Connect with us

Wiadomości

Osoby, które przeszły COVID-19, mają podwyższone ryzyko zgonu

Published

on

fot. PAP

Zachorowanie na COVID-19 wiąże się wyższym ryzykiem zgonu przez co najmniej 18 miesięcy od nabycia infekcji – wynika z chińskiego badania, które publikuje pismo “Cardiovascular Research”, wydawane przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC).

Jak wykazali naukowcy z University of Hong Kong w Chinach, w pierwszych trzech tygodniach po zachorowaniu na COVID-19 ryzyko zgonu było wyższe o 81 razy w porównaniu z osobami niezakażonymi koronawirusem i utrzymywało na pięciokrotnie wyższym poziomie przez co najmniej 18 miesięcy.

 

W badaniu, które przeprowadzili naukowcy, analizowano występowanie powikłań kardiologicznych oraz zgonów u mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy przechodzili infekcję wirusem SARS-CoV-2 przed 20 grudnia 2020 r. W tamtym okresie nie były jeszcze powszechnie dostępne szczepionki na COVID-19.

Advertisement

 

Porównywano trzy grupy osób. Grupa pierwsza objęła 7,5 tys. pacjentów, którzy w okresie od 16 marca 2020 r. do 20 listopada 2020 r. przechodzili COVID-19. Drugą grupę stanowiły osoby, które w okresie od 16 marca 2020r. do 31 sierpnia 2021 r. (czas obserwacji w badaniu) nie były zakażone SARS-CoV-2. W skład trzeciej grupy – historycznej – weszły osoby, dla których dane na temat chorób kardiologicznych oraz zgonów zbierano w 2018 r. tj. przed pandemią. Obie grupy nieprzechodzące COVID-19 liczyły po ok. 70 tys. osób dobranych do pacjentów z grupy pierwszej (po ok. 10 osób na jednego pacjenta) pod względem wieku, płci, palenia papierosów, występowania cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób układu sercowo-naczyniowego i innych, wskaźnika masy ciała (BMI), przynależności etnicznej i statusu ekonomicznego. Liczba kobiet i mężczyzn była podobna we wszystkich grupach, a średnia wieku wynosiła 66 lat.

 

Jak wyjaśnił główny autor badania prof. Ian C. K. Wong, historyczna grupa kontrolna została uwzględniona po to, aby wykluczyć wpływ pandemii na zakłócenia w funkcjonowania służby zdrowia i związane z tym pogorszenie stanu zdrowia oraz wzrost śmiertelności nawet u osób nie zakażonych SARS-CoV-2.

Advertisement

 

Dane nt. chorób i zgonów pozyskiwano z rejestrów.

 

Okazało się, że w porównaniu z dwoma grupami niezakażonymi SARS-CoV-2, pacjenci w ostrej fazie COVID-19 (pierwsze trzy tygodnie od zakażenia) mieli niemal 4-krotnie wyższe ryzyko poważnego powikłania kardiologicznego i o 40 proc. wyższe ryzyko, że wystąpi ono później. Z kolei ryzyko zgonu było nawet o 81 razy wyższe w ostrej fazie choroby i pięciokrotnie wyższe w późniejszym okresie – co najmniej do 18 miesięcy po nabyciu infekcji. W jednym i drugi przypadku większe ryzyko dotyczyło przede wszystkim osób, które przechodziły COVID-19 ciężko.

Advertisement

 

Wśród powikłań kardiologicznych znalazły się: zawał serca, choroba wieńcowa serca, niewydolność serca oraz zakrzepica żył głębokich. Ryzyko wystąpienia udaru mózgu i migotania przedsionków było jedynie krótkoterminowe, a następnie wracało do normy.

 

“Pacjenci, którzy chorowali na COVID-19, mieli większe ryzyko wystąpienia licznych schorzeń kardiologicznych w porównaniu z osobami nieprzechodzącymi tej infekcji. To mogło mieć wpływ na ich wyższe ryzyko zgonu” – skomentował prof. Wong.

Advertisement

 

Jego zdaniem wyniki te (https://academic.oup.com/cardiovascres/advance-article/doi/10.1093/cvr/cvac195/6987834) wskazują, że stan zdrowia osób po przebytym COVID-19 powinien być monitorowany co najmniej przez rok od przebycia ostrej fazy infekcji. Pozwoliłoby to szybciej zdiagnozować powikłania kardiologiczne, które składają się na tzw. długi Covid.

 

Prof. Wang podkreślił, że badanie jego zespołu dotyczyło okresu sprzed pojawienia się w użyciu szczepień na COVID-19. Dlatego ważne są badania dotyczące późniejszego okresu, które zweryfikują, czy szczepionki przeciw SARS-CoV-2 zmniejszają ryzyko powikłań kardiologicznych oraz zgonu u osób przechodzących infekcję. (PAP)

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

ZUS zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Published

on

By

22 września Oddział ZUS w Pile, wspólnie z partnerami akcji, zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością.

Budzimy zrozumienie” to hasło tegorocznej edycji Dnia Osób z Niepełnosprawnością organizowanego przez ZUS. Dzień Osób z Niepełnosprawnością to okazja do wyjątkowych spotkań, porad oraz refleksji. To platforma wymiany doświadczeń międzyludzkich. I właśnie w ten sposób wzajemnie budzimy w sobie zrozumienie.

Celem akcji jest upowszechnianie wiedzy i informacji z zakresu wsparcia dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz uaktywnienie i integracja osób z niepełnosprawnością. Podczas tegorocznego wydarzenia będzie można skorzystać z porad ekspertów ZUS i współpracujących instytucji.

W ramach tegorocznej akcji, w Oddziale ZUS w Pile, 22 września, od 11:00 do 14:00, na Sali Obsługi Klientów porad udzielać będą przedstawiciele:

Advertisement

– Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

– Narodowego Funduszu Zdrowia,

– Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,

– Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności.

Advertisement

Serdecznie zapraszamy!

Continue Reading

Wiadomości

Powiat Pilski uruchomił nową mobilną aplikację mMieszkaniec

Published

on

By

Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile uruchomił mobilną aplikację mMieszkaniec, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać np. awarie i dziury na drodze, brak oświetlenia, mogą również na bieżąco śledzić różne wydarzenia i działania podejmowane przez samorząd Powiatu Pilskiego.  

– Nowa aplikacja daje wiele możliwości, ale też nakłada na nas dodatkowe obowiązki. Robimy to jednak z myślą o mieszkańcach. Dzięki aplikacji mMieszkaniec każdy może np. zgłosić dziury w drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych czy gminnych. My po otrzymaniu informacji podejmiemy odpowiednie kroki i albo sami zajmiemy się sprawą i rozwiążemy problem, albo przekażemy ją do odpowiedniego zarządcy drogi – tłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Poprzez aplikację mieszkańcy mogą również informować o niedziałającym oświetleniu, powalonych drzewach, zalegających odpadach czy barierach architektonicznych.
Na wyciągnięcie ręki jest także budżet Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile. Dzięki aplikacji możecie śledzić, chociażby jak kształtują się wydatki i dochody czy na jakie zadania idzie część Waszych podatków.
– W dalszej kolejności dzięki aplikacji mMieszkaniec chcemy prowadzić konsultacje społeczne. Głos mieszkańców, opinie czy uwagi są dla nas niezwykle cenne – dodaje starosta.

Advertisement

Bardzo praktycznym modułem aplikacji są „Ogłoszenia”, gdzie w najbliższym czasie będziemy między innymi informować o najważniejszych wydarzeniach czy inicjatywach podjętych przez Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile jak również publikować alerty i ostrzeżenia.

Aplikacja dopiero startuje, dlatego prosimy o wyrozumiałość. Na bieżąco będziemy uzupełniać w niej treści i reagować na zgłoszenia i sugestie mieszkańców.
– Chcemy, aby mieszkańcy razem z nami budowali lepszą przyszłość naszego powiatu i temu ma w głównej mierze służyć to narzędzie – mówi starosta.

Aplikację mobilną „mMieszkaniec” można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store.

Advertisement
Continue Reading