Connect with us

Polityka

Piła zawiesza współpracę z rosyjskimi miastami partnerskimi

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

Prezydent Miasta Piły, podjął decyzję o zawieszeniu współpracy z rosyjskimi miastami partnerskimi: Kronsztadem i Dmitrowem. Wcześniej poseł PiS Marcin Porzucek i starosta pilski Eligiusz Komarowski wystosowali apel do Prezydenta Piły by ten niezwłocznie zerwał współpracę z miastami partnerskimi. Prezydent zdecydował się jednak tylko na “zawieszenie”. Wybuchła polityczna wrzawa.

-Wysyłając nasze listy na prywatne skrzynki mailowe, po pierwsze pokazuje prawdziwą wojnę. Jak nie dotrzemy do nich z naszymi przekazami, tam Putin może rządzić wiele lat. Dzisiaj naszym zadaniem jest, by oni dotarli do prawdziwych informacji. Mam doświadczenie w dyplomacji, bo przez wiele lat byłem wysłannikiem OBWE, pokazuje, że w takich momentach należy wszelkimi możliwymi kanałami docierać do wszystkich, by poznali prawdę – tłumaczy Piotr Głowski – prezydent Piły.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Porzucek jest zaskoczony decyzją prezydenta Piły.

-Prezydent, przy aplauzie lokalnego senatora, zdecydował jedynie o „zawieszeniu” relacji i próbie korespondencyjnego wpływania na rosyjską opinię publiczną. To trochę tak jak FIFA, gdy na początku nałożyła marginalne sankcje na piłkarską reprezentację Rosji, ale nie wykluczyła jej z baraży o mundial. Kumple Putina z FIFA musieli zmienić zdanie pod naciskiem świata. Czy włodarze Piły przestaną nas kompromitować? – dodaje Marcin Porzucek – poseł PiS.

 

 

Advertisement

W podobnym tonie wypowiada się także starosta pilski Eligiusz Komarowski.

-Wystąpiliśmy z takim apelem do prezydenta Piły – Piotra Głowskiego, bo zauważyłem, że mimo upływu czasu na ten haniebny atak ze strony Rosjan nie ma żadnej reakcji. Dla przykładu dodam, że prezydent Bytomia, członek także Platformy Obywatelskiej, niezwłocznie w dniu napaści na Ukrainę czyli 24 lutego po południu zwołał nadzwyczajną sesję RM Bytomia, by zerwać porozumienie z miastami partnerskimi w Rosji. Tak nie postępuje Europejczyk, tak nie postępuje patriota – dodaje Eligiusz Komarowski – starosta pilski.

 

Prezydent Piły wystosował list do władz i mieszkańców obu miast partnerskich, w którym zaapelował o wywieranie nacisków na rosyjski rząd i Władymira Putina, by przerwali agresję i wycofali armię rosyjską z terytorium państwa ukraińskiego.

Oto treść:

Advertisement

List Prezydenta Miasta Piły do przedstawicieli i mieszkańców Kronsztadu i Dmitrowa.

W imieniu mieszkańców Piły pragnę Panu i wszystkim mieszkańcom Kronsztadu/Dmitrowa przekazać nasze oburzenie i głęboki sprzeciw wobec wrogiego, bezpodstawnego i zbrodniczego ataku wojsk Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę. Agresja jest tym bardziej szokująca, że została dokonana na naszego wspólnego sąsiada.

Protestujemy przeciwko propagandzie reżimu Władymira Putina, który przekazuje rosyjskiej opinii publicznej zmyślone powody i niczym nieuzasadnione preteksty takiej zbrodniczej, nieludzkiej agresji. Na ukraińskie miasta i wsie spadają pociski, bezbronna ludność cywilna jest ostrzeliwana i zabijana, giną dzieci, a rosyjscy żołnierze zaatakowali nawet budynek przedszkola. To budzi sprzeciw całego wolnego i demokratycznego świata przeciwko Putinowi i Rosji.

W Ukrainie giną także rosyjscy żołnierze, których dowódcy okłamali, że jadą na ćwiczenia. Trudno także nie zauważyć, że również obywatele Rosji wyszli na ulice z żądaniem “Stop wojnie”. I mimo, iż są za to prześladowani, bici i wtrącani do więzień, protesty nie ustają, a na ulice rosyjskich miast, wychodzą protestować kolejni.

Advertisement

My, mieszkańcy Piły będziemy wspierać Ukraińców w ich słusznej sprawie. Ale wierzymy, że ludzi dobrej woli w Pana ojczyźnie i mieście jest więcej i wspólnymi siłami doprowadzimy do wycofania się wojsk rosyjskich z Ukrainy. Proszę, aby i Pan wspólnie z mieszkańcami Kronsztadu/Dmitrowa dał wyraz swojemu człowieczeństwu i podjął wszelkie możliwe działania, by ta bezsensowna, okrutna napaść się zakończyła.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

Premier Mateusz Morawiecki z krótką wizytą w Pile

Published

on

By

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Wielkopolsce. Najpierw premier był w Krajence, później w Wałczu, a przed godziną 18.00 zawitał do Piły.

Tutaj spotkał się na briefingu prasowym w UAM w Pile. Zapowiedział m.in. utworzenie studiów na kierunku medycznym. Zapraszamy do obejrzenia wystąpienia premiera w Pile.

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Grzegorz Piechowiak zainaugurował kampanię wyborczą w Pile

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Minister Grzegorz Piechowiak oficjalnie zainaugurował kampanię wyborczą. W Pile spotkał się z dziennikarzami w Parku na Wyspie.

-To jest umowne rozpoczęcie kampanii, bo ja uważam, że kampania wyborcza rozpoczyna się pierwszego dnia po elekcji do parlamentu. Ja właściwie mogę powiedzieć, że kampanię wyborczą prowadzę od 1997 roku. Te kilka tygodni przed wyborami nic już nie zmieni u kandydata, bo albo się pracowało albo nie – dodaje Grzegorz Piechowiak – wiceminister, kandydat PiS w wyborach parlamentarnych.

Grzegorza Piechowiaka na konferencji wsparli samorządowcy m.in. starosta złotowski Ryszard Goławski czy były starosta czarnkowsko-trzcianecki Wiesław Maszewski.

Piechowiak idzie do wyborów z hasłem: “Siła w jedności”.

Advertisement
Continue Reading