Connect with us

Edukacja

Piła pomaga w budowie sierocińca w Ugandzie

Published

on

Sierociniec ma powstać w mieście Budaka. Obecnie 63 chłopców w wieku od 4 do 16 lat oraz 12 dziewcząt w wieku od 3 do 17lat mieszkają w wynajętych pokojach. Zajmują 3 pomieszczenia w różnych lokalizacjach, co opiekunom bardzo utrudnia sprawowanie pieczy nad dziećmi. Już w najbliższą niedzielę w Pile, na boisku SP 2 przy ul. Bydgoskiej 23,  odbędzie się zbiórka na rzecz budowy sierocińca w Ugandzie.

Dzieci nie mają stałego miejsca pobytu. W większości są to sieroty, półsieroty oraz dzieci, które mają rodziców, którzy jednak nie są w stanie przejąć obowiązków wychowawczych ze względu na brak pieniędzy oraz dysfunkcje społeczne.Organizacja, która się nimi opiekuje składa się z wolontariuszy i nie otrzymuje wsparcia ze strony państwa.

Część dzieci nie uczęszcza do szkoły ze względu na fakt, że nie posiadają pieniędzy na wyposażenie, które w państwowej szkole jest obligatoryjne.

Dzieci potrzebują jedzenia, ubrań, butów, książek, zeszytów, ołówków, artykułów higienicznych oraz leków-przeciwgorączkowych i przeciwbólowych.Jako wolontariusze i uczestnicy międzynarodowego projektu edukacyjno-humanitarnego Face to Face postanowiliśmy pomóc w wybudowaniu sierocińca, co w sposób trwały wpłynie na poprawę warunków bytowych dzieci.

Advertisement

Koszt budowy to ponad 100.000 złotych. Do tej pory udało nam się pozyskać 4.000 złotych i dlatego intensyfikujemy nasze starania, aby zwielokrotnić tę kwotę. Zdobyte pieniądze zostaną osobiści przekazane w styczniu, podczas wizyty wolontariuszy w Ugandzie, którzy dopilnują, aby za zgromadzone pieniądze zakupiono materiały budowlane.

Serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę na boisko SP 2 ( dawne Gimnazjum nr 5 w Pile ) ul. Bydgoska 23, w godz. 11.00-14.00. Liczy się dosłownie każda złotówka.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Mateusz z pilskiej „Nafty” zdobył na olimpiadzie z fizyki indeks AGH

Published

on

By

Mateusz Ruszkowski laureatem XVII Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH z fizyki.

23 marca 2024r. w Akademii Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej, odbył się III etap Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH z fizyki.

Mateusz  Ruszkowski, uczeń czwartej klasy matematyczno-fizycznej II LO, uzyskał tytuł Laureata III stopnia oraz “indeks” na wybrany przez siebie kierunek studiów w AGH.
Gratulujemy wspaniałego sukcesu. Nauczycielem fizyki, który przygotowywał ucznia do olimpiady jest Małgorzata Piekarska. Brawo!

Advertisement

Continue Reading

Edukacja

Pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Powiatu w Pile

Published

on

By

15 kwietnia odbyła się pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Powiatu w Pile I kadencji. Posiedzenie otworzył Kazimierz  Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.
Rada liczy 11 radnych, a wybory odbyły się na początku tego roku w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Pilski. Kadencja Rady trwa 2 lata. Celem powołania Młodzieżowej Rady Powiatu w Pile jest przede wszystkim popularyzowanie idei samorządności wśród młodych ludzi, aby angażowali się oni w sprawy zwłaszcza dla nich istotne.

Podczas pierwszych obrad nowi radni złożyli ślubowanie i wybrali Prezydium Rady:
Maja Świderska –  przewodnicząca,
Andrzej Rewoliński – wiceprzewodniczący,
Jan Bartoszek – sekretarz.

W obradach uczestniczyli także Eligiusz Komarowski, starosta pilski oraz Arkadiusz Kubich, wicestarosta.
Po obradach starosta zaprosił młodych radnych do gabinetu i życzył im powodzenia i entuzjazmu w działaniu dla dobra młodego pokolenia.

Advertisement

Skład Młodzieżowej Rady Powiatu w Pile I kadencji:
Jan Bartoszek
Bartosz Hermann
Agata Klawiter
Bartosz Makar
Dominik Musiej
Patryk Och
Karol Pawłowski
Andrzej  Rewoliński
Krystian Sarnowski
Maja Świderska
Maria Anna Wójcik.

Do zadań młodzieżowej rady powiatu należy w szczególności:
1) opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży;
2) udział w opracowaniu działań strategicznych powiatu na rzecz młodzieży;
3) monitorowanie realizacji dokumentów strategicznych powiatu na rzecz młodzieży;
4) podejmowanie działań na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie edukacji obywatelskiej, na zasadach określonych przez radę powiatu.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement