Connect with us

Edukacja

Ośmiu cenionych artystów w pilskiej Galerii

Published

on

Galeria BWAiUP w Pile oraz Powiat Pilski zapraszają na wernisaż wystawy poplenerowej „Odkrywanie tożsamości”. Odbędzie się on 19 lutego. Publiczność będzie mogła w nim uczestniczyć.

Prezentowane na wystawie prace powstały podczas pleneru malarskiego, który ze względu na pandemię miał charakter zdalny – artyści pracowali w swoich pracowniach, a obrazy powstawały na podstawie materiałów opisowych i fotograficznych dostarczonych przez pilską placówkę.
Dla zdecydowanej większości artystów było to niełatwe zadanie, ponieważ Piła i powiat pilski były im zupełnie nieznane. Dodatkowo kontekst pleneru i powstających prac miał bardzo głęboką wymowę historyczną – i była to nie historia ogólna, nie historia Polski, a naszego pilskiego regionu. Artyści musieli więc najpierw poznać temat. W tym celu organizowano telekonferencje z udziałem m.in. konsultanta historycznego, którym był Roman Chwaliszewski, historyk i regionalista. Artyści pracowali online słuchając opowieści o historii naszych ziem, R. Chwaliszewski budował owymi opowieściami klimat, kreślił obrazy w wyobraźni artystów, które potem znalazły odzwierciedlenie na płótnach.
– Założeniem pleneru było artystyczne uchwycenie procesu wspólnotowego „odkrywania tożsamości” na tzw. Ziemiach Odzyskanych, co objawiało się w religii, kulturze, folklorze oraz architektonicznym wyglądzie miasta i okolicznych miejscowości, które miały zdecydowanie niemiecki rys – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP w Pile.


Jak artyści poradzili sobie z tym historyczno- kulturowym projektem będziecie mieli Państwo okazję przekonać się już w piątek, 19 lutego, podczas wernisażu wystawy poplenerowej (godz. 19.00), a także w kolejnych dniach, kiedy to wystawa w pilskiej galerii będzie prezentowana.
A prace zaprezentują: Rafał Lisiak (Poznań), Tadeusz Ogrodnik (Piła), Marek Haładuda (Poznań), Izabela Wolska (Szczecin), Renata Szyrocka (Nicea, Francja), Anna Bochenek (Bydgoszcz), Joanna Bentkowska-Hlebowicz (Olsztyn) oraz Elżbieta Wasyłyk (Trzcianka) – komisarz pleneru.

Plener „Odkrywanie tożsamości” był częścią zadania „W czasie i przestrzeni – poszukiwanie regionalnej tożsamości” sfinansowanego z programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2020”. Pilskie BWA otrzymało na jego realizację dofinansowanie z NCK.
– Chcę mocno podkreślić pomoc Starostwa Powiatowego w Pile w przygotowaniu tego projektu. Bez wiedzy i zaangażowania pań z Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju moglibyśmy pomarzyć o przebiciu się przez gęste sito chętnych na programy dotacyjne NCK – dodaje dyrektor BWA E. Wolski.

Wernisaż będzie dobywał się z udziałem publiczności (o ile nie ulegną nagłej zmianie wytyczne rządu w kwestiach bezpieczeństwa epidemiologicznego) – jednak ilość osób mogących wejść do galerii zostanie ograniczona. Galeria sugeruje wcześniejszy telefoniczny kontakt w celu rezerwacji miejsca Tel. 67 213 11 82.
Wernisaż będzie ponadto transmitowany na żywo na profilu Galerii na Facebooku. FB/ Biuro Wystaw Artystycznych i usług Plastycznych w Pile.

Sylwetki autorów:

Advertisement

Rafał Lisiak (Poznań)

Wszechstronny twórca malarz, rysownik, architekt, architekt wnętrz, pedagog. W 1986r. ukończył studia na Politechnice Poznańskiej – Wydział Architektury i Budownictwa, kierunek Architektura oraz w tym samym roku studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych Poznań – Wydział Architektury Wnętrz (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Uprawia malarstwo i rysunek. Prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Współwłaściciel biura projektów. Autor obiektów mieszkalnych, użyteczności publicznej i sakralnych na terenie kraju i za granicą. Liczne nagrody w konkursach krajowych i zagranicznych. Członek Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej oraz Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów. W latach 1986 – 1998 praca dydaktyczna na wydziale Architektury i Budownictwa Politechniki Poznańskiej, katedra rysunku i malarstwa i pracowni projektowej. Praca w biurach architektonicznych w Niemczech (1992-95 ). Praca na WSG w Bydgoszczy na kierunku Architektura (2005-09). Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Tadeusz Ogrodnik (Piła)

Urodził się w 1955 roku w Pułtusku. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1982 roku w pracowniach prof. Romana Banaszewskiego i prof. Andrzeja Pietscha. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i grafiką. Uczestniczył w wielu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in.: Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Aqua Fons Vitae” – BWA Bydgoszcz, 1999; „Malarstwo, grafika” (wystawa czterech autorów), MDK Chodzież, 2001; Biennale Małych Form Malarskich – Toruń, Galeria Wozownia, 2001, 2003, 2005; Wystawa Laureatów Konkursu Lexmark European Art Prize (edycji polskiej) – Galeria Program, Warszawa 2004, Muzeum Galicja, Kraków 2005; III Biennale Sztuk Wszelakich „Tarnowskie Klimaty 2005” AKTY -AKTY – Galeria Miejska BWA, Tarnów, 2005; III Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej TRÓJMIASTO 2005 – Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. ( nagroda rzeczowa za malarstwo); 24 Międzynarodowy Plener Kaliski OPATÓWEK 2005 – BWA Kalisz; 4. Międzynarodowe Biennale Miniatury CZĘSTOCHOWA 2006 – Galeria Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”. Wystawy indywidualne: 1984 – BWA Rzeszów; 1990 – BWA Bydgoszcz; 1992 – BWA Piła – w duecie „Ogrodnik-Sobolewski”; 1994, 1997 – Galeria ZPAP, Piła; 2001 – BWA Piła – w duecie „Ogrodnik-Lejba”; 2004 – Galeria Planetarium, Schwerin – w duecie „Ogrodnik-Lejba”; 2006 – MDK Trzcianka – w duecie „Ogrodnik-Kreft”; 2004 – Galeria Muzeum Stanisława Staszica, Piła; 2006 – Galeria Sztuki Współczesnej, Włocławek. W latach 2010-2018 pełnił funkcję dyrektora Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków

Marek Haładuda (Poznań)

Advertisement

Urodzony w 1961 r. w Kożuchowie. Studia w latach 1983-88 w PWSSP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), dyplom w pracowni malarstwa prof. Jacka Waltosia. 1989-1990 Ecole des Beaux – Arts w Paryżu (pobyt studyjny). Dr hab. w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne. Obecnie kierownik IX Pracowni Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
2005 – pobyt stypendialny we Francji, w ramach międzynarodowej wymiany pomiędzy artystami z miast należących do Klubu Strasburskiego. Realizacja projektu „Analiza kulturowego dziedzictwa miejsca na przykładzie Rzymu, w relacji do kultury Toskanii”.

Izabela Wolska (Szczecin)

W rzeczywistości Izabela Gwiazdowska – używa nazwiska rodowego jako pseudonimu artystycznego.
Urodzona w 1982 roku w Szczecinie. Studiowała w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Obroniła dyplom z wypukłodruku u prof Andrzeja Załeckiego w 2006 roku. Od 2005 roku związana jest z Międzynarodowymi Spotkaniami Artystów w Marianowie (organizowanymi przez prof. Andrzeja Tomczaka). W 2016 roku objęta mecenatem artystycznym przez firmę ZIPSEE. Liczne wystawy indywidualne, Niektóre wystawy indywidualne; brała też udział w ponad trzydziestu wystawach, konferencjach, festiwalach sztuki, a także projektach zbiorowych i plenerach, m.in: Międzynarodowe Spotkania Artystów w Marianowie, wystawy Kolekcji Marianowskiej w Zamku Książąt Pomorskich, otwarcie galerii Zamek w Szczecinku – udział w wystawie inauguracyjnej, wystawa artystów szczecińskich w CreoClub w Szczecinie, Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne w Gludsted (Dania) wraz z późniejszymi wystawami m.in w Ikast Bibliotek lub rozpoczęty międzynarodowy projekt książki artystycznej Cztery Bociany.

Renata Szyrocka (Nicea, Francja)

Mieszka i pracuje we Francji. Po wyjeździe z Polski studiowała w latach: 1981 – 1983 w Beaux-Arts w Paryżu w pracowni Yankel, malarstwo, 1984 – 1988 w Ecole Pilote Internationale d’Arts et de Recherches de la Villa Arson. Udział w wystawach indywidualnych: 1987- Włochy, 1988 – Nicea, Francja, 1988-Cagnes sur Mer, Francja, 1989 – Niemcy, 1991 – Szczecin, Polska, 2007 – Saint Paul de Vence, Francja, 2008 – Saint Jeannet, Francja, 2009 – La Gaude, Francja, 2014 – Canada. Także udział w licznych wystawach zbiorowych.

Advertisement

Anna Bochenek (Bydgoszcz)

Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom uzyskała z malarstwa w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego w 1990 roku. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Za swoją twórczość zdobyła kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych. Za całokształt pracy w 2000 roku odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2010 roku – Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Kierownik Katedry Sztuk Wizualnych Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Kieruje uczelnianą Galerią Innowacji. Prowadzi innowacyjną działalność edukacyjną na polu plastyki uczestnicząc w eksperymentach plastycznych, prowadząc liczne warsztaty, lekcje pokazowe dla nauczycieli w kraju i zagranicą. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1992 roku jest związana z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci oraz Towarzystwem Kultury PAIDEIA. Przez kilkanaście lat zmagania się z materią i ideą własnej sztuki powstało kilkaset prac w kilku cyklach np.: Intuicje pejzażowe, Między górą a chmurą, Enklawy, Rytmy przyrody, rytmy pejzażu, Kolory Światła, Terytoria czasu. W obszarze Jej zainteresowań jest pejzaż obserwowany jednocześnie z wielu perspektyw, tworzący poczucie czasu istniejące w obrazie. Swoje prace prezentowała na ponad 40 wystawach indywidualnych i ponad 70 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczy w konkursach, konferencjach, plenerach, warsztatach plastycznych.
Prace Anny Bochenek znajdują się w zbiorach: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Fundacji Malarstwa Polskiego w Lesku, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Fundacji Polsko-Japońskiej im. Miyauchi, Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim oraz zbiorach prywatnych w Belgii, Holandii, Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji,

Joanna Bentkowska-Hlebowicz (Olsztyn)

Studia na Wydziale Wychowania Artystycznego WSP w Olsztynie. Dyplom w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Kiejstuta Bereźnickiego w 1997 r. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Zakładzie Malarstwa i Rzeźby w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Należy do ZPAP i Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża ERA – ART. Zorganizowała 15 wystaw indywidualnych oraz brała udział w ok. 70 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Elżbieta Wasyłyk (Trzcianka) – komisarz pleneru

Advertisement

Malarka, teoretyk sztuki, poetka, dr hab. prof. Akademii Sztuki w Szczecinie. W latach 1983–1985 studiowała historię na UAM w Poznaniu, a w latach 1985–1990 malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w pracowni prof. Andrzeja Kurzawskiego i prof. Jacka Waltosia – promotora pracy magisterskiej. W 2007 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w 2011 roku pracę habilitacyjną na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Była dwukrotną stypendystka Ministra Kultury i Sztuki RP i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym, drobnymi formami rzeźbiarskimi – jej dwa medale wmurowane są w dwie tablice pamiątkowe w bazylice Ojców Dominikanów w Lublinie, a dwa wizerunki Chrystusa ukrzyżowanego znajdują się w krzyżach procesyjnych w obu trzcianeckich kościołach. Projektuje witraże i uczestniczy w ich realizacji. W Darłowie w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej i w kościele parafialnym w Pile – Motylewie znajdują się największe zbiory witraży wykonanych według jej projektów. Jej dziełem jest Pomnik Niepodległości, który stanął w Trzciance z okazji 100-lecia polskiej niepodległości. Jej prace były wystawiane w wielu znakomitych galeriach w całym kraju i zagranicą, min. w Japonii. Zajmuje się krytyką sztuki. Jest autorką kilku interdyscyplinarnych wydarzeń artystycznych i czterech tomików poezji. Trzykrotnie nominowana do nagrody Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego Szczecin-2008-2010-2012. Laureatka Nagrody ZPAP XXIII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie i kilku innych nagród i wyróżnień m.in.: VI Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie Wlkp.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Rekordowa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Published

on

By

W szkołach ponadpodstawowych prowadzanych przez Powiat Pilski do tej pory miejsce znalazło już ponad 2000 uczniów. To o ponad 600 więcej niż w ubiegłym roku szkolnym. Uruchomiona została także rekordowa liczba oddziałów – 58. Jest to o 15 więcej niż w roku ubiegłym.

– Stawiamy bardzo mocno na kształcenie zawodowe, bo chcemy na rynek pracy wypuszczać wykwalifikowanych pracowników. Dlatego w naszych technikach uruchomiliśmy aż o 10 oddziałów więcej niż ubiegłym roku szkolnym. Cały czas mamy w szkołach jeszcze 243 wolne miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych I stopnia. Od 3 do 5 sierpnia odbędzie się rekrutacja uzupełniająca – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.


W szkołach Powiatu Pilskiego realizowanych jest też 5 projektów unijnych, których efekty wpłyną na jakość kształcenia. Doposażonych zostanie 15 pracowni, 400 uczniów weźmie udział w zajęciach dodatkowych, a 40 nauczycieli skorzysta ze szkoleń i możliwości podjęcia nauki na studiach podyplomowych.

W Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile powstanie pracownia odzwierciedlająca prawdziwe biuro turystyczne. W ZSE Piła zostanie zrealizowany praktyczny kurs fotografii dla uczniów. Budowlanka wzbogaci się o innowacje dydaktyczne w postaci wdrożenia OZE oraz automatyki przemysłowej. 15 uczniów CKZIU w Wyrzysku przystąpi do kursu na prawo jazdy kategorii B, a w SOSW odbędą się warsztaty podnoszące kompetencje zawodowe.

Całkowita wartość tych projektów to ponad 2 mln złotych, z czego 1,75 mln stanowi dofinansowanie jakie pozyskał Powiat Pilski.

– Głęboko wierzę, że nasze działania znacząco wpłyną na poprawę komfortu, ale przede wszystkim jakość kształcenia – dodaje starosta.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

Rusza wypłata wyprawki szkolnej z programu “Dobry start”, złożono już ponad 1,3 mln wniosków

Published

on

By

fot. PAP

Wypłata wyprawki szkolnej w ramach programu “Dobry start” rusza w poniedziałek. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada. “Mamy już ponad 1 milion 300 tysięcy wniosków o +Dobry Start+ i widzimy, że z każdym dniem ich przybywa” – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS po raz drugi przyznaje świadczenie 300 plus w ramach rządowego programu “Dobry start”. Według rządowych szacunków z wyprawki szkolnej skorzysta w tym roku ponad 4,4 mln dzieci.

 

“Trzystuzłotowa wyprawka należy się dzieciom do 20. roku życia i do 24. roku życia – w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Mówimy o dzieciach, które oczywiście się uczą. Rodzice mogą składać wnioski od 1 lipca do końca listopada” – powiedział w poniedziałek w Polsat News rzecznik ZUS.

 

Advertisement

Jak dodał, “rodzice już myślą o nowym roku szkolnym”. “Mamy już ponad 1 milion 300 tysięcy wniosków o +Dobry Start+ i widzimy, że z każdym dniem wniosków przybywa” – powiedział Żebrowski.

 

Wnioski o świadczenie na rok szkolny 2022/2023 można składać wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej i portal Emp@tia.

 

Powiadomienie o umieszczeniu informacji o przyznaniu świadczenia zostanie przekazane na adres mailowy wskazany przez wnioskodawcę we wniosku. Pierwsze środki zostaną wypłacone 18 lipca 2022 r. Pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia.

Advertisement

 

Jeśli będzie zachodziła konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów zostanie skierowane wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany SMS-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku.

 

ZUS na rozpatrzenie wniosku o świadczenie “Dobry start”, który został złożony do 31 sierpnia ma czas do 30 września 2022 r. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement