Connect with us

Wiadomości

O której dokładnie zaczyna się lato?

Published

on

Przed nami długo wyczekiwany początek lata. W astronomii tę porę roku rozpoczyna dzień letniego przesilenia, o którym większość z pewnością słyszała. Czym jednak ono jest, kiedy nastąpi oraz czy najdłuższy dzień zawsze jest tak samo długi opowiada mgr inż. Martyna Czudec, opiekun Astrofizycznego Koła Naukowego Politechniki Gdańskiej.

 

  • W 2023 roku pierwszy dzień astronomicznego lata wypada 21 czerwca.
  • Astronomiczne lato zaczyna się w momencie wystąpienia letniego przesilenia.
  • Letnie przesilenie to moment, w którym słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Raka.
  • Astronomiczne lato rozpocznie się dokładnie o godzinie 16:58 czasu polskiego.
  • Pierwszy dzień lata, a zatem najdłuższy dzień w roku, potrwa w Gdańsku 17 godzin i 13 minut.

 

Lato – ulubiona pora roku wielu z nas – zbliża się wielkimi krokami. W ujęciu kalendarzowym jego początek wyznacza data 22 czerwca. Z kolei podchodząc do tematu naukowo, a zatem astronomicznie, lato zaczyna się wraz z wystąpieniem zjawiska letniego przesilenia.

Advertisement

– Letnie przesilenie to moment, w którym Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Raka. Oznacza to więc, że promienie słoneczne padają tego dnia pod kątem prostym na równoleżnik, który znajduje się bliżej nas – tłumaczy mgr inż. Martyna Czudec, opiekun Astrofizycznego Koła Naukowego Politechniki Gdańskiej. – Począwszy od pierwszego dnia zimy, dni na półkuli północnej stają się coraz dłuższe. Zwieńczeniem tego procesu jest właśnie letnie przesilenie.

W tym roku pierwszy dzień astronomicznego lata przypada na dzień 21 czerwca. Największe w astronomicznym roku wychylenie promieni słonecznych na północ, czyli wspomniany moment górowania osiągnięty zostanie o godzinie 16:58 czasu polskiego. Wtedy też na półkuli północnej rozpocznie się astronomiczne lato. Będzie to jednocześnie najdłuższy dzień w roku. Czas jego trwania zależny jest od położenia danego miejsca. W Gdańsku słońce wzejdzie tego dnia o godzinie 4:10, a zajdzie o 21:23. Co za tym idzie, najdłuższy dzień roku w naszym mieście potrwa aż 17 godzin i 13 minut. W kolejnych tygodniach Słońce będzie górowało coraz to dalej od naszego zwrotnika, a to oznacza, że dnia będzie ubywać. Taki stan rzeczy utrzyma się do kolejnego przesilenia, tym razem zimowego. Przypada ono – a jakże – w grudniu, w pierwszy dzień zimy.

Najdłuższy dzień zawsze tak samo długi

O długości dnia na danej półkuli stanowi wspomniany kąt padania promieni słonecznych związany z nachyleniem osi obrotu Ziemi względem Słońca. Z racji, że za każdym przesileniem letnim wartości te są niezmienne, to w kolejnych latach najdłuższy dzień zawsze trwa tyle samo.

– W Polsce najdłuższy dzień trwa średnio 16 godzin i 45 minut – mówi mgr inż. Czudec. – Ta wartość jednak jest praktycznie stała na przestrzeni lat, a ewentualne różnice mierzy się w sekundach.

W przyszłym roku lato witamy wcześniej

Advertisement

Astronomiczny rok, a więc czas, w którym Ziemia okrąża Słońce, trwa nieco dłużej niż rok kalendarzowy – dokładnie 365 i ¼ dnia. Aby wyrównać tę różnicę, co cztery lata występuje tzw. rok przestępny, zawierający dodatkowy dzień – 29 lutego.

– W latach przestępnych data letniego przesilenia, a więc i astronomicznego początku lata wypada 20, a nie 21 czerwca. Taka sytuacja będzie mieć miejsce choćby w przyszłym roku – mówi Martyna Czudec. – Co ciekawe godzina przesilenia letniego jest zmienna. W tym roku będzie to godz. 16:58. Za rok będzie to godzina 22:48, a w 2025 roku – 4:42.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Niesamowite odkrycie w Pile

Published

on

By

Niesamowite odkrycie w Pile. Pracownicy Pilskiego Muzeum Wojskowego odkryli schron bojowy.

 

 

 

Advertisement

 

 

 

 

Advertisement

 

 

 

 

Advertisement

 

– W połowie lat 90. zainteresowałem się bardzo bunkrami (tak wtedy amatorsko nazywaliśmy z kolegami schrony bojowe) Pozycji Pilskiej – linii niemieckich fortyfikacji broniących dostępu do miasta od wschodu. Marzyłem wtedy, że kiedyś odnajdę zakopany schron, o którym nikt nie wie. Minęło 30 lat i moje marzenie się spełniło. Podczas porannego rekonesansu trasy przed organizowanym w kwietniu ubiegłego roku, rajdem pieszym śladem pilskich fortyfikacji ,, Wiosna na Przedmościu Piła”, zobaczyłem odsłonięty przez jeżdżące po lesie motocykle crossowe betonowy pierścień. Ten kształt wydał mi się bardzo znajomy, założyłem, że nie jest to studzienka kablowa, czy kanalizacyjna, tylko schron – mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Sensacyjne Odkrycie! Nowy Schron Ringstand 58c

Ciekawość była silniejsza od zmęczenia. Po intensywnym rajdzie, pracownicy Piskiego Muzeum Wojskowego udali się na oględziny znaleziska, które okazało się być schronem bojowym do prowadzenia ognia okrężnego Ringstand 58c, znanym również jako Tobruk.

Historia i Znaczenie Znaleziska

Do tej pory wiadomo było o 14 takich schronach wybudowanych w drugiej połowie 1944 roku w celu wzmocnienia istniejących fortyfikacji. Na początku tego roku, po analizie map i badaniach terenowych, Michał Skibiński ze Stowarzyszenia Kartograficzno Eksploracyjnego „Dąbrowa” oraz jego zespół doszli do wniosku, że dwa schrony typu Tobruk znajdujące się w Skórce należy uznać za część Pozycji Pilskiej. Z odnalezionym teraz schronem, łączna liczba tego typu obiektów na tej linii umocnień wynosi 17.

Trudności w Budowie Schronów

Ze względu na braki materiałowe i trudności z zaopatrzeniem, Niemcy nie ukończyli budowy schronów Ringstand 58c zgodnie z obowiązującą instrukcją. Tylko jeden obiekt w Skórce, umiejscowiony w rozwidleniu leśnych dróg, został obsypany ziemią. Pozostałe, po zdemontowaniu szalunków, nie zostały obsypane.

Plan Odkrycia i Ekspozycji

Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem okazało się odkopanie odnalezionego schronu i eksponowanie go w wykopie, podobnie jak pozostałe Tobruki. Takie rozwiązanie zyskało aprobatę Nadleśnictwa Kaczory, które wyraziło pełne wsparcie dla inicjatywy.

Advertisement

Współpraca i Podziękowania

Nadzór archeologiczny nad badaniami objął Jarosław Rola z Muzeum Okręgowego w Pile. Specjalne podziękowania należą się również Łukaszowi Brąszkiewiczowi za wsparcie w pracach ziemnych i wykopach.

Turystyczny Potencjał Pozycji Pilskiej

Odnalezienie schronu z pewnością przyczyni się do popularyzacji Pozycji Pilskiej – miejsca o ogromnym potencjale turystycznym. To odkrycie jest kolejnym krokiem w dokumentowaniu i promowaniu historii regionu oraz zachęcaniu turystów do odwiedzania tej fascynującej lokalizacji.

Wszyscy zainteresowani historią i militariami są zachęcani do odwiedzenia Pozycji Pilskiej, by na własne oczy zobaczyć te unikalne zabytki.

 

Advertisement
Przemysław Olszyński
dyrektor
Pilskie Muzeum Wojskowe

Continue Reading

Wiadomości

Pilskie Muzeum Wojskowe odpala tryb wakacyjny

Published

on

By

Pilskie Muzeum Wojskowe odpala tryb wakacyjny.

Odwiedzi Was rodzina, wnuki, znajomi, będziecie na urlopie w okolicy, zastanawiacie się jak zorganizować czas, co zobaczyć ??? Polecamy wizytę w pilskim muzeum 🙂
W sezonie wakacyjnym mamy konkretne godziny zwiedzania i czekamy na Was zgodnie z załączonym harmonogramem (grafika).
Zwiedzanie muzeum możliwe tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Grupy zorganizowane, indywidualne ustalenia tel. 601291234. Czas zwiedzania ok. 2h. Przewodnik czeka na zwiedzających przy schronohangarze nr 1, tam zaczynamy 🙂
Wasi czworonożni przyjaciele miłe widziani 🙂 możecie zwiedzać razem.
Uwaga!!!
Nawigacje traktują lotnisko jako strefę zamkniętą i kierują złą drogą po wybraniu muzeum. Zalecamy dojazd ul. Wałecką do końca, szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji i dojazdu na naszej stronie pmw.pila.pl – zakładka “Zwiedzanie”

Continue Reading

Advertisement
Advertisement