Connect with us

Sport

Piła Sup Festiwal na Płotkach

Published

on

2-3 lipca 2022 na kąpielisku Płotki w Pile będziemy mogli przeżywać wspaniałe chwile! Podczas dwóch dni stworzymy SUP królestwo dla wszystkich odwiedzających pilskie kąpielisko Płotki. Będzie to jednocześnie pierwsze tego typu wydarzenie dla mieszkańców miasta.

PIŁA SUP FESTIWAL to święto coraz bardziej popularnego sportu Stand Up Paddle, czyli jednego z najbardziej bezpiecznych sportów wodnych, dedykowanych dla wszystkich. SUP aktywność łączy zalety deski i wiosła, czyli windsurfingu oraz klasycznego kajaka. Tu nie potrzeba wiatru, wystarczy woda oraz pięć minut na naukę podstaw. Nie należy się zastanawiać, tylko przyjść na kąpielisko i przeżyć z nami SUPer weekend.

W programie:

– SUP FUN PARK: wodny park na wodzie, na którym zorganizujemy:

– SUP RACER (wyścigi na deskach SUP) w kategoriach: kobiety/ mężczyźni / dzieci,

Advertisement

– SUP Akademia (szkolenia technik pływania),

– SUP BIKE RACER (wyścigi na SUP rowerkach wodnych): kobiety/ mężczyźni / dzieci. SUP rowerki są nowością na polskim. Uczestnicy będą jednych z pierwszych użytkowników atrakcji na polskiej wodzie.

– SUP GYM JOGA: Noodle / Aerobic – zajęcia gimnastyczno relaksacyjne na akwenie,

– Skimboard: surfing na płytkiej tafli wody, szkolenia dla nowicjuszy oraz konkursy.

– Strefa trenażerów ruchu: DRY SUP / DRY KAYAK / Trickboard

Advertisement

PROGRAM

I DZIEŃ (12.00 – 19.00): Akademia i konkursy

Pierwszy dzień wydarzenia Piła SUP Festiwal dedykowany będzie wszystkim tym, którzy chcieliby nauczyć się SUPowania od podstaw. Grupa FlowUp / SUPup przeprowadzi cykl szkoleniowy kierowany do dzieci, kobiet i mężczyzn. Dla najbardziej zaangażowanych uczestników, w zależności od ich poziomu, wieku oraz płci przygotujemy szereg dostosowanych konkursów SUP FUN RACER. Ponadto w programie odbędą się SUP BIKE RACER, czyli wyścigi SUP rowerów wodnych typu katamaran. Wszytskie SUP konkursy rozegrane zostaną na wodnym torze SUP FUN Park. Pozostałe strefy dostarczą plażowiczom dawkę dobrej rozrywki. Rywalizacje i konkursy dla najlepszego Surfera rozegrane zostaną na torze skimboard.

II DZIEŃ (12.00 – 18.00) SUP OPEN RACER oraz SUP BIKE RACER

12.00 – 13.30 zapisy w Strefie SUP zawodnika (Kobiety / Dzieci do lat 16, Mężczyźni)
12.00 – 13.30 SUP akademia & SUP rozgrzewka dla uczestników

Advertisement

13.30 Zebranie SUP zawodników – przedstawienie zasad SUP OPEN RACER

13.45 – 14.15 Wyścig Techniczny Dzieci do lat 16 (dystans 300 m)

14.30 – 15.00 Wyścig Techniczny Kobiet (dystans 1 500 m)

15.00 – 15.30 Wyścig Techniczny Mężczyzn (dystans 1 500 m)

16.00 Wyścig Sprint (200 m)

Advertisement

16.30 SUP BIKE RACER

17.30 Dekoracja i wręczenie nagród dla Zwycięzców PIŁA SUP FESTIWAL

18.00 Zakończenie imprezy

Zawodnicy SUP OPEN RACER startować będą z brzegu plaży. Trasa SUP wyścigów przebiegać będzie po wyznaczonym w tym celu wodnym torze. Znacznikami będą boje. W zawodach mogą brać udział tylko deski pompowane. Na miejscu zapewniamy 15 sztuk SUP desek 10,4. Wszystkie szczegółowe informacje dostępne będą w strefie SUP zawodnika. Ewentualne zmiany w planie zawodów zostaną ogłaszane będą na bieżąco przez prowadzącego podczas trwania wydarzenia oraz podczas zebrania zawodników.

Sobotnia zabawa przyjmie formę szkoleniowo – konkursową dla uczestników programu akademii. Na niedzielne popołudnie zaplanowaliśmy Finałowe wyścigi SUP OPEN RACER o nagrody ufundowane przez FISH DRY PACK, czyli najlepszy sprzęt i akcesoria użytkowe dla miłośnikiem sportów wodnych, turystyki pełnej wyzwań i nieoczekiwanych warunków pogodowych. KEEP IT DRY! Zapraszamy wszystkich uczestników sobotnich szkoleń oraz osoby pływające na deskach SUP.

Advertisement

Na plaży dobry klimat będzie zapewniać Tropikalna Chill Strefa i muzyczny DJ SET w wykonaniu DJ RED.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sport

90 lat temu odbyły się pierwsze Indywidualne Mistrzostwa Polski na żużlu

Published

on

By

fot. PAP

90 lat temu, 7 sierpnia 1932 r., w Mysłowicach odbyły się pierwsze Indywidualne Mistrzostwa Polski w motocyklowych wyścigach na żużlu. Zwycięzcą w dwóch klasach okazał się Rudolf Breslauer. Dziś w Polsce tę dyscypilinę uprawia ok. 300 zawodników.

Wyścigi motocykli na zamkniętym, owalnym torze z nawierzchnią pokrytą żużlem wywodzą się z Australii. Początkowo nazywano jej dirt track, z czasem przyjęto używaną do dziś nazwę speedway. W lutym 1929 r. na torze Kings Oak Speedway w Wielkiej Brytanii rozegrano pierwsze wyścigi zużlowe. W tym samym roku zainaugurowano brytyjskie mistrzostwa ligi żużlowej(ob. British Elite League).

 

“Pierwszy w Polsce tor żużlowy oddano do użytku 12 października 1930 r. w Mysłowicach na Śląsku. Tego też dnia odbyły się pierwsze w Polsce oficjalne zawody żużlowe” – mówi PAP Tomasz Szczerbicki, historyk motoryzacji i autor publikacji o sporcie motocyklowym.

 

Advertisement

“Impreza, jaką przeprowadził Mysłowicki Klub Motocyklowy, była imponująca. Niezwykła ilość obecnych zawodników o światowej sławie ściągnęła na stadjon w Mysłowicach niezliczone tłumy widzów [ok. 15 tys. – przyp. red.]. Organizacja sprężysta. Imprezie sprzyjała również znakomita pogoda, toteż uzyskane wyniki stały na bardzo wysokim poziomie sportowym. Właściwa walka rozegrała się między asami niemieckiego sportu motocyklowego. Z góry trudno było przewidzieć, kto zwycięży, bo zawodnicy ci stoją niemal na równym poziomie. Zwycięstwo nie tylko zależało od sprawności jeźdźców, ale i od odrobiny szczęścia” – czytamy w czasopiśmie “Polonia” z 13 października 1930 r.

 

Popularność nowej dyscypliny sprawiła, że pierwsze mistrzostwa Polski planowano rozegrać już w 1931 r., jednak nie udało się tego zrealizować i po raz pierwszy walczono o ten tytuł w Mysłowicach 7 sierpnia 1932 r. na nieistniejącym dziś “Stadjonie Miasta Mysłowic”, w dzielnicy Słupna.

 

Tego dnia, podczas I Indywidualnych Mistrzostw Polski w Mysłowicach, zawodnicy rywalizowali na dystansie od 4 tys. do 6,4 tys. metrów. Dystans jednego okrążenia wynosił 800 m. Zwycięzcą pierwszych w Polsce mistrzostw żużlowych był Rudolf Breslauer (1911-99). Zawodnik Śląskiego Klubu Motocyklowego Katowice (1927–33) wyróżniał się – jak ocenił Szczerbicki – znakomitą techniką i wyczuciem motocykla. Na brytyjskim Coventry-Eagle o pojemności 350 ccm pokonał rywali jeżdżących motocyklami napędzanymi wyczynowymi silnikami firmy JAP o lepszych osiągach. W Mysłowicach zdobył dwa złote medale w klasie 350 cm3 (dystans 4800 metrów, sześć okrążeń toru) i w klasie ponad 500 cm3 (osiem okrążeń toru, dystans 6,4 tys. m).

Advertisement

 

W latach trzydziestych Breslauer startował na motocyklach różnych marek, m.in. na szwajcarskim Condorze. W latach 1934–39 reprezentował barwy Sosnowieckiego Klubu Motocyklowego. Po zakończeniu wojny startował jako zawodnik Klubu Sportowego “Pogoń” Katowice. Pod koniec lat czterdziestych zmienił nazwisko na “Edward Wrocławski”. W sezonie 1959 r. jako reprezentant Automobilklubu Śląskiego zdobył tytuł Mistrza Polski w wyścigach samochodowych, startując samochodem własnej konstrukcji (SAM)z silnikiem Lancia. Zwycięzca pierwszych polskich żużlowych mistrzostw zmarł 23 lutego 1999 r.

 

Do historii polskiego sportu przeszły także nazwiska następców Breslauera-Wrocławskiego – Alfreda Smoczyka, Mariana Kaisera, Zenona Plecha, Edwarda Jancarza, Jerzego Szczakiela oraz siedmiokrotnego mistrza świata – Tomasza Golloba.

 

Advertisement

Pierwsze powojenne zawody żużlowe w Polsce odbyły się w 29 czerwca 1946 r. w Chorzowie. Sport stał się popularny także w innych miastach: w Bydgoszczy, Gorzowie Grudziądzu, Pile, Warszawie i we Wrocławiu. Pod koniec lat czterdziestych w lidze żużlowej zniesiono podział na klasy według pojemności skokowej silnika. Głównymi dostawcami sprzętu były firmy brytyjski JAP i czechosłowacka JAWA. Na początku lat pięćdziesiątych próbę skonstruowania polskiej “żużlówki” podjęli Tadeusz Fedko i Romuald Iżewski z WSK Rzeszów. Fedko-Iżewski-Stal (FIS) był montowany w niewielkiej liczbie w latach 1955-1959.

 

“Początkowo, aż do końca lat czterdziestych w wyścigach na żużlu zawodnicy startowali na zwykłych motocyklach, które na co dzień były używane do jazdy po ulicach, do wyścigów czy rajdów. Pierwsze motocykle profesjonalnie przygotowane do zawodów żużlowych pojawiły się dopiero na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych” – wyjaśnił Szczerbicki.

 

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami Fédération Internationale de Motocyclisme (FIM)- międzynarodowej federacji motocyklowej – minimalna masa współczesnego motocykla wynosi 77 kg. Współczesna “żużlówka” nie posiada skrzyni biegów, hamulców, rozrusznika ani oświetlenia i jest przystosowana wyłącznie do jazdy w lewo i pokonywania łuków ślizgiem kontrolowanym. Rozruch silnika następuje za pomocą motoplatu – magnesu usytuowanego z boku silnika. Wprawiony w ruch motoplat wytwarza prąd, który przez cewkę przekazywany jest do świecy zapłonowej umieszczonej w silniku.

Advertisement

 

Jednocylindrowy, czterosuwowy silnik ma pojemność skokową 500 cm3 i osiąga moc maksymalną ok. 70 KM przy 11 tys. obrotów na minutę. Paliwem jest czysty spirytus metylowy(metanol). Jego zużycie szacuje się na 100 l na 100 km. Prędkość maksymalna na prostych wynosi 100km/h. Pojazd przyspiesza od 0 do 100 km/h w blisko 3 sekundy. Obecnie motocykle żużlowe są produkowane tylko przez dwie firmy z Czech i Włoch.

 

Rozgrywki żużlowe o tytuł Indywidualnego Mistrza Polski odbywają się pod patronatem Polskiego Związku Motorowego. Turniej finałowy poprzedza system eliminacji – cztery ćwierćfinały i dwa półfinały.

 

Advertisement

-Żużel jest w Polsce bardzo popularny i rozwija się dynamicznie. W miastach, gdzie są stadiony żużlowe, zawodnicy są idolami, cieszą się ogromną popularnością, są rozpoznawalni. Poza rozgrywaną od 1999 r. Speedway Ekstraligą, w której startuje osiem klubów, odbywają się zawody pierwszej i drugiej ligi. Łącznie to 23 kluby. Obecnie w Polsce startuje ok. 300 zawodników – mówi PAP Grażyna Makowska, zastępca dyrektora Biura Sportu i Turystyki w Polskim Związku Motorowym.

 

90 lat po pierwszych mistrzostwach Polski w żużlu dyscyplina nadal pozostaje popularna, także wśród młodzieży.

 

-Zapleczem szkoleniowym dla klubów jest miniżużel. Popularność dyscypliny ogranicza właściwie tylko pojemność stadionów. Trybuny są zwykle pełne. Na stadionie we Wrocławiu zawody ogląda 12-15 tys. osób. W drugiej lidze na stadiony przychodzi trzy-cztery tysiące kibiców. Podczas imprez żużlowych stadiony są bezpieczne. Tradycyjnie już odwiedzają je całe rodziny z dziećmi” – wyjaśnia Makowska. (PAP)

 

autor: Maciej Replewicz

Advertisement

Continue Reading

Sport

Startuje 79. Tour de Pologne UCI World Tour. Energa sponsorem głównym

Published

on

By

Prawie 150 najlepszych rowerzystów z całego świata. 7 dni wyścigu i ponad 1200 km do pokonania. Rusza 79. Tour de Pologne UCI World Tour. Energa z Grupy ORLEN jest sponsorem głównym tegorocznego wydarzenia. Odbywa się ono pod hasłem „Wyścig dla pokoju”.

Kolarze wystartują 30 lipca w Kielcach. Przed nimi nie tylko 7 odcinków jazdy, których przejechanie w sumie może zając ok. 30 godzin, ale także mnóstwo innych wyzwań. Trasa jest bardzo wymagająca.

Cykliści będą mieli do pokonania m.in. ponad 14 tys. metrów przewyższeń, co oznacza, że stromych podjazdów na wszystkich odcinkach nie zabraknie. Swój wyścig zawodnicy zakończą 5 sierpnia w Krakowie.

Podczas 7 dni zmagań cykliści przejadą przez Lublin, Chełm czy Przemyśl. Dzięki malowniczej trasie każda kolejna edycja wyścigu to więc nie tylko sportowe zmagania, ale także przepiękna pocztówka Polski. Zawodnicy będą w tym roku jeździć w żółtej koszulce lidera z logo Energi z Grupy ORLEN.

W Krakowie na placu przy stadionie Cracovii od godz. 15 (5 sierpnia) działać będzie także stoisko Energi Obrotu. Klienci będą mogli nie tylko porozmawiać tu na temat instalacji paneli fotowoltaicznych, ale również zmierzyć się na energetycznym torze. Dwa rowery zostaną tu podłączone do minitoru wyścigów samochodowych. Warto spróbować swoich sił, bo na najlepszych czekać będą upominki.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement