bezwzględnego więzienia dla Mateusza C. Sędzia Hanna Bartkowiak podkreśliła w uzasadnieniu wyroku, że nie razi on surowością, a wymierzona kara jest adekwatna. Przypomniała też, że Mateusz C. był już, w przeszłości, kilkukrotnie karany.

 

-Na podkreślenie zasługuje to, że popełnione przez oskarżonego przestępstwo jest przestępstwem przeciwko życiu i zdrowiu, czyli dobrom prawnym najwyższej rangi. Okoliczności tego zdarzenia, stopień naruszenia obowiązków ze strony oskarżonego był znaczny – zaznaczyła sędzia.

 

Advertisement

Dodała, że Mateusz C. “musiał zdawać sobie sprawę z tego, że rowerzystka uczestnicząca w wypadku, już po samym zderzeniu z pojazdem, znajduje się w ciężkim stanie zdrowia, bo uderzenie w pojazd nastąpiło od strony pasażera – tym pasażerem był właśnie Mateusz C. Uderzenie było bardzo mocne, ze zbiciem szyby, w związku z tym tu nie mam mowy o tym, by oskarżony mógł tłumaczyć się w ten sposób, że tutaj nic się nie stało”.

 

Sędzia zaznaczyła, że oskarżony powinien zareagować na to, co się wydarzyło. “Sąd rejonowy słusznie zwrócił uwagę na to – na korzyść oskarżonego – przyjmując fakt, że kierujący na zawezwanie do zatrzymania się nie zareagował i odjechał – i rzeczywiście trudno polemizować z tym, żeby oskarżony Mateusz C. miał jakąś większą możliwość, by tę decyzję kierowcy w tym momencie zmienić. Jednak należy tutaj zwrócić uwagę, że zachowanie oskarżonego – to pozytywne – było jedynie chwilowe” – powiedziała. Dodała, że oskarżony nie zadzwonił choćby po służby ratownicze. “Oskarżony dysponował telefonem, ale niestety tego telefonu nie użył w tym celu, aby sprowadzić pomoc medyczną, lecz po to, by wykonać telefon w celu zamaskowania całej dalszej sytuacji i ujawnienia faktycznych okoliczności tego zdarzenia i udziału w nim tego pojazdu” – mówiła.

 

Sędzia wskazała także, że “refleksja oskarżonego przyszła zbyt późno i nic nie usprawiedliwia, że w ten sposób się zachował; ta bierność i ta postawa wymaga zdecydowanej kary i reakcji ze strony wymiaru sprawiedliwości. Taką reakcją słuszną, współmierną, zdaniem Sądu Okręgowego w Poznaniu, jest właśnie kara wymierzona przez sąd pierwszej instancji, czyli 9 miesięcy pozbawienia wolności”.

Advertisement

 

Poznańska prokuratura kierując do sądu akt oskarżenia wobec Macieja N., Oliwii P. i Mateusza C. podjęła jednocześnie decyzję o wycofaniu zarzutów wobec brata kierowcy i ich znajomego, którzy po wypadku naprawiali auto oraz zarzuty dotyczące zacierania śladów przez kierowcę i dwoje jego pasażerów. Z opinii biegłego, jak tłumaczyła wówczas prokuratura, wynikało, że do wypadku miało dojść z winy kobiety, która wyjeżdżając z drogi podporządkowanej miała wymusić pierwszeństwo i wjechać wprost pod najeżdżający samochód. Opierając się na opinii biegłego prokuratura wskazywała, że “kierowcy nie można zatem zarzucić ani spowodowania wypadku, ani przyczynienia się do niego”.

 

Decyzja ta została zaskarżona przez pełnomocnika męża zmarłej dziennikarki. Lokalny dziennik “Głos Wielkopolski” wystosował wtedy także apel do Prokuratury Krajowej o objęcie nadzorem sprawy śmierci Anny Karbowniczak. W apelu podkreślono, że “działania prokuratury, w świetle zgromadzonej przez nas wiedzy na ten temat, uważamy za niedopuszczalne, urągające poczuciu sprawiedliwości i niemające uzasadnienia w faktach znanych, opisywanych przez naszych dziennikarzy i kolegów z innych redakcji. Dlatego apelujemy do Prokuratury Krajowej oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro o lustrację całego postępowania i objęcie go nadzorem”. Pod koniec lipca ub. roku Prokuratura Krajowa zapowiedziała, że “przeprowadzona zostanie kompleksowa analiza śledztwa dotyczącego śmierci Anny Karbowniczak oraz prawidłowości wydanych w nim decyzji końcowych”.

 

Advertisement

Jak tłumaczył PAP na początku tego roku rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak, pokłosiem tych decyzji było powołanie nowego zespołu biegłych. Wawrzyniak wskazał, że “prokurator prowadząca sprawę wydała postanowienie o zasięgnięcie opinii Katedry Pojazdów Samochodowych Politechniki Krakowskiej we współpracy z Katedrą Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w celu przeprowadzenia rekonstrukcji przebiegu wypadku drogowego mającego miejsce 3 września 2020 roku”. Opinia jeszcze nie trafiła do śledczych.(PAP)

 

O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

  1. Hej

    7 września, 2022 at 6:14 am

    9 miesięcy 8 m-cy i rok w zawieszeniu za tzw przestępstwo jest przestępstwem przeciwko życiu i zdrowiu, czyli dobrom prawnym najwyższej rangi. tyle warte jest życie ???????????

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Rozpoczął się ostatni etap rozbudowy KP PSP w Pile

Published

on

By

Rozpoczął się IV etap inwestycji pn. : „Rozbudowa i przebudowa budynku strażnicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile przy ul. Moniuszki 1.

Nowy budynek Jednostki Ratowniczo Gaśniczej będzie w kształcie litery „L”, dwukondygnacyjny, o wysokości 10,90 m i powierzchni użytkowej blisko 2200 m².

 

W ramach prowadzonej inwestycji, zrealizowane zostały następujące prace:

  • Rok 2017 – opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Środki pochodziły z budżetu państwa i opiewały na kwotę 177,7 tyś zł.
  • Rok 2018 – I etap inwestycji obejmował roboty wyburzeniowe, wykonano palowanie nad  nowo projektowanym obiektem, wykonano próby nośności jednego pala metodą belki odwróconej, wykonano ławy fundamentowe pomiędzy osiami budynku, izolację termiczną zewnętrznych pionowych płaszczyzn ław fundamentowych na pełnej wysokości ław. Środki na kwotę 1 mln zł pochodziły z budżetu państwa oraz z programu „Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017 – 2020 ” w kwocie 170,0 tyś zł.
  • Rok 2019 – II etap inwestycji  wykonano wszelkie konstrukcje nośne oraz ściany murowane nośne w poziomie przyziemia- pomiędzy osiami budynku, strop nad przyziemiem- pomiędzy osiami budynku, żelbetowe schody wewnętrzne- pomiędzy osiami budynku, instalacje pod posadzkowe wraz z wyprowadzeniami ich poza obrys budynku, płyty żelbetowe, posadzki parteru w całości obiektu. Środki pochodziły z programu „Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017 – 2020 ” i wynosiły 2,03 mln zł.
  • Rok 2021 -III etap inwestycji obejmował stan surowy zamknięty bez bram garażowych, ślusarka drzwiowa zewnętrzna oraz okienna wyposażona w nawiewniki higrosterowane oraz parapety wewnętrzne i zewnętrzne, wykonanie stropodachu wentylowanego, wewnętrzne instalacje elektryczne z wszystkimi rozdzielnicami elektrycznymi z osprzętem bez opraw oświetleniowych, gniazd i wyłączników, wewnętrzne instalacje wody i kanalizacji sanitarnej bez białego montażu, wewnętrzne instalacje CO bez grzejników,  instalacja odgromowa, tynki stropów i ścian, ocieplenie elewacji wraz z tynkiem strukturalnym, instalacje wod-kan zewnętrzne wraz z przyłączami, przełożenie węzła CO wraz z kanałami CO i instalacjami do budynku istniejącego. Środki na ten etap inwestycji wynosiły 6 mln zł. i pochodziły z budżetu państwa.
  • Rok 2022 – IV etap inwestycji (aktualnie realizowany) obejmować będzie następujące prace: montaż instalacji fotowoltaicznej, montaż bram garażowych wraz z odciągiem spalin, montaż instalacji wentylacyjnej oraz klimatyzacji, montaż sufitów podwieszanych, wykonanie gładzi gipsowych, montaż grzejników oraz nagrzewnic wodnych, montaż agregatu prądotwórczego.  Środki na realizację zadania pochodzą z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Państwa w latach 2022-2025 ” i opiewają na kwotę 2 mln zł.

Continue Reading

Na sygnale

Akcja strażaków na moście na Noteci

Published

on

By

26 września 2022 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP z Chodzieży, przeprowadzili ćwiczenia z ratownictwa wodnego, realizowane zgodnie z rocznym harmonogramem doskonalenia zawodowego. Tym razem odbyły się one na moście na Noteci w okolicy miejscowości Milcz.

 

Tematem przewodnim była organizacja działań na wodach szybko płynących. Strażacy przećwiczyli sposoby podejmowania i ewakuacji z wody osób poszkodowanych.

W kolejnej części szkolenia zostało zrealizowane założenie  dotarcia do osoby poszkodowanej  z wykorzystaniem technik ratownictwa wysokościowego, poprzez opuszczenie z mostu zabezpieczonego w specjalistyczny sprzęt ratownika.

 

Advertisement
Continue Reading
Advertisement