Powiat Pilski razem z leśnikami zakłada łąki kwietne w Pile

Powiat Pilski razem z Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile realizuje kolejną akcję przyjazną środowisku, tym razem zakłada łąki kwietne w Pile o łącznej powierzchni prawie 2200 m2.

Zakładanie łąk kwietnych realizowane jest w ramach akcji #kwietnyChallenge i na mocy porozumienia zawartego między RDLP w Pile, Nadleśnictwem Zdrojowa Góra i Powiatem Pilskim.

Pierwsza łąka kwietna powstała 21 maja przed budynkiem Powiatu Pilskiego przy Wojska Polskiego 49 b w Pile, na powierzchni 400 m2.

– To kolejny ekologiczny projekt realizowany Powiat Pilski wspólnie z leśnikami. Przypomnę, że od 2018 r. realizujemy wiele inwestycji i akcji przyjaznych środowisku w ramach dwóch projektów Eko – Edukacja w Powiecie Pilskim o łącznej wartości blisko 4 mln zł. Powstały m.in. ścieżki edukacji ekologicznej, w I LO w Pile –  Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej. Teraz, przed niedawno wyremontowanym przez nas budynkiem, do którego tak licznie przybywają mieszkańcy, będzie jeszcze ładniej, kolorowo i ekologicznie – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Nasiona dostarczyli leśnicy z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, a wysiała je młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych w Pile.
Obecny był Adam Standio, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zdrowa Góra, który wyjaśnił ideę akcji.
– Ma ona na celu zakładanie łąk kwietnych w miejscach zwykłych trawników i zachęcanie do tego mieszkańców oraz edukowanie ich o pozytywnym wpływie na środowisko – powiedział nadleśniczy.

Instruktaż jak je tworzyć przedstawiła Sylwia Kubińska – architekt krajobrazu, nauczycielka z Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół Budowlanych.
– Zalet łąk kwietnych jest dużo. Przede wszystkim są one bogactwem pyłku dla owadów zapylających, m.in. pszczół, o które powinniśmy dbać. Łąki kwietne zatrzymują o wiele więcej wody niż zwykły trawnik, z którego woda szybko odparowuje. Ponadto utrzymanie trawnika wymaga ciągłego koszenia, co jest pracochłonne, a łąk kwietnych kosić nie trzeba – wyjaśniła.

Łąki kwietne to także oaza bioróżnorodności biologicznej, gdzie oprócz zapylaczy i innych owadów mogą bytować inne zwierzęta. Łąki kwietne cieszą oczy i urozmaicają krajobraz miast.
– Dlatego zachęcam mieszkańców do zakładania łąk kwietnych przed domami, w ogrodach, na balkonach. To działania proekologiczne. Warto – podsumował starosta Eligiusz Komarowski.

Kolejne łąki powstaną przy 6 szkołach: Zespole Szkół Budowlanych w Pile, Zespole Szkół przy Teatralnej w Pile, Zespole Szkół Technicznych w Pile, Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Zespole Szkół Ekonomicznych w Pile i w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Pile. Dyrektorzy szkół otrzymali już nasiona od leśników.

Powiat Pilski w ramach akcji #kwietnyChalennge nominuje do akcji Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pile.

W założeniu łaki kwietnej przed budynkiem przy Wojska Polskiego 49b uczestniczyli także: Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Marek Kamiński, Członek Zarządu Powiatu w Pile oraz radni Rady Powiatu w Pile: Magdalena Zgiep-Porzucek, Monika Kubiak – Majewska i Marek Madej.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart