Connect with us

Ludzie

Od maja zmiany przy rejestracji pojazdów. Jest się czego obawiać?

Published

on

iStock

Od 1 maja zaczną w Polsce obowiązywać nowe wzory dowodu rejestracyjnego. Czy to oznacza, że kierowcy muszą wymienić dokumenty?

Uspokajamy: zmiany mogą być dla właściciela pojazdu niezauważalne. Nie oznacza to, że nie są istotne. Wręcz przeciwnie. Jeszcze lepiej mają zabezpieczyć dokumenty przed ich sfałszowaniem.

Co się zmieni?
Dowody zyskają dodatkowe zabezpieczenia, m.in. będą drukowane na specjalnie przygotowanym chemicznie papierze. Ponadto pojawią się dwutonowy znak wodny i włókna zabezpieczające. Ich część będzie można zobaczyć w świetle ultrafioletowym. Dokument będzie także wzbogacony w tzw. mikrodruk pozytywowy i kolejne nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym. Numery nanoszone na papier będą wykonywane w technologii laserowej, a sam numer rejestracyjny będzie perforowany.

Zaznaczmy, że nie każdy kierowca, który przyjdzie do wydziału komunikacji zarejestrować swoje auto, otrzyma już nową wersję dowodu. Urzędnicy nadal mogą posługiwać się obecnymi aż do wyczerpania zapasów druku, ale maksymalnie do 11 lipca tego roku.

Advertisement

Czy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?
Nie ma takiej potrzeby. Wymiana będzie następowała sukcesywnie i będzie uzależniona od potrzeby zastąpienia obecnego dokumenty nową wersją.

Stare tablice
Przypomnijmy, że od końca lutego tego roku każda osoba, która rejestruje samochód osobowy, nie musi wymieniać tablic rejestracyjnych. To spore oszczędności. W kieszeni zostaje 98,50 zł. Składają się na to koszt nowych blach i nalepki na szybę z numerem rejestracyjnym.

Jest tylko jeden warunek: samochód musi być wcześniej zarejestrowany w Polsce i posiadać tablice rejestracyjne zgodne z obowiązującym u nas wzorem. To oznacza, że jeżeli pojazd miał czarne „blachy”, to należy je wymienić na nowe. To samo dotyczy nowszych wzorów, ale z symbolem polskiej flagi zamiast – koniecznej dziś – flagi Unii Europejskiej.

Kolejna zmiana, która już weszła w życie, to możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu. Jest to oferta dla osób, które szacują, że przez długi czas będą naprawiać lub remontować samochód czy motocykl albo nie mają zamiaru go używać. Obecnie jest to możliwe wyłączenie w przypadku między innymi autobusów i pojazdów specjalistycznych.
Czasowe wyrejestrowanie nie zwalnia jednak z płacenia składki OC, ale ma być ona znacznie niższa. Fachowcy szacują, że wyniesie 5 proc. obecnej opłaty.

Advertisement

Bez naklejki
Kolejna korzystna dla kierowców zmiana, wejdzie w życie we wrześniu tego roku. Oznacza oszczędności w kwocie 18,50 zł.
Przepisy, które zaczną obowiązywać 4 września, nie nakładają już na właściciela pojazdu obowiązku umieszczania na przedniej szybie nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym. Będzie ją można traktować jako ozdobę lub pamiątkę. Kto będzie chciał, będzie mógł ją usunąć bez żadnych konsekwencji.

News4Media/fot. iStock

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Ludzie

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ją zapamiętaliśmy?

10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i parlamentarzyści. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z 10 kwietnia 2010 roku w Pile. Materiał udostępniony przez Telewizję Internetową ITVPILA.

 

Advertisement

Źródło: PAP

Continue Reading

Advertisement
Advertisement