Connect with us



Biznes

Ponad 4 miliony złotych na ścieżki rowerowe w Północnej Wielkopolsce

Published

on

W piątek 9 lipca 2021 roku w Regionalnym Centrum Kultury w Pile, podpisane zostały umowy pomiędzy Samorządem Województwa Wielkopolskiego, a 4 gminami z północnej wielkopolski. W sumie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego do poniższych gmin trafi ponad 3 500 000 złotych!

Gmina Kaczory – „Poprawa infrastruktury komunikacyjnej łączącej jednostki osadnicze Pilskiego OSI – budowa ścieżki rowerowej Kaczory- Rzadkowo etap I” – wysokość dofinansowania: 159 606,99 złotych,

Gmina Piła – „Przebudowa drogi rowerowej z oświetleniem wzdłuż odcinka ul. Przemysłowej w Pile jako element wspierania gospodarki niskoemisyjnej na terenie Pilskiego OSI” – wysokość dofinansowania: 1 316 441,32 złotych,

Gmina Szydłowo – „Rozwój rowerowej infrastruktury komunikacyjnej w Gminie Szydłowo” – wysokość dofinansowania: 746 943,98 złotych,

Advertisement

Miasto i Gmina Wysoka – „Wspieranie gospodarki niskoemisyjnej POSI poprzez budowę ścieżki pieszo-rowerowej w Wysokiej” – wysokość dofinansowania: 1 367 311,18 złotych,

Cieszę się, że wielkopolskie gminy pozyskują środki europejskie na inwestycje wspierające niskoemisyjność. To ważny element proekologicznych i prośrodowiskowych działań realizowanych w Wielkopolsce i jeden z priorytetów Samorządu Województwa Wielkopolskiego – mówi Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

 

Umowy podpisali:

Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego,

Advertisement

Brunon Wolski – Wójt Gminy Kaczory,

Krzysztof Szewc – Wiceprezydent Piły,

Tobiasz Wiesiołek – Wójt Gminy Szydłowo,

Artur Kłysz – Burmistrz Miasta i Gminy Wysoka,

Advertisement

Dodatkowo, w piątkowy poranek, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego podpisał umowę z Krzysztofem Jaworskim – Burmistrzem Gminy Trzcianka. Do Trzcianki z tego samego funduszu trafi 498 606,69 złotych na realizację projektu „Budowa drogi dla rowerów z Sarcza do Trzcianki”.

Gmina Kaczory – Głównym celem projektu jest stworzenie zrównoważonego systemu transportowego na obszarze gminy Kaczory poprzez zwiększenie roli niezmotoryzowanego transportu indywidualnego. Celem bezpośrednim jest natomiast poprawa poziomu i jakości życia społeczności gminy oraz ograniczenie zanieczyszczenia powietrza na ww. obszarze, poprzez przyspieszony rozwój czystych, bezpiecznych, spójnych, funkcjonalnych i efektywnych form niezmotoryzowanego transportu indywidualnego.

Rezultatami realizacji projektu będą:

Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych – 1,23 tony ekwiwalentu CO2/rok

Advertisement

Liczba osób korzystających z wybudowanych dróg rowerowych – 10 000 osoby/rok

Gmina Piła – Celem projektu jest zwiększenie mobilności mieszkańców, a także obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń komunikacyjnych emitowanych do atmosfery w centrum Piły, POSI i powiecie pilskim. Efektem realizacji projektu będzie poprawa dostępności komunikacyjnej Piły, wyższa mobilność mieszkańców, a także zwiększenie liczby osób korzystających z rowerów w codziennych podróżach. Rozwiązania techniczne poprawią efektywność transportu rowerowego na terenie POSI, jakość usług transportowych, a także komfort i bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Działania przyczynią się do zwiększenia dostępności komunikacyjnej miasta dla mieszkańców osiedla Motylewo i POSI oraz jego spójności wewnętrznej. Ponadto zaplanowane działania przyczynią się do powiązań funkcjonalnych pomiędzy gminami POSI.

Projekt przyczyni się również do zmniejszenia oddziaływania systemu transportowego na środowisko oraz zwiększenia atrakcyjności komunikacji rowerowej i publicznej, jako alternatywy dla transportu indywidualnego. Realizacja przedmiotowego projektu przyczyni się także do zniwelowania barier architektoniczno-funkcjonalnych, prowadząc do zwiększenia niezależności osób niezmotoryzowanych, a tym samym do ich pełniejszego włączenia w życie zawodowe i społeczne.

Rezultatami realizacji projektu będą:

Advertisement

Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych – 13,16 tony ekwiwalentu CO2/rok

Liczba osób korzystających z wybudowanych dróg rowerowych – 46 738,00 osób/rok

Gmina Szydłowo – Głównym celem projektu jest wdrożenie rozwiązań niskoemisyjnych na terenie Gminy Szydłowo poprzez wzrost funkcjonalności systemu ciągów komunikacji rowerowej. Powyższe przyczyni się do ograniczenia negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne w gminie. Dzięki realizacji projektu nastąpi rozwój zrównoważonego transportu w gminie, co bezpośrednio przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa, atrakcyjności i komfortu przemieszczenia się. Korzyścią z realizacji projektu będzie ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne w gminie.

Rezultatami realizacji projektu będą:

Advertisement

Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych – 1,3 MgeCO2/rok

Liczba osób korzystających z wybudowanych dróg rowerowych – 10 162 osoby/rok

Miasto i Gmina Wysoka – Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia społeczności lokalnej poprzez ograniczenie zanieczyszczenia powietrza na obszarze POSI, gmina Wysoka, wskutek budowy infrastruktury dla ruchu rowerowego oraz pieszego. Realizacja projektu umożliwi mieszkańcom gminy bezpieczne korzystanie z alternatywnego środka transportu, jakim jest rower, co spowoduje ograniczenie ruchu samochodowego a w konsekwencji przyczyni się do poprawy jakości powietrza na obszarze objętym przedmiotową inwestycją. Realizacja założeń dotyczących mobilności pozwoli na zmniejszenie liczby podróży wykonywanych samochodem na rzecz przemieszczania się rowerem lub wybranie innych rozwiązań przyczyniających się do redukcji emisji CO2 oraz zapewniających bezpieczeństwo podróżującym po terenie gminy.

Rezultatami realizacji projektu będą:

Advertisement

Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych – 19,20 tony ekwiwalentu CO2/rok

Liczba osób korzystających z wybudowanych dróg rowerowych – 10 720 osoby/rok

Gmina Trzcianka – Głównym celem projektu jest ograniczenie niskiej emisji zanieczyszczeń z sektora transportu. Projekt ma na celu przystosowanie dróg dla rowerów i infrastruktury towarzyszącej do potrzeb komunikacyjnych gminy Trzcianka w ramach popularyzacji mobilności miejskiej. Projekt bezpośrednio przyczyni się do stworzenia infrastruktury dającej możliwość bezpiecznego, komfortowego dostępu do transportu zbiorowego.

Potrzeba realizacji projektu wynika ze złego stanu powietrza atmosferycznego na terenie gminy Trzcianka. Na terenie gminy nadal występuje deficyt infrastruktury, która przyczyniłaby się do zmiany preferencji kierowców w zakresie zmniejszenia korzystania z samochodów na korzyść rowerów. Mieszkańcy obszarów wiejskich gminy nie mają zapewnionego bezpośredniego i komfortowego dostępu do miasta w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb takich jak wizyta u lekarza, dojazd do szkoły, pracy.

Advertisement

Rezultatami realizacji projektu będą:

Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych – 1,54 tony ekwiwalentu CO2/rok

Liczba osób korzystających z wybudowanych dróg rowerowych – 35 000 osoby/rok

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Prezes PGE Dariusz Marzec: kompleks w Turowie będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebne

Published

on

By

fot. PGE Polska Grupa Energetyczna - Dariusz Marzec, prezes PGE, z wizytą w Kompleksie Turów

Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, 25 marca br. spotkał się z pracownikami Kopalni i Elektrowni Turów. Tematem spotkania, które odbyło się w Bogatyni na terenie energetycznego kompleksu, było podkreślenie jego wagi dla polskiej energetyki, zapewnienie o kontynuacji jego działalności oraz poinformowanie o dalszych krokach, które zostaną podjęte po uchyleniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny decyzji środowiskowej turoszowskiej kopalni. Prezes PGE zapewnił załogę, że Kopalnia i Elektrownia Turów będą dalej bezpiecznie pracować, a pracownicy nie muszą martwić się o swoje miejsca pracy.

Na spotkanie w Kopalni Węgla Brunatnego Turów, zorganizowane z inicjatywy prezesa PGE Dariusza Marca, zaproszeni zostali pracownicy Kopalni i Elektrowni Turów, w tym przedstawiciele Strony Społecznej obu zakładów. Podczas rozmów Prezes podkreślił, że sprawa decyzji środowiskowej Kopalni Turów jest dla PGE priorytetem. Jednocześnie zapewnił pracowników, że PGE wraz ze stroną rządową zrobią wszystko, aby zagwarantować dalsze sprawne i bezpieczne funkcjonowanie kopalni i elektrowni.

Zdajemy sobie sprawę jak ważny dla polskiego systemu energetycznego, dla regionu i wszystkich pracowników jest turoszowski kompleks energetyczny. Naprawimy wcześniejsze błędy i zrealizujemy wszystkie niezbędne działania, aby zachować możliwość normalnego funkcjonowania Kopalni i Elektrowni Turów z najwyższą dbałością o sprawy ekologiczne i bezpieczeństwo całego regionu, tak długo, jak będzie to potrzebne – powiedział Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

– Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i na tej podstawie podejmiemy wszelkie możliwe kroki prawne w obronie Turowa. Jestem przekonany o pozytywnym rozstrzygnięciu sprawy – dodaje Dariusz Marzec.

Prezes Dariusz Marzec odniósł się również do planów transformacji energetycznej.

Advertisement

– Proces odchodzenia od węgla w Turowie musi być realizowany w sposób odpowiedzialny i dobrze przygotowany, żeby przeprowadzić procesy transformacyjne z zapewnieniem nie tylko bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również bezpieczeństwa regionu i jego mieszkańców. Tego nie da się rozdzielić – powiedział Dariusz Marzec.

Podczas spotkania z pracownikami Kompleksu Turów, prezes PGE odpowiedział również na pytania i wątpliwości załogi dot. ostatniego wyroku WSA. Wizyta w Kompleksie Turów była także okazją do zobaczenia zmian, jakie zaszły w tej lokalizacji od 2016 roku, gdy Dariusz Marzec był wiceprezesem PGE Polskiej Grupy Energetycznej, w tym przede wszystkim inwestycji zrealizowanych zgodnie z warunkami decyzji środowiskowej i umowy polsko-czeskiej.

Wyrok, jaki zapadł 13 marca br. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, nie wpływa na bieżące działanie Kopalni Turów. Nie powoduje żadnych ograniczeń w wydobyciu węgla, produkcji energii elektrycznej i nie wpływa na zatrudnienie w turoszowskim kompleksie.

Advertisement
Continue Reading

Biznes

WINO – Targi Polskich Win i Winnic w Poznaniu

Published

on

By

fot. A. Dęga

WINO – Targi Polskich Win i Winnic to wyjątkowe wydarzenie poświęcone polskiemu winiarstwu. Przez trzy dni na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich można było skosztować setek win, cydrów, miodów pitnych przywiezionych przez regionalnych producentów z całej Polski.

Bezpłatne degustacje uzupełniały prelekcje i szkolenia z serwisu wina, czytania etykiet, parowania win z jedzeniem i komentowane degustacje w ciemno.

Targi polskiego wina w Poznaniu to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w Polsce, poświęcone wyłącznie rodzimemu winiarstwu. Podczas trzydniowego spotkania winiarze i producenci z całego kraju prezentują swoje wina, cydry, miody pitne i destylaty.

SKĄD PRZYBYŁO WINO

Wino przybyło do Polski razem z chrześcijaństwem za sprawą wina liturgicznego. Produkowano je wówczas praktycznie na terenie całego kraju. Pierwsze wzmianki o uprawach znajdują się jeszcze w Bulli Gnieźnieńskiej. Produkowali je przede wszystkim zakonnicy przy klasztorach. Niektóre miejsca do dziś zachowały historyczne nazwy, których geneza związana jest z produkcją wina, na przykład Winogrady, czy Winna Góra.

Advertisement

POWRÓT DO PRZEDWOJENNYCH TRADYCJI

W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu produkowano Champagne i nie było to wino musujące. W 1923 roku Georg Geiling założył przy ul. Wielkiej 21 “wytwórnię gronowych win musujących George Geiling & Cie”. Szampana produkowano pod nazwą “Champagne Geiling Poznań-Reims” z wina bazowego pochodzącego z domu szampańskiego Geilinga w Reims. Szampany Geilinga w latach 20-tych były trzykrotnie wyróżnione trzema medalami na targach w Poznaniu.

Alicja Dęga

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement